Класическата музика като лекарство
 Изпрати
Слушането на класическа музика често е предписвано като спомагателно средство при жени, желаещи да забременеят. Педиатрите пък препоръчват ежедневен 30-минутен „прием” на лирични сонати и симфонии, с цел успокояване на плачещите бебетата. Какво ли превръща нотите на Шопен и Бах от естетическа наслада в лек и успокояващо средство?
Терапията с класическа музика се препоръчва за хармонизиране на тялотото с духа. Когато те трептят на една честота, общата кондиция е максимална. Още Питагор е имал своя теория за влиянието на музиката върху човека. Според него тя редуцира негативната енергия и я е превръща в положителна емоция. В съвременната медицина музикалната терапия се използва от средата на 20 в., най-вече за успокоение при мигрени, стрес, депресивни състояния и др. Тя регулира сърдечния ритъм, кръвното налягане и укрепва имунната система.
Всъщност цялото човешко тяло работи в определен ритъм. А ритмиката е основна характеристика и на музиката. Така че тялото и музиката са изначално свързани. Дишането, сърцебиенето, пулсът на сърцето – всички те са циклично обвързани и ритъмът на едното зависи от ритъма на другото. Така в цялото тяло се установява една обща мелодика, един индивидуален импулс, с който човекът живее. Той е различен за всеки от нас. И ако един се чувства добре със своите 55 удара в минута, за друг подобно забавяне на пулса гарантира апатия и ленивост.
Макар и да не е ясно точно защо и как, факт е, че в повечето случаи слушането на класическа музика действа релаксиращо и на възрастните, и на бебетата. Когато новородените се чувстват добре и им е приятно, те са спокойни и кротуват. По този начин не губят енергия и калории в плач и нервно махане с ръчички и успяват да наддават на тегло по-бързо от малките ревливи човечета, които не слушат музика.
В произведенията на много от класиците има основни повтарящи се мотиви. Именно повторяемостта и установената ритмика действат успокояващо. Този ефект превръща класическата музика и в идеален фон за зачеване. Стресът е една от основните причини за трудности при забременяване. Постоянното напрежение, трескаво бързане и тягостното очакване, превръщат акта на любовта и създаването в механична процедура.
Класическата музика помага съзнанието да игнорира ежедневните проблеми. В допълнение се намалява физическата умора и организмът е ободрен. . Слушането на релаксираща музика по време на бременността също е важно както за общото физическо разположение на жената, така и за здравето на бебето. Един час, прекаран в удобна поза с любимите мелодии, гарантира спокойствие и освежаване. Бавните класически произведения са препоръчителни пред енергичните рок парчета, особено в напреднала бременност.
Класическата музика, разбира се, не е панацея за физически и душевни неразположения. За някои хора тя дори е истинско изпитание. Те се изнервят от звуците на цигулките, а звънът на ксилофона е наказание на ушите им. Класическата музика просто не е техният стил. Творчеството на световноизвестните композитори не само не би ги успокоило, но би предизвикало мигрена и у най-здравите глави. Затова удоволствието при слушането на музика е най-важният фактор за нейното въздействие. |
Коментари
2011-08-23 #4  marina И аз не съм "голям разбирач" на класическата музика, но обичам да слушам, почивам си, отморявам се.
2010-07-08 #3  Инна Георгиева Като се замисля...ами май повечето, които харесвам имат тъжен привкус...
2010-07-08 #2  wildprincess Благодаря,Инна.Малко е тъжничко точно това... 
|
|
Понеделник 23 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Топла зима с мурсалски чай
Зимата несъмнено е времето за чай. Вече сме споменавали колко ползи имаме от него. Сега обаче ще обърнем...
 Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
  Цариче - чудодейната билка за женски проблеми
Царичето е онази невзрачна билка, за която прословутият швейцарски пастор-билкар Йохан Кюнцле (1857-1945)...
 Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
Появи се ново проучване на американски учени, което показва връзка между всекидневното ядене на гъби...
  Акари и алергии
Свикнали сме да възприемаме праха като част от домашния интериор. Макар и неприятен, той изглежда напълно...
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
 Опера посред нощ – хъркането
Не вярвам, че има човек, на който да не му се налагало да дели стая с хъркащ човек. В моето детство хъркането...
 Пристрастени ли сме към смартфоните?
Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат...
 Тренировките и горещините - как да спортуваме пълноценно през лятото?
С настъпването на летните горещини трябва да сме особено внимателни и отговорни, за да си спестим...
  Бременност и зъболечение
„Честито!”, започвате да чувате много често, щом бременността ви проличи и сладкото коремче започне да...
 Синя тинтява за засилване на апетита и за по-добро храносмилане
Тази билка се среща в цялата ни страна - по тревистите места, край храсталаците и в горите на всичките...
 Когато се страхуваш се запитай...
Страхът не е нищо повече от състояние на ума.
Моментът, в който започнем да се страхуваме от нещо, нека...
|