Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да си водим дневник?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Дневникът е едно от най-древните лекарства за справяне със стреса. Воденето на такъв може да е отмора от дългия ден, събиране на мислите или подреждане на приоритетите сутрин.

Дневникът има и практични начини за използване, като например при диета си записваме бележки относно хранителните ни навици, дневното ни меню, размерите на основните части от тялото, които трябва да намалим, проследяваме понижаването на записаните цифри в началото на периода. А също при спортни тренировки да отбелязваме упражненията, които правим, техните повторения и напредъка ни. Можем да си водим и дневник за работа, който представлява своеобразно планиране на бизнеса – цели, стратегии, период, изпълнението на всяка точка.

Но тук бих искала да се спрем на този личен, интимен дневник, до който никой няма достъп. Това е нашето тайно кътче, където можем да опишем всяка мисъл, впечатление, идея, проблем. С личния дневник имаме възможност да изразим себе си, да се самоопознаем и да си зададем въпроси за смисъла на живота и важните неща от деня. Това е мястото, където имаме истинска свобода, независимо че е заключена с катинар, там никой не може да ни критикува, да ни каже, че не се изразяваме правилно или че сме направили правописна грешка.

Основното правило при водене на дневник е, че няма правила. Един ден попитах приятелка, която се занимава с фотография, какъв е най-правилният начин за правене на снимки, и тя ми каза, че в изобразяването на околния свят трябва да намеря своята лична индивидуалност. Смятам, че това се отнася и до правенето на записки.

Необходимо е да се запитаме защо искаме да пишем дневник, какви са причините или целите ни. Може това да е хаосът напоследък в главата ни или някакви тревоги, които не смеем да споделим с приятели, но които ни тежат, и това е начин да ги излеем извън себе си на лист хартия. Други причини може да са чувството за значимост, желанието за самоусъвършенстване или себепознание. В дневника имаме възможност да описваме случките от деня, важни събития като дати, изброяване на свършените задачи или предстоящите такива или просто различни мисли. Също така списването на бележник е отлично средство за изобразяване на творчески идеи, както и за разрешаване на проблеми.

Каква е периодичността на водене и колко често да го правим? Най-хубавото, което можем да направим, е да не си поставяме конкретен период, защото неминуемо ще изпитаме чувство за вина, че сме пропуснали в даден момент да пишем. Можем да носим дневника в дамската си чанта, да го поставим в нощното си шкафче или на скрито място. Но винаги, когато изпитаме необходимост, да го използваме. Дали това ще е веднъж или повече пъти на ден, дали ще правим разбор на седмицата еднократно или ще го използваме само веднъж месечно. Това е лично наш избор. Най-важното е писането да не става досадно, ако го правим прекалено често или пишем дълги излишни описания, които отнемат доста време.

Кои са важните детайли при писането на дневник? Аз лично всеки път започвам по един и същи начин – с датата, часа, деня от седмицата и града, от който пиша. Можем да използваме обръщение до някого, да завършваме с инициалите си или да изберем собствени задължителни елементи.

Какви начини за водене на дневник съществуват? Най-вероятно колкото и хора има на земята. Всеки е толкова е индивидуален, че няма вариант да се съберем в дадени рамки. Можем да си измислим уникален начин, който е типичен за нас. Писането трябва да успокоява, да подрежда мислите и най-важното – да бъде удоволствие.

Ето и няколко идеи, като може да използваме една или да съчетаваме няколко от тях.

Описание на събитията от деня

Включване на впечатления

Добавяне на бележки в полето

Поставяне на текст и рисунки за изобразяване на мислите и идеите ни

Лепене на картинки

Писане като точки важните детайли от деня, без описване на подробностите. Например, Среща с Иван, 9-18 ч. На работа, Скарах се с колегата, Хубав залез, Вечеря в китайски ресторант.

Задаване на въпроси и отговарянето им

Записване на проблем и оставяне на празно място за неговото разрешение и впоследствие да се връщаме отново и отново, докато не запълним мястото

Сушене на цветя и билки между страниците на дневника

Използване на цветни моливи, флумастери, пастели, химикали

Отбелязване на важните моменти и мисли с подчертаване, оцветяване, удебеляване, стрелки, препинателни знаци

Водене на електронен файл, който да заключим с парола.

Често можем да започнем да си водим дневник и в последствие да спрем. Това е заради задоволяването на нуждата, поради която сме започнали да го правим.
Най-интересното, когато пишем и се върнем след месеци или години, е да прочетем написаното. Ще видим, че наистина има промяна, можем да проследим процеса на нашето израстване или смяната на модела ни на мислене. Ще прочетем за моменти на страх, паника, гняв или голяма радост и щастие. Защото животът е това – смяна на различни сцени, в които се чувстваме уверени, и в следващия момент губим почва под краката си. Но най-важното е, че ние сами градим този живот и ние определяме посоката. А дневникът е един от инструментите, с които можем да контролираме положението и да следим развитието си.
Виж още статии за:   Здравето · Здрав дух ·
Коментари
2019-04-24 #12
Цвети
Колко хубаво казано, Мая Даже си мисля, че в днешно време е по-важно от всякога да водим някакъв тип дневник. Аз имам едно тефтерче на бюрото, в което си вписвам някакви интересни имена, които да проследя после, мисли, случки и междувременно се появява нужда да записвам и свои мисли. Сега не знам този дневник личен ли е или работен
2019-04-20 #11
simply_Maia
Бих добавила, че самото изписване има терапевтичен ефект - мислите препускат, ние трябва леко да дръпнем юздите за да успее ръката да запише на листа. Този момент на задържане на мисълта докато я записваме ни дава възможност да се гмурнем по-надълбоко и да открием отговорите, които търсим; да вземем решенията, които са назрели; да направим изборите, пред които сме изправени. Пишейки на себе си сме най-истински, душевно разголени без каквито и да било бариери и задръжки. От листите изпълнени със собствения ни почерк виждаме как във времето се е променяло настроението ни, как по различен начин сме подреждали буквите и думите и графически сме запечатали емоционалното си състояние. Дневниците ни дават възможността да се опознаем на друго ниво, да заздравим връзката със себе си, да се приемем, да се обичаме. Въпрос на избор е колко надълбоко да навлизаме без да се удавим.
2018-04-14 #10
Цвети
Аз пък пиша от 3 годинки.. Главно попти 5, но с прекъсвания.. И с и имам и за училище където да си записвам какво имам за учрне, друг на който да си записвам задачи в личният ми живот и неща, които на мен ми харесват.. А имам и както тук се нарече "интимен" и винаги го крия в стари чанти, гардеробът ми, дори раклата със юргани и спално бельо.. Избирайте странни и отблъскващи неща, където никой не ходи..или си го носете с вас едно малко тефтерче
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Виж още статии за:   Здравето · Здрав дух ·
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Най-важната работа на децата - играта
Неконтролираната, свободна игра е най-важната дейност за едно дете. Тя е неговият начин да учи за физическия...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 35
Коледни пости ден 35. Миналия петък, както ви споделих, се наложи да опитам разни недотам постни неща...
Мушмули - невзрачни, но прекрасни
Мушмулата е поредният дар от природата, който подминаваме в ежедневието си. За полезната храна, билките...
Нощното напикаване при децата
Нощното напикаване при децата е проблем, свързан предимно със съзряването на нервната им система. Той...
По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
Австралийски изследователи свързват приема на големи количества магнезий с по-доброто здраве на мозъка...
Заситете глада с нещо полезно
Похапвате ли през нощта? А да са ви познати внезапните пристъпи на глад в офиса, които залъгвате с мисълта:...
Аромат на крака - II
Хиперхидроза и бромхидроза Зад тези медицински термини се крият нарушения в потоотделянето, които...
Следпразничен детокс
Как да помогнем да организма да се възстанови след обилното празнично похапване ? Детоксикацията на...
Какво да похапваме пред телевизора
Най- добре – нищо. Не, сериозно! След вечеря сме достатъчно сити, че да продължаваме да ядем. Освен тежестта...
Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
Необичайни признаци за дехидратация
Лято е, а телата ни имат нужда от повече течности. И ако за някои хора жаждата е напълно нормално и често...
Меню за красива кожа
Какво ли не използваме, за да съхраним красотата и младостта на своята кожа – кремове, маски, серуми,...
Всъщност се справяте много по-добре с живота
Обземат ли ви мрачни мисли често-често? Може би сте убедени, че в живота хич не ви върви, особено на...
Сминдухът - билка, подправка и щипка традиция
Латинското наименование на растението сминдух, чиито семена в България наричаме чимен, е Trigonella foenum-graecum,...
Мандарината - в помощ на зравето и тънката талия
Вкусът им е съвършената комбинация от свежест и в същото време сладост, без излишна киселина или тръпчивост....
Лечебните вани
Вземате вана, за да се отпуснете след дългия натоварен ден. Но водата не само успокоява, тя е способна...
Спортни летни занимания на открито
Всяка година чакаме с нетърпение времето за слънце и море, за да помързелуваме на воля и „да заредим...
Тревожно проучване: Мъжете остават без сперматозоиди
Изследователи предупреждават, че ако не се предприемат действия за справяне с намаляването на броя на...
Зима, подсладена с манов мед
В разгара на зимния сезон и сред нашествие от вируси, на нас все по-често ни се налага да мислим за здравето...
Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си
Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си. ...
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Таханът – дар от Ориента
Вероятно първата ви асоциация ще бъде тахан халва или хумус. Това като че ли са най-известните роли на...
Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
10 хиляди крачки дневно за здраво тяло
Ходенето е в основата на нормалната човешка активност, твърди кардиологът Лидия Йонова. За добро здраве...
Мизофония - когато дразнещите звуци причиняват болка
Дразните ли се от определени звуци? Като тежко дишане, сърбане, хъркане, щракане на химикалката? Специфични...
Кривата на глада I
Какво различава захарта от фруктозата, типовото от бялото брашно? Отговорът е по-близо до математиката...
Защо някои хора реагират на стреса със...сън
Когато аз и мъжът ми се скараме, разменяме гневни реплики, отдръпваме се в различни стаи и изчакваме...
Упоритост, но с мярка
Знаете ли кое е най-важното качество, от което се нуждаете, за да гоните целите си докрай и да не се...
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
Опасна ли е високата температура?
Когато видят, че чертичката на термометъра премине 37,5° повечето хора изпадат в паника и веднага посягат...
10 емблематични роли на Невена Коканова
„Това сияйно лице, което притежаваше, безупречните й черти и едно наглед спокойствие, което изпълваше...
Всички важни изследвания през бременността в клиника Нова - Варна
Във варненската клиника Нова бъдещите майки могат да си направят всички изследвания, които показват промените...
Коремните преси вредят на гръбначния стълб?
Коремните преси, лицевите опори, клековете - това са основните упражнения за добра форма, всеизвестно...
С дъх на канела - опасно или полезно за здравето
Решението на Европейският съюз да ограничи количеството използвана канела на килограм готов продукт дойде...
"Играе ми" окото
Пак ми играе окото! Едва ли има човек, който, изпълнен с досада, да не е възкликвал с тези думи поне...
Как да: Изберем възглавница
За качествения сън, към който всички се стремим, е необходимо толкова малко, но и толкова много. Всичко...
Говорите ли си сами? Спокойно, не сте луди!
Ако си говорите сами, това не означава непременно, че сте луди. Всъщност дори обратното – скорошно изследване...
Норвегия пуска доказано ефективно лекарство за превенция срещу ХИВ
Като част от своята национална здравна политика, Норвегия включва в списъка си с безплатни лекарства...
Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
Вдъхновението – откъде го черпим?
То ни прави различни – по-силни, по-можещи, по-вярващи, по-устремени, по-дейни... то ни кара да правим...
На кого принадлежи крайното решение?
Легални или не - аборти винаги ще има. Винаги ще има нежелани бременности и винаги ще се търси начин...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook