Как да отучим детето си от бързата храна - II
Изпрати
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто забраната не може да бъде основа за съзнателно поведение, а само предизвиква съпротивата на подрастващите, които и без това са чувствителни на тема самостоятелност. Не бива да правим трагедия от това, че детето яде от време на време чипс или хамбургер. Важното е, това да не се случва всеки ден.
Да открием причината. Защо детето обича заведенията от типа „Макдоналдс”? Какво не му достига у дома? Умеем ли да създаваме празнична атмосфера, всички заедно ли сядаме на масата, приготвяме ли от време на време весела храна – честно трябва да си отговорим на тези въпроси Не бива да забравяме, че храненето е не само наслада за вкусовите ни рецептори, но също общуване и ритуал. Принципно котлетите със сос, които сме приготвили, са много по-вкусни от бързите закуски, но не и ако детето трябва да ги яде само, в напрегната или подтискаща обстановка. Необходимо е само малко фантазия от наша страна, за да превърнем храненето у дома от мъчително задължение в забавление.
Да поговорим. За да ограничи любимите си и лесни за хапване храни, детето се нуждае от мотивация. Заплахата, ограниченията и скандалите не влизат в тази категория, докато непринуденият разговор може да сътвори чудеса. Важното е да не използваме абстрактни формулировки от типа: „фаст фуудът е вреден за здравето”, а конкретно да опишем последствията от злоупотребата с хамбургери и опаковани храни – затлъстяване, мазна кожа с разширени пори, пъпки и още куп нещастия. Като помощни средства може да използваме многобрайните снимки на дехуманизирани жертви на бързата храна, които можем да намерим в интернет пространството. Обикновено тези визуални образи въздействат много по-силно от всякакви думи и забрани.
Да дадем пример. Нека бъдем честни – ако не можем да изпълним това условие, всички останали усилията ще бъдат напразни. Как детето би могло да ни повярва, че фаст фуудът е вреден, ако ни вижда всеки ден да предъвкваме поредната пица и то с истинска наслада? Децата са изключително наблюдателни и вземат пример не от думите, а от делата ни. Глупави оправдания от типа: „Аз съм голяма и ми е позволено„ не само са неефективни, но дори имат обратен ефект. Те придават на бързата храна още по-голямо очарование и я превръщат в пропуск за света на възрастните.
Колкото по-рано, толкова по-добре. Много по-лесно е да изградим здравословни навици у детето от самото начало, вместо да се опитваме след време да ги преправяме. В този случай изобщо няма да ни се налага да прилагаме описаните по-горе правила. Началото обаче не е със захранването, а много по-рано, отколкото сме свикнали да мислим. Предпочитанията се формират още в утробата и по време на кърменето, тъй като детето усеща вкусът на майчината храна. Затова грижата за нашето здраве е и грижа за здравето на нашето дете.
|
Коментари
2014-09-29 #5 дидиана Здравеѝ те! Аз съм баба имога да ви кажя че внукт ми като
малък ядеше много плодове.Сега е на 10години и вече с много
молби хапва някакъв плод.Мисля че това се дължи на средата в
училище и най-вече с магазините около училищата.Колкото и
семейството да се мъчи средата определя дори ихраната на
нашите деца за жалост.
2014-06-30 #4 поли Когато учих в Гърция в 3-ти клас всички деца си носиха сандвичи от вкъщи и нямаха право да излизат извън огромни железни врати с пазач да си купуват друго....въпрос на култура ...всеки родител прави или купува нещо за детето си предния ден и знае , какво ще яде то в училище.
2012-10-02 #3 Цвети напълно съм съгласна с теб. и аз обичам пици и банички и двете ми деца обичат също. не може да сме на разходка, на мен да ми се прияде пица, а на каката да и държа лекция как всъщност те са вредни за сметка на супички, манджички и пр. сега ходи на предучилищна в училище, където е чудо - в лавката - чипсове, керекри, вафли и май единственото, дето не е вредно са солетите. какво да яде детето кат стане първи клас и и е неудобно да извади сандвич пред съучениците, които се надпреварват да си храчат джобните с всякакви рекламирани боклуци...тоест не толкова да блеснат, колкото да се впишат...на детската площадка е същото - нося някакви домашни бисквити, плодове и засега хапват, но не минаваме и без пръчици, солетки...не можеш да го отделиш детето и да му забраниш света, който го очаква така или иначе, инак е някакъв фанатизъм, който още повече вреди...ми тва е да си родител - лесно няма
2012-10-02 #2 Силвия Ганова Всичко е чудесно. Искам само да споделя какво мисля аз.
Аз лично много обичам буклукчавите храни. Ям тях, ям си и готвеното. Когато искам да ям нещо " забранено" гледам го правя в отсъствието на дъщеря ми. Определено има дни, в които дори и да има прясно сготвена пържола със сос да речем, на мен ми се яде точно сандвич, препечен на тост с картофи и филе. Отивам и ям. После и пържола ще хапна. Въпроса е как да науча дъщеря ми, че може да яде нещо не така полезно, но все пак и преди всико е добре да се яде готвено и направено вкъщи когато е толкова малка, упорита, инатлива? Другото, което няма как да контролираме е това, че в момента, в който излезем винаги се намира добро другарче с пакет солети, зрънчо или близалка да ни гостят. Трябва да я дърпам и да забранявам и да обяснявам колко е вредно като тя вижда, че другите поглъщат с удоволствие? Не! И това , няма как да стане. Да не говорим, че всичко градено ще рухне постепенно в училищната система. След година две, три, вече ще яде картофи и дюнери и пици. Просто няма как. Те трябва да блеснат пред обкръжението си. Едва ли ще е много важна сред другарчетата си ако хрупа морков или яде топчета от рожков. Мисля, че здравословното или хайде да кажем доброто хранене трябва да е предмет масово навсякъде. Вкъщи е едно, навън те поглъща социума. Важо е да има превес домашната храна, а другата, че няма как да се избегне е ясно.
2011-02-17 #1 Цвети Ужасно е това децата и хамбургерите / пицата на парче Идеално е да си носиш храна от вкъщи. Ако изпращаш детето със сандвич, плод и шишенце трапезна вода... но те много се срамуват. И аз много се срамувах, докато едно дете от моя клас не ми каза " искам и аз мама да ми прави сандвич, но тя все няма време" и се оказа, че на детето, което си купува в междучасието хамбургер с кой знае какво, му липсва майка му да му отдели 5 минути за сандвич.
|
|
Събота 9 Ноември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…”
Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Живовлякът - българската билка
Съществуват над 200 вида от това растение. В България са разпространени около петнадесет. Можете да го...
Сърцето ти е направено много по-силно от хората или нещата, които са го разбивали
Ти имаш необятна душа и винаги ще има хора, които няма да смеят да се доближат до теб от страх, че могат...
Подарете за Коледа не скъпоценна вещ, а безценно преживяване
Декември, колкото студен и мрачен, толкова и празничен и еуфоричен. Всеки забързан нанякъде, всеки нещо...
15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
Най-важните 5 ползи от вегетарианството
Вегетарианството е начин на хранене, който в различна степен изключва храните от животински произход...
Гхи - пречистената, здравословна мазнина от Изтока
За пръв път пречистената мазнина гхи (ги, гхий, от санскрит) се появява в стари ведически текстове като...
Колко вредни са трансмазнините и как да ги разпознаваме на етикетите
Мазнините се съдържат в почти всяка храна, която консумираме. Често пъти ние ги слагаме в графа „вредни“,...
1 октомври - Световен ден на вегетарианството
На тази дата през 1977 г. е учреден световният ден на вегетарианството по инициатива на Северноамериканската...
|