Живот под контрола на хормоните - I
 Изпрати
По принцип ние жените се присещаме за хормоните веднъж месечно по време на „критическите дни”, когато така да се каже, те ни напомнят сами за себе си – с променливи настроения, повишен апетит и други не дотам приятни странични ефекти. А всъщност десетки хормони ни влияят постоянно, като контролират поведението ни, сънят ни, чувството за глад и ситост, податливостта ни на стрес и сексуалността ни – с една дума почти всеки един аспект на физическото и психическото ни здраве. Затова нарушението в баланса дори само на на един от тях, може да доведе до сериозни промени за здравето ни и начина, по които се чувстваме.
Акнето
Почти всяка от нас се сдобива с по една-две пъпки в дните около менструацията. Но ако подкожните възпаления и комедоните ви съпътстват през целия месец, положението е по-сериозно и става дума за акне. Повечето хора смятат, че причините за него са неправилното хранене или лоша хигиена, но истината е, че тези фактори оказват слабо влияние. Най-вероятните виновници са андрогените, един от които е тестостеронът. Този принципно мъжки хормони, се образува в организма на всяка жена, но когато е в по-големи количества започва да дразни мастните жлези и така кожата започва да произвежда свръх количество себум. Оттам нататък сценарият е ясен – повече храна за бактериите, запушени комедони, възпаления, акне.
Какво да правите в такъв случай? На първо време е добре да си направите хормонални изследвания. Ако те покажат завишен тестостерон, най-вероятно вашия лекар, ще ви изпише орални контрацептиви, с които да регулира недостига на женски хормони и излишъка на мъжки. Не правете обаче това на своя глава, тъй като всички таблетки имат различно съдържание и вместо да решите проблема си, можете да го задълбочите.
Слаба памет
Не можете да си спомните къде сте оставили това или онова? Или забравяте за среща с приятел и го оставяте сам да си кисне в студа. Склерозата би била добро извинение, ако сте на достопочтенна възраст. Но ако сте в разцвета на силите си, най-вероятно се намирате под постоянен стрес – в работата или у дома. Тогава в тялото ви се повишава нивото на хормона на стреса кортизол. Той ви подготвя за бърза реакция, но намалява способността за усвояване на нова информация и отслабва паметта. Дори ако е в прекомерно големи количества, може необратимо да повреди мозъчните клетки и да засегне дълготрайната памет.
Какво да направим? Лесно е да се каже – освободете се от стреса, но не толкова лесно да се изпълни. Има обаче и други фактори, които могат да намалят производството на кортизол. На първо място това е продължителния сън – докато сме в обятията на Морфей, нивата на хормона са най-ниски. Не забравяйте и закуската рано сутрин – приливът на инсулин след нея, неутрализира действието на кортизола. Също така намалете кафето и приемайте допълнително витамин С.
|
Коментари
2010-03-13 #2  Цвети да, така е , една приятелка приемаше кортизол на инжекции, заради лупус ( така и не се разбра, дали това точно и е болестта ) и заприлича на истинска бъчвичка, много и беше мъчно...не можеше по никакъв начин да го контролира 
2010-03-13 #1  Инна Георгиева Някъде бях чела, че с високия кортизол идва и напълняването в коремната област. Е гатти "кефа" 
|
|
Понеделник 20 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Даването и получаването като големи житейски уроци
Една от най-важните ни мисии в този живот е тази да даваме. Да даваме внимание, обич, разбиране, помощ,...
  Женското тяло - винаги променящо се, винаги красиво
Много често хората смятат раждането и последвалото го кърмене за преломен момент в женската физика и...
  Бодро утро
Ако вечер кипите от енергия, не можете да си легнете часове след полунощ, а сутрин ставате с усещането,...
  Сама, с дете, търси любов
За близо година около мен се разпаднаха три дългогодишни връзки. Които бяха обречени, уж, да продължат...
  Полезни ли са обелките от банан?
Щом стане дума за банани, всички сме свикнали да консумираме само вътрешността на плода. Това, което...
 Какво е общото между сезонния грип и COVID-19?
Сезонният грип и COVID-19 са заразни респираторни заболявания, причинени от различни вируси. COVID-19...
  Салата Фризе
Когато си купих салатата Фризе, нямах никаква идея, какво би следвало да представлява и дори как да я...
Ако само знаеше...
В деня за борба срещу СПИН, нека се замислим за тези носители на вируса ХИВ, които нищо не подозират....
 Прахчетата срещу грип и настинка
Комбинираните лекарствени препарати, които се рекламират особено през зимата срещу грип и настинка, са...
 Овулационен синдром
Всички сме чували за предменструалния синдром, а много дори го изстрадват ежемесечно. При други жени...
 От здравия зъб до кариеса
Когато не чувстваме болка или дискомфорт в устната кухина, се чувстваме спокойни за здравето на зъбите...
  Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
|