„Любовта” към цигарата
 Изпрати
Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост идва за да запълни някаква липса в живота ни, а те – основните ни нужди, били: сигурност, несигурност, значимост, близост и любов. Следователно, ако нещо от това отсъства си го набавяме по друг начин, с тъй наречените метаудоволствия.
Може да вземем за пример едно момиче, което все още не пуши и дори има негативно отношение към пушенето. При покана от страна на някой да запали, тя би могла да приеме, въпреки досегашното си мнение, ако с това приемане ще се почувства по-важна, по-голяма или по-близка със съответния човек. И така заради едно преоблечено в „да”, „не” се започва, а никотинът бързо си свършва останалата работа – предизвиква зависимостта. Годините започват да се търкалят, а цигарата се превръща в нейна неизменна спътничка. Не я мисли, тя просто е там, като сериозна и винаги вярна приятелка. Споделя радостите й: нощите в дискотеката, пикниците и разходките сред природата, блаженото лятно разпускане на плажа, взетите изпити, сладката умора след секс, романтичните пътувания, онези особени трепети в корема от влюбването, които оставят на заден план дори храната и съня, приказната сватба и удовлетворението от изкачените професионални стълбици …
Като истинска приятелка цигарата е с нея и в мъката й: когато плаче след скарванията й с мама и татко, когато я разочароват приятели, когато се чувства празна след влюбване в неподходящия и опустошена от загубата на обичан човек …
Тя не я оставя сама в самотата й и дори в скуката: чака заедно с нея по спирките, докато дойде автобусът, занимава я докато и съхне лакът за нокти, играе си с ръцете й докато й донесат поръчката в ресторанта и запълва времето й докато приготвя палачинки –струва й се, че сякаш стават по-бързо докато пуши.
Цигарата я подканя да си почине, когато вече се е уморила, мисли заедно с нея, когато трябва да пише безбройните курсови работи и я успокоява в стресовите моменти. А едно от най-важните й достойнства е способността й да притъпява глада.
На цялата тази вярност се отвръща с вярност. Тя – момичето, вече жена, е готова да стане в пет часа сутринта, да извърви не малко разстояние до най-близкия денонощен магазин, за да си купи цигари, защото на снощния купон ги е изпушила всичките, а има нужда от поне две със сутрешното кафе преди работа. Готова е да отиде до магазина в жега, порой или кучешки студ. Готова е, макар и с неохота, да заплати и по-високата цена, която периодично става факт. Може да не си купи онова страхотно червило от рекламата, но ще си купи цигари, а неохотата ден след ден се стапя, правопропорционално на закупените кутии, докато просто един ден новата цена се превърне в навик и спре да й прави впечатление. Верността й се изразява и в рутинното потупване на джобовете или пребъркването на чантата преди да излезе от къщи – трябва да е сигурна, че кутията си е на мястото.
Историята на всяко пристрастяване, било то към цигари, алкохол или наркотици, при повечето хора е подобна – липса, запълване на липсата, временно безгрижие, осъзнаване на зависимостта. При осъзнаването могат да се случат две неща – да се правим, че проблем няма също както го правят щраусите и да се опитваме да заглушим онова гласче, което ни подсказва, че е време да спрем, измисляйки си ползи. Другият вариант е да започнем да се тормозим от вредния си навик, но да продължаваме да го практикуваме. В крайна сметка по-добър се оказва вторият, защото най-вероятно рано или късно ще ни доведе до действието т.е пристъпването към свободата.
Началото
„Да откажеш цигарите е лесно” това твърди Алън Кар бивш пушач и автор на бестселър за отказване от тютюнопушенето. Тази идея е много вдъхновяваща, а всеки има нужда от вдъхновение при пристъпването към нещо ново. Някои „приятели” около решилия да спре да пуши биха казали: „Защо се мъчиш, я си запали.” или „Абсурд аз не вярвам да успееш.”. Тези, да ги наречем така – демотиватори, е най-добре да се възприемат като удавници. Истинският приятел дори и да се дави не би искал другарят му да потъва с него. Имаме нужда от истински приятели в такива моменти.
Мотиви
Верните мотиви за отказ от цигарите за всеки са индивидуални. Но най-общо има два типа хора – едните спират да пушат заради себе си, защото ценят здравето си и не искат да го разрушат, заради детето, защото не искат да му дават лош пример или пък заради любимия…
Другите решават да прекратят с вредния си навик с помощта на волята и ината си, някак сякаш правейки го напук на себе си или пък под влияние на страха.
И двата типа могат да се справят успешно, но първият определено ще го направи по-лесно.
Игра със страховете
Тук важи поговорката „Мечка страх, мене не”. За хората, решили да спрат пушенето е по-добре да забравят съвети от рода: „Избягвайте за известно време кафето, алкохола или компаниите.”. Напротив, ако човек приеме предизвикателството на страха от това да си изпие кафето без цигара или да се срещне с приятел, но без нея, бързо ще се убеди, че страшното е само в главата му. Ограничаването и на други неща, с които е свикнал бившият пушач само ще го накара да се почувства по-лишен. Всеки си има собствени навици, свързани с цигарите – някои са свикнали да пушат винаги докато пътуват с колата, други свързват пушенето с успокояване, трети друго. Влизайки умишлено и целенасочено в тези ситуации, но сам, без цигарата, бързо изчистваш асоциативната връзка, която си е създал мозъкът и той ще не ще си създава нова. Обикновено са достатъчни не повече от три повторения.
Игра на асоциации
В гореспоменатата книга авторът прави асоциация между зависимостта към никотина и чудовище, което е в пушача. Решавайки да спре да пуши той не подава храна на чудовището и то бавно, но сигурно умира, дращи, но умира. Всеки може да си измисли вдъхновяваща го асоциация. Въображението помага. Зависимостта може да си я представим и като огън, а цигарите като подпалки. Логично е като не слагаш дърва в огъня той все някога да угасне и да спре да изгаря самия бивш пушач.
И на края още една асоциация: „Отказът от пушене е като излизане на затворник на свобода след дълъг престой зад решетките. Колкото престоят е бил по-голям толкова по-страшна изглежда свободата за свободния. Той сякаш не знае какво да прави с нея, а свободата си е свобода – можеш да правиш с нея каквото пожелаеш.”.
Когато усети някое леко колебание всеки може да си зададе въпроса сам: „Искаш ли пак да влезеш в затвора по дяволите?!”.
|
Коментари
2013-04-10 #9  Десислава Ив. Симеонова Винаги ми е смешно /и неприятно/, когато съм на гости, в нечий офис .... и домакинът, понеже е щастлив - пали цигара след цигара. Когато обаче е под напрежение или тъжен, отново пали цигара. Е, КОГА не се запалва цигара?!! Когато спиш, вероятно  От друга страна, никак не е приятно да целуваш, гушкаш, живееш, работиш с пушач. Съжалявам, крайна съм вероятно, но съм 100%-тов противник на пушенето. Питам се, пушачките, примерно, дават ли си сметка какво се случва с кожата, зъбите, косата им... Парфюмът, кремът, пастата за зъби - помагат ли? 
2012-06-15 #8  ирена Аз не пуша почти година,помогна ми книгата на Алън Кар и я препоръчвам на всеки който има желание да ги откаже,чувството е страхотно 
2012-04-12 #7  Инна Георгиева Tочно вчера гледах една бременна жена поне в 8ми месец вървеше по улицата и пушеше... Направо се чудя, ако такова нещо не си готов да изоставиш заради детето... то какво ще си ...
2012-04-12 #6  lili_vanili В момента, в който видях двете чертички на теста  повече не съм погледнала цигара! Вече година и половина, мисля, че това е възможно най-лесното спиране на цигарите, когато имаш една толкова важна причина. В момента имам дори непоносимост към миризмата на цигари и искрено се възмущавам от родители, които водят децата си в заведения за пушачи, за да могат да палнат...
2012-04-07 #5  Ива Браво, момичета ! Аз за съжаление жсе още пуша, но наистина се възхищавам на хора, отказали се от цигарите. Аз самата доста често се замислям да ги спра и надяжам се и аз в скоро време да се похваля с това. Продължавайте само така напред - вие сте голям пример ! 
2012-04-05 #4  Нели Мотивът за отказването на цигарите е изглежда най-важното нещо. Не толкова начинът. Начини - много, но малко неща мотивират истински. Ако е достатъчно силен, както при Лора - опасността да загуби любим човек, може да проработи. При мен бе решението да си имаме дете. Проработи безотказно! Освен това бе позитивно основание, не страх от болест например. Пожелавам успех на всеки, който реши да го направи и поздравления на всички, за които е факт! 
2012-04-05 #3  Инна Георгиева Всъщност ключето за отказване на цигарите е безкрайно елементарен и сложен - да искаш. Както казва Светла - в главата е всичко.
В момента, в който поискаш, нищо не може да те спре. А за хората, които ще изведат доводи , че има и физическа зависимост, пиенето на кофеинови напитки води до много по-голяма. Абстиненцията без никотин е около 4-5 дни.
Светле ти си гирно си единствения, който познавам, отказал ги постепенно.
Лора, поздравления за здравомислието. Дано и други хора да си направят този подарък.
2012-04-05 #2  Светлана Чамова Да оставиш цигарите наистина е лесно, особено, когато си го направил. Познавам много хора, които са ги оставили. При мен не стана от раз, а постепенно. Не е важен начинът, стига да работи. Както повечето неща, към които си пристрастен - всичко е в главата ти.
2012-04-05 #1  Лора Аз се събудих една сутрин (1 януари) преди 3+ години и си казах, че повече няма да хвана цигара в ръцете си. Не го планирах, не се каних, просто тази мисъл ме удари със самото събуждане, вледеняваща мисъл, колко болни хора има и как аз си клатя здравето всеки ден. Още по-вледеняващото беше, че мъжът ми не пуши, а аз димя и тровя и него (въпреки че винаги съм пушела на балкона, но в кафето, навънка - всичко отива в него, няма какво да се лъжем). Казах си "Никога не съм била по-щастлива, защо рискувам да го загубя?". Оказа се лесно. Бях им сърдита. На цигарите. Повече не им "проговорих", дори ми се повръща от мириса им и не мога да повярвам, че някога съм пушила. Това ще се случи на всеки, който реши да не пуши поне месец. Майка ми така и не успя да откаже цигарите, защото си мисли, че една цигара е наградата за нейния "отказ от цигарите" - т.е. никога не си възвърна свободата, нито обонянието, нито видя какво е чувството наистина без цигари. Пожелавам на всеки моята решителност и знам, че успехът е с вас! С всеки изминал ден става все по-лесно, не се давайте! 
|
|
Вторник 17 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Конопено олио - заместител на рибеното масло за още повече здраве и красота
Конопеното олио е една от онези здравословни мазнини, за които няма да сбъркаме, ако ги ползваме и за...
  Безопасни ли са дамските тампони
Първият тампон е създаден преди 80 г., но и до днес не е открито по-удобно средство за интимна хигиена...
  Сините сливи
Един от плодовете, с който свързваме лятото е синята слива. Вкусна и сочна, тя е прекрасен източник на...
 Тайните на ранното закаляване
Започва се съвсем от рано – „облечи го, ще настине”, „краката му боси, то от там се започва”, „по една...
  Черешов рефреш на организма
В последните дни на май, иначе разнородните по вкус и предпочитания хора, започват да се делят на два...
 Осъзнат родител се става с осъзнаване на причините да искаме дете
Според разпространеното мнение, човек се ражда след 9 месечно развитие в майчината утроба. Според китайската...
 На тази дата: 10 октомври - Световен ден на психичното здраве
Световният ден на психичното здраве е учреден с цел повишаване на обществената грамотност по отношение...
  Джанките
Помните ли какво обичахте най много като малки по това време на годината? Безкрайните горещи дни, в които...
 Витамин D – място под слънцето
Чести простуди, умора, безсъние... Може би обичайна реакция на организма в тази част на годината? Или...
  Криза на 40?
Да, именно, кризата на 40-те. Звучи като изтъркано клише. Кой не е чувал за нея – това са годините,...
 Лимоново масло за хубава кожа и добро храносмилане
Лимоните и етеричното масло, което се произвежда от тях, се използват за подпомагащо лечение на...
 Китайски полъх в храненето
Чували сте за фън шуй, нали? Това древнокитайско изкуство е толкова «налагано» напоследък, че все повече...
  Забравените свойства на английската сол
Когато чуете „английска сол”, най-вероятно в главата ви нахлуват мисли за клизма, детоксикация и отслабване,...
 С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
  Непотребните вещи - още един начин да бъдем добри
Докато прибирах прането си в опит да го спася от поредната лятна буря се сетих, че гардеробът ми отново...
  Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра
Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
  Стволовите клетки – резервните части на организма
В днешно време, изследванията за същността, възможностите и ползите на стволовите клетки е една от най-...
 7 симптома, зад които депресията се крие
Депресията не е признак на слабост и никой не е застрахован срещу нея. Оказва се, че близо 20% от хората...
 Карфиолът - II
Диетични плюсове
По отношение на диетичните ползи на карфиола, във всеки 150 калории (това е около...
  "Човек живее с две и двеста..."
Безпаричие, оскъдица, бедност. Този, който не е стигнал финансовото дъно, той не знае за какво става...
|