Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така? Първите дни сме още под влияние на работата, не сме оставили напълно ангажиментите или поне мислите за тях. Планирали сме твърде дълго и влагаме твърде много в тези дни - стресът, че трябва да си изкараме незабравимо, се усилва. Още по-лошо- понякога започваме почивката с мисълта „да си почина малко, че колко неща имам да свърша”.

Несъмнено това никак не вдъхновява и отпуска в навечерието на почивката, напротив - причинява огромен стрес и ни кара да гледаме на почивката като на нещо, което трябва да „избутаме” по-бързо, да мине и то, че да продължим с онова, което сме подхванали. И точно с тази мисъл губим всичко, което трябва да ни даде една почивка. Затова, ако имате неотложен ангажимент, много натрупани задачи или започнат важен проект и не успявате да си наложите да не мислите за тях, по-добре първо ги довършете и тогава сложете началото на една истински пълноценна почивка, изключваща работните мисли и терзания.

От горния факт следва един малък съвет: Не си взимайте кратки почивки, защото определено, докато се настроите да почивате (както психически, така и физически- например - свикнали сте да се будите доста рано покрай работата и децата), ще стане време да се връщате обратно на работа. Психолози твърдят, че по-кратките и по-чести почивки са в състояние да ни причинят по-голям стрес, в сравнение с истинската, дълга лятна почивка. Най-добре - поне 10 дни.

Какво обаче може да ни умори допълнително през тези 10 дни, освен мислите за работата и проверяването на служебната поща - две абсолютно забранени практики по време на отпуска?

Факторите, които ни уморяват по време на почивката:

Смяната на режима - знаете, че ставането рано е почти задължително, когато сте на море, особено когато сте с деца. Реално 0 нищо не се променя за вас - ставате сутрин, бързате да се приготвите, после - да се приберете и да изпреварите опасното слънце. Храните се набързо и без удоволствие. Мързелувайте напълно първите дни, отпуснете се и се настройте за режим и ежедневие "по течението", а не "по график".

Слънцето уморява. Дори да се печете само в позволените часове, не ви е никак непозната умората след плаж, независимо море или басейн. Понякога тялото ви се дехидратира, прекалявате с коктейлите и не до там полезните напитки и сладоледа, което (дори да мислите обратното) в действителност никак не помага на организма ви да се чувства добре в голямата жега. По-добре стойте на сянка, поне в началото.

Децата и почивката. Kогато са малки, е немислимо да си почивате на плажа: просто да лежите с музика в ушите и да се наслаждавате на слънцето и вълните или пък да четете интересна книга. Няма начин да не ви се наложи да тичате по плажа, да подвиквате често дори, но пък не трябва да превръщате тези малки подробности в големи проблеми. Включете се в игрите на децата, забавлявайте се също като тях и си дайте сметка, че тези мигове са наистина прекрасни, защото никога няма да се повторят.

Късните вечерни разходки. Познатата процедура: душ след плаж, малко мързел и се втурвате към поредната приятна разходка, придружена с късна обилна вечеря и чаша-две вино. Не звучи никак зле, като за почивка, но дали това късно похапване, ще ви се отрази добре? Ами алкохолът? По-вероятно е да не ви се става рано на следващия ден, за да хванете първите (най-полезни) слънчеви лъчи. По-скоро ще се чувствате уморени на сутринта. А дори да не е така, на петия-шестия ден (при такъв режим) тялото ви ще си каже думата.

Завръщането:

Първото правило е да не се връщате късно вечерта и то в деня преди работа. Защото несъмнено това ще ви причини голям стрес и бързане. Оставете си един ден, в който да си разтоварите багажа, да пуснете пералня и да си починете от пътуването и...почивката.

Има още една хитрина и тя е така да си планувате ваканцията, че да се върнете в средата на седмицата на работа- по този начин ще избегнете още по-тежкия (особено след почивка) понеделник, както и безкрайно дългата седмица.

Психолозите са на мнение, че е съвсем нормално връщането в офиса да бъде съпътствано от след ваканционна депресия, а адаптацията към работния режим да продължи до две седмици, придружена с умора, разсеяност, нарушен сън, лошо настроение и дори главоболие и стомашни болки.

Не забравяйте и факта, че по време на ваканцията сте си позволили много по-големи количества нездравословна храна и напитки, алкохол и сладки неща, което по един или друг начин също се е отразило на организма ви. Затова минете на един по-лек режим, пийте витамини или просто хапвайте повече плодове и зеленчуци. Това ще позволи на тялото ви също да се възстанови след почивката, а знаете, че този факт е от голямо значение, за да се чувствате добре в кожата си т.е. когато сте в идеална физическа форма, тогава същото се случва и с психиката ви.

Помнете, че за почивката трябва да се говори и разказва - на обяд с колеги споделете впечатленията и преживяванията си, местата, които сте посетили, покажете снимки- това ще ви помогне да се почувствате по-добре. В никакъв случай не изчерпвайте всичко с кратки отзиви като „беше супер, ама вече свърши, за жалост”. Не си създавайте сами негативна енергия, мислейки единствено за настоящия момент и за утрешния работен ден. Красивите спомени за ваканцията, ще държат усмивката на лицето ви за дълго време. А какво по-хубаво от това да се усмихвате - така се зареждате единствено с положителни мисли, което е идеалният лек за всяка „болежка”, особено ако тя е тази толкова странна и почти необяснима след ваканционна умора.

Не, не е умора. Не е и депресия. По-скоро е съвсем нормална тъга по нещо хубаво, което е отминало. Едва ли обаче с тази ваканция минават всичките ви хубави мигове. Защото предстоят още много. Насладете им се. На всеки ден. На всяка седмица. На всеки месец. На всеки сезон. Защото всеки от тях ни носи промяна, от която имаме нужда. Нима не ви се случва към края на лятото да започнете да се заглеждате по есенните си дрехи и да ви се струват някак особено симпатични и далечни? Искате да ги облечете отново, защото редом с края на лятото, идва началото на есента- онова време, в което е особено приятно да се сгушиш в уютния си и топъл дом, когато навън вали...За всичко си има време. Затова изживявайте
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
· Какво да ядете по празниците, ако сте на диета?
· Отключване на предимствата на прахообразните балсами за коса
Четвъртък
16
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Очакването
То може да бъде сладостно, да придава цвят и очарование на иначе монотонното ни ежедневие.. Ала може...
Доколко (не) можем да снижаваме очакванията си?
Казват, че ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш. Очаквания хората да бъдат според представите...
Жената алфа
"Жени алфа", "силни жени", "безсърдечни кучки" - жени, от които се възхищаваме, които презираме, които...
Рейки – могат ли ръцете да лекуват?
Учението Рейки е от онези съкровища на Изтока, към които ние, живеещите по на Запад, посрещаме със скептицизъм....
Мисия "Детски имунитет" II
Храненето. Едва ли за първи път чувате думите на Хипократ: „И нека храната бъде вашето лекарство и вашето...
Говорите ли си сами? Спокойно, не сте луди!
Ако си говорите сами, това не означава непременно, че сте луди. Всъщност дори обратното – скорошно изследване...
Животните лекуват
Вероятно сте чували или дори изпитвали върху себе си, че котките са перфектни диагностици. Те намират...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Абсурдът да отлагаме удоволствието
Ако сте те от тези, които искат да свършат първо, второ, трето, да насмогнат на всичко и навсякъде и...
Смокинята - полезното изкушение
Знаете ли, че смокиновото дърво няма цвят?  Китайците наричат смокинята - "плод без цвят". Всъщност плодът...
Мазните храни, зимата и холестеролът
Високият холестерол е една от главните причини за сърдечните проблеми на хората по света. Зимата пък...
Ох, боли!
Дълго чакаме първата крачка на детето си. Мечтаем как то ще проходи и ще се затича към нас разтворило...
Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
"Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето...
Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - I
От малки знаем, че захарта е само празни калории и в нея няма нищо полезно – нито витамини, нито минерали....
Вечният цистит
Дойдат ли студените зимни дни, започват настинките, а с тях и досадните превантивни мерки, които взимаме,...
Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
Земята - домът, който опустошаваме сами
"Бих искал да споделя едно откритие, което направих през престоя ми тук. Стигнах до него, когато се опитах...
Синдромът на нощното хранене
В съвременния забързан ритъм на живот правилното хранене е трудно постижима цел. Голяма част от хората...
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Смутито завладява с финес здравословното хранене
Всички искаме в динамичния си начин на живот да успяваме да се храним здравословно. Това вълнува все...
Фитоестрогените - решение на проблем или създаване на нов
Хормоналният баланс в човешкия организъм е фино настроена сложна машина. Още по-сложни стават нещата,...
Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
Навиците ни - по пътя извън зоната на комфорт
Какво правихте тази сутрин, след като се събудихте? Как ви мина денят? Как отговаряте вечер на близките...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook