Опасна ли е високата температура?
 Изпрати
Когато видят, че чертичката на термометъра премине 37,5° повечето хора изпадат в паника и веднага посягат към лекарствата, за да я свалят. Да, повишената температура най-често е признак на някаква инфекция или възпаление, но не бива да я отъждествяваме със самия проблем. Това води до погрешното схващане, че справим ли се с нея, сме успели да се справили с болестта. А всъщност вместо да помагаме, пречим на организма си да се пребори с инфекцията.
Повишението на температурата е не само нормална, но и здравословна реакция на имунната ни система, когато в организма ни попаднат вируси или бактерии. При 38° много от патогените умират, а организмът ни започва да произвежда усилено антитела – тоест температурата е ефективен начин да се справи с инфекцията. Ако в този момент я понижим с медикаменти, ние подтискаме имунния си отговор. Вместо това по-добре е да вземаме големи количесва вит. С и да пием топли чайове.
Кога високата температура може да бъде опасна? Задължително вземете мерки срещу самата температура, когато надвиши 40° (за малките деца 39°, тъй като при тях могат да се появят гърчове или увреждания). Над 42 градуса вече съществува истинска опасност за живота, тъй като белтъците в човешкото тяло, включително и в кръвта започват да се пресичат, а това е необратим процес с фатален изход.
Как най-правилно да измерим температурата? Много често изпадаме в паника, защото измерената температура е нереална или не вземаме предвид, че варира в зависимост къде е измерена. Например средната температура на тялото се измерва в устата. По същото време под мишницата тя ще бъде с около 0,5° по-ниска, а в в ухото и ануса с около 0,5° по-висока. Така може да се получи разлика от цял градус само в зависимост от мястото на измерване. Освен това телесната температура е най-ниска нощем и най-висока в късния следобед. Дигиталните термометри също често дават неточни данни. Затова за най-достоверни приемайте показанията на добрия стар живачен термометър. Единственият му недостатък е, че е с него трудно можете да измерите температурата на малко дете.
Бебчо има температура. Когато става въпрос не за нас самите, а за детето ни, съвсем разбираемо тревогата ни е много по-голяма. Затова сме склонни да се презастраховаме и още при леко повишение на температурата, да посегнем към лекарството. Често обаче медикаментите се оказват по-опасни от болестта. Например парацетамола – един от най-използваните температуропонижаващи средства, трудно се преработва от черния дроб на възрастен човек, а какво да кажем за малките бебета. В никакъв случай не трябва да се дава и аспирин – той е напълно забранен за деца под 12 г. възраст. Най-безопасни за малките човечета са лекарствата на основата на ибупрофен, но и тях прибягвайте само, когато е крайно наложително.
|
Коментари
2013-07-25 #7  Iskra Сами, действително статията е безследно изчезнала  . Заинтересованите страни не спят...
2013-07-20 #6  Сами Здравейте, неуспях да намеря статията за токсичността на Парацетамола с линка от поста на Iskra. Дори в лога за изтрити материали не съществува! Страх ме е да си помисля, че Октоподът е стигнал до това ниво да цензурира Wikipedia... 
2011-08-18 #5  Светлана Николова Искра, благодаря Ви! Аз също избягвам да давам на децата си парацетамол, по-точно избягвам всякакви продукти на фармацевтичната промишленост, но днес във Вашата статия за първи път прочетох, че парацетамола е вреден. След това се разрових и прочетох няколко материала, където се говори за това. Благодаря Ви още веднъж за отговора!
2011-08-18 #3  Светлана Николова Съгласна съм, че повишаването на температурата е защитна реакция на организма и до 38-39 градуса няма нужда да се използват медикаменти. Медикаментозното понижаване на температурата спомага патогенните тела да се размножават и състоянието на детето да се влоши. Не съм съгласна за парацетамола.Попадайки в организма на човека той ходролизира, т.е. ОН групата му се отделя като вода, останалата част е биологично активна, има температуропонижаващ ефект и се изхвърля от организма, без други странични действия. Не знам авторът на статията откъде има информацията за парацетамола, моята е от преподавателите ми в университета. Ако разполагате с някакво ново изследване или нова информация, моля пишете ми. Благодаря предварително!
2009-11-19 #1  Цвети Съгласна съм за температурата на малките - често много успешно съм я борила само с хомеопатия. Изобщо - колкото се може по- малко лекарства и повече хомеопатия и " живи " витамини 
|
|
Сряда 18 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Динозавърът на цитрусите - помело
Когато за пръв път видях помело, не можах да реша, дали е пъпеш или грейпфрут. Беше сложено до цитрусите...
 Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
  Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
 13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
На 13 октомври жени от цял свят свалят сутиените. Но не за това, към което ни води въображението, а за...
  Лейбъл "ЖЕНА"
Днес границите между „мъжкото” и „женското” са по-невидими от всякога. Качества, които са типични за...
 Марк Аврелий - мъдростта на един необикновен император
„Помни към колко незначителна част от материалната същност си причастен, какъв малък и нищожен отрязък...
 Зимно презареждане
С настъпването на последния месец от годината идва и времето, когато много хора се отдават на равносметка,...
  Избелване на зъбите без вреда
Естественият цвят на зъбният емайл далеч не е само бял, а може да бъде също жълт, кафеникав, дори синкав....
  Женшен – коренът панацея
Коренът на дълголетието женшен расте в Източна Азия, Сибир и Северна Америка и се използва в лечението...
 4 април - Национален ден на психолога
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им...
 Дафиновият лист - много приложения и лесно отглеждане
Благородният лавър е декоративно зелено дърво с много отличителен аромат от семейство Лаврови, което...
  Споменът - бягство в/от него
Никой не бяга от хубавото. Затова и към „виртуалното пространство“ на хубавите спомени бягаме, когато...
|