Класическата музика като лекарство
 Изпрати
Слушането на класическа музика често е предписвано като спомагателно средство при жени, желаещи да забременеят. Педиатрите пък препоръчват ежедневен 30-минутен „прием” на лирични сонати и симфонии, с цел успокояване на плачещите бебетата. Какво ли превръща нотите на Шопен и Бах от естетическа наслада в лек и успокояващо средство?
Терапията с класическа музика се препоръчва за хармонизиране на тялотото с духа. Когато те трептят на една честота, общата кондиция е максимална. Още Питагор е имал своя теория за влиянието на музиката върху човека. Според него тя редуцира негативната енергия и я е превръща в положителна емоция. В съвременната медицина музикалната терапия се използва от средата на 20 в., най-вече за успокоение при мигрени, стрес, депресивни състояния и др. Тя регулира сърдечния ритъм, кръвното налягане и укрепва имунната система.
Всъщност цялото човешко тяло работи в определен ритъм. А ритмиката е основна характеристика и на музиката. Така че тялото и музиката са изначално свързани. Дишането, сърцебиенето, пулсът на сърцето – всички те са циклично обвързани и ритъмът на едното зависи от ритъма на другото. Така в цялото тяло се установява една обща мелодика, един индивидуален импулс, с който човекът живее. Той е различен за всеки от нас. И ако един се чувства добре със своите 55 удара в минута, за друг подобно забавяне на пулса гарантира апатия и ленивост.
Макар и да не е ясно точно защо и как, факт е, че в повечето случаи слушането на класическа музика действа релаксиращо и на възрастните, и на бебетата. Когато новородените се чувстват добре и им е приятно, те са спокойни и кротуват. По този начин не губят енергия и калории в плач и нервно махане с ръчички и успяват да наддават на тегло по-бързо от малките ревливи човечета, които не слушат музика.
В произведенията на много от класиците има основни повтарящи се мотиви. Именно повторяемостта и установената ритмика действат успокояващо. Този ефект превръща класическата музика и в идеален фон за зачеване. Стресът е една от основните причини за трудности при забременяване. Постоянното напрежение, трескаво бързане и тягостното очакване, превръщат акта на любовта и създаването в механична процедура.
Класическата музика помага съзнанието да игнорира ежедневните проблеми. В допълнение се намалява физическата умора и организмът е ободрен. . Слушането на релаксираща музика по време на бременността също е важно както за общото физическо разположение на жената, така и за здравето на бебето. Един час, прекаран в удобна поза с любимите мелодии, гарантира спокойствие и освежаване. Бавните класически произведения са препоръчителни пред енергичните рок парчета, особено в напреднала бременност.
Класическата музика, разбира се, не е панацея за физически и душевни неразположения. За някои хора тя дори е истинско изпитание. Те се изнервят от звуците на цигулките, а звънът на ксилофона е наказание на ушите им. Класическата музика просто не е техният стил. Творчеството на световноизвестните композитори не само не би ги успокоило, но би предизвикало мигрена и у най-здравите глави. Затова удоволствието при слушането на музика е най-важният фактор за нейното въздействие. |
Коментари
2011-08-23 #4  marina И аз не съм "голям разбирач" на класическата музика, но обичам да слушам, почивам си, отморявам се.
2010-07-08 #3  Инна Георгиева Като се замисля...ами май повечето, които харесвам имат тъжен привкус...
2010-07-08 #2  wildprincess Благодаря,Инна.Малко е тъжничко точно това... 
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Споменът - бягство в/от него
Никой не бяга от хубавото. Затова и към „виртуалното пространство“ на хубавите спомени бягаме, когато...
  Разруши ли фейсбук връзката ми или тя вече беше изчерпана?
Не съм единствената жена с криза във връзката, знам. Знам го като се огледам наоколо и видя как повечето...
 Още за подсладителите
Повечето хора, които се интересуват от здравословно хранене вече имат едно на ум за страничните (д)ефекти...
  Сатурнова дупка - кризата преди рождения ден
Имате ли чувството, че в дните около рождения си ден сте някак потиснати, изнервени, твърде умислени...
 Утехата без думи и къде можем да я потърсим
Много често, напълно необяснимо изпадаме в дълбоки черни дупки. Без конкретна причина понякога, може...
  Алкални храни за здраве през зимата
Киселинният баланс е много важен за организма. Винаги е добре средата да е леко по-алкална и алкалните...
  3 вида храни, които да имаме вкъщи, докато постим
Когато решим да постим, трябва да сме сигурни, че приемаме достатъчно пълноценна храна. Без месото, млякото...
  Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
 3 изненадващи здравословни храни за сърцето
Храненето със здравословна диета може значително да намали риска от развитие на сърдечни проблеми.
Това...
  Трупате ли ненужни вещи?
Едно от нещата, които наистина не обичам, е у дома да е разхвърляно. За мен редът е усещане са спокойствие...
 Зелените подправки - шедьовър на лятото
Лятото е щедър сезон. Гали ни с топлите си лъчи, изсипва в краката ни изобилие от плодове и зеленчуци...
 Следпразничен детокс
Как да помогнем да организма да се възстанови след обилното празнично похапване ?
Детоксикацията на...
|