Как да се защитим от кърлежи
Изпрати
Топлото време ни мами за разходки сред прохладата на гората, за пикници на сенчести полянки, бране на билки и сочни плодове. Това чудесно прекарване на времето обаче може да ни навлече нежелани квартиранти – кърлежите. Към това не бива да се отнасяме нехайно, защото тези насекоми могат да бъдат преносители на Лаймска болест, Марсилка треска или друга опасна инфекция. Затова е важно да знаем, как да предотвратим срещата и да действаме в такава ситуация.
Къде и как можем да ги срещнем
Най-често срещата с кръвопиеца протича така – човек докосва стрък трева, на които кърлежът чака в засада. Обикновено се закача за дрехите или косата и оттам се промъква към кожата. За щастие насекомото не се впива веднага, а внимателно избира мястото на ухапването. Тази процедура може да му отнеме от 30 минути до няколко часа. Това ви дава големи шансове да го обезвредите навреме. Ако сте по-чувствителни или вече имате опит с тези гадинки, няма как да не усетите пълзящото насекомо, което закача косъмчетата по тялото ви. Самото ухапване обаче е безболезнено, тъй като в слюнката на кърлежа има анестетик.
Мерки за безопасност
● Не ходете разголени в гората (с къси панталонки, потници и отворени обувки), независимо, колко е горещо.
● Ако все пак имате открити части, на всеки час-два да оглеждате тялото си, особено на местата с нежна кожа – подмишниците, слабините, вътрешната страна на бедрата, шията (едно от любимите им места).
● Отблъснете ги с аромати. Кърлежите имат непоносимост към някои етерични масла, например цитронела, лимонова трева, салвия и тамян. Прибавете десетина капки от едно или повече от тях към 50 мл. лосион за тяло и се намажете с него старателно преди излета в гората.
И все пак, ако ви ухапи кърлеж
Дори да намерите кърлеж по себе си, това все още не означава, че ще се разболеете от страшна болест. За това е нужно самото насекомо да е заразено и да престои достатъчно дълго време впито в тялото ви. Рискът сериозно се увеличава, ако са изминали повече от 24 часа от забиването му. Затова, колкото по-рано откриете паразита, толкова по-голям шанс има инцидентът да се размине без последствия. Ако вече сте се прибрали в града, обадете се на личния си лекар или отидете в най-близкия спешен кабинет. В случай обаче, че сте на изолирано място в планината и на голямо разстояние няма медицинско заведение, по-добре да се заемете с ваденето на кърлежа сами. Имайте предвид че, колкото по-дълго стой насекомото, толкова по-дълбоко се впива и отстраняването му става все по-трудно и рисковано.
Съществуват различни методи за вадене на паразита – намазване с олио, издърпване с пинцети, въртене обратно на часовниковата стрелка. При всичките обаче съществува някаква доза опасност. Намазването с мазнина задушава насекомото, след което то по-лесно се отвинтва, но има вероятност да повърне поетата кръв, което увеличава вероятността от заразяване. Директното въртене с пинцети пък създава риск от скъсване на хоботчето, което остава в тялото и причинява инфекция. Може би най-удачният вариант е намазването на паразита с течен сапун (или каша от обикновен сапун), при което той сам се изважда. След това дезинфекцирайте мястото с антисептичен разтвор или крем и веднага след завръщането в цивилизацията посетете лекар. |
Коментари
2014-06-25 #1 дес Всички начини за задушаване на кърлежа са доста спорни.Май предизвиквали отделянето на повече секрети от насекомото.Аз не мажа и не въртя.Хващам много близо до кожата с пинсети и опъвам леко.Трябват сигурна ръка и железни нерви.До сега нямам неуспех,а съм свалила доста от себе си.Мястото се наблюдава за зачервяване.Вече се предпазвам с репеленти.Най-ефективните съдържат DEET 15%.Тия с маслата са с краткотраен ефект,но стават за деца.
|
|
Понеделник 9 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…”
Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Постите - пречистване на душата и тялото
В нашата съвременност постите са загубили религиозното си значение за голяма част от хората – те или...
Антиоксидантите – къде да ги намерим?
Сигурно сте чели доста неща за антиоксидантите и знаете, че липсата им в организма може да доведе до...
Страхът от старостта
Всяка епоха има своите страхове. Древните хора тръпнели от зловещите гръмотевици вярвайки, че божествата...
Магнезият - баланс за женската психика и здраве
Раздразнителност, честа смяна на настроенията, изтощение и необяснима депресия. Обикновено приписваме...
Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих
В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
Mиризмите, произвеждани от хората, са важна част от това, което привлича комарите към нас.
В научен...
Зима, подсладена с манов мед
В разгара на зимния сезон и сред нашествие от вируси, на нас все по-често ни се налага да мислим за здравето...
Добрият стар сапун
Той не се цени високо от дерматолозите и е засенчен от по-съвременните средства за измиване – гелове,...
Жената алфа
"Жени алфа", "силни жени", "безсърдечни кучки" - жени, от които се възхищаваме, които презираме, които...
Чувствате се потиснати? Идеи за 10 минути за справяне с лошото настроение
Чувството за потиснатост, за липса на смисъл, самосъжалението, липсата на вдъхновение понякога ни връхлетява...
Настроения според сезона
Пролетна умора, последвана от летен мързел, след това есенна меланхолия, а за капак и зимна депресия...
С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
|