Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“ - Рафаел Сабатини
Когато погледнем назад, припомняйки си някои от най-трудните и болезнени моменти от живота си, често се виждаме сами, изпитващи чувство на срам или съжаление. Странно е как можем да бъдем оскърбени и ядосани, когато хората около нас ни нараняват и все пак многократно избираме сами да се измъчваме, повтаряйки в ума си отново и отново различни негативни, разочароващи ситуации.
Най-често съжалението е свързано с нещо, което се е случило или не се е случило по начина, по който искаме. Направили сме или не нещо по начина, по който сме очаквали. В такива мигове повече от всичко искаме да имаме възможността да върнем времето назад и да постъпим различно. Докато не осъзнаем, че съжалението е един ужасен, непосилен товар, който единствено ни дърпа назад, ограничава ни, разрушава възможности и е причина за поява на депресия, не бихме могли да се освободим от него.
“ Как можем да се избавим от съжалението? ”
На първо място трябва да разберете, че всеки път, когато изпитвате съжаление, вие оценявате някаква ситуация, случила се в миналото с осъзнаването, което имате в настоящия момент. Какво означава това? Нещо се случва, вие реагирате, правите някакъв избор, предприемате действие. След това времето минава и в някакъв момент се сещате са това, което е станало. Започвате да го анализирате, което често води до пълно завладяване, не спирате да говорите за него и с приятелите си. С времето продължавате да трупате повече информация и знания, а после вземате цялото това осъзнаване и факти, които имате сега и се обвинявате защо не сте го знаели тогава, което е напълно неразумно и несправедливо.
Положителна страна при съжалението е, че привлича вниманието и предлага огромна възможност за трансформация и придобиване на опит, за да се случи това обаче, е добре да се откажете от всички трябваше да/ можеше да. Когато осъзнаете, че е неразумно да използвате това, което знаете в настоящето, за да преценявате действията си в миналото, вие сте готови да преминете към един сериозен процес, който ще ви помогне да се избавите от унищожителното съжаление. Ето и някои полезни съвети как да започнете:
Идентифицирайте и отстранете слабостите си - Когато признаваме нашите слабости, често се появява едно скрито чувство за преценка и осъждане, че никога не бива да правим грешки. Алтернативата е да приемете, че те се случват и след това да се съсредоточите върху това как можете да постъпите по различен, по-мъдър начин в бъдеще.
- Простете сами на себе си и приемете последствията - Това е най-важната (и често най-предизвикателната) част. Ние всички правим грешки (всякакви), но и всички сме човешки същества, така че престанете да поставяте нереалистични очаквания, че винаги трябва да постъпвате правилно. Простете си и знайте, че сте направили всичко възможно, всичко, което сте могли в дадения момент. Освободете се от бремето, което носите и поемете дъх.
Потърсете уроците - Отделете известно време, за да анализирате какво сте научили от това, за което съжалявате: Какво научихте за себе си? Какво научихте за някой друг? Какви модели виждате? Какво забелязвате в реакциите и отговорите си? Всички ситуации в живота носят някакъв урок, опит и поука. Когато се вглеждате в миналото си, погледнете го в перспектива на това какво сте научили, какво ви е дало за израстването ви, а не какво е трябвало/ можело е да се случи.
Използвайте възможността да се адаптирате по-добре - Повечето големи грешки представят шанс за мигновени промени в реалността, такава, каквато я познаваме. Няма как да промените това, което сте направили в миналото, но можете да използвате новия набор от обстоятелства и знания, за да планирате нова стратегия за бъдещето. Всеки път, когато практикуваме приспособяване към новото, създаваме възможност за щастие, което не зависи от перфектните условия.
Увеличете способността си да се съсредоточавате върху неща, които можете да контролирате - Това е безценно умение, защото ни дава възможност да предприемем положителни действия, вместо да „потънем“ в срам и съжаление.
Вгледайте се и оценете връзката си с другите – Помислете за моментите, когато сте се чувствали на дъното, изпълнени със съжаление за грешни избори и действия, лишени от късмет и мотивация. Бяха ли тогава вашите приятели до вас, предлагащи ви прошка и подкрепа (дори да им е отнело повече време, за да се появят)? Може би сега е идеалното време за премахване на всички нездравословни отношения в живота ви. От друга страна, това може да се окаже и добра възможност за укрепване и развитие на някои връзки.
Започнете да поемате отговорност – Съжалението често предизвиква търсене на причините навън - оправдаваме нашите грешки, заради някого или нещо, което ни е повлияло. Колкото по-скоро осъзнаете и поемете отговорността за действията си, толкова по-бързо ще се измъкнете от омагьосания кръг на съжалението и ще можете да постигнете напредък, както и по-лесно справяне с различни ситуации занапред.
Предизвикайте мисленето си - Ако дадена грешка ви придвижва към по-добро бъдеще, тогава това всъщност е прикрита благословия. Приемането на грешките ни като предизвикателство и възможност за израстване, ни освобождава, прави ни по-силни и ни помага да се движим напред. Показателни са думите на американския автор Ал Бърнстийн: „Успехът често е резултат от поемането на погрешна стъпка в правилната посока.".
Единственото нещо, което ни държи сред загубени възможности и пропуснати шансове, е отказът да се съсредоточим върху новите такива, които се появяват. Учете се от грешките си, предприемайте действия, прощавайте и престанете да търсите в миналото. Вижте какво се намира точно пред вас, какво предстои. Запомнете, че животът е сега и винаги имаме избор: дали да се „удавим“ в съжаление за това, което никога не е било или да използваме енергията си, за да създадем това, което може да бъде. Днес изберете второто - „Главното в живота - за нищо да не съжалявате и никога да не се оглеждате назад.“ - Катрин Мансфийлд |
|
|
Понеделник 2 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Подарете си здраве с червено цвекло
Хапването на червено цвекло в преходния период между различните сезони подпомага поддържането на добро...
Пирамида на здравословното хранене
Храни се правилно и здравословно! Именно храната е източника на енергия за нашето тяло. Всички хранителни...
Подходящите професии за екстровертите и за интровертите
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
Медицината на бъдещето
„Здрав дух в здраво тяло“ – всички сме чували тези думи още от деца. Предполагаме ли обаче, че в тях...
Шампионите на суровите ядки - II
Маслото от бадеми притежава многостранни полезни свойства. В козметиката то има успокояващо, омекотяващо...
Защо е важно да се разтягаме преди, по време и след тренировка
Всяка ефективна тренировка трябва да започне с разтягане на тялото. Тя е начин тялото да бъде подготвено...
Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
Хормоните на доброто настроение
Когато стане дума за хормони, мнозина мислят, че това е сила, която по никакъв начин не можем да управляваме....
Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
Масло от борови иглички – за какво помага и как да го използваме?
Етеричното масло от борови иглички е целогодишен източник на добро здраве. То се извлича чрез процес...
Нещата, които не можем да променим
Стотици статии ни съветват как да променим себе си и как всичко в този живот зависи от нас самите. Самоусъвършенстването...
Пробиотиците - защо не можем без тях - II
Важно е не само да приемаме достатъчно полезни бактерии, но и да им осигуряваме оптимална среда за развитие...
Бавно научавам...
Бавно научавам,
че не трябва да реагирам на всичко, което ме дразни.
Бавно научавам,
че не трябва...
Есенно пречистване на организма със сезонни храни
През есента природата навлиза във фаза на оттегляне, жизнените сокове на растенията се връщат обратно...
С душа на пътешественик
Ако сте от хората, чиято душа все жадува за нови преживявания из различни страни - познати и чужди дестинации,...
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Благодарността – начин да бъдеш щастлив
Може би едно от първите неща, на които учим едва проговорилите си деца, е да казват “благодаря”. И колко...
Защо арогантността е опасно заразна?
В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното...
Етерично масло от тамян – „царят на маслата“
Етеричните масла се използват от хиляди години с техните терапевтични и лечебни свойства. Те се добиват...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Метаболизмът – ключ към баланса в тялото
„Погледни я, по цял ден не спира да похапва, а нищо не и се лепи. А аз – една бисквитка да си позволя...
Възможно ли е замразената риба да е по-добра от прясната?
За любителите на рибата и морските дарове е мечта да живеят в крайбрежен град и да се наслаждават на...
Сироп от смокинови листа
Сиропът от смокинови листа е много обичан в моето семейство. Той носи лек дъх на смокиня, на лято и южна...
Магнезият - баланс за женската психика и здраве
Раздразнителност, честа смяна на настроенията, изтощение и необяснима депресия. Обикновено приписваме...
Кориандър - обичана от световната кулинария подправка и добре позната билка
Казват, че той е една от най-старите лечебни подправки - на повече от 5000 години. В нашата кухня кориандърът...
Емоционалните заместители – изкушаващи и опасни
Неусетно, ден след ден, без да си даваме сметка, някъде там сред купищата проблеми и ядове, допускаме...
Нещата, които правим след раздяла и за които после съжаляваме
Ние жените сме царе на промяната, когато всъщност искаме бягство от реалността. Случи ли ни се нещо по-разтърсващо,...
Време за билки: как да ги събираме
В нашата страна има голямо изобилие от дивoрастящи билки, които можем да използваме за приготвяне на...
Как едно куче спаси живота на дете, болно от диабет
Героите на тази история са Люк и Джедай, но не става дума за "Междузвездни войни". Макар в нощта на 8...
Апендицитът – още една съвремeнна болест
Днес всички вярваме, че благодарение на развитите технологии и съвременната медицина ние сме много по-здрави...
Слабо известните витамини
В общи линии всички сме чували за витамините A, C, D, E, F, K, P и повечето от комплекса В, както и за...
Ужас! Забравям
Случва ви се понякога да тръгнете за съседната стая и насред нея да се спрете и да се зачудите какво...
|