Здравословното мюсли
 Изпрати
Миксът от зърнени култури, сушени плодове и ядки се появява в началото на XX век, „изобретява го” швейцарският лекар Бирхер-Бенер, наричан още баща на суровоядството. Той пръв забелязал, че смятаните по това време за „силна” храна преработени продукти като бял хляб, месо и сладкиши, не само не подпомагали възстановяването на болните, но дори влошавали състoянието им. Затова лекарят създал своя клиника и започнал да храни пациентите си изключително със сурова растителна храна, включително и мюсли. Повечето от тях вече били лекувани с различни методики, но без никакъв резултат. Благодарение на менюто на д-р Бирхер-Бенер обаче като по чудо започнали да оздравяват.
Оттогава, та до днес мюслито има славата на здравословна храна. Далеч обаче не всеки продукт, на чийто етикет се мъдри това название притежава качествата на своя първообраз. Популярността на закуската доведе до появата на множество разновидности, които съдържат шоколад, много захари, рафинирани и печени продукти. А истинското мюсли трябва да бъде богато на фибри и едновременно с това с ниско съдържание на захари. Както и да не бъде подлагано на никаква термична обработка. Затова, ако искаме храната ни да бъде не само вкусна, но и полезна, трябва внимателно да четем етикетите.
Правило 1: Цели овесени ядки вместо корфлейкс
Качественото мюсли трябва да съдържа цели необработени овесени ядки, на първо място, защото във външната им обвивка се съдържат разтворимите фибри, които подобряват перисталтиката на червата и извличат токсините от тялото. Доказано е, че хората, чието меню е богато на фибри рядко страдат от онкологични заболявания. Освен това въглехидратите от цялото зърно се усвояват бавно, като по този начин за дълго оставят чувство за ситост при сравнително ниско съдържание на калории, а богатото съдържание на магнезий регулира нивото на кръвната захар. Ако в продукта зърната са смлени значи става дума не за мюсли, а за неговия американски събрат - корнфлейкса. Както знаете обаче хранителните навици идващи от този край на света не се славят като най-здравословните.
Правило 2: Продуктите не бива да са термично обработени
Съставките на мюслито – зърна и плодове трябва да бъдат само изсушени на въздух, а не печени. Дори нагряването само до 70-80 градуса разрушава много витамини. Затова колкото и да са вкусни корнфлейса, хрупкавото мюсли и карамелизираните ядки, по биологична ценност те отстъпват на класическата рецепта.
Правило 3: Избягвайте добавената захар
В съдържанието на етикета тя често се крие под имената глюкозо-фруктозен или царевичен сироп. На практика обаче прибавя към купичката ви с мюсли само празни калории и никакви полезни вещества. По-добрите подсладители са медът и кленовият сироп, но тъй като цената им е сравнително висока, производители предпочитат да ги пестят (въпреки главозамайващата цена на някои продукти). Затова оптималния вариант е да си купувате натурално мюсли и сами да си го подслаждате.
Мюсли собствено производство
Ако в супермаркетите така и не ви се отдаде да откриете истинско, здравословно мюсли, можете да си го приготвите сами. В здравословните магазини (и не само) можете да намерите овесени, пшенични или ръжени ядки, сушени (внимавайте да не са захаросани) плодове, сурови ядки. Така можете да си съставите рецепта по ваш вкус или да използвате:
класическата рецепта за мюсли на д-р Бирхер-Бенер:
3-4 с.л груби овесени ядки
1 ябълка настъргана
1 с.л. мед
150 мл. прясно или кисело мляко
1 с.л. едро счукани орехови ядки или слънчогледови семки.
Овесените ядки се накисват от вечерта в студена вода. На сутринта водата се излива и върху ядките се настъргва ябълката. Добавят се медът, млякото и ядките. Мюслито се разбърква и е готово за консумация. |
|
Коментари
2010-12-17 #10  Iskra Ясно е, че офис и топлене на мляко са две несъвместими неща  . И аз да си призная от време на време ям овесени ядки със сухо мляко, макар че вече открих и безмлечен начин за приготвяне на мюсли. Покълвам малко дива пшеница (и обикновена става). Слагам я в една кутиика с нарязах плод, мед или кленов сироп и ям на работа - няма ни мляко, ни термична обработка. Покълналият овес също бил вкусен, трябва да се пробва.
2010-12-17 #9  Цвети Искре, и аз така имах съмнения, скрупули - ако ще правиш нещо, прави го както трябва.....но няма как да си стопля мляко, а и шокололадът е наистина малко - за вкус  Другата седмица ще си нарежа сушени кайсийки и мед  О йе! 
2010-12-17 #8  Iskra Абе имам някои забележки към сухото мляко и горещия шоколад  , ама пак закуската ти е на светлинни години...от баничка 
2010-12-17 #6  Цвети Хей, да споделя какво правя аз от една седмица
смесвам фини овесени, пшенични трици, горещ шоколад и сухо мляко в буркан и ооп за работа. Там от машината за минерална вода, две минутки запарване с вряла вода и здравословна, вкусна закуска за офиса. Не е трудно толкоз, бре 
2010-10-09 #5  ginka много добър вкус!!!!!!!!!!!!!!
2010-08-25 #4  lili_vanili Разлика във вкуса не намирам, купих ги от любопитство. Ръжените са по-тъмни на цвят. Иначе би трябвало да стимулират посещенията в WC-то, особено в комбинация със сушените плодове. Накисването във вода е добре, иначе ако е само с мляко от вечерта, отива доста мляко...
2010-08-25 #3  Iskra Чудесна закуска, Лили. И аз мисля, че съществена разлика няма. Просто на уважаемият д-р Бирхер-Бенер му е допадал повече овеса. Аз също ръжени и ечемичени не съм си купувала. Как са на вкус?
2010-08-25 #2  Инна Георгиева Според мен просто въпрос на популярност, до преди години и толкова свободно нямаше овесени. Уж ръжените и ечемичените даже са по-ниско калорични 
2010-08-24 #1  lili_vanili От скоро закусвам микс от: ръжени, ечемичени ядки и с овесени съм пробвала, добавям сушени кайсии, стафиди и сливи за сладост и сурови орехи, кис. мляко, от всичко по малко  нямам наблюдения как ми влияе. Идея защо ръжените и ечемичените остават встрани за сметка на овесените?
|
|
Четвъртък 19 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Любимите рецепти с тиквички на Hera.bg
Пържени, печени, задушени, на студена лятна супа, в кюфтенца, дори сурови на салата, тиквичките имат...
  Когато ученикът е готов, Учителят сам се появява
Няма по-добър учител от живота и неговата реалност. Така бързо и своенравно ни завърта в брилянтния...
 Световен ден на редките болести
От 2008 г. в последния ден на февруари в България отбелязваме Международния ден на редките болести.
По...
 "Премахнаха" ли ни смартфоните от собствения ни живот?
Обсебването ни към смартфоните днес се е сляло с действителността и никому не прави впечатление. Може...
  5 житейски урока от "Алексис Зорбас"
"Остави хорицата на мира, началство, не им отваряй очите; ако им ги отвориш, какво ще видят? Немотията...
  Депресията - спиралата на безнадежността
Често чуваме от околните или самите ние го повтаряме: „Нещо съм депресиран тези дни” Неприятно събитие...
  Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
 Световен ден за борба с Паркинсон - 11 април
Световният ден за борба с Паркинсон се отбелязва всяка година на 11 април.
Той е дегенеративно неврологично...
 Сладък картоф (батат) за стабилизиране на кръвната захар и засилване на имунитета
Сладкият картоф навлиза все по-бързо и успешно в менюто и е предпочитан продукт от много хора, които...
 Списание Hera.bg подкрепя: Световна седмица на кърменето - 2014 г.
Списание Hera.bg подкрепя
Световна седмица за подкрепа на кърменето
„Кърменето: Печеливша цел за цял...
 Защо захарта потиска имунитета?
Зимата е сезонът, когато болестите ни атакуват най-безмилостно. И една лека настинка води до отслабване...
  Умеем ли да се "продаваме"?
Странни са времената, в които живеем…Обществото ни е меркантилно, силно ориентирано към материалните...
  Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
Около половината население по света страда от хемороиди. Ако сте в „щастливата половина“, значи бегло...
 Да преодолеем стреса с творчество
Думичката "стрес" е навсякъде. В наши дни всеки втори обяснява колко е напрегнат и стресиран. Все по-често...
  Животът е кратък
"Животът е кратък. И трябва да можеш. Трябва да можеш да си тръгнеш, когато филмът е лош. Да захвърлиш...
|