Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така? Първите дни сме още под влияние на работата, не сме оставили напълно ангажиментите или поне мислите за тях. Планирали сме твърде дълго и влагаме твърде много в тези дни - стресът, че трябва да си изкараме незабравимо, се усилва. Още по-лошо- понякога започваме почивката с мисълта „да си почина малко, че колко неща имам да свърша”.

Несъмнено това никак не вдъхновява и отпуска в навечерието на почивката, напротив - причинява огромен стрес и ни кара да гледаме на почивката като на нещо, което трябва да „избутаме” по-бързо, да мине и то, че да продължим с онова, което сме подхванали. И точно с тази мисъл губим всичко, което трябва да ни даде една почивка. Затова, ако имате неотложен ангажимент, много натрупани задачи или започнат важен проект и не успявате да си наложите да не мислите за тях, по-добре първо ги довършете и тогава сложете началото на една истински пълноценна почивка, изключваща работните мисли и терзания.

От горния факт следва един малък съвет: Не си взимайте кратки почивки, защото определено, докато се настроите да почивате (както психически, така и физически- например - свикнали сте да се будите доста рано покрай работата и децата), ще стане време да се връщате обратно на работа. Психолози твърдят, че по-кратките и по-чести почивки са в състояние да ни причинят по-голям стрес, в сравнение с истинската, дълга лятна почивка. Най-добре - поне 10 дни.

Какво обаче може да ни умори допълнително през тези 10 дни, освен мислите за работата и проверяването на служебната поща - две абсолютно забранени практики по време на отпуска?

Факторите, които ни уморяват по време на почивката:

Смяната на режима - знаете, че ставането рано е почти задължително, когато сте на море, особено когато сте с деца. Реално 0 нищо не се променя за вас - ставате сутрин, бързате да се приготвите, после - да се приберете и да изпреварите опасното слънце. Храните се набързо и без удоволствие. Мързелувайте напълно първите дни, отпуснете се и се настройте за режим и ежедневие "по течението", а не "по график".

Слънцето уморява. Дори да се печете само в позволените часове, не ви е никак непозната умората след плаж, независимо море или басейн. Понякога тялото ви се дехидратира, прекалявате с коктейлите и не до там полезните напитки и сладоледа, което (дори да мислите обратното) в действителност никак не помага на организма ви да се чувства добре в голямата жега. По-добре стойте на сянка, поне в началото.

Децата и почивката. Kогато са малки, е немислимо да си почивате на плажа: просто да лежите с музика в ушите и да се наслаждавате на слънцето и вълните или пък да четете интересна книга. Няма начин да не ви се наложи да тичате по плажа, да подвиквате често дори, но пък не трябва да превръщате тези малки подробности в големи проблеми. Включете се в игрите на децата, забавлявайте се също като тях и си дайте сметка, че тези мигове са наистина прекрасни, защото никога няма да се повторят.

Късните вечерни разходки. Познатата процедура: душ след плаж, малко мързел и се втурвате към поредната приятна разходка, придружена с късна обилна вечеря и чаша-две вино. Не звучи никак зле, като за почивка, но дали това късно похапване, ще ви се отрази добре? Ами алкохолът? По-вероятно е да не ви се става рано на следващия ден, за да хванете първите (най-полезни) слънчеви лъчи. По-скоро ще се чувствате уморени на сутринта. А дори да не е така, на петия-шестия ден (при такъв режим) тялото ви ще си каже думата.

Завръщането:

Първото правило е да не се връщате късно вечерта и то в деня преди работа. Защото несъмнено това ще ви причини голям стрес и бързане. Оставете си един ден, в който да си разтоварите багажа, да пуснете пералня и да си починете от пътуването и...почивката.

Има още една хитрина и тя е така да си планувате ваканцията, че да се върнете в средата на седмицата на работа- по този начин ще избегнете още по-тежкия (особено след почивка) понеделник, както и безкрайно дългата седмица.

Психолозите са на мнение, че е съвсем нормално връщането в офиса да бъде съпътствано от след ваканционна депресия, а адаптацията към работния режим да продължи до две седмици, придружена с умора, разсеяност, нарушен сън, лошо настроение и дори главоболие и стомашни болки.

Не забравяйте и факта, че по време на ваканцията сте си позволили много по-големи количества нездравословна храна и напитки, алкохол и сладки неща, което по един или друг начин също се е отразило на организма ви. Затова минете на един по-лек режим, пийте витамини или просто хапвайте повече плодове и зеленчуци. Това ще позволи на тялото ви също да се възстанови след почивката, а знаете, че този факт е от голямо значение, за да се чувствате добре в кожата си т.е. когато сте в идеална физическа форма, тогава същото се случва и с психиката ви.

Помнете, че за почивката трябва да се говори и разказва - на обяд с колеги споделете впечатленията и преживяванията си, местата, които сте посетили, покажете снимки- това ще ви помогне да се почувствате по-добре. В никакъв случай не изчерпвайте всичко с кратки отзиви като „беше супер, ама вече свърши, за жалост”. Не си създавайте сами негативна енергия, мислейки единствено за настоящия момент и за утрешния работен ден. Красивите спомени за ваканцията, ще държат усмивката на лицето ви за дълго време. А какво по-хубаво от това да се усмихвате - така се зареждате единствено с положителни мисли, което е идеалният лек за всяка „болежка”, особено ако тя е тази толкова странна и почти необяснима след ваканционна умора.

Не, не е умора. Не е и депресия. По-скоро е съвсем нормална тъга по нещо хубаво, което е отминало. Едва ли обаче с тази ваканция минават всичките ви хубави мигове. Защото предстоят още много. Насладете им се. На всеки ден. На всяка седмица. На всеки месец. На всеки сезон. Защото всеки от тях ни носи промяна, от която имаме нужда. Нима не ви се случва към края на лятото да започнете да се заглеждате по есенните си дрехи и да ви се струват някак особено симпатични и далечни? Искате да ги облечете отново, защото редом с края на лятото, идва началото на есента- онова време, в което е особено приятно да се сгушиш в уютния си и топъл дом, когато навън вали...За всичко си има време. Затова изживявайте
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
Сряда
16
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Най-силните женски страхове, свързани със старостта - II
Финансова нестабилност Дори и днес, когато двата пола са равноправни, мъжът обикновено е този, който...
Може ли телевизията да е полезна за децата?
Силно вярвам в това, че твърде дългото стоене пред телевизора не е от полза на децата. Много сме говорили...
Тайната на дългата младост
Всъщност някаква супер тайна няма, но има няколко важни неща, които са от първостепенно значение. Някои...
Какво е общото между сезонния грип и COVID-19?
Сезонният грип и COVID-19 са заразни респираторни заболявания, причинени от различни вируси. COVID-19...
Трудностите, с които се сблъскваме по празниците - как да ги преодолеем?
Какви са плановете ви за предстоящите празници? Очаквате ли ги с нетърпение или по-скоро имате притеснения...
Грабни момента и го изживей!
Всеки ден сякаш нищо не се променя, а като погледнеш назад нищо не е същото. Измина още една година....
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
Масаж за извайване на тялото - II
Лимфодренаж Този вид масаж може както да се редува с антицелулитния при портокалова кожа, така и да...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 4
Снощи хапнахме останалата от предишния ден супа заедно със Салата от червено цвекло, много магданоз,...
Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
Старите снимки
Снимките са нашият човешки опит да надхитрим времето, да го хванем в капан. За един миг то да ни стане...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
Егоизмът няма място в спалнята
Сексът несъмнено е важна част от всяка връзка и не би трябвало да се срамуваме да говорим открито за...
Споменът - бягство в/от него
Никой не бяга от хубавото. Затова и към „виртуалното пространство“ на хубавите спомени бягаме, когато...
Сезонът на... черниците
Да, лятото е. Помните, нали? Зреят от средата на юни до началото на юли. Вероятно като деца сте брали...
26 март - "Лилавият ден" в подкрепа на хората с епилепсия
Purple Day/Лилав ден/ е международен ден за епилепсия и всяка година се отбелязва на 26 март! На този...
Вечната женска конкуренция
Свикнали сме да мислим за мъжете като за състезателния пол, но все повече съвременни изследвания обръщат...
Подходящи ли са фет бърнърите за жени
Освен мъжете, много жени днес имат желанието да изгорят излишните мазнини, без това да засегне мускулатурата,...
Люти чушки за намаляване на риска от инфаркт
Учени установиха, че яденето на люти чушки помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Изследването...
Да придадем на зимата душа и топлина
Зимата е всяка година по едно и също време, но някак винаги успява хем да ни изненада, хем очаквано -...
Синдромът на хроничната умора – изтощение на тялото или душата
Съвсем нормално е да се чувствате уморени ако се трудите за двама, направили сте 20-километров преход...
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Антиоксидантите – шепа несинтетично здраве!
Списания, телевизия, радио ни заливат ежедневно с реклами за фармацевтични лекарства. "Излекувай болката",...
Изгубени в храната
Дългият път на здравословното хранене Пътят към здравословното хранене е наистина дълъг и трънлив. Освен...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook