Да учиш азбуката отново - II
разкази за силата на волята
Изпрати
Дончо
Дончо завършва промишлено училище по корабостроене и логично казармената служба я изкарва във Военноморски флот. Последствие започва работа като моторист към държавния флот. Не след дълго се запознава с жената, с която решава да свърже живота си. Спомня си с носталгия за сватбеното пътешествие. По това време на служещите във флота младоженци е било разрешено да качат половинките си на кораба за определено време. Така двамата изживяват красиви моменти на интересни места по света, а младата му съпруга се запознава с това, което той ще работи. След още няколко години се раждат двете му деца. Дончо решава да се прехвърли към строително-техническия флот. Новата му работа е по-близо до брега. Той работи на смени и има възможност да прекарва повече време със семейството си.
Животът му е динамичен и изпълнен с планове, като на почти всеки млад човек. Дончо разказва, че по това време не се е замислял много за здравето си. Тежкият работен ден често бил последван от тежки вечерни веселби с колегите, неминаващи без прилично количество алкохол и цигари. Било е весело и безгрижно. Младият му организъм успешно устоявал на натоварванията. През уикендите нашият герой обичайно бил зает да помага на баща си в лозарството и овощарството. И въпреки, че както казва Дончо тогава е печелел много добре, това не го е спирало да планира в свободното си от всички останали ангажименти време да кара такси. И е щял да го направи, ако организмът му ненадейно и рязко не удря спирачки.
На 43 години – инфаркт. Дончо е едновременно шокиран и разгневен. Не може да се примири с мисълта, че на такава възраст му се случва подобно нещо. Решава да спре цигарите след 27 години стаж като пушач. Постепенно стресът отшумява и след около половин година болнични той се връща отново на работа и всичко си тръгва по старому. Дончо се определя като общителен, но по-скоро скромен и напрегнат, когато става дума за работа. За него явно „трябва” е с по-голяма сила от „искам”. Не веднъж му се е случвало да прави нещо, защото трябва и въпреки, че не иска. Такова едно нещо е било заниманието му с бащините лозя и овошки. Но както често се оказва, че всяко зло е за добро, постепенно с годините Дончо разбира, че тази работа му харесва. След проблемите със здравето започва да я оценява и като полезна, тъй като изисква движение на чист въздух. Закупува още земя и посажда още овошки.
Годините се търкалят. Работата върви, децата растат и дръвчетата също. Един хубав априлски ден след обичайната работа в градината Дончо и съпругата му се канят да потеглят към града. Той е на шофьорското място, но не пали, не мърда, не прави нищо. Жена му го подканя да тръгват, но той не реагира. Тогава тя разбира, че нещо не е наред и уплашена излиза на пътя, за да потърси помощ. Спомените му от този епизод са, че е чувал гласовете на хората около него, но е бил, като препариран, неспособен да говори и да се движи, като в безтегловност. Осъзнава какво се е случило едва на другия ден в болницата – получил е инсулт. Разбира, че не може да говори и да чете. Движенията му се възстановяват бързо, още на следващия ден от приемането му успява да стане, но за говора му трябва повече време. Казва, че е получавал подкрепа от близките и докторите, но и сам си е давал кураж. Спомня си, че когато е бил сам в болничната стая се опитвал да си спомни и назове градовете по линията Варна – София. По-късно се захваща и с четене, като започва с произведенията на любимия си автор – Йовков. Постепенно говорът му се подобрява, но разказва, че непосредствено след изписването му от болницата, излизайки на разходка умишлено избирал маршрутът му да минава по глухите улички. Така вероятността да срещне познат и да се налага да говори бил по-малък.
Сега говори добре и се затруднява рядко в намирането на подходяща дума. Не обича да споделя, че е преживял инсулт. Знаят само най-близките му. Не е казал дори на своя братовчедка, на която преди да му се случи това, ходел да помага за градината. Той продължава да ѝ помага, когато го помоли. Не обича да го съжаляват. Смята, че хората не се интересуват от чуждото нещастие. Чувства се удовлетворен от степента, до която се е възстановил и е благодарен за това, че може да общува и работи отново.
Вярва, че ще се подобрява още и не спира да полага усилия. Ходи често в местната библиотека и чете много за здравословните начини на хранене и живот. Завърнал се е към обичайните си ангажименти с дръвчетата. Може би това, което е променил в него инсултът е желанието му за прекомерни натоварвания. Сега той мечтае да може по-често да ходи в планината – любимото му място. Копнее за излети сред природата и със семейството.
На въпроса дали все още минава по глухите улички се смее и казва, че е станал малко непукист.
Това бяха техните истории, а твоята каква е? Щастлива ли е, или освен, че нямаш време, нямаш и вяра, а понякога силите те напускат?
Усети ли силата от техните истории? Тази, с която са запратили всичките си гордост и предразсъдъци в девета глуха и, с която са се захванали да четат детските книжки. Тази сила, с помощта на която не хленчат, не се оплакват, а намират за какво да благодарят.
Ние съвременните хора, може би позагубили връзка със себе си и с природата, изпадаме често в едно такова състояние на безсмислие. И колкото и да печелим и да успяваме, щастието все ни бяга или напред в бъдещето, или далеч, назад в миналото. Консумираме „пилешки супи” и „балсами за душата” - това сега е особено модерно, а после приятелят, който ни окуражава, го поглеждаме полу-възмутено, полу-отегчено, отвръщайки му: „Лесно ти е да го кажеш!”. Как смее той да принизява проблема ни до толкова лесно решение – едно просто ще се справиш. А от къде сила? От къде време, средства?!
Много въпроси – само един живот. А изводите най-добре да ги чуеш от вътрешния си глас, за да не си помислиш: „Да, лесно е да се каже.”
Афазията или неспособността за общуване чрез устната или писмената реч е следствие от мозъчна увреда – инсулт, силен удар в областта на главата и др. За преодоляването ѝ е необходимо да се пристъпи към терапия възможно най-скоро след установяването на проблема. Приобщаването на близките на пострадалия в терапията е важна. Потърпевшият би могъл да се включи и в групови програми за рехабилитация на умението за общуване. Това се явява и вид интеграция, тъй като ограничението в способността за общуване го поставя в изолация. Подходът към такива хора следва да бъде и индивидуален, защото до голяма степен подобряването зависи и от специфичните им характерови особености. Възстановяването често е бавен процес. Необходимо е търпение от страна както на терапевта така и на пациента. Такова би могло да се възпита чрез изработване на различни предмети, рисуване и други творчески техники.
|
Виж още статии за: Здравето · Болестите · Волята ·
Виж още статии за: Здравето · Болестите · Волята ·
|
|
Събота 7 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Чай за тонус и здраве
Едно проучване твърди, че всяка секунда по света се изпиват около 25 000 чаши чай, което като се замислим...
Ново изследване установява, че физическото обездвижване става все по-опасно
Ново европейско проучване посочва каква е цената на обездвижването – бомба със закъснител, която убива...
Капанът на обезличаването в името на любовта
“Когато сам изтриеш с гумичка своята самоличност, за да станеш част от някой друг - ставаш невидим за...
Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
През целия месец юни можем да сменим личния си лекар
НЗОК напомня, че целият месец юни е периодът, в който можем да сменим личния си лекар, респективно -...
Искате да сте по-малко зависими от телефона? Тренирайте се да скучаете
Днес е много популярно да се разграничават поколенията, като тези, най-новите Поколение Z са обособени...
Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
Връзки от ново поколение - "Да се обичаме разделени"
Всички ние имаме в главата си сценарий за щастливите отношения между мъжа и жената и част от този сценарий...
Майорана - непозната билка и подправка с ароматерапевтичен ефект
Въпреки че малко прилича на ригана, това растение не е така широко употребявано като него. За някои от...
Погледни го от добрата му страна
Kолкото и невероятно да звучи, във всяка ситуация, дори и най-драматичната, неизменно има и по нещо положително....
Превъплъщенията на авокадото
Трудно може да се даде определение на авокадото. Официално се нарича плод, но вкусът му наподобява този...
Не искам да променя нито една секунда от живота си
Не искам да променям нито една секунда от живота си, да поправя нито една грешка, не искам да върна...
4 април - Национален ден на психолога
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им...
Циганското лято на живота ни
Има едни малко на брой дни в края на жаркото лято и малко преди благата есен. Един последен изблик, когато...
Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
Диабетът и физическите упражнения
Редовните упражнения, наред с контрола и поддържането на добри референтни стойности на кръвната захар...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
|