Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Влиянието на Луната върху женското здраве II


Фази I и II от женския цикъл

Ще започнем да търсим мъдрите напътствия на женската ни природа с проучване на особеностите на фазите на цикъла. Съвременната медицина говори за три фази на женския месец, но тъй като съм съчетала познанията и на холистичните лекари, и древните китайски традиции, ще разгледаме четири фази. Езотеричният подход отделя менструацията в отделна фаза, а науката я смята за част от първата - фоликулната фаза. Втората фаза е тази на овулацията, следва трета – лутеална (предменструална) фаза, а след това цикълът започва отначало...

Фоликулна (фоликулярна) фаза

Какво става с телата ни?

През първата фаза – от края на менструацията до овулацията, ние се подготвяме да дадем живот... и в буквалния, и в символичния смисъл. Името на фазата произхожда от основната задача на този период – да осигури узряването на нов фоликул, който съдържа яйцеклетка. В тази дейност е „впрегнат“ и целият ни метаболизъм. Инсулинът придвижва глюкозата в клетката, което я прави „сита“ и тя спира сигналите от типа „искам сладко“ към мозъка.

Получаваме контрол над апетита си, спира и гладът за конкретни храни. Най- важна физическа особеност на фазата е повишаването на естрогена. Този процес увлича и мъжкия хормон тестостерон. Всички тези хормонални промени ни дават повече енергия, умствена активност, както и издържливост. Болшинството жени заявяват, че през тази фаза се чувстват най- добре и са способни да осъществят идеите си от предходните фази. Естрогенът намалява и либидото ни – все пак още не е време...

Какво става с емоциите ни?

Прииждащите нови идеи и ентусиазмът ни правят „по- плодовити“ във всяко едно отношение… Бавно излизаме от подобното на транс състояние, съпътстващо менструацията и ставаме по- социални, благодарение на покачващия се норадреналин. Сега вече можем да видим хората, каквито са, без пречупването от призмата на високата ни емоционалност по време на цикъла. Стремглаво нагоре вървят ендорфините и серотонинът, изпълващи ни с оптимизъм и самоувереност.

Тъй като много жени страдат от предменструален синдром през третата фаза от цикъла, реално първата фаза се оказва по- динамична и движеща социалния им живот. Древната китайска традиция обаче твърди, че първа фаза не е време за активност (тя трябва да чака трета фаза), а за почивка и събиране на ресурси. Подходящ период да погледнем навътре и да премислим живота си.

Докато се подсилва лигавицата на матката, бавно расте Ян силата – мъжката сила у жената. В този период Ин силата (женската сила) е стабилна и зряла. Ин има положителен аспект – укрепващ и събиращ, както и негативен – състояния на мъка, страх, раздразнение. Затова наблюдавайте, дали през тази фаза не изпитвате потиснатост и спокойна скръб – това е отклонение, което е причинено от липса на признание и подкрепа от външния свят или от периоди на напрежение и стрес.

Ако това състояние се проточи във времето, имунитетът отслабва, появяват се болки в крайниците, врата, гърба, схващания на раменете, ставането и действията ни тежат. Това е така нареченото състояние на хроничната умора и може да го диагностицирате лесно, ако изпитвате тъга (негативния аспект на Ин) през първа фаза на цикъла. При хроничната умора веществата не се превръщат в енергия и жените започват да дебелеят.

Какво да правим?

Воденето на борба с този дискомфорт чрез фитнес, студена вода и диети е напълно противопоказно. Препоръката на древните китайски медици е за отдаване на хоби и мързел толкова дълго, колкото ни е необходимо, общуване с други жени, вдъхновяващи книги и филми, изискани храни. Дори да ни е трудно да си осигурим тези неща, можем да осъществим най- съществената част – да не мрънкаме и да съхраняваме енергията си с повече мълчание.

Ако цикълът ни съвпада с лунния цикъл, трябва да помним, че растящата луна е период подходящ за разгръщане на потенциала ни. Силната енергия, която ни прави работоспособни, може обаче да бъде и повод за конфликти и повече агресивност в реакциите ни.

Независимо, дали сте в ритъм с луната и дали страдате от хронична умора, насладете се на първа фаза с повече почивка и анализирайте живота си, използвайки оптимизма и понижената емоционалност. Ако обаче страдате от предменструален синдром и няма да можете да сте активни през трета фаза, то бъдете активни през първа – осъществете плановете и идеите си. Творчеството и сексуалната енергия са двете страни на една монета, затова във време на понижено сексуално желание, дайте на енергията творческа посока.

Овулация

Тялото, хормоните, емоциите...

Вълните от естроген и прогестерон, които нахлуват в кръвта по време на овулация,
са последвани от високи нива на ендорфини и допамин. Затова подемът на настроението и активността ни от фоликулната фаза не само се запазва, но и достига своя пик. Ендорфините ни карат да реагираме с радост и огромен ентусиазъм на хората около нас – все пак е време за зачеване, тялото ни работи в посока търсене и намиране на подходящ партньор и създаване на интимност. Тестостеронът пък отговаря за силната сексуална възбуда, която изпитваме през този тридневен период. Хормоните, които отделяме във въздуха по това време, притежават мощна притегателна сила.

Хормоните ЛХ (лутеинизиращ хормон) и СФХ (стимулиращ фоликула хормон) също стремглаво се повишават. Точно ЛХ е хормонът, който се регистрира при тестовете за овулация. ЛХ и СФХ са биологичната основа на емоционалната и умствена творческа възприемчивост на жените по време на овулация. Овулацията въплъщава творчеството и благодарение на прогестерона – той благоприятства изпълнението на творческите задачи, а и допринася за откритостта ни към хората.

Норадреналинът също е на върха и активно подкрепя социалния ни живот, но по интересен начин... Повишаването му стимулира симпатиковата нервна система (дял от вегетативната нервна система, който има задача да ни държи в кондиция в по време на стрес и интензивна дейност), което ни прави същевременно осъзнати както за хората и околния свят, така и за инстинктите и вътрешния ни свят. Този баланс между вътрешно и външно е много важен за жената, а по принцип е трудно постижим.

Като цяло, през този кратък отрязък от време, ние сме най- отзивчиви към любовта на околните, приемаме техните грижи и изпитваме задоволство. Изследване, проведено сред жени, които нямат овулация, красноречиво показва, че те са лишени и от съпътстващите овулацията емоции и чувства, за които говорихме.

И някои препоръки...

Ако липсва овулация, липсва искрата, динамиката, сексуалното излъчване, дори на подсъзнателно ниво желанието за живот. В този случай силите на здравия разум са взели превес над спонтанността. Лечението е да се измине обратният път – да се откажем от педантичното планиране на живота си и да се оставим на мъдрия процес на живота. В ежедневието ни трябва постепенно да нахлуят непредвидени емоции и събития.

Овулацията може да преминава под знака на пълнолунието. Ако при вас е така, имайте предвид, че пълната луна сама по себе си носи пик на емоциите, въображението и фантазиите. Физиологичните процеси също са в своя максимум, както и хормоните по време на овулация. Пазете психиката си, особено, ако е нестабилна и не планирайте операции в тези дни.

Овулацията е време за синхронизиране с енергиите на земята. Можем да използваме разходките на открито, любуването на цветята и дъжда като част от лечението на емоциите и тялото си. През тези дни е най- вероятно да осъзнаваме ясно мястото си на тази планета.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
· Прегърни ме! Защо е важно да се докосваме
· Лептинът - "хормонът на отслабването"
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
Понеделник
20
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Калолечение за здраве и дълголетие - II
Какво трябва да знаем още за калолечението: То се назначава по лекарска преценка. Предписаният курс...
14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
Международният ден на кръводарителя - 14 юни, е ден, в който световната общественост изразява своята...
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
Предменструален синдром - трябва ли да се тревожим?
Изпитвате непреодолимо желание да хапнете нещо сладко. Някои сутрини се чувствате като пребити, без мотивация...
Цялата истина за „хапчето след секс”
Когато сексуалните страсти се развихрят, разумът често се оказва един неприятен свидетел. За да избегнем...
Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши ...
Законите на съдбата
Вярвате ли в съдбата или сте привърженици на твърдението, че само ние отговаряме за собствените си решения...
Сауната през времето
Днес повечето от нас свързват сауната с козметични салони, СПА комплекси и лъскаво удоволствие. Много...
Храни за по-добър имунитет през лятото
Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките...
Вредни награди
Понякога вярата в собствените ни сили и убеждения се замъглява. Kакто през прашно, напетнено стъкло виждаме...
Възстановяващата сила на тишината
Тишината - това е моментът в който можеш да поговориш сама със себе си. - Алла Пугачова Кога...
Хлорела – супер храна от дълбините на океана
Хлорела е синьо-зелено водорасло, определяна за “суперхрана” и богата на фитонутриенти (специфични съединения,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 15
Ден 15 от Коледните пости. Снощи хапнахме каквото бе останало от рибата плакия, както и мандарини. За...
Можем ли да се предпазим от улично насилие?
Според данни на СЗО за 2012 година – всяка трета жена в света е жертва на насилие от страна на партньор...
Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
Физическата активност по време на бременността
Често на бъдещите майки им се втълпява убеждението, че са едва ли не болници – трябва само да си почиват,...
Женското тяло - винаги променящо се, винаги красиво
Много често хората смятат раждането и последвалото го кърмене за преломен момент в женската физика и...
18 неща, които бременните жени тайно правят
Нека си признаем, бременността не е каквото сме очаквали, както са ни казвали и каквото пише по книги...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
Трикове за подобряване на зрението
В съвременният свят, където компютърът е най-добрия помощник на работа и най-интересното развлечение...
Омайничето - цветето-билка, което омагьосва за любов
Казват, че омайничето лекува всичко, също както щастливата любов. В представите на народа ни това дребно...
Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
Палео хранене
Напоследък все повече се засилва интересът към изконните принципи на хранене на човека. Връщането назад...
Здравословното мюсли
Миксът от зърнени култури, сушени плодове и ядки се появява в началото на XX век, „изобретява го” швейцарският...
Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
Глогът - още здраве от есента
Глогът е сред онези полезни есенни плодове, от които имаме възможност да се възползваме точно сега. Той...
Слезът - за стомашни проблеми и кашлица
Освен, че е една от най-красивите билки, слезът е и особено полезен. При проблеми със стомашно-чревния...
Японски учени: Дори и памучната маска намалява с до 40% поглъщането на вируси
Японски изследователи са провели уникален експеримент, който показва, че маските могат да предложат защита...
Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook