Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето случаи подобни диети са драстични, изтощителни, изнервящи и без особен, да не кажем дори отрицателен в дългосрочен план, ефект. Същевременно сме свидетели как повечето жени с наистина хубави фигури не изпадат в подобни крайности и хапват спокойно и с удоволствие, каквото си пожелаят. Защо се получава този парадокс и присъда ли е омразната на много дами фраза: „Гладна и дебела“.

В цялата тази история няма нищо изненадващо, освен фактът, че зад едно красиво и здраво тяло никога не стоят краткосрочни диети, а съвсем целенасочено създавани дългосрочни навици.


Зад думата "навици' стои разковничето на „природно“ стройните дами и господа. Към нея аз бих прибавила и уточнението „здравословни“, защото, както може да се очаква - лошите навици са си лоши и трудно могат да бъдат наши съюзници по пътя към доброто здраве, хубава фигура и отлично самочувствие. А кои са малките промени, които могат да ни доведат до здравословно тегло в дългосрочен план, ще ви разкажем по-долу. Всъщност, нямаме за цел да ви припомним, че трябва да пиете повече вода, да спортувате или да ограничите вредните храни. Тези неща вие вече знаете прекрасно. Бихме искали да ви представим един малко по-глобален и осъзнат подход по отношение на килограмите, който ще ви служи не за месец, два или година, а ще бъде вашата постоянна философия, към която да се придържате и която рано или късно ще даде така желаните резултати.


Реалистична и осъзната цел. Първо трябва да се изясни това: коя е реалистичната представа за понятието здравословното тегло. Пропорциите на манекенките от модните подиуми и кориците на списанията, освен ако не са ви природно заложени, са далеч от понятието за здравословно. Всъщност много често те са под общоприетия минимум за нормално тегло, а то според Световната здравна организация е в границите от 18 до 25 на така наречения Индекс на телесната маса (BMI).

Как да изчислим своя Индекс на телесната маса - тук.



Следващият по важност принцип е този за ненасилието. Краткотрайните, понякога истински безумни диети са чудесен пример за насилие, както върху тялото, така и върху психиката ни. Рязкото ограничаване на храната е стрес за организма. Нещо, което нашата неподозирано умна вътрешна вселена ще се опита да компенсира при първия удобен случай. А той настъпва точно след приключване на поредната диета и връщането към обичайния ни начин на хранене.

Вслушвайте се единствено в тялото си. Това на практика значи, че трябва да намерим начин не за пореден път да надхитрим тялото си, а най-накрая да заживеем в хармония с него. А това означава да успокоим психиката и натрапчивите мисли по повод така желаното отслабване и да се вслушаме в знаците, които то ни подсказва – да не ядем, когато не ни се яде, а заради навика или за компания, да не се храним бързо, на бюрото в офиса, пред телевизора, говорейки или когато сме в лошо настроение. И когато това се случи, ще открием, че процесът на хранене може да придобие за нас истински различен облик. Да се превърне в своеобразна медитация и само част от цялото ни свето- и себеусешане и най-важното – да ни носи освен полза, и удоволствие.

Постигнем ли това, то със сигурност сме на прав път и килограмите ще започнат да се топят почти от само себе си – бавно и за дълго


Нека се храним винаги, когато имаме физическа, а не емоционална нужда от храна. Тялото не бива да бъде измъчвано с глад, а най-лесният начин да разпознаем тази нужда е, като се осланяме на простото правило, че физическият глад настъпва бавно и постепенно, докато емоционалният – изневиделица и то за точно определени храни, които сякаш натрапчиво се загнездват в ума ни.

Няма забранени храни, има само забранени количества. Плодовете и зеленчуците са нещото, което може да консумирате без ограничение. Всичко останало – с точната мярка. За ориентир - пропорциите ни е добре да имат следния размер:

- Сирене / кашкавал – колкото един наш показалец
- Мляко – Чаша – колкото юмрука ни
- Месо / Риба – колкото тесте карти
- Въглехидрати (ориз, макарони, зърнени храни) – колкото топка за тенис
- Масло - колкото едно зарче
- Дресинг за салата – 2 супени лъжици
- Шоколад – няколко блокчета

Движение (но не задължително спорт). Спортът е недолюбван от много, но едва ли има някой, който да не се чувства по-добре след разходка из природата или след секс например. Движението помага не само за добрата фигура, но и за намаляване на нивата на стрес, което в днешно време е една от основните причини, които съдействат за трупане на килограми и то на чисто психологическо ниво.

Малките промени, налагани постепенно и за дълго са тези, които ще ни гарантират здраве, респективно нормални килограми в дългосрочен план. Вода, вместо газирани напитки, разумни количества алкохол, стълби вместо асансьор. Всяка седмица замествайте един лош навик с един добър и до края на годината ежедневието ви ще изглежда по-коренно различен начин.

Умереност преди всичко. Нито една крайност не е полезна. В това число влизат стриктните режими, колкото и здравословни да изглеждат те на пръв поглед. Всъщност много по-здравословно е да се върнем към правия път, щом сме кривнали, а не да се откажем и да влезем в старите коловизи. Подобна стратегия не само ни спестява угризенията, но и дава сили да се придържаме към избрания начин на живот за наистина дълго време.

Преместете акцента Нова работа, нов език, спорт или хоби. Когато денят е изпълнен с движение, динамика и общуване, мислите за храна и диети от само себе си намаляват. Човек се чувства полезен и важен за нещо повече от собствения му стомах и чревоугодничество. Вместо това се вглеждайте в простата храна и малките чудеса - като първите сезонни плодове, пресни ядки в "Плод зеленчука", неочаквана комбинация от вкусове. Откривателството в храненето го превръща в удоволствие.

Всички гореизброени принципи не струват и стотинка без правилната мотивация зад тях. А тя далеч не е само перфектното тегло. Зад умереното тегло стои доброто здраве, а това е един чудесен лайтмотив за всеки, които иска да подобри живота си.
Коментари
2016-06-23 #1
Милена
Благодаря за интересната и полезна статия!
Ако ми позволите ще споделя и моя опит в отслабването.
Използвам мастикс мастиха на прах /това е природната дъвка сакъз от остров Хиос/ - половин чаена лъжичка на гладно, разтворена в 250 мл топла вода.
Освен другите лечебни свойства на мастикса, той ми помага да свалям около 3 килограма на седмица. Обикновено си провеждам курс от 10 дни, горе долу премахвам излишните 5 килограма от себе си. Предпочитам мастикса на прах, а не този който е на парченца, защото колкото и да го радробявам в хаванче, не мога да го стрия добре, а за отслабването това е много важно.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Чисто пране без препарати – възможно ли е?
· Къщи за здравословен живот
· Еко стилът в обзавеждането
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Ароматът на щастието
· Фитнес според типа фигура
· Да повървим за здраве
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Вторник
17
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
Народната медицина - и все пак с едно наум
Напоследък все по-често слушам за толкова “модерната” хомеопатия. Аз лично познавам майки, пред които...
6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Гроздето, известно още като „плодът на боговете“, не само че е вкусно и освежаващо, но също така носи...
Резене - храна, лекарство и много повече
Резенето ( морач, фенел, див копър ) е малко познато растение у нас. Латинската дума, от която идва,...
Билки при безплодие
Не винаги желанието за дете се увенчава с бърз резултат. Някои двойки се налага по-дълго да чакат мечтаното...
Оптималното тегло при децата и ролята на родителите - I
За здравословното тегло при децата и неговото поддържане се говори и пише много. Всеки знае за необходимостта...
Аеробните занимания
Днес все повече фитнес и танцови клубове предлагат разнообразие от дейности и лутайки се из списъка трудно...
Защо потискането на емоции е лошо за нас?
Когато се случи нещо негативно в живота ни, което води след себе си силни отрицателни емоции, независимо...
Капаните на щастието
Звучи абсурдно, че щастието може да крие някакви капани. Та нали всеки мечтае да е щастлив?! Но не става...
Събуди се!
Да се излежаваме, да спим до късно, да си почиваме в леглото – за тези неща май на никого не са му нужни...
Сок от селъри за здрави бъбреци и хубава кожа
Напоследък здравословните сокове, комбинации от различни зеленчуци, набират все по-голяма популярност...
Естествено... като дишането
Поемането на дъх, издишването му, това е най- дълбоко вкорененият човешки инстинкт. От вдишването на...
По какъв начин любовта оказва влияние върху личността ни?
"Да бъдеш силно обичан от някого ти дава сила. Да обичаш силно някого ти дава кураж!" - Лао Дзъ ...
Защо да хапваме мед вечер преди лягане?
Няма съмнение, че медът е една от най-здравословните храни на планетата. Неслучайно е наричан „течното...
Kонопеното семе е ценна за здравето храна
Конопът е сред най-ранно култивираните от хората храни. Расте много бързо. Притежава изключително здрави...
Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
Анти-ейдж характер
Да си призная, словосъчетанието „анти-ейдж” е в противоречие със собствените ми разбирания. Смисълът...
Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
Медитация за заети жени
Животът изглежда като надпревара. Бързаме ли, бързаме. Но с кого се надпреварваме всъщност? Със самите...
Колбасите нарушават бъбречната функция при децата и ги правят по-нервни
Д-р Татяна Брежнева, главен детски диетолог в Московския департамент по здравеопазване, посочва, че прекомерната...
Любовта е отговорност
Когато обичаме някого, това е отдаване докрай. Когато обичаме децата си, това е поемането на отговорност....
Говорите ли си сами? Спокойно, не сте луди!
Ако си говорите сами, това не означава непременно, че сте луди. Всъщност дори обратното – скорошно изследване...
Минералната вода - употреба в определени граници
Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка...
Атлантическата диета - защо е толкова полезна
Традиционната диета в Северна Португалия и Северозападна Испания, известна като Южноевропейската традиционна...
Червена детелина за женско здраве
Червената детелина е разпространено ливадно цвете, което пчелите много обичат. И неслучайно. Освен сладките...
Дъвченето на храната
Още от детската градина са ни повтаряли, че трябва да дъвчем добре храната. В по-късна възраст дори...
Опасна ли е високата температура?
Когато видят, че чертичката на термометъра премине 37,5° повечето хора изпадат в паника и веднага посягат...
Здраве без химия: Кромид лук срещу отоци, навяхвания и натъртвания
Вашето дете обича ли да скача на леглото? Моето е на три години и - много! Това е задължителен ритуал...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
С каква нагласа да започнем Коледните пости
С каква нагласа ще влезем в Коледните пости е много относително. Тя зависи най-вече от мирогледа и светоусещането...
Шуслеровите соли - химията в услуга на здравето
Tерапията на немският лекар и хомеопат д-р Шуслер с т. нар. Шуслерови соли не спира да бъде все по- популярна,...
„Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
Български фонд за жените стартира кампанията по повод 25 ноември - Международния ден на ООН за борба...
Чувствате се потиснати? Идеи за 10 минути за справяне с лошото настроение
Чувството за потиснатост, за липса на смисъл, самосъжалението, липсата на вдъхновение понякога ни връхлетява...
Японски учени: Дори и памучната маска намалява с до 40% поглъщането на вируси
Японски изследователи са провели уникален експеримент, който показва, че маските могат да предложат защита...
Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook