Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо е важно всяка жена да приема тези витамини и минерали?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Въпреки че е възможно да получите всички необходими витамини и минерали от внимателен подбор на храни и хранителни вещества, изследвания показват, че много жени все още изпитват определен хранителен дефицит. Има 13 вида витамини, от които всички жени се нуждаят - включително витамини C, A, D, E, K и витамините от група В (като В1 познат като тиамин и витамин В12), както и редица важни минерали и мастни киселини.

Смята се, че около 30 % от всички жени страдат от недостиг на един или повече от тези витамини и минерали. Освен това, за много жени рискът се увеличава с напредването на възрастта. Направени проучвания сочат, че около 75 % от жените вероятно развиват хранителни дефицити, ако не се приемат допълнителни мултивитамини.



Подходящите за жените витамини и минерали:

Антиоксидантите витамини (витамини А, С и Е) - Тези мастноразтворими антиоксиданти се борят със свободните радикали, което е основната причина за стареене и за много заболявания, които засягат сърцето, очите, кожата и мозъка. Витамин С не само подобрява имунитета срещу настинки, инфекции и други заболявания, но също така е важен за защитата на вашата визия и кожа от увреждане, причинено от замърсяването на околната среда и UV лъчите. Витамин А и Е действат по сходен начин за защита на здравите клетки и спиране на клетъчни мутации.

Витамин D - Може да бъде набавен от определени храни като яйца, някои млечни продукти и някои гъби, но ние получаваме по-голямата част от витамин D с излагане на слънце. И мъжете, и жените са изложени на висок риск от недостиг на този витамин, тъй като все повече хора прекарват голяма част от времето си на закрито или използват слънцезащитни лосиони, когато са навън. Витамин D е важен за костите (скелетната система), мозъчни функции, предотвратяване на разстройства на настроението и хормоналния баланс.

Витамин К - Важен за изграждането и поддържането на здрави кости, за съсирването на кръвта и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Има два основни типа на витамин К: Витамин К1 се намира в определени зеленчуци, докато витамин К2 може да се набави от млечни продукти. Най-добрият начин да се предотврати недостиг на витамин К е да се консумират различни зеленолистни зеленчуци, броколи, зеле, както и риба, и яйца.

Витамини от В-групата, включително фолиева киселина - Тези витамини, включително витамин В12 и фолиева киселина, са важни за метаболизма на жените, предотвратяване на умора и повишаване на когнитивните функции. Те помагат с разхода на клетъчни процеси, растеж и енергия, защото взаимодействат и с други витамини като желязо - за изграждане на червените кръвни клетки и спомагат за превръщането на приетите калории в "гориво” за тялото. Фолиева киселина (която се нарича така, когато е създадена синтетично) е от решаващо значение за здравословна бременност, развитие на плода и предотвратяване на вродени дефекти, тъй като тя помага за изграждане на мозъка на бебето и на гръбначния мозък. Ето защо дефицит на фолат е изключително опасно за бременни жени. Витамин В може да се набави от животински продукти - яйца, риба, месо, прясно и кисело мляко. По-възрастните жени, които имат проблем с анемия, вегани и вегетарианци трябва да се консултират с лекар, за да се уверят, че приемат достатъчно витамини от тази група.

Желязо – дефицитът на желязо и анемията са особено разпространени сред младите жени.
Тялото използва желязо, за да произвежда хемоглобин, вид протеин, който пренася кислород чрез кръвта от белите дробове към други тъкани в тялото. Има два различни вида желязо (хем и не-хем). Най-усвоим и лесен за набавяне от организма е от вида, който се съдържа в животински протеини като яйца, месо, риба и птици (също и листни зеленчуци и бобови растения). Подрастващите момичета са в най-голям риск от недостиг на желязо, но като цяло всички жени трябва да бъдат внимателни особено по време на менструация поради загуба на кръв.

Йод - Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, жени на възраст между 20-39 имат най-ниските нива на йод в урината, в сравнение с всички други възрастови групи. Приемът на йод е особено важен за младите жени, които искат да забременеят или които са бременни, защото той играе важна роля в развитието на мозъка на ембриона. Този минерал е от решаващо значение за правилни количества хормони на щитовидната жлеза. Тази жлеза изисква йод за производството на хормони Т3 и Т4, които помагат за контрол на метаболизма.

Магнезий - Магнезият е един от най-важните минерали в тялото, но също така един от най-често дефицитните. Като електролит, магнезият помага за регулиране на калций, калий и натрий и е от съществено значение за над 300 различни биохимични функции в тялото. Крампи в краката, безсъние, мускулни спазми, тревожност, главоболие и храносмилателни проблеми като запек - всички тези състояния могат да бъдат признаци за недостиг на магнезий. За по-възрастните жени, рискът от недостиг може да е дори по-голям. Проучвания показват, че много възрастни хора не ядат богати на магнезий храни като зеленолистни зеленчуци, морски зеленчуци/ водорасли/, боб, ядки и семена.

Омега-3 (рибено масло) - Ако не се консумират морски дарове като сьомга, скумрия, сардина, камбала или риба тон редовно, можете да си позволите да приемате омега-3 добавка (рибено масло), за да се предотврати недостиг. Съотношението на приема на омега-6 и омега-3 е препоръчително да бъде 2:1 за предотвратяване на състояния като артрит, сърдечно-съдови заболявания, болестта на Алцхаймер, депресия и други.

Калций – Важен минерал за здравето на костите, също е от решаващо значение за регулиране на сърдечния ритъм, спомага за мускулните функции, контролира кръвното налягане и нивата на холестерола, както и много други функции, свързани с нервната система. Калцият осигурява защита срещу някои от най-големите заплахи за жените: сърдечни заболявания, остеопороза, диабет и рак.


Рисковите фактори за витаминен или минерален дефицит:

Консумацията на големи количества пресни плодове и зеленчуци - вегетарианци или вегани;

Тегло под нормата или приемът на твърде малко калории като цяло ("поднормено тегло" като цяло се счита под индекс на телесна маса от 18.5 за жените);

Жени в репродуктивна възраст (Световната здравна организация изчислява, че в по-бедните страни, 27 на сто до 51 на сто от жените в репродуктивна възраст страдат от недостиг на ключови хранителни вещества);

Жени на възраст над 65;

С нисък социално-икономически статус, липсата на образование и бедност.

Уверете се, че приемате достатъчно количество от необходимите за доброто ви здраве витамини и минерали. Ако не успявате да набавите здравословните дози от тях, които са препоръчителни за вашето добро състояние чрез храна, консултирайте се с вашия лекар, който да ви насочи какви хранителни добавки ще бъдат подходящи за вас.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Витамин Ц за деца - защо е важен за тяхното развитие?
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
· Всичко за глюкагона
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 29
Ден 29 от Коледните пости. Вчера вечерта премина в приготвяне на сурвакница за детето. Опуках царевица...
Какво не знаем за храните в тандем
Храната, като всичко останало си има своите “правила”. Замисляли ли сте се защо понякога ядете малко,...
Ниските температури - разболяват ли ни настина? Експертите развенчават 12 мита
Какво казват експертите за 12 мита за студеното време, които се разпространяват в домовете, семействата...
Върбинка против умора, изтощение и стрес
В нашата страна е широко разпространена и се нарича върбинка (Verbena officinalis). Тя е отдавна позната...
Децата в големия град - II
Как да ги защитите Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от...
Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
Дегенеративното заболяване на ретината е проблем за милиони хора по света, тъй като светлочувствителните...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Живот под контрола на хормоните - I
По принцип ние жените се присещаме за хормоните веднъж месечно по време на „критическите дни”, когато...
Днес е най-потискащият ден в годината. Как да го преживеем?
Третият понеделник от януари е считан за най-потискащия ден в годината. Британски изследователи дори...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
Как да предпазим очите си от влиянието на смартфоните?
Ако и вие сте сред хората, които проверяват смартфона си постоянно, шансовете очите ви да пострадат...
Масло от борови иглички – за какво помага и как да го използваме?
Етеричното масло от борови иглички е целогодишен източник на добро здраве. То се извлича чрез процес...
Още от тайните на кокосовото масло и можем ли да си го правим сами
Знаете ли, че шейсет процента от човешкия мозък се състои от мазнини? В такъв случай е добре да обърнем...
Майорана - непозната билка и подправка с ароматерапевтичен ефект
Въпреки че малко прилича на ригана, това растение не е така широко употребявано като него. За някои от...
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
Тайните врагове на нашата фигура
Не само пропускането на закуската, липсата на физическа активност, прекомерната любов към фаст фуда и...
Къде още може да намерим екологично чиста храна
Идеята за среща между клиентите и земеделските производители на фермерските пазари несъмнено е чудесна....
5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
Редовно практикувайте тези 5 йога асани, за да подобрите кръвообращението, да поддържате здрав черен...
Как да предпазим децата да не се превърнат в консуматори
Едва ли има родител, който не познава досадата от непрекъснатите детски искания за нови покупки - играчки,...
Пристрастени ли сте към четенето - 20 отговора "да"
1. Когато сте потънали в роман, постоянно си обещавате: „Тази глава е последна за днес”, но после само...
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Йога – цялост на ум, дух и тяло
Преди си мислех, че да си йога, означава единствено тялото ти да заема налудничави и неестествени положения,...
Причини за постоянната умора
Вече наближава пролетта, а с нея и така „любимата” ни пролетна умора. При някои от нас тя е особено осезаема,...
Дюлята - с поздрав от есента
Невероятен, силен аромат, стипчив вкус и приятен жълт цвят, напомнящ ни за есента. Идваща тъкмо навреме,...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
Зеленият боб е една от най-полезните храни, които човечеството познава. Днес на фона на разнообразието,...
В търсене на истинското призвание
Обкръжението ми изобилства от примери за хора, които не спират да търсят своето призвание, сменяйки почти...
Предимства на кокосовото масло за коса: най-добрите начини за употреба и ползи
Хората от цял свят познават добре качествата на това масло и знаят всички предимства на кокосовото масло...
Другият човек в мен
Много често сами ставаме жертви ма маските си. Без да знаем защо, прикриваме мотивите за действията си....
Семейно по Коледа или не съвсем
Омръзнало ли ви е "у дома за Коледа"? Цялото това шетане, готвене, подготовка, пък после чистене и оправяне?...
Кайсията – шампион по бетакаротин
Слънчевата и ароматна кайсия е близък роднина на всички костилкови плодове, които се отглеждат у нас...
Хармония и стройно тяло с Аюрведа
Тяло, ум и душа – това са нашите три неделими същности, между които трябва да поддържаме баланс, според...
Слънцезащитни масла от природата
Нежните през пролетта слънчеви лъчи вече безжалостно жулят кожата ни с всички произтичащи от това последици...
Пчелният восък и многобройните му ползи за организма
Пчелният восък е естествен биопродукт, който има благотворно въздействие върху човешкия организъм и може...
Коледни пости - седмица 1
Началото винаги е предизвикателство – трудно, вълнуващо, пълно със съмнения. Хората сме измислили механизми...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook