Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Преди да разгърнем потенциала - как да го открием



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
В тълковния речник на българския език срещу потенциал е записано: „съвкупност от необходими за реализирането на някаква цел средства, източници и др., които са готови да влязат в действие.“ С други думи – той е нашият арсенал от скрити качества и умения за осъществяването на плановете и мечтите ни. Но как да го използваме и вкараме в действие, когато не сме убедени, че го притежаваме? Понякога е трудно, защото търсим конкретните стъпки към прилагането на предполагаемия потенциал в действие, още преди да сме го намерили и да знаем какъв е той. Очевидно първо трябва да го открием, което не винаги е лека задача.

Вярата

Изтъркано е за първа стъпка, нали? Но няма как да я пропуснем или да не започнем с нея, защото, ако вие не повярвате, че имате потенциал, кой би могъл да го направи? Вярата в неговото съществуване, а оттам и в самите вас, е като мощен двигател в съзнанието ви. Ако вече сте решили, че няма смисъл да търсите потенциала си, не вярвате в него или мислите, че това са празни приказки – няма и да го намерите. Съзнателно и подсъзнателно започвате с предубеждение и негативизъм, а те затварят очите ви за него. Но ако сте убедени, че притежавате потенциал, вътрешно го предчувствате и не желаете той да остане скрит за вас, тогава мозъкът и всичките ви сетива ще започнат да работят по неговото търсене и на второ място – разгръщане.

Тишината

Не тишината по принцип, а онази вътрешната, изключителната, която усещаме, когато останем насаме със себе си. Направете си любимата напитка, отидете на любимото си място, усамотете се, ако е твърде шумно в живота ви. Изобщо сторете нещо, което ви подтиква да мислите, мечтаете и с което ще изключите страха, границите и рамките от себе си. Поне за малко. Ако в тази тишина се замислите:

Кои сте вие, не околните кои мислят, че сте. Често тяхната представа за нас определя и нашата собствена.

С какво искате да се занимавате, а не какво правите към настоящия момент. Изключете конкретните обстоятелства, включете мечтите си.

Какво сте способни да вършите – и то без да ви отнема куп усилия, нерви и време. Това е нещо, което ви идва отвътре и докато го вършите имате чувството, че извира от центъра на съзнанието ви с лекота.

Разсъждавайки върху тези въпроси, ще видите, че отговорите ще започнат да излизат сами. Сякаш сте насочили магнит към тялото си, а те полепват по него. Важна е посоката, която създават, тя ще ви отведе към целта.

Самоанализ

Не се страхувайте да се самоанализирате – наум или на глас. Премахнете привидните ограничения и оправдания. Представете си, че разполагате с материална обезпеченост и власт. Това не е сценарий за мечти от детството. Ако изключите ограниченията, които ви възпират да тръгнете по пътя на търсенето на потенциала, ще ви бъде в пъти по-лесно. Какво бихте правили, ако разполагахте с много пари? С какво бихте се захванали, ако не зависехте от никого? Какво сте убедени, че може да започнете и завършите до край? Къде е силата ви? В момента, в който си позволите пред самите себе си да признаете какво искате в действителност, какво сте способни да правите в ежедневието – вие сте на половин крачка от дешифрирането на потенциала си.

"Не мога"

Ключът към откриването на потенциала ни е в насочването на мисълта ни към дейности, за които до днес сме си казвали – не мога. В тази категория се включват научаването на нови неща, необичайни действия, усвояване на нови практики. Няма значение дали става дума за приготвянето на засукана вечеря по рецепта на майстор-готвач, решаването на матрично уравнение, усъвършенстването на нов език, измайсторяването на ръчно изработени предмети за дома, ходенето на опера и т.н. Излизането от нашата комфортна зона е пътят, по който ще разпознаем потенциала си.

Хобито

Повечето хора имат конкретно хоби или дори няколко. Помислете за вашето. Може би не е просто хоби, а нещо повече. Ако изпитвате страст към него, нямате търпение да приключите с ангажиментите си и да освободите дори малко от ограниченото си време. Ако то е нещо, за което не е възможно да не мислите и не си представяте да спрете да го практикувате, не е „просто хоби“, а огледало на способностите и перспективите ви. Тогава зад гърба на хобито се крие непредполагаемият потенциал на вашата същност.

Провалите

По пътя към търсенето и откриването на потенциала едно е сигурно – трябва да изключим страха от провалите. Или поне да не мислим за тях като за нещо фатално. Със сигурност не са приятни за преодоляване, не се преживяват с лека ръка и някои се помнят цял живот. Но не бива да са спирачка. Трябва да ги приемем. Със сигурност един тип хора не се провалят никога – тези, които не рискуват, но те стоят на едно и също място с десетилетия. Около 30 издателства последователно са отказали да публикуват първата книга на Стивън Кинг. Провал. Но днес е в световната класация на най-известните и богати личности. Как щяха да изглеждат нещата, ако беше сложил край и не вярваше, в потенциала си? Провалили сте се веднъж, два, тридесет, петдесет пъти? Голяма работа. Вие сте силни, не се предавайте.

Годините

За потенциала няма възраст. Ако не сте го открили на 17 или на 20, това не означава, не никога няма да имате тази възможност. Не е късно да промените нагласите си и да преоткриете способностите си. Трудно е, защото живеем в общество, в което порядките са: щом получиш едно образование и започнеш работа – с това ще се занимаваш цял живот. Ако си на 50 и прекроиш начина си на живот, веднага ставаш повод за коментари и критики. Но това всъщност няма значение, защото хората така или иначе ще съдят и критикуват. Годините са просто числа в личната карта – ако се чувстваме готови, способни и най-вече имаме желание и възможност да търсим потенциала, който до днес не сме открили, то възрастта не е основателна причина да се отказваме.

Едно е сигурно – всеки човек притежава потенциал. Често той остава заключен между страховете, предразсъдъците и съмненията в способностите ни. Затова не трябва да се страхуваме да бъдем дръзки и да живеем, мечтаем и разсъждаваме не според представите на останалите, а според собствените си схващания. Най-лошият ни страх измежду всички, че ще се провалим, а най-големият ни недостатък – убеждението, че сме обикновени. Всеки от нас е уникален и притежава удивителен потенциал. Никога не се подценявайте и не позволявайте друг да го прави.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да се справим с тираничен шеф?
· Да се насладим на живота по график
· Можем ли да се научим на женственост?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Бавно научавам...
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Понеделник
9
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Карфиолът - II
Диетични плюсове По отношение на диетичните ползи на карфиола, във всеки 150 калории (това е около...
Ароматерапията – баланс и хармония за тялото и духа
Уникалните свойства на етеричните масла познавали още египтяните - 4500 г. пр. н.е,. Те използвали уханието...
Обувки и здраве
От какво се ръководим при покупката на нови обувки? Най-често от модните тенденции, личния си стил, качеството...
Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
Пролетта дойде. А сега накъде?
Пролетта - толкова красива, свежа, благоуханна и така дълго чакана. След пъстрата, но меланхолична есен,...
Още за подсладителите - II
Както споменахме обаче, освен синтетични, съществуват и естествени подсладители, които се извличат от...
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
Учени: Пробиотиците в киселото мляко намаляват затлъстяването при децата
Италиански учени установиха, че пробиотиците в киселото мляко могат да намалят затлъстяването при децата...
Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест. Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
Разделно хранене - теория и практика
Разделното хранене е режим, според който се следи да не се смесват различни хранителни групи. Привържениците...
Диетата на Снежанка – как да се избавим от пигментните петна
Луничките и тъмните петна – това е цената на плажния произвол, който си позволяваме през жарките месеци....
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
Сутиенът винаги приковава вниманието
Малка част от нас са притежателки на безупречен бюст, който няма нужда от дооформяне, а и сутиенът се...
Подарете за Коледа не скъпоценна вещ, а безценно преживяване
Декември, колкото студен и мрачен, толкова и празничен и еуфоричен. Всеки забързан нанякъде, всеки нещо...
Вдъхновяващите неща, на които сме способни
Всеки ден от годината е вдъхновяващ, всеки ден от годината е безценен дар. Ако смятаме, че живеем напразно,...
Непосилната лекота на килограмите
Живеем в несъвършен свят, в който най- много се цени съвършенството. Идеалите, които преследваме за външния...
Исоп против кашлица и възпаления
Латинското му наименование е Hyssopus officinalis и представлява полу храст от семейство Устноцветни....
Шест японски тайни за дълголетие
Районът на Окинава се нарича "синя зона" - където хората живеят много дълго време. Животът до 100 години...
Ние и минералите
Балансираният организъм зависи от сложна система от взаимоотношения между различни елементи. Едни от...
Здравец - лечителската му сила започва още с името
Ако българското село имаше свой герб, на него щеше да стои здравец. Почти не се намира двор без здравец,...
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Ревю: "Какво става с мен?"
Отдавна исках да напиша няколко добри думи за "Какво става с мен? Книга за всяко момиче", но както уместно...
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Синдромът на хроничната умора – изтощение на тялото или душата
Съвсем нормално е да се чувствате уморени ако се трудите за двама, направили сте 20-километров преход...
Наопаки
Мисленето в точно определени рамки ни помага да се справяме по-лесно, машинално, с ежедневните задачи....
Тонизиращото действие на чая
Чаят е една от най-старите напитки в света. Неговата родина е Китай, но през хилядолетната си история...
Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
Някои хора, срещали бахара само в мляно състояние, смятат, че той е смес от подправки. Други не се докосват...
Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
Как алкохолът влияе върху килограмите?
Алкохолът често е спряган за един от най-големите врагове на тънката талия. Честно казано, няма причина,...
Шипката - богатство на полезни вещества в малка опаковка
До слънчевата пролет има още много време, сезонът на простудите е в своя вихър, а плодовете и зеленчуците,...
Как да започнем разговор с непознат?
„Страхът прави непознати хора, които биха били приятели.“ - Шърли Маклийн Да започнеш разговор...
Наистина ли са вредни многото въглехидрати?
Сред хората, които се интересуват от здравословно хранене и начин на живот, все по-популярна е идеята...
Анасонът - билка и подправка
Анасонът е от семейството на кимиона и копъра, има сладникав вкус натрапчив и характерен аромат, който...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook