Синдромът на мишката
Изпрати
Спомняте ли си една детска игра, наречена „Нерви”. Всички деца се нареждат на пейката и поставят ръце на бедрата на другарчето до себе си. След това се започва верижно потупване съответно с лява ръка веднъж, с дясна – два пъти. Да си победител е въпрос на концентрация и спокойствие. Бързината на действието и ръката на човека до теб обаче те объркват, а сбъркаш ли – изгаряш. След много часове такава игра ръцете ни продължаваха да потропват дори когато вече си бяхме вкъщи. Синдромът на мишката много прилича на тази „нервна” игра. Той е един от тиковете на съвременното общество. Заради постоянната работа с мишката на компютъра, ръката "запомня" положението си и застава така дори тогава, когато си почива. Пръстите инстинктивно кликват, когато искаме да потвърдим нещо, или се движат, барабанейки по масата, все едно изписват по клавиатурата това, което изговаряме.
Синдромът на мишката е проблем с контрола върху мускулите на ръката. Нарича се синдром, защото е сбор от няколко прични и последствия – дифузни болки в дланта, пръстите и рамото, които започват и се засилват от дейността, свързана с работата с компютърната мишка. 10 000 кликвания с мишката дневно се равняват на около 2 000 000 движения на пръстите годишно. Когато мускулите са напрегнати от активната работа, притискат стените на вените, което пък нарушава циркулирането на кръвта. За да функционират правилното напрегнатите и изморени от работа мускули, имат нужда от около 50% повече кислород, отколкото тези, които са отпочинали. Напрягането на мускулите на ръката и държането й в една и съща позиция в продължение на часове, гарантира болка дълго време след като работния процес е приключил. Синдромът на мишката има забавно име, но последствията от него не са никак забавни, затова той не бива да се подценява. На всеки четирима човека в един офис, оплакали се от схващане на врата заради работата на климатика или застояването пред компютъра, отговарят двама, оплакали се от хващане на ръката.
Честите почивки са най-добрият вариант за справяне с проблема. При интензивна работа с компютър лекарите препоръчват пауза и раздвижване на всеки час. Най-лесното, което може да се направи, е да разтръскате ръцете си, докато те висят отпуснати надолу. Масажите, които подобряват кръвообръщението, също действат благотворно. Разтривайте в посока от основата на дланта към върховете на пръстите. За това, че са схванати и имат нужда от почивка, говори и изстудяването на крайниците. Особено релаксиращо действа стискането на антистрес фигурки. Обикновено това са меки дунапренени топчета. В друг вариант се срещат и под формата на различни силиконови животни (прасенца или мишки), пълни с вода или друга течност. Стискането им е забавно, защото всяко движение води до промяна на физиономията на животното – то уголемява дупето или очите си. Забавният елемент е обективна причина фигурката да бъде стискана по-често и така ръката да си почива. Ако се работи на лаптоп, е препоръчително по-честото използване на тъчпада или клавишните комбинации. Функциите на тъчпада са същите като тези на мишката, просто е въпрос на свикване да се работи по малко по-различен начин. |
Коментари
2010-09-27 #1 Инна Георгиева Освен всичко това всеки, който работи много дълго време с мишка придобива един мазол в най-долната част на ръката, обикновено с изпъкване на костта точно там. "Чудесии"
|
|
Понеделник 2 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Овесените трици
Те са невзрачни. Никакво-изглеждащи едни, бозави на цвят. Обикновено седят на най-отдалечения рафт на...
Сама, с дете, търси любов
За близо година около мен се разпаднаха три дългогодишни връзки. Които бяха обречени, уж, да продължат...
Самоуверените деца
Какво е най-важно за вас във възпитанието на децата ви? Всички искаме едно уверено дете, което вярва,...
Диетата на работното място
Всяка диета свършва в понеделник. Всичките ни добри намерения се изпаряват когато отидем на работа и...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 14
Започваме новата седмица от Коледните пости, ето ни в ден 14. В петък вечер бяхме на гости на свекъра,...
Мечтаеш ли да се наспиш?
Не всеки си мисли за секс, когато види прекрасно обзаведена спалня. Повечето хора асоциират тази стая...
Опера посред нощ – хъркането
Не вярвам, че има човек, на който да не му се налагало да дели стая с хъркащ човек. В моето детство хъркането...
Основни правила за превенция на диабет
Задължително да проверяваме нивото на глюкозата в кръвта минимум веднъж годишно.
Да се храним здравословно,...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Мандарината - в помощ на зравето и тънката талия
Вкусът им е съвършената комбинация от свежест и в същото време сладост, без излишна киселина или тръпчивост....
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Апендицитът – още една съвремeнна болест
Днес всички вярваме, че благодарение на развитите технологии и съвременната медицина ние сме много по-здрави...
|