Връзка между желание и действие
 Изпрати
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен желанието или мислите, които занимават повече време нашия ум, обуславят нашето поведение. Обикновено обаче материализирането на мислите и желанията ни представлява процес, който трябва да придвижи мисловното ниво към действеното. Когато не се премине към действие, съответно и нищо не се получава – оставаме си с желанията. Необходимо е да направим нещо по въпроса, а не да бездействаме, тоест нещата, които искаме силно, да си ги поставим като задачи, да им дадем краен срок на изпълнение и да ги осъществим. Желанията са като неясно определени мечти – без форма, цвят и вкус. Но поставяйки ги на дневен ред с ясно поставени срокове и условия на изпълнение, ние ги превръщаме в цел, придаваме им форма и си ги представяме как трябва да изглеждат и какво искаме да постигнем чрез тях. Постигайки ги, се чувстваме удовлетворени.
Понякога искаме заради самото искане, защото човек се придвижва напред, променя се с времето, опитва да надгради това, което е било, желанията също се променят на всеки етап от живота. Но често те остават нереализирани, тъй като пораждат страх, че трябва да поемем малко повече отговорност, отколкото сме свикнали да имаме. Трудно е да излезем от зоната си на комфорт и да рискуваме безопасното си състояние. Да, по-голямата част от хората не обичат промените и точно това ги плаши, че ако се задействат да постигнат каквото и да е в живота си, трябва да свикнат с други навици, да опитват да се напаснат с нова среда.
Скоро разговарях с един приятел, който замина да работи в чужбина заради повече пари. Оказа се, че приятелката му от България е бременна и го чака да се върне. Странно ми прозвуча, че той е рискувал да излезе навън, а не е готов за отговорностите на баща, затова му е нужно да свикне с мисълта за новото, което ще навлезе в живота му.
Мисловният процес е много интересен. В началото ни хрумва някаква идея, може да не ни се стори добра, съответно я забравяме и след време отново може да се появи, ако все пак има някакво значение за нас.
Цялостният процес е следният: мисли – чувства – дела – навици – характер – съдба. Мислите, които се въртят повече време в ума ни, пораждат определени чувства и нагласи, в един момент те се превръщат в определени действия. Повторението на делата създава навици, а характерът ни се определя от навиците, които имаме, а те от своя страна, предопределят нашето бъдеще. В Библията е казано: „Понеже каквото посее човек, това ще и да пожъне“ (Галатяни 6:7). Това е вярно както в буквалния смисъл за сеенето в градината, така и за нашите мисли. Отговорни сме за това какво държим в ума си, тъй като в един или друг момент нашите мисли се проявяват в делата ни.
Факт е, че каквито са мислите, такъв е и човекът. Като променяте мислите си или мисловните си модели, променяте и живота си. Можете да направите едно упражнение: Отговорете на следните въпроси:
1. Направете анализ какво мислите през по-голямата част от деня – дали това са работните задължения, ако е така, вероятно пренасяте част от работата си вкъщи; дали това са притеснения за безопасността на децата ви, възможно е да ги предавате на тях по някакъв начин, така че и те да са неспокойни.
2. Определете кои ваши мисловни модели са положителни и кои отрицателни. Постарайте се да изключите ненужните от съзнанието си, понеже ви създават само грижи.
3. Какво мнение имате за себе си? Вашето мнение за вас самите влияе на това какво хората мислят за вас. Издавате се чрез вашето поведение и приказките, които говорите – визуално може да изглеждате плахи, потиснати, депресирани, изморени, или точно обратното – усмивката да не слиза от устата ви, излъчвате жизненост, внушавате респект и уважение. Вашият избор на мисли до голяма степен ще промени живота ви. Цялостно подобрение може да настъпи, ако наблюдавате какво правите и подобрите мислите си за себе си и собствените възможности.
Можете да направите анализ на мисловните си модели, като записвате през отделни часове на деня какво ви минава през главата. Ако го правите в продължение на няколко дни, в края на седмицата ще имате достатъчно материал, който да ви помогне да преразгледате убежденията си. Важното е по време на записването да сте достатъчно искрени и да не преувеличавате или съкращавате значението на настоящите ви мисли.
Знайте, че убежденията ви за света и за вас самите са придобити, а не вродени. Следователно можете да ги отхвърлите, ако осъзнаете, че ви пречат. Хубавото е, че имате пълна власт над това какво допускате до вашето съзнание. Съответно ограничаването на негативните и неправилни мисли може да ви се превърне в навик. |
Виж още статии за: Здрав дух · Личността ·
Коментари
2012-06-20 #2  Катя Ихчиева Да, напълно е вярно, София. Важното е човек да има желание да промени тези неща, които не харесва в себе си като поведение и мислене, за да може да живее пълноценен живот.
2012-05-03 #1  София Савова  Каквито са мислите, такъв е и човекът. Като променяме мислите си или мисловните си модели, променяме и живота си!
Виж още статии за: Здрав дух · Личността ·
|
|
Събота 23 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Фитнес под прикритие
В днешно време на много от нас се налага да прекарваме часове пред компютрите и да упражняваме най-вече...
 Накратко: 6 + 1 причини да обичаме ЯГОДИ
Да включим в менюто си ягоди е повече от полезно за организма ни:
Укрепват имунната система
Подобряват...
 Хармония и стройно тяло с Аюрведа
Тяло, ум и душа – това са нашите три неделими същности, между които трябва да поддържаме баланс, според...
 По-полезните натурални напитки за здраве и тонус
Всички сме наясно, че газираните и пълни със захар напитки са враг на здравословния начин на живот. Вредата,...
 Аврамово дърво (витекс) за женско здраве и хормонален баланс
Екстрактът от това растение отдавна се използва за лечението на женски болести. Дори се твърди, че той...
  Левурда - още една българска суперхрана
Растението левурда (още див чесън) беше дълго време пренебрегвано, но тенденцията в последните години...
 "Здравословен обяд за ученика" - хапки-сърца, овесени бисквити и кисело мляко с касис
Това е ден четвърти от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
 Прахчетата срещу грип и настинка
Комбинираните лекарствени препарати, които се рекламират особено през зимата срещу грип и настинка, са...
 Очакването
То може да бъде сладостно, да придава цвят и очарование на иначе монотонното ни ежедневие.. Ала може...
 Натурални средства за свеж дъх
Проблемът с лошия дъх засяга много хора - пречи на общуването, предизвиква неудобство и дискомфорт. И...
  Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
 Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
 Здравословен егоизъм или егоцентризъм?
Напоследък почти навсякъде четем, че за да бъдем щастливи, трябва да сме малко егоисти, да обръщаме повече...
  Алтернативни терапии за успокоение
Ако не сте си открили специален финансов фонд „При нужда психолог”, то когато имате спешна нужда от успокояване...
 Какво представляват убежденията ни и как се формират?
„Докато не направим несъзнателното - съзнателно, то ще управлява живота ни, а ние ще го наричаме съдба”...
  Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
|