Предизвикателствата пред нас след 30-те години
С какво трябва да се справим в началото на зрелостта, за да сме щастливи
 Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща. Грешим в пубертета, защото мислим, че вече разбираме всичко. Грешим и когато сме млади, защото искаме да грабим с пълни шепи от онова, което ни предлага младостта. Дали грешките ни намаляват с времето и когато прехвърлим 30-те сме много по-разумни, или тогава започваме да грешим другаде?
“Минем ли 30, грешките стават с все повече последствия и все по-кардинални, защото предизвикателствата са все по-сложни. Но няма съмнение, че ако посрещнем зрелостта си по-разумни и уверени, задаваме нагласа за щастие за остатъка от живота си. ”
„Задълженията” ни към обществото
Една от най-болните теми за жените, минали 30-те и нямащи сериозен партньор до себе си, поне едно дете и успешна кариера. Нима наистина живеете по някакви неписани „правила”, чиято основна „задача” е да ви потискат? Спрете да мислите за това, че сте на 34 и Принцът още го няма. Или пък за ролята ви на майка. За всяко нещо си има време и място. И ако не повярвате в това, а се вкопчите в първия срещнат само, защото вече ви е време или пък продължите да се развивате в професия, която никога не сте харесвали (но парите винаги имат думата), животът ви ще стане двойно по-сложен, неясен и дори потиснат. Думите на останалите не могат да контролират живота ви - запомнете го добре и не живейте по техните „закони”. Създайте си собствени, които ще ви направят много по-уверени и знаещи какво искате.
Време за нас
Знаете, че от вас тръгва всичко. Ако направите от себе си човека, който искате да бъдете, другите също ще ви виждат по този начин. Помислете върху един елементарен пример - нямате време за нищо, постоянно ви зоват работата, сметките, децата, домът с всичките му задължения, уикендите, в които трябва да се видите с приятели, или пък да заведете децата на кино. Буквално няма кога да се погледнете в огледалото. И от това неспирно бързане нямате време дори да изберете нещо различно за обличане. Ходите с едни и същи дънки вече две седмици? Сещате се, че имате други единствено, когато сложите тези за пране. Често излизате с неизмита коса или бледи и уморени, нямайки време за капка грим. Ами тялото ви? Нима мислите, че и сега може да поддържате с лекота формата, в която сте били преди 2-3 години? Дори да нямате проблеми с килограмите, не забравяйте за навременните грижи за физическата ви форма. Метаболизмът ви се забавя, а тялото има нужда от все повече движение, за да е във форма. Ако всеки уикенд ви е посветен на другите и на домашните задължения, кога посвещавате време на себе си? С възрастта времето за нас намалява, а с това намалява и общуването ни с нашето Аз.
Време за удоволствия
Залисани в обичайните отговорности, битовизми и понякога напълно безсмислени ядове, забравяме, че животът ни след 30-те не е просто едно огромно задължение. Живеейки в услуга на останалите и бързайки да свършим всичко по график, забравяме, че животът далеч не е само ходене на работа, до магазина, да вземете детето от училище и да похапнете в някое заведение през уикенда. Не правете тази грешка постоянно да оползотворявате свободното си време в името на това другите да се чувстват добре или пък лежейки у дома пред някое скучно телевизионно предаване или филм. Намерете си хоби, пътувайте, посещавайте нови места, пробвайте нови начини да се чувствате удовлетворени и щастливи. Щастието не е константна величина и ако не го „поддържаме във форма”, то бързо спира да бъде наше. Почти всички казват, че животът им след 30 е станал много по-спокоен и смислен.
Родителите ни
Когато създадем наше си семейство, родителите ни почти винаги остават на заден план. Това е една от буквално най-непростимите грешки, които правим. Благодарността, която трябва да изпитваме към тях, трябва и да показваме. Та нали и ние един ден ще бъдем на тяхно място! Представете си как бихте се чувствали, ако обичаните ви деца се сещат за вас веднъж в месеца? Всъщност, дори да сте постигнали много, да сте наистина успешни и заети хора, никога не бива да забравяте, че това малко или много дължите на родителите си. Вниманието, обичта и уважението, които заслужават те, сте задължени да показвате постоянно, за да един ден, когато ги няма, не си дадете сметка, че са имали по-голяма нужда от вас, както и вие от тях. Тогава вече ще е късно, така че...обичайте ги и им го показвайте сега, независимо дали сте на 30 или на 50.
Старостта
Звучи абсурдно и все пак е факт, че твърде голяма част от нас жените още на 30 започват да смятат, че вече са стари, че не са достатъчно желани и забележими. Това съвсем не е така. Преминем ли 30-те сме в разцвета на хубостта и женствеността си и не бива да мислим нищо различно. Да, безспорно е, че времето оставя следи, но често те са също толкова красиви, колкото и самите нас, а и винаги можем да се постараем да ги заличим. Винаги ми е било странно защо в даден момент жените започват да крият възрастта си. Нима тя е нещо, от което трябва да се срамуваме? Животът си тече, няма как ние да си стоим на 25. Мисълта за старостта е една от онези мисли, които могат да започнат да ни убиват бавно и полека, без да го осъзнаваме дори и точно това е една от най-големите грешки, които правим. Не потискайте духа си с подобни „определения”. Погледнете се още веднъж в огледалото и изживейте на сто процента своите прекрасни 30!
Грешките са неизменна част от пътя, по който вървим. Те са тези, които ни учат, благодарение на тях помъдряваме. Хубаво е да помним и това, че в наши дни грешките не са онова, което бяха. Днес не бива да е осъдително да родиш на 40 или да се разведеш на 45. Единственото, което си остава задължително и след 30-те, е да останем достатъчно добри, сърцати и човечни, с една идея по-мъдри и с много идеи за...осъществяване...тепърва. Защото животът изобщо не свършва с навлизането в 30-те.. Всъщност, май тогава наистина започва. Наслаждавайте му се, без да бягате от отговорностите, но и без да затъвате в тях, забравяйки, че живеете един път и трябва да грабите с пълни шепи във всяка възраст и по всяко време. |
Коментари
2017-08-06 #1  newbie3 Много хубав материал. Хареса ми. Мисля, че той е насочен най-вече към женската аудитория, но и ние, мъжете, има какво да си извадим като изводи от него. Благодаря Ви за него, г-це или г-жо Петрова!
|
|
|
Неделя 31 Май 2026 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Учени използваха слухови илюзии, за да разкрият, че хората могат да чуят тишината по същия начин, по...
 17 май - Световен ден на хипертонията
Отбелязването на Световния ден на хипертонията е глобална инициатива, ръководена от Международната асоциация...
 Отслабване, а не слабоумие
Както е известно, от начина ни на хранене зависят не само формите на тялото, но и ефективната работа...
 Как веганството започва да променя живота ти
Ако се замисляш за това, как веганстстово би променило живота ти, значи той вече се променя. Това е повече...
 Зелената мухоморка - най-отровната гъба в света. Има ли противоотрова за нея?
Зелената мухоморка (Amanita phalloides) е една от най-токсичните гъби в света. Тя принадлежи към рода...
1  Кефир за здрави черва и имунитет
Кефирът е поредната ферментирала храна, която заслужава вниманието ни. И макар направата му да е малко...
  Живот под контрола на хормоните - I
По принцип ние жените се присещаме за хормоните веднъж месечно по време на „критическите дни”, когато...
  Как да се защитим от кърлежи
Топлото време ни мами за разходки сред прохладата на гората, за пикници на сенчести полянки, бране на...
 Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
Затлъстяването при децата е сериозен здравословен проблем, който засяга все повече млади хора по целия...
 В Световния ден на атопичния дерматит: около 200 000 българи боледуват
Около 200 000 възрастни в България боледуват от атопичен дерматит. В Европейския съюз вече са одобрени...
1  Аднекситът – потайната женска болест
Пролетното слънце ни мами да свалим досадните зимни дрехи и да почувстваме лъчите върху кожата си. Но...
 Смелостта, без която не можем
Замисляте ли се как живеят по-голямата част от хората след една определена възраст? Сякаш в един момент...
 В името на какво постоянно отлагаме радостта от живота си?
Обичате ли да се лишавате от разни неща? Никой не обича, но и някаква самопожертвователност и мъченичество...
 Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
Нивото на тестостерон при мъжете не е свързано със социалните и икономическите им успехи. До това заключение...
  На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
1 Уморена ли е душата ви?
Можем ли да кажем, че душата се е уморила? Не можем. Този вид умора е такъв, че остава незабелязан. Ден...
  Бахова терапия - от растенията с любов
Терапията на д-р Едуард Бах е една от алтернативните методи на лечение, които добиват все по- голяма...
  Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
 Видове нарушения на съня и как да се справим с тях?
Учени, специализирани в изследвания на съня, успяват да идентифицират над 80 вида нарушения, много...
  Емоционалните заместители – изкушаващи и опасни
Неусетно, ден след ден, без да си даваме сметка, някъде там сред купищата проблеми и ядове, допускаме...
1  Кайсията – шампион по бетакаротин
Слънчевата и ароматна кайсия е близък роднина на всички костилкови плодове, които се отглеждат у нас...
 13 май - Европейски ден без асансьори
Европейската инициатива Ден без асансьори ще се проведе за втора поредна година на 13 май 2016 г.. Проектът...
 "И баба ми клекна да си набере джоджен..."
В една своя статия, цитирам по памет, Георги Лозанов разделя бабите на два вида – такива, които се разхождат...
 Колбасите нарушават бъбречната функция при децата и ги правят по-нервни
Д-р Татяна Брежнева, главен детски диетолог в Московския департамент по здравеопазване, посочва, че прекомерната...
 Как да проработи любовта: Забранете думата "връзка"
Екхарт Толе (р. 16 февруари 1948 г. в Германия като Улрих Толе, но гражданин на Канада) е наричан "един...
1 |