На закрито - какъв въздух дишаме?
 Изпрати
Съгласете се, че прекарваме значително време на закрито. В офиса, където отвсякъде дебнат зиморничави колеги, а климатиците работят на пълни мощности. Зиме и лете. Вкъщи – пак същото. От работа на закрито в колата или автобуса и на другия ден същото в обратна посока. Почивните дни висим по молове и заведения, най- много да прекараме някой уикенд в планината или да се разходим в парка.
Замисляли сме се обаче за качеството на въздуха, който дишаме на закрито – независимо дали е вкъщи, в офиса или в мола?
Ако вкъщи или в офиса проветряваме поне веднъж дневно – това прави ли се в големите затворени пространства – фабрики, молове, училища, банки, ресторанти, складове, библиотеки, болници. Проблемът, че климатичните системи и вентилация вкарват много малко свеж въздух от вън, сравнен с броя на хората, които са вътре. Реално стотици, хиляди дори, хора дишат един и същ въздух по 8-10 часа на ден. Това води до непрестанен обмен на невероятен брой вируси, бактерии и гъбички, които всички вдишваме. Особено опасно е през зимния сезон, но и в топлото време не е по- различно. Кога видяхте разтворени прозорци в мола или в банката?
Това е замърсяване и е обозначено от СЗО като „Синдром на болната града”. Според организацията от този синдром страдат 60% от сградите в света и в рискова зона е сграда на повече от 5 г. Какво представлява той? Хората, които прекарват дълго време там се оплакват от един и същи проблеми – отпадналост, разсеяност, чувствителност към миризми, главоболие, неизчезваща кашлица, чести възпаления на дихателните пътища и лигавиците, очите. В началото това е смятано за грип, но когато служителите отидат в отпуск или напуснат – симптомите изчезват. Под влияние на замърсителите, те се появяват отново. За съжаление повечето работни места са в именно такива остарели, с лоша вентилация, сгради.
Но да видим кои за най- големите замърсители на закрито:
В глобален план – тютюневият дим е най- опасният битов замърсител. Разнообразни и кое от кое по- авторитетни изследвания сочат, колко е вреден тютюневият дим за здравето. И за активния, и за пасивния пушач. Особено уязвими са децата, които нямат свободата просто да излязат от стаята или да направят забележка, която да бъде чута. Ако сте пушач – не забравяйте това – децата имат право на добро здраве, все пак. От известно време из Европейския съюз, включително и България, е забранено пушенето на закрито. И макар да е трудно, дори заклети пушачи неохотно се отказват да пушат в пъбове, барове и ресторанти. Всеизвестно е, че издишаният цигарен дим е в пъти по- вреден от вдишания – при самото изгаряне на тютюна се образуват нови вредни съединения.
Големите химически замърсители, освен че обгазяват цели градове, нахлуват и в домовете. Нищо не може да спре въздуха по неговия път към дробовете ни. Понякога проветряването може да е силно противопоказно. Информация за засилено замърсяване и аварии в химическите заводи почти няма да видите в публичното пространство. Някои независими източници провеждат самостоятелни замервания.
Алергени от всякакъв тип – от полени до фината домашна прах, фини частици от текстила, домашните животни, прах от обувки. Освен всичко друго те предизвикват и сериозни болестни състояния – астма, хронични заболявания на горните дихателни пътища, обриви, дразнене на очите и лигавицата. Редовното почистване и проветряване е едно възможно решение.
Като стана дума за почистване – почистващите препарати са един друг много тежък замърсител. Летливите съединения, които се отделят при използването им, минават директно в дробовете – могат да причинят белодробни, дихателни проблеми, дразнене на очите и носната лигавица, световъртеж, главоболие и др. Колкото е по- силно като ефект едно почистващо средство, толкова повече химикали и вредни съединения съдържа. Към този вид замърсители прибавяме и ароматизаторите. Зад аромата на планинска ливада може да се крият опасни химични съединения.
Готвенето, тази ежедневна, дейност е също голям замърсител. Аспираторите, които евентуално използваме, имат лъжлив ефект. Техните филтри попиват мазнина и спират свободната вентилация. А ако коминът на апартамента не е добре направен – чрез него дори се вкарват замърсители от съседите. Най –вредно е готвенето на дърва - то произвежда опасния въглероден оксид, а на готвенето на газ – азотен диоксид, чиито нива са по- високи от тези на улицата.
Плесени, гъбички, мухъл – освен, че изглеждат ужасно, миришат ужасно и причиняват щети на дома – те са много опасни за обитателите му. Плесените и мухълът са гъбички, които са откровено токсични – имат карцерогенен ефект и причиняват алергии и натравяния. Модерните системи за изолация и енергийна ефективност правят помещението херметическо затворено за хората, растенията. Липсата на температурен обмен пък води до кондензация и постоянно присъствие на влага - основният фактор за появата на вредителите.
Дотук изброеното звучи ужасно песимистично – от никоя опасност не можем ефективно да се отървем – касае се за работата ни, образованието ни, собствения дом.
Но има малко на брой неща, които можем да сторим, за да намалим ефекта.
 Прекарвайте колкото се може повече време на открито – ходете пеш на работа, излизайте навън в почивките. Избягвайте излишното шляене в молове, особено с деца.
 Проветрявайте ежедневно по няколко пъти, независимо колко е студено навън – сутрин рано, след готвене, след душ, след чистене, стаите на децата. Ефективно то става така – отваряте широко вратата или прозорците. За една нормална стая 12-16 квадрата това са 5-8 минути. Според помещението – повече.
 Дръжте влагата далеч от дома си. Влагоабсорбатори вече има на пазара, подсушавайте редовно прозорците, ако забележите по тях капчици вода. Проверявайте редовни скрити ъгълчета, первази за плесени. В борбата срещу тях помагат немалко средства, проветрявайте след употребата им.
 Старайте се да почиствате с колкото се може по- натурални средства. Да почистим дома без химия не е толкова невъзможно. Четете внимателно етикетите на препаратите, там има кодове и значението им, степента за опасност за живота. Вземайте мерки – ръкавици, маски – каквото е нужно.
 Когато правите ремонт – стремете се към естествени материали – дърво, камъни, растителни тъкани. Пластмасата, боите, лаковете – всяка обработка може да е много опасна.
 Колкото и да са сладки пухчовците на дивана – ако избирате домашен любимец – нека да е с къса козина. Ако не можете да прежалите, редовно чистете след тях. Децата са много податливи на алергии.
 Правете редовно профилактика на климатици, аспиратори и вентилационни шахти. Почиствайте филтрите им. Изисквайте го от работодателя – 30% от всички болнични са на основание „Синдром на болната сграда”. Това е сериозна икономическа загубва за всеки бизнес.
Днес повече от всякога чистият въздух е екзотика и повече от всякога осъзнаваме, че той е синоним на здраве. Така че да разтворим широко прозорците и просто да подишаме.
Време е също Да излезем на терасата |
Коментари
2015-01-27 #3  Десислава Ив. Симеонова Да добавя, че в апартаментите можем да се надяваме на донякъде по-чист въздух, разчитайки на стайните растения - палми, фикуси, здравец, индрише. Както и средно веднъж седмично да сменяме спалното бельо и хавлиените кърпи  .
2014-02-20 #2  Мария Алексиева Привет  Ами за съжаление е така, Деси...Но важното е поне да си даваме сметка. Особено пък астмата и алергиите сред децата са някакъв бум в момента. А ако отидеш на село, разликата в кожата, тонуса, свободата на дишането веднага се усеща. Апетитът ми се подобрява, особено на Балкана като идем. Всичко отдавам на чистия въздух 
2014-02-20 #1  Десислава Ив. Симеонова Да, проветряваме, не сме пушачи, сред обкръжението ни почти не останаха пушачи, профилактираме климатика, караме кънки (зимни и летни), играем зумба, два пъти в годината пера всички пухкави играчки... - главното обаче е в кой град живееш. Ако работиш в голям град, но живееш на село (и вечер и през уикендите си си там), ако не си постоянно в столицата - това е основното! - животът ти ще е друг, включително и по-здравословен. Едната ми дъщеря е синеока, светлокожа и светлокоса - та по този повод напоследък става дума, че тя е (слава, слава Богу!) едно от малкото дечица, които - бидейки софиянци, не страдат от кожни заболявания и/ли дихателни пристъпи... Имам познати, чиито дечица са с дерматит: отидат ли в Плевен, Варна, Горна Оряховица дерматитът им се успокоява, подобно и на психиката на майките им... Според мен най-големият проблем у нас е именно мръсотията: на въздуха, в цялата ни околна среда. Участваме в инициативи за почистване, сами предприемаме такива, стремим се да не замърсяваме въздуха, вкл. и ходейки пеш донякъде и/ли с обществен транспорт... - но резултатът е нетраен. Много ми тежи това.
|
|
Събота 2 Декември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Зимни неволи
За повечето от нас зимата не е най-прекрасното време от годината. Малцина са познатите ми, които се радват...
  Неудобствата, които само дамите с голям бюст ще разберат
Обикновено хората си мислят, че дамите с голям бюст са щастливки. Мъжете ги обграждат с внимание или...
  Синдромът на нощното хранене
В съвременния забързан ритъм на живот правилното хранене е трудно постижима цел. Голяма част от хората...
  Здравословно хранене при ограничен бюджет
Много често хората мотивират нежеланието си, да се хранят здравословно с аргумента, че не им достигат...
 Как веганството започва да променя живота ти
Ако се замисляш за това, как веганстстово би променило живота ти, значи той вече се променя. Това е повече...
  Опасните бенки
Бенките представляват струпване на пигментни клетки. Една част от тях са вродени, а друга се появяват...
 "От 1 януари ще..."
Типично за края на годината е следното поведение: обръщаме се поглед назад и констатираме, че някои лоши...
 В добра форма без фитнес зали и уреди - само с използване на собственото тегло
Независимо дали вашата основна цел е да изградите сила, или да подобрите стабилността на коремните...
 Момина сълза - здраве и красива отрова
Това растение е силно отровно и също толкова лековито. Още в края на зимата и началото на пролетта, то...
 Сушените плодове лекуват- I част
Ако често сте гостували на вашата баба, сигурно си спомняте нанизаните на конец тънки шайби круши, ябълки...
 Брюкселско зеле - миниатюрното съкровище на семейство Зелеви
Както можете да предположите, родината на брюкселското зеле е Белгия. Да, и Европа е дала нещо толкова...
 Как да се научим да контролираме тревожността си
Тревожността е състояние, което лесно може да се превърне в голям проблем, когато се свърже с други психологични...
 Непопулярен продукт, който носи многобройни ползи за здравето
Вярно е, че ако човек не се грижи за здравето си, никой друг няма да го направи вместо него. Един полезен...
  Естествено... като дишането - II
Е, може да не сме запалени по йогата, но пък медитацията е нещо, което си струва да се опита в този забързан...
  Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
 Хималайската сол - в oсновата на живота
Всички знаем за "белите" врагове на здравето, за които трябва да внимаваме - бяла рафинирана захар, бяло...
 "Здравословен обяд за ученика" - хапки-сърца, овесени бисквити и кисело мляко с касис
Това е ден четвърти от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
  Циганското лято на живота ни
Има едни малко на брой дни в края на жаркото лято и малко преди благата есен. Един последен изблик, когато...
 Люти чушки за намаляване на риска от инфаркт
Учени установиха, че яденето на люти чушки помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Изследването...
 Психологически причини за напълняване
За никой не е тайна, че хранителните разстройства като анорексия, орторексия и булимия, се дължат на...
  Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
  В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
  Подари си тези мигове
Един живот не стига. За толкова много емоции, които трябва да усетим, за да не съжаляваме един ден за...
 Чувствате се потиснати? Идеи за 10 минути за справяне с лошото настроение
Чувството за потиснатост, за липса на смисъл, самосъжалението, липсата на вдъхновение понякога ни връхлетява...
 Как да започнем разговор с непознат?
„Страхът прави непознати хора, които биха били приятели.“ - Шърли Маклийн
Да започнеш разговор...
 10 емблематични роли на Невена Коканова
„Това сияйно лице, което притежаваше, безупречните й черти и едно наглед спокойствие, което изпълваше...
 Вземи си една гореща вана!
„Сигурно има неща, които една топла вана не би могла да излекува, но те не са ми известни.” – „Стъкленият...
  3 нестандартни подхода за сваляне на тегло
Повечето от нас, които имат проблем с излишните килограми, обикновено се сблъскват с трудни за спазване...
|