Храненето и холестеролът
 Изпрати
От толкова отдавна медиците и диетолозите спорят около холестерола, че дори споменаването на самата дума, започва да буди раздразнение у болшинството хора. Към това се присъединяват и производителите на хранителни продукти, които често изписват на етикетите, че именно тяхното олио не съдържа холестерол. Въпросното вещество обаче, така или иначе не се намира в растителните продукти и информацията им е по-скоро подвеждаща.
И така – основните храни, които са обвинявани за високия холестерол са сланината, свинското месо, колбасите, яйцата и кравето масло. Но значи ли това, че е трябва, да се откажем от употребата им?
На първо място не бива да забравяме, че холестеролът е жизненоважен за нашия организъм. Той се съдържа в стените на клетките и е необходим за синтеза на хормоните и жлъчния сок. По-голямата част от веществото се произвежда в черния дроб и едва около1/5 приемаме с храната. Затова не винаги лишаването от животински продукти повлиява количеството на холестерол в кръвта.
Сигурно сте чували, че на холестерола се приписва морална категория – наричат го „добър” и „лош”. Става дума обаче за едно и също вещество, а разликата идва от транспортния белтък, с които се свързва. Резултатът е два вида липопротеини, които си противодействат, за да се поддържа необходимият баланс. Тези с по-малка плътност (LDL) пренасят току-що приетият с храната и произведен от организма холестерол към клетките, но ако количеството му е прекалено голямо, се отлага по стените на кръвоносните съдове. За щастие обаче липопротеините с висока плътност (HDL) пренасят веществото в обратната посока – от клетките към черния дроб, където холестеролът се изхвърля от организма. По пътя се изчистват и излишните количества, които са се отложили по артериите. Тоест, за да се поддържа здравословния баланс в организма е необходимо нивата на HDL да надвишават тези на LDL. В противен случай артетиите постепенно се стесняват от натрупването на склеротични плаки. Въпросът е доколко това зависи от приема на храна, богата на холестерол?
През 70-те и 80-те г. в САЩ се разразява истинска борба срещу холестерола. Започват да се произвеждат заместители на холестериновите храни (например маргарин вместо чисто масло), а на етикета да се изписва, че продуктът не съдържа въпросното вещество. Въпреки това смъртността от инфаркти и инсулти не намалява съществено.
В същото време французите и италианците, които обичат да похапват мазни меса, сирена и сосове, в пъти по-рядко страдат от сърдечно-съдови заболявания и се славят с голямата си продължителност на живота. Съответно връзката между консумацията на животински продукти и опасните нива на холестерола не е толкова елементарна, колкото сме свикнали да мислим. Това, на което обикновено не отчитаме са останалите храни, които влизат в менюто ни.
По време на кампания срещу холестерола в САЩ животинските мазнини в храните се заменят с хидрогинезирани растителни масла (иначе казано маргарин). Те са евтини, придават по-голям обем, трайност и аромат на продукта и освен това позволяват на етикета да се изпише „без холестерол”. Производителите толкова ги обикват, че започват да ги влагат в абсолютно всичко – полуфабрикати, чипс, бисквити, хамбургери, кроасани, пуканки и т.н. Наистина сам по себе си маргаринът не съдържа холестерол, но става причина да се наруши обмяната на веществото. Редовната консумация, на храни, които го съдържат води до повишаване на опасния LDL и намаляване на полезния HDL. По този начин заместването на животинските мазнини с маргарин не само не малалява риска от артеросклероза, а многократно го увеличава.
Италианците и французите използват много по-успешна тактика за балансиране на голямото количество холестерол в менюто си – просто обилно го допълват със зехтин, червено вино и много свежи плодове и зеленчуци. Тези храни съдържат голямо количество полифеноли и ненаситени мастни киселини, които не позволяват на холестерола да се отлага по стените на артериите.
|
Коментари
2011-08-31 #5  snejana staneva Здравейте!!!
Статията е добра но не е изчерпателна.
Моля,обяснете по какъв начив влияе холестерола върху физиката ни и до какви здравословни проблеми води!!! 
2011-08-15 #4  Лора didatzeni ние се храним предимно с морски продукти, зеленчуци, зехтин и прочие, мъжът ми скоро си прави пълна кръвна картина и е в чудесно здраве и всичко му е в граници.
За намаляване на холестерола помагат зеленчуците, зехтинът, чесън. Имаше доста храни в Интернет, може да потърсиш, Вили 
2011-04-12 #3  didatzeni Морските дарове също имат много холестерол.Да се внимава при консумацията.Това,което аз зная за повишен холестерол е много зеленини,маслинено олио,постно месо,плодове на корем и мнооооого движение.Успех в борбата с холестерола.А, забравих - и само положителни емоции-без стрес и.т.н.Бъдете здрави и се усмихвайте повече.  )))
2011-01-29 #2  VILI  Много ме интересува с какви храни трябва да се храни човек, зада намали "лошия холестерол"?
2010-12-15 #1  dari Здравей Искра!Много ми хареса статията за "Холестерола"Винаги е актуална и има какво ново да научи човек.Благодаря!
|
|
Събота 6 Март 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Джинджифилът – подправка и лекарство
Пикантен и тръпчив, джинджифилът пробужда вкусовите усещания, напомняйки донякъде на цитрус и на бял...
 Сису – финландското изкуство за вътрешна сила и щастие
На финландски език има една малка звънлива дума, събрала в себе си мъдрост от пет века. След като през...
 Кои са трите типа енергия и как да ги засилим, за да бъдем истински пълноценни?
Най-успешните и продуктивни хора могат да се характеризират с много високи нива на енергия. Тъй като...
  Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
 Мазнините: добри, полезни, вредни - I
Често възхвалата или анатемосването на дадена мазнина има за цел просто да ни продаде рекламиран продукт....
 4 април - Национален ден на психолога
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им...
  С билки срещу тютюнопушенето
Отношението към пушенето се е променяло през годините в различните части на света. Първоначално е приемано...
  Много хубаво не е на хубаво. Защо пък да не е?
Сигурно поне веднъж в живота сме си казвали, че много хубаво не е на хубаво. Минавала ни е подобна мисъл,...
  Боб мунг (папуда) - още един здравословен избор
Добре познатият ни фасул се появява около края на 15 век. Но преди него разпространен и широко отглеждан...
 7 април - Световен ден на здравето
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. Днес празнуват всички работещи в сферата на здравеопазването...
  Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
 Неудобствата, които само дамите с голям бюст ще разберат
Обикновено хората си мислят, че дамите с голям бюст са щастливки. Мъжете ги обграждат с внимание или...
|