Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

На закрито - какъв въздух дишаме?


Съгласете се, че прекарваме значително време на закрито. В офиса, където отвсякъде дебнат зиморничави колеги, а климатиците работят на пълни мощности. Зиме и лете. Вкъщи – пак същото. От работа на закрито в колата или автобуса и на другия ден същото в обратна посока. Почивните дни висим по молове и заведения, най- много да прекараме някой уикенд в планината или да се разходим в парка.

Замисляли сме се обаче за качеството на въздуха, който дишаме на закрито – независимо дали е вкъщи, в офиса или в мола?

Ако вкъщи или в офиса проветряваме поне веднъж дневно – това прави ли се в големите затворени пространства – фабрики, молове, училища, банки, ресторанти, складове, библиотеки, болници. Проблемът, че климатичните системи и вентилация вкарват много малко свеж въздух от вън, сравнен с броя на хората, които са вътре. Реално стотици, хиляди дори, хора дишат един и същ въздух по 8-10 часа на ден. Това води до непрестанен обмен на невероятен брой вируси, бактерии и гъбички, които всички вдишваме. Особено опасно е през зимния сезон, но и в топлото време не е по- различно. Кога видяхте разтворени прозорци в мола или в банката?

Това е замърсяване и е обозначено от СЗО като „Синдром на болната града”. Според организацията от този синдром страдат 60% от сградите в света и в рискова зона е сграда на повече от 5 г. Какво представлява той? Хората, които прекарват дълго време там се оплакват от един и същи проблеми – отпадналост, разсеяност, чувствителност към миризми, главоболие, неизчезваща кашлица, чести възпаления на дихателните пътища и лигавиците, очите. В началото това е смятано за грип, но когато служителите отидат в отпуск или напуснат – симптомите изчезват. Под влияние на замърсителите, те се появяват отново. За съжаление повечето работни места са в именно такива остарели, с лоша вентилация, сгради.

Но да видим кои за най- големите замърсители на закрито:

В глобален план – тютюневият дим е най- опасният битов замърсител. Разнообразни и кое от кое по- авторитетни изследвания сочат,
колко е вреден тютюневият дим за здравето. И за активния, и за пасивния пушач. Особено уязвими са децата, които нямат свободата просто да излязат от стаята или да направят забележка, която да бъде чута. Ако сте пушач – не забравяйте това – децата имат право на добро здраве, все пак. От известно време из Европейския съюз, включително и България, е забранено пушенето на закрито. И макар да е трудно, дори заклети пушачи неохотно се отказват да пушат в пъбове, барове и ресторанти. Всеизвестно е, че издишаният цигарен дим е в пъти по- вреден от вдишания – при самото изгаряне на тютюна се образуват нови вредни съединения.

Големите химически замърсители, освен че обгазяват цели градове, нахлуват и в домовете. Нищо не може да спре въздуха по неговия път към дробовете ни. Понякога проветряването може да е силно противопоказно. Информация за засилено замърсяване и аварии в химическите заводи почти няма да видите в публичното пространство. Някои независими източници провеждат самостоятелни замервания.

Алергени от всякакъв тип – от полени до фината домашна прах, фини частици от текстила, домашните животни, прах от обувки. Освен всичко друго те предизвикват и сериозни болестни състояния – астма, хронични заболявания на горните дихателни пътища, обриви, дразнене на очите и лигавицата. Редовното почистване и проветряване е едно възможно решение.

Като стана дума за почистване – почистващите препарати са един друг много тежък замърсител. Летливите съединения, които се отделят при използването им, минават директно в дробовете – могат да причинят белодробни, дихателни проблеми, дразнене на очите и носната лигавица, световъртеж, главоболие и др. Колкото е по- силно като ефект едно почистващо средство, толкова повече химикали и вредни съединения съдържа. Към този вид замърсители прибавяме и ароматизаторите. Зад аромата на планинска ливада може да се крият опасни химични съединения.

Готвенето, тази ежедневна, дейност е също голям замърсител. Аспираторите, които евентуално използваме, имат лъжлив ефект. Техните филтри попиват мазнина и спират свободната вентилация. А ако коминът на апартамента не е добре направен – чрез него дори се вкарват замърсители от съседите. Най –вредно е готвенето на дърва - то произвежда опасния въглероден оксид, а на готвенето на газ – азотен диоксид, чиито нива са по- високи от тези на улицата.

Плесени, гъбички, мухъл – освен, че изглеждат ужасно, миришат ужасно и причиняват щети на дома – те са много опасни за обитателите му. Плесените и мухълът са гъбички, които са откровено токсични – имат карцерогенен ефект и причиняват алергии и натравяния. Модерните системи за изолация и енергийна ефективност правят помещението херметическо затворено за хората, растенията. Липсата на температурен обмен пък води до кондензация и постоянно присъствие на влага - основният фактор за появата на вредителите.


Дотук изброеното звучи ужасно песимистично – от никоя опасност не можем ефективно да се отървем – касае се за работата ни, образованието ни, собствения дом.

Но има малко на брой неща, които можем да сторим, за да намалим ефекта.

Прекарвайте колкото се може повече време на открито – ходете пеш на работа, излизайте навън в почивките. Избягвайте излишното шляене в молове, особено с деца.

Проветрявайте ежедневно по няколко пъти, независимо колко е студено навън – сутрин рано, след готвене, след душ, след чистене, стаите на децата. Ефективно то става така – отваряте широко вратата или прозорците. За една нормална стая 12-16 квадрата това са 5-8 минути. Според помещението – повече.

Дръжте влагата далеч от дома си. Влагоабсорбатори вече има на пазара, подсушавайте редовно прозорците, ако забележите по тях капчици вода. Проверявайте редовни скрити ъгълчета, первази за плесени. В борбата срещу тях помагат немалко средства, проветрявайте след употребата им.

Старайте се да почиствате с колкото се може по- натурални средства. Да почистим дома без химия не е толкова невъзможно. Четете внимателно етикетите на препаратите, там има кодове и значението им, степента за опасност за живота. Вземайте мерки – ръкавици, маски – каквото е нужно.

Когато правите ремонт – стремете се към естествени материали – дърво, камъни, растителни тъкани. Пластмасата, боите, лаковете – всяка обработка може да е много опасна.

Колкото и да са сладки пухчовците на дивана – ако избирате домашен любимец – нека да е с къса козина. Ако не можете да прежалите, редовно чистете след тях. Децата са много податливи на алергии.

Правете редовно профилактика на климатици, аспиратори и вентилационни шахти. Почиствайте филтрите им. Изисквайте го от работодателя – 30% от всички болнични са на основание „Синдром на болната сграда”. Това е сериозна икономическа загубва за всеки бизнес.

Днес повече от всякога чистият въздух е екзотика и повече от всякога осъзнаваме, че той е синоним на здраве. Така че да разтворим широко прозорците и просто да подишаме.

Време е също Да излезем на терасата
Коментари
2015-01-27 #3
Десислава Ив. Симеонова
Да добавя, че в апартаментите можем да се надяваме на донякъде по-чист въздух, разчитайки на стайните растения - палми, фикуси, здравец, индрише. Както и средно веднъж седмично да сменяме спалното бельо и хавлиените кърпи .
2014-02-20 #2
Мария Алексиева
Привет Ами за съжаление е така, Деси...Но важното е поне да си даваме сметка. Особено пък астмата и алергиите сред децата са някакъв бум в момента. А ако отидеш на село, разликата в кожата, тонуса, свободата на дишането веднага се усеща. Апетитът ми се подобрява, особено на Балкана като идем. Всичко отдавам на чистия въздух
2014-02-20 #1
Десислава Ив. Симеонова
Да, проветряваме, не сме пушачи, сред обкръжението ни почти не останаха пушачи, профилактираме климатика, караме кънки (зимни и летни), играем зумба, два пъти в годината пера всички пухкави играчки... - главното обаче е в кой град живееш. Ако работиш в голям град, но живееш на село (и вечер и през уикендите си си там), ако не си постоянно в столицата - това е основното! - животът ти ще е друг, включително и по-здравословен. Едната ми дъщеря е синеока, светлокожа и светлокоса - та по този повод напоследък става дума, че тя е (слава, слава Богу!) едно от малкото дечица, които - бидейки софиянци, не страдат от кожни заболявания и/ли дихателни пристъпи... Имам познати, чиито дечица са с дерматит: отидат ли в Плевен, Варна, Горна Оряховица дерматитът им се успокоява, подобно и на психиката на майките им... Според мен най-големият проблем у нас е именно мръсотията: на въздуха, в цялата ни околна среда. Участваме в инициативи за почистване, сами предприемаме такива, стремим се да не замърсяваме въздуха, вкл. и ходейки пеш донякъде и/ли с обществен транспорт... - но резултатът е нетраен. Много ми тежи това.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какви електроматериали да предвидите при основен ремонт?
· „Наесен с песен“ или посрещнете есента малко по-уверени, с пълен джоб ще добавим ние, от MiniZaem.bg
· За здрав и здравословен сън - променете спалнята си
· Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
· Трупате ли ненужни вещи?
· Преди зимата - идеално време за разчистване
· Ароматът на щастието
· Фитнес според типа фигура
· Да повървим за здраве
· Преобразяване на хола с фототапет: Как да го направим стилно?
· Домашна мода - как да изглеждате модерни по всяко време на деня?
· Как да се отървем от паяците у дома?
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Четвъртък
12
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Агенцията за рака на Световната здравна организация в петък класифицира талка като "вероятно канцерогенен"...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Японски учени: Дори и памучната маска намалява с до 40% поглъщането на вируси
Японски изследователи са провели уникален експеримент, който показва, че маските могат да предложат защита...
Учени: Умереното гладуване намалява риска от сърдечно-съдови болести
Учени от университета на Съри в Англия установиха, че умереното гладуване с прекъсвания намалява по-ефикасно...
"Жена ми не работи, тя е домакиня"
Майка и татуист, Райшел Кастълбъри (Ryshell Castleberry) от Флорида написала пост във фейсбук, хипотетичен...
Безопасни ли са оралните контрацептиви
Въпреки новопоявяващите се форми на контрацепция, противозачатъчните таблетки продължават да бъдат най-ефикасния...
Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
Динозавърът на цитрусите - помело
Когато за пръв път видях помело, не можах да реша, дали е пъпеш или грейпфрут. Беше сложено до цитрусите...
Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така?...
Как да не натрупаме килограми през есента
Октомври, ноември.... Най-често именно в този период натрупваме по някой друг излишен килограм. Причините...
„Любовта” към цигарата
Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост...
За диабета, инсулина и правилата
Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360 милиона души....
Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
Очакваните снеговалежи в планинските ни курорти подканват скиорите да се отправят към ски пистите. Но...
Вижте Военният метод за сън - или как да заспите бързо само за 2 минути
Военният метод за сън обикаляше социалните медии преди няколко месеца и придоби привлекателност, тъй...
Диабетът и физическите упражнения
Редовните упражнения, наред с контрола и поддържането на добри референтни стойности на кръвната захар...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 17
Ден 17 от Коледните пости. Снощната вечеря бе червен и бял ориз с гъби, моркови и тиквички. Става бързо,...
Канистерапията – общуването с кучета лекува
„И зная – ако Бог ме попита: „Дете, на обичане кой те научи?”, ще Му кажа с ръка на сърцето: едно куче!“...
Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
Трупате ли ненужни вещи?
Едно от нещата, които наистина не обичам, е у дома да е разхвърляно. За мен редът е усещане са спокойствие...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Спрете киселините без лекарства
Не се сещам за по- неприятен начин да си развалиш удоволствието след вкусната вечеря от този да усетиш...
Летен грип – на какво да обърнем внимание и как да не вгорчим ваканцията?
Детето да легне болно на морето – няма родител, който да не изтръпва пред мисълта за подобен „кошмар“....
Сок от нони - екзотично предложение за имунитет и добър тонус
Непрекъснато четем за множеството полезни свойства на почти всички плодове. И опознаваме все по-екзотични,...
Глухарчето - слънчевото цвете в помощ на здравето
То е многогодишно тревисто растение с редица приложения. Няма начин в детството си да не сте си играли...
15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
В очакване на Коледа без стрес
С напредването на декември започваме да се настройваме на празнична вълна – съзнанието ни е завладяно...
За силата на ежедневието
Всеки ден е добър ден Удивително е колко здравина и якост можем да придобием, следвайки ритъма на...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook