Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето случаи подобни диети са драстични, изтощителни, изнервящи и без особен, да не кажем дори отрицателен в дългосрочен план, ефект. Същевременно сме свидетели как повечето жени с наистина хубави фигури не изпадат в подобни крайности и хапват спокойно и с удоволствие, каквото си пожелаят. Защо се получава този парадокс и присъда ли е омразната на много дами фраза: „Гладна и дебела“.

В цялата тази история няма нищо изненадващо, освен фактът, че зад едно красиво и здраво тяло никога не стоят краткосрочни диети, а съвсем целенасочено създавани дългосрочни навици.


Зад думата "навици' стои разковничето на „природно“ стройните дами и господа. Към нея аз бих прибавила и уточнението „здравословни“, защото, както може да се очаква - лошите навици са си лоши и трудно могат да бъдат наши съюзници по пътя към доброто здраве, хубава фигура и отлично самочувствие. А кои са малките промени, които могат да ни доведат до здравословно тегло в дългосрочен план, ще ви разкажем по-долу. Всъщност, нямаме за цел да ви припомним, че трябва да пиете повече вода, да спортувате или да ограничите вредните храни. Тези неща вие вече знаете прекрасно. Бихме искали да ви представим един малко по-глобален и осъзнат подход по отношение на килограмите, който ще ви служи не за месец, два или година, а ще бъде вашата постоянна философия, към която да се придържате и която рано или късно ще даде така желаните резултати.


Реалистична и осъзната цел. Първо трябва да се изясни това: коя е реалистичната представа за понятието здравословното тегло. Пропорциите на манекенките от модните подиуми и кориците на списанията, освен ако не са ви природно заложени, са далеч от понятието за здравословно. Всъщност много често те са под общоприетия минимум за нормално тегло, а то според Световната здравна организация е в границите от 18 до 25 на така наречения Индекс на телесната маса (BMI).

Как да изчислим своя Индекс на телесната маса - тук.



Следващият по важност принцип е този за ненасилието. Краткотрайните, понякога истински безумни диети са чудесен пример за насилие, както върху тялото, така и върху психиката ни. Рязкото ограничаване на храната е стрес за организма. Нещо, което нашата неподозирано умна вътрешна вселена ще се опита да компенсира при първия удобен случай. А той настъпва точно след приключване на поредната диета и връщането към обичайния ни начин на хранене.

Вслушвайте се единствено в тялото си. Това на практика значи, че трябва да намерим начин не за пореден път да надхитрим тялото си, а най-накрая да заживеем в хармония с него. А това означава да успокоим психиката и натрапчивите мисли по повод така желаното отслабване и да се вслушаме в знаците, които то ни подсказва – да не ядем, когато не ни се яде, а заради навика или за компания, да не се храним бързо, на бюрото в офиса, пред телевизора, говорейки или когато сме в лошо настроение. И когато това се случи, ще открием, че процесът на хранене може да придобие за нас истински различен облик. Да се превърне в своеобразна медитация и само част от цялото ни свето- и себеусешане и най-важното – да ни носи освен полза, и удоволствие.

Постигнем ли това, то със сигурност сме на прав път и килограмите ще започнат да се топят почти от само себе си – бавно и за дълго


Нека се храним винаги, когато имаме физическа, а не емоционална нужда от храна. Тялото не бива да бъде измъчвано с глад, а най-лесният начин да разпознаем тази нужда е, като се осланяме на простото правило, че физическият глад настъпва бавно и постепенно, докато емоционалният – изневиделица и то за точно определени храни, които сякаш натрапчиво се загнездват в ума ни.

Няма забранени храни, има само забранени количества. Плодовете и зеленчуците са нещото, което може да консумирате без ограничение. Всичко останало – с точната мярка. За ориентир - пропорциите ни е добре да имат следния размер:

- Сирене / кашкавал – колкото един наш показалец
- Мляко – Чаша – колкото юмрука ни
- Месо / Риба – колкото тесте карти
- Въглехидрати (ориз, макарони, зърнени храни) – колкото топка за тенис
- Масло - колкото едно зарче
- Дресинг за салата – 2 супени лъжици
- Шоколад – няколко блокчета

Движение (но не задължително спорт). Спортът е недолюбван от много, но едва ли има някой, който да не се чувства по-добре след разходка из природата или след секс например. Движението помага не само за добрата фигура, но и за намаляване на нивата на стрес, което в днешно време е една от основните причини, които съдействат за трупане на килограми и то на чисто психологическо ниво.

Малките промени, налагани постепенно и за дълго са тези, които ще ни гарантират здраве, респективно нормални килограми в дългосрочен план. Вода, вместо газирани напитки, разумни количества алкохол, стълби вместо асансьор. Всяка седмица замествайте един лош навик с един добър и до края на годината ежедневието ви ще изглежда по-коренно различен начин.

Умереност преди всичко. Нито една крайност не е полезна. В това число влизат стриктните режими, колкото и здравословни да изглеждат те на пръв поглед. Всъщност много по-здравословно е да се върнем към правия път, щом сме кривнали, а не да се откажем и да влезем в старите коловизи. Подобна стратегия не само ни спестява угризенията, но и дава сили да се придържаме към избрания начин на живот за наистина дълго време.

Преместете акцента Нова работа, нов език, спорт или хоби. Когато денят е изпълнен с движение, динамика и общуване, мислите за храна и диети от само себе си намаляват. Човек се чувства полезен и важен за нещо повече от собствения му стомах и чревоугодничество. Вместо това се вглеждайте в простата храна и малките чудеса - като първите сезонни плодове, пресни ядки в "Плод зеленчука", неочаквана комбинация от вкусове. Откривателството в храненето го превръща в удоволствие.

Всички гореизброени принципи не струват и стотинка без правилната мотивация зад тях. А тя далеч не е само перфектното тегло. Зад умереното тегло стои доброто здраве, а това е един чудесен лайтмотив за всеки, които иска да подобри живота си.
Коментари
2016-06-23 #1
Милена
Благодаря за интересната и полезна статия!
Ако ми позволите ще споделя и моя опит в отслабването.
Използвам мастикс мастиха на прах /това е природната дъвка сакъз от остров Хиос/ - половин чаена лъжичка на гладно, разтворена в 250 мл топла вода.
Освен другите лечебни свойства на мастикса, той ми помага да свалям около 3 килограма на седмица. Обикновено си провеждам курс от 10 дни, горе долу премахвам излишните 5 килограма от себе си. Предпочитам мастикса на прах, а не този който е на парченца, защото колкото и да го радробявам в хаванче, не мога да го стрия добре, а за отслабването това е много важно.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Чисто пране без препарати – възможно ли е?
· Къщи за здравословен живот
· Еко стилът в обзавеждането
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Ароматът на щастието
· Фитнес според типа фигура
· Да повървим за здраве
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
Вторник
3
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Оцелелите от COVID-19 са по-склонни да развият психични проблеми
Проучване, проследяващо оцелелите от COVID-19, установява, че те са по-склонни да развият проблеми с...
Откриха кои ядки ни помагат да отслабнем по-бързо
Пресните орехи могат да ви помогнат да отслабнете и да подобрите цялостното си здравословно състояние...
Люти чушки за намаляване на риска от инфаркт
Учени установиха, че яденето на люти чушки помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Изследването...
Похапването на бързо - може ли да бъде здравословно?
Такава е съвременната действителност – свикнали сме да правим всичко набързо. Искаме или не похапването...
Полезно от природата
Много пъти сме чували, че яденето на плодове и зеленчуци в суров вид е най-сигурният начин да извлечем...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Зрелостта настъпва, когато...
Когато спреш да се сравняваш с другите. Когато спреш да променяш другите, а се опиташ да променяш...
Вечният цистит
Дойдат ли студените зимни дни, започват настинките, а с тях и досадните превантивни мерки, които взимаме,...
Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим...
Хранителните добавки - здраве в капсула?
Модата на добавките към храната отдавна се вихри, а на пазара се предлага какво ли не разнообразие от...
Арган - златно масло от дървото на живота
Златното масло се добива от непознатото у нас арганово дърво, което расте само на две места по целия...
Новите мании – невидима заплаха
Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата...
Орлови нокти
Познато и използвано e още преди повече от 2000 години в Китай, растението орлови нокти се е славело...
Заекването при децата - тревоги и решения
Заекването при децата е явление с все още неустановен произход. От една страна то е смущение в речевото...
Какво искам да постигна преди да умра
Когато сме малки, имаме толкова много мечти, желания, идеи, дори на възрастните да изглеждат глупави....
Шампионите на суровите ядки - II
Маслото от бадеми притежава многостранни полезни свойства. В козметиката то има успокояващо, омекотяващо...
Мечтаеш ли да се наспиш?
Не всеки си мисли за секс, когато види прекрасно обзаведена спалня. Повечето хора асоциират тази стая...
Вдъхновени от добротата
Какво ви идва на ум, когато помислите за началото на празничния сезон? За съжаление, много хора се фокусират...
Как да засилим нивата на „хормоните на щастието“ - ендорфините?
"От тук насетне искам да колекционирам само моменти на щастие."- Стендал Ендорфините са съединения,...
Киселото зеле - зимното съкровище
За българите киселото зеле е класическа зимнина, заедно с туршията и киселите краставички. Приготвянето...
Сурови мисли
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови...
Здравословно отношение към здравословното хранене - II
Млечните Ако са качествени, млечните продукти също внасят ин баланс и са подходящи за гореспоменатия...
Добрият стар сапун
Той не се цени високо от дерматолозите и е засенчен от по-съвременните средства за измиване – гелове,...
Лошият дъх – една неудобна тема
Без преувеличение лошият дъх може да разруши приятелство, любовна връзка, служебни отношения. И то без...
Луната
Поредната безсънна нощ отново ме подканя да се замисля: дали проблемът е в мен или някъде горе? Вдигам...
Как да си приготвим домашна гранола?
Гранола е мюсли, но запечено с различни съставки на фурна. То е по-хрупкаво, овкусено и се усвоява по-лесно...
Новите зависимости
Старите, до болка познати зависимости, са всеизвестни – алкохол, цигари, наркотици, хазарт. В основата...
В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
Таханът – дар от Ориента
Вероятно първата ви асоциация ще бъде тахан халва или хумус. Това като че ли са най-известните роли на...
Кога да посетим своя гинеколог - II
Избор на контрацептиви Противозачатъчните таблетки са хормонални препарати, които оказват влияние върху...
Бакла - полезният зеленчук в началото на лятото
Баклата е растение от Бобови, един от най-ранните зеленчуци. И макар да е полезен, далеч не колкото зеления...
Алергия към козметиката
„Хипоалергенна козметика без консерванти” този надпис може да прочетем върху опаковката на всеки втори...
Трудностите, с които се сблъскваме по празниците - как да ги преодолеем?
Какви са плановете ви за предстоящите празници? Очаквате ли ги с нетърпение или по-скоро имате притеснения...
Грейпфрутът засилва имунитета и помага на бъбреците
Грейпфрутът е тропически цитрусов плод, богат на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и Витамин...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook