Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Да учиш азбуката отново - II


разкази за силата на волята

Дончо

Дончо завършва промишлено училище по корабостроене и логично казармената служба я изкарва във Военноморски флот. Последствие започва работа като моторист към държавния флот. Не след дълго се запознава с жената, с която решава да свърже живота си. Спомня си с носталгия за сватбеното пътешествие. По това време на служещите във флота младоженци е било разрешено да качат половинките си на кораба за определено време. Така двамата изживяват красиви моменти на интересни места по света, а младата му съпруга се запознава с това, което той ще работи. След още няколко години се раждат двете му деца. Дончо решава да се прехвърли към строително-техническия флот. Новата му работа е по-близо до брега. Той работи на смени и има възможност да прекарва повече време със семейството си.

Животът му е динамичен и изпълнен с планове, като на почти всеки млад човек. Дончо разказва, че по това време не се е замислял много за здравето си. Тежкият работен ден често бил последван от тежки вечерни веселби с колегите, неминаващи без прилично количество алкохол и цигари. Било е весело и безгрижно. Младият му организъм успешно устоявал на натоварванията. През уикендите нашият герой обичайно бил зает да помага на баща си в лозарството и овощарството. И въпреки, че както казва Дончо тогава е печелел много добре, това не го е спирало да планира в свободното си от всички останали ангажименти време да кара такси. И е щял да го направи, ако организмът му ненадейно и рязко не удря спирачки.

На 43 години – инфаркт. Дончо е едновременно шокиран и разгневен. Не може да се примири с мисълта, че на такава възраст му се случва подобно нещо. Решава да спре цигарите след 27 години стаж като пушач. Постепенно стресът отшумява и след около половин година болнични той се връща отново на работа и всичко си тръгва по старому. Дончо се определя като общителен, но по-скоро скромен и напрегнат, когато става дума за работа. За него явно „трябва” е с по-голяма сила от „искам”. Не веднъж му се е случвало да прави нещо, защото трябва и въпреки, че не иска. Такова едно нещо е било заниманието му с бащините лозя и овошки. Но както често се оказва, че всяко зло е за добро, постепенно с годините Дончо разбира, че тази работа му харесва. След проблемите със здравето започва да я оценява и като полезна, тъй като изисква движение на чист въздух. Закупува още земя и посажда още овошки.

Годините се търкалят. Работата върви, децата растат и дръвчетата също. Един хубав априлски ден след обичайната работа в градината Дончо и съпругата му се канят да потеглят към града. Той е на шофьорското място, но не пали, не мърда, не прави нищо. Жена му го подканя да тръгват, но той не реагира. Тогава тя разбира, че нещо не е наред и уплашена излиза на пътя, за да потърси помощ. Спомените му от този епизод са, че е чувал гласовете на хората около него, но е бил, като препариран, неспособен да говори и да се движи, като в безтегловност. Осъзнава какво се е случило едва на другия ден в болницата – получил е инсулт. Разбира, че не може да говори и да чете. Движенията му се възстановяват бързо, още на следващия ден от приемането му успява да стане, но за говора му трябва повече време. Казва, че е получавал подкрепа от близките и докторите, но и сам си е давал кураж. Спомня си, че когато е бил сам в болничната стая се опитвал да си спомни и назове градовете по линията Варна – София. По-късно се захваща и с четене, като започва с произведенията на любимия си автор – Йовков. Постепенно говорът му се подобрява, но разказва, че непосредствено след изписването му от болницата, излизайки на разходка умишлено избирал маршрутът му да минава по глухите улички. Така вероятността да срещне познат и да се налага да говори бил по-малък.

Сега говори добре и се затруднява рядко в намирането на подходяща дума. Не обича да споделя, че е преживял инсулт. Знаят само най-близките му. Не е казал дори на своя братовчедка, на която преди да му се случи това, ходел да помага за градината. Той продължава да ѝ помага, когато го помоли. Не обича да го съжаляват. Смята, че хората не се интересуват от чуждото нещастие. Чувства се удовлетворен от степента, до която се е възстановил и е благодарен за това, че може да общува и работи отново.

Вярва, че ще се подобрява още и не спира да полага усилия. Ходи често в местната библиотека и чете много за здравословните начини на хранене и живот. Завърнал се е към обичайните си ангажименти с дръвчетата. Може би това, което е променил в него инсултът е желанието му за прекомерни натоварвания. Сега той мечтае да може по-често да ходи в планината – любимото му място. Копнее за излети сред природата и със семейството.

На въпроса дали все още минава по глухите улички се смее и казва, че е станал малко непукист.

Това бяха техните истории, а твоята каква е? Щастлива ли е, или освен, че нямаш време, нямаш и вяра, а понякога силите те напускат?
Усети ли силата от техните истории? Тази, с която са запратили всичките си гордост и предразсъдъци в девета глуха и, с която са се захванали да четат детските книжки. Тази сила, с помощта на която не хленчат, не се оплакват, а намират за какво да благодарят.
Ние съвременните хора, може би позагубили връзка със себе си и с природата, изпадаме често в едно такова състояние на безсмислие. И колкото и да печелим и да успяваме, щастието все ни бяга или напред в бъдещето, или далеч, назад в миналото. Консумираме „пилешки супи” и „балсами за душата” - това сега е особено модерно, а после приятелят, който ни окуражава, го поглеждаме полу-възмутено, полу-отегчено, отвръщайки му: „Лесно ти е да го кажеш!”. Как смее той да принизява проблема ни до толкова лесно решение – едно просто ще се справиш. А от къде сила? От къде време, средства?!
Много въпроси – само един живот. А изводите най-добре да ги чуеш от вътрешния си глас, за да не си помислиш: „Да, лесно е да се каже.”


Афазията или неспособността за общуване чрез устната или писмената реч е следствие от мозъчна увреда – инсулт, силен удар в областта на главата и др. За преодоляването ѝ е необходимо да се пристъпи към терапия възможно най-скоро след установяването на проблема. Приобщаването на близките на пострадалия в терапията е важна. Потърпевшият би могъл да се включи и в групови програми за рехабилитация на умението за общуване. Това се явява и вид интеграция, тъй като ограничението в способността за общуване го поставя в изолация. Подходът към такива хора следва да бъде и индивидуален, защото до голяма степен подобряването зависи и от специфичните им характерови особености. Възстановяването често е бавен процес. Необходимо е търпение от страна както на терапевта така и на пациента. Такова би могло да се възпита чрез изработване на различни предмети, рисуване и други творчески техники.
Виж още статии за:   Здравето · Болестите · Волята ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
· Как да се справим с тираничен шеф?
· Да се насладим на живота по график
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
Виж още статии за:   Здравето · Болестите · Волята ·
Понеделник
20
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Тялото - мъдър съветник в емоциите - II
Как да тълкуваме знаците, които тялото ни дава, и да вникнем в същинските си емоции? Безпокойството,...
Ретрограден Меркурий - какво значи и как да се възползваме от негативното му влияние
От 19 май Меркурий започва ретроградното си движение и някои хора може би усещат влиянието на явлението....
Редът не е всичко или опит да оправдаем разпиляността
Вероятно, като родители не веднъж сте се ядосвали на разхвърляната стая на детето си или на разпилeните...
Връзка между желание и действие
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен...
Масаж за извайване на тялото
Независимо, че в методиките за моделиране на тялото постоянно се множат, масажът остава един от най-предпочитаните...
Ново изследване установява, че физическото обездвижване става все по-опасно
Ново европейско проучване посочва каква е цената на обездвижването – бомба със закъснител, която убива...
Когато емпатията се превърне в проблем
Днес терминът "емпатия" е много популярен и се въвлича в какви ли не контексти. Като цяло се утвърждава,...
Народната медицина - и все пак с едно наум
Напоследък все по-често слушам за толкова “модерната” хомеопатия. Аз лично познавам майки, пред които...
Имате ли чувството за хумор?
Не го виждаш, не го чуваш, а може да ти потекат сълзи заради него. Що е то? Не, не е Батман с шапка невидимка....
Прасковата - мъхестият отличник
Прасковата е сред едни най-разпространените овощни видове у нас. Дръвчето принадлежи към семейство Розоцветни...
Лято е, но да не се отпускаме
Към късното лято, малко изморени, малко прегрели, ние тотално се отпускаме. Че режимът е нарушен, така...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Пъпешът и изненадващите му ползи за здравето
Пъпешът е сред любимите аромати и вкусове на лятото. Има над 500 сорта, познати в Европа, а сред най-популярните...
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ) Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
2 юни - Световен ден за действия срещу хранителните разстройства
Хранителните разстройства са все по-плашеща тенденция, която засяга все по-млади момичета, а вече и момчета....
Дългата ми, страстна афера с книгите
С книгите и четенето имам дълга и сложна връзка. Всъщност, по-дълга и по-сложна, отколкото с всеки мъж....
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Какъв тип си: „Круша” или „ябълка”
Нормалното тегло все още не е гаранция, че сме в здравословната норма. Оказва се, това не зависи от килограмите,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook