Малката пчеличка – чудо на природата II
 Изпрати
За нас, представители на ненаучните среди, но твърди почитатели на малките раирани насекоми, остава да се наслаждаваме на всичко, което пчеличките произвеждат.
Медът – е неповторим, не сравним с нищо друго природен продукт, който не може да бъде сътворен в промишлени условия. Иситнски коктейл от полезни вещества, толкова много, че съставът му не е докрай проучен, тъй като и зависи от растенията, от които е произвеждан. За полезните му свойства се знае много, за видовете – също
Пчелният прашец – е продукт директно от цветния прашец. С високи хранителни стойности, аминокиселини в рекордни количества, той е основата на храната на пилото ( пчелните ларви ). Събира се през пролетта, заради цъфтежа на цветята. 15гр. дневно изсушен прашец са ни необходими дневно, за да си набавим аминокиселини, флавоноиди, ензими и антибактериални елементи.
Пчелното млечице е гъста каша, с която се хранят младите пчели и търтеи. Тази привилегия им се оказва само първите три дни, докато за пчелата майка тя е единственото ястие през целия и живот. Неговите хранителни достойнства не отстъпват на нито един пчелен продукт – аминокиселини, ензими, още не докрай проучени микроелементи, витамини и какво ли още не. Млечицето има доказан ефект срещу безапетитие, грипни и простудни състояния, има антибиотичен и антибактериален ефект и подсилва имунната система и работата на жлезите с вътрешна секреция.
Що се отнася до имунната система и борбата с инфекциите на преден план излиза пчелният клей ( прополис ). Той също се събира от определени растения, поглъща се от пчелите, ферментира в коремчетата им и се отделя като секрет. Те го използват в много повече отношения от нас, хората. Дезинфекцират кошера от бактерии, плесени и други зловредни организми, полират килийките на питата, попълват дупки в нея, преди майката да снесе яйцата в тях. Отделно балсамират и неутрализират всякакви външни тела – други насекоми, мръсотия и всичко, което руши перфектната хигиена. За човешкото здраве прополисът се използва под формата на тинктура ( спиртен извлек ), т.нар. клеева тинктура. Тя повишава имунитета, броя на червените кръвни телца, има познатия антибиотичен, противомикробен ефект. Поредното пчелно съкровище.
Но с това свършва развлекателната част за пчелите. Защото започва тревожната. Пчелите изчезват. И освен това, те изчезват направо мистериозно. Нито една причина не звучи все още достатъчно задоволителна, за да обясни намаляване на популацията с близо 40%, и то в световен мащаб. САЩ, Европа и други индустриално развити райони не използват пчелите толкова за добив на мед, а за опрашване и то на огромни територии индустриални посеви. Няма опрашване, няма реколта, няма печалба. Кошерите масово се опразват, но мистериозното е, че в тях остават майката, както и бъдещото поколение. Което за всеки познавач на устройството на тяхното общество, ще се стори крайно необяснимо. Не са открити трупове, станали жертва на някакво отравяне или болест, които да бъдат изследвани като евентуална причина. Хипотези иначе са няколко, от които по- вероятни са генно модифицираните култури, които агресивно навлизат в стопанството. Прашецът и нектарът се преработва от пчелите в собствения им организъм и по някакъв начин ги „разболяват”. Друга евентуална причина е антените на мобилните мрежи, чиито сигнали объркват вътрешния радар на пчелите и те не намират пътя до вкъщи. Глобалното затопляне е вече обичайна причина за всякакви катастрофи, учените го намесват и при пчелите, всяка промяна с температурата предизвиква появата на нови бактерии и гъбички, с които те не могат да се справят. А обичайно поведение за тях е, ако се разболеят, сами да напуснат кошера, предотвратявайки бъдещи епидемии. Тенденциите в последните години са, най- безогледно да се транспортират цели кошери на дълги разстояния с цел опрашване, това причинява огромен стрес в деликатните насекоми и те не съумяват да реагират адекватно на климата и новия ареал. И ако развитите държави разчитат и на други средства за опрашване с други насекоми или с кошери за „еднократна употреба”, за развиващите се страни и изчезването на пчелите може да е пагубно за и без това крехката им икономика.
И така, малката работлива пчеличка, с чиито дарове се лекуваме, подкрепяме или просто си подслаждаме чая, стават все по- редки посетители на ливадите. Да, и гигантските панди изчезват, бенгалския тигър и още много видове. Но някак когато нещо толкова уникално, деликатно и в същото време съвсем прозаично същество като пчелата изчезва необяснимо, това сякаш засилва чувството за обреченост и неизбежност. С които сякаш свикнахме.
|
|
|
Вторник 28 Ноември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Ебру - нестандартно изкуство за рисуване върху вода
Ебру е вековна традиция, предавана от поколение на поколение, която улавя момента, в който рисуващият...
 Тайната на Шигирския идол - най-старата дървена скулптура в света
Най-старата дървена статуя, открита в Урал, известна като Шигирския идол, не дава покой на учените. Оказва...
  Умира бавно този...
Умира бавно този,
който не пътува,
и този, който не чете,
и който музика не слуша,
и който...
  Котката – домашният лечител
Малка пухкава топчица, котката е не само само миловиден източник на радост, но и вещ лечител. Като благодарност...
 "Един добър свещен спомен, запазен от детството, е може би най-доброто образование."
Трябва да знаете, че няма нищо по-висшо и силно, и по-благотворно, и добро за живота в бъдещето от куп...
 Коледни пости - Ден 23: Легенда за рибата кои
Търсейки нещо интересно за шарана, с което да се разтоварим след Никулденското пиршество, попаднах на...
 Тома Аквински: "Нещата, които обичаме, ни говорят какви сме."
"Любовта е там, където знанието свършва."
"Нещата, които обичаме, говорят какви сме."
"Щастливият...
  Иконата на Париж - Айфеловата кула
Имате ли си любимо място по света? Някъде, където сте ходили и сте се почувствали наистина вдъхновени...
 Жени-столетници, родени още през 19 век
Пет забележителни дами, живели над 100 години, но родени не в миналия, а в по-миналия век. Живот, обхванал...
 Баба Марга - Българка от стари времена
Единственият и главен помощник в кръчмата на Герака беше неговата жена, баба Марга. Тя бе едра, породиста...
  Дарете зрънце любов на птичка в нужда
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) стартира кампанията „Зрънце любов” за подхранване на...
   Пещери в сърцето на Родопите: Ягодинската пещера
В привидно монолитните скали на Триградското и Буйновското ждрело са се спотаили две от най-интересните...
|