Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

„Любовта” към цигарата


Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост идва за да запълни някаква липса в живота ни, а те – основните ни нужди, били: сигурност, несигурност, значимост, близост и любов. Следователно, ако нещо от това отсъства си го набавяме по друг начин, с тъй наречените метаудоволствия.

Може да вземем за пример едно момиче, което все още не пуши и дори има негативно отношение към пушенето. При покана от страна на някой да запали, тя би могла да приеме, въпреки досегашното си мнение, ако с това приемане ще се почувства по-важна, по-голяма или по-близка със съответния човек. И така заради едно преоблечено в „да”, „не” се започва, а никотинът бързо си свършва останалата работа – предизвиква зависимостта. Годините започват да се търкалят, а цигарата се превръща в нейна неизменна спътничка. Не я мисли, тя просто е там, като сериозна и винаги вярна приятелка. Споделя радостите й: нощите в дискотеката, пикниците и разходките сред природата, блаженото лятно разпускане на плажа, взетите изпити, сладката умора след секс, романтичните пътувания, онези особени трепети в корема от влюбването, които оставят на заден план дори храната и съня, приказната сватба и удовлетворението от изкачените професионални стълбици …

Като истинска приятелка цигарата е с нея и в мъката й: когато плаче след скарванията й с мама и татко, когато я разочароват приятели, когато се чувства празна след влюбване в неподходящия и опустошена от загубата на обичан човек …

Тя не я оставя сама в самотата й и дори в скуката: чака заедно с нея по спирките, докато дойде автобусът, занимава я докато и съхне лакът за нокти, играе си с ръцете й докато й донесат поръчката в ресторанта и запълва времето й докато приготвя палачинки –струва й се, че сякаш стават по-бързо докато пуши.

Цигарата я подканя да си почине, когато вече се е уморила, мисли заедно с нея, когато трябва да пише безбройните курсови работи и я успокоява в стресовите моменти. А едно от най-важните й достойнства е способността й да притъпява глада.

На цялата тази вярност се отвръща с вярност. Тя – момичето, вече жена, е готова да стане в пет часа сутринта, да извърви не малко разстояние до най-близкия денонощен магазин, за да си купи цигари, защото на снощния купон ги е изпушила всичките, а има нужда от поне две със сутрешното кафе преди работа. Готова е да отиде до магазина в жега, порой или кучешки студ. Готова е, макар и с неохота, да заплати и по-високата цена, която периодично става факт. Може да не си купи онова страхотно червило от рекламата, но ще си купи цигари, а неохотата ден след ден се стапя, правопропорционално на закупените кутии, докато просто един ден новата цена се превърне в навик и спре да й прави впечатление. Верността й се изразява и в рутинното потупване на джобовете или пребъркването на чантата преди да излезе от къщи – трябва да е сигурна, че кутията си е на мястото.

Историята на всяко пристрастяване, било то към цигари, алкохол или наркотици, при повечето хора е подобна – липса, запълване на липсата, временно безгрижие, осъзнаване на зависимостта. При осъзнаването могат да се случат две неща – да се правим, че проблем няма също както го правят щраусите и да се опитваме да заглушим онова гласче, което ни подсказва, че е време да спрем, измисляйки си ползи. Другият вариант е да започнем да се тормозим от вредния си навик, но да продължаваме да го практикуваме. В крайна сметка по-добър се оказва вторият, защото най-вероятно рано или късно ще ни доведе до действието т.е пристъпването към свободата.

Началото
„Да откажеш цигарите е лесно” това твърди Алън Кар бивш пушач и автор на бестселър за отказване от тютюнопушенето. Тази идея е много вдъхновяваща, а всеки има нужда от вдъхновение при пристъпването към нещо ново. Някои „приятели” около решилия да спре да пуши биха казали: „Защо се мъчиш, я си запали.” или „Абсурд аз не вярвам да успееш.”. Тези, да ги наречем така – демотиватори, е най-добре да се възприемат като удавници. Истинският приятел дори и да се дави не би искал другарят му да потъва с него. Имаме нужда от истински приятели в такива моменти.

Мотиви
Верните мотиви за отказ от цигарите за всеки са индивидуални. Но най-общо има два типа хора – едните спират да пушат заради себе си, защото ценят здравето си и не искат да го разрушат, заради детето, защото не искат да му дават лош пример или пък заради любимия…
Другите решават да прекратят с вредния си навик с помощта на волята и ината си, някак сякаш правейки го напук на себе си или пък под влияние на страха.
И двата типа могат да се справят успешно, но първият определено ще го направи по-лесно.

Игра със страховете
Тук важи поговорката „Мечка страх, мене не”. За хората, решили да спрат пушенето е по-добре да забравят съвети от рода: „Избягвайте за известно време кафето, алкохола или компаниите.”. Напротив, ако човек приеме предизвикателството на страха от това да си изпие кафето без цигара или да се срещне с приятел, но без нея, бързо ще се убеди, че страшното е само в главата му. Ограничаването и на други неща, с които е свикнал бившият пушач само ще го накара да се почувства по-лишен. Всеки си има собствени навици, свързани с цигарите – някои са свикнали да пушат винаги докато пътуват с колата, други свързват пушенето с успокояване, трети друго. Влизайки умишлено и целенасочено в тези ситуации, но сам, без цигарата, бързо изчистваш асоциативната връзка, която си е създал мозъкът и той ще не ще си създава нова. Обикновено са достатъчни не повече от три повторения.

Игра на асоциации
В гореспоменатата книга авторът прави асоциация между зависимостта към никотина и чудовище, което е в пушача. Решавайки да спре да пуши той не подава храна на чудовището и то бавно, но сигурно умира, дращи, но умира. Всеки може да си измисли вдъхновяваща го асоциация. Въображението помага. Зависимостта може да си я представим и като огън, а цигарите като подпалки. Логично е като не слагаш дърва в огъня той все някога да угасне и да спре да изгаря самия бивш пушач.
И на края още една асоциация: „Отказът от пушене е като излизане на затворник на свобода след дълъг престой зад решетките. Колкото престоят е бил по-голям толкова по-страшна изглежда свободата за свободния. Той сякаш не знае какво да прави с нея, а свободата си е свобода – можеш да правиш с нея каквото пожелаеш.”.
Когато усети някое леко колебание всеки може да си зададе въпроса сам: „Искаш ли пак да влезеш в затвора по дяволите?!”.
Коментари
2013-04-10 #9
Десислава Ив. Симеонова
Винаги ми е смешно /и неприятно/, когато съм на гости, в нечий офис .... и домакинът, понеже е щастлив - пали цигара след цигара. Когато обаче е под напрежение или тъжен, отново пали цигара. Е, КОГА не се запалва цигара?!! Когато спиш, вероятно От друга страна, никак не е приятно да целуваш, гушкаш, живееш, работиш с пушач. Съжалявам, крайна съм вероятно, но съм 100%-тов противник на пушенето. Питам се, пушачките, примерно, дават ли си сметка какво се случва с кожата, зъбите, косата им... Парфюмът, кремът, пастата за зъби - помагат ли?
2012-06-15 #8
ирена
Аз не пуша почти година,помогна ми книгата на Алън Кар и я препоръчвам на всеки който има желание да ги откаже,чувството е страхотно
2012-04-12 #7
Инна Георгиева
Tочно вчера гледах една бременна жена поне в 8ми месец вървеше по улицата и пушеше... Направо се чудя, ако такова нещо не си готов да изоставиш заради детето... то какво ще си ...
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
Понеделник
16
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Черните перли на гората
Семейство Бъзови включва над 25 рода растения, разпръснати по цялото земно кълбо. Към него се числи родът...
7 невероятно ползи от киселото мляко
Доказано е, че млечните продукти от рода на киселото мляко помагат за намаляване на високото кръвно налягане,...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
“Imperare sibi – maximum imperium est*” е сентенция на Сенека, която винаги ми се е струвала връх по...
Водите ли си календарче за "онези дни"?
Преди години майка ми ме учеше да си водя календарче за "онзи" период от месеца. Тя имаше едно в портмонето...
Полезни съвети как да се предпазим от горещините
БЧК напомня, че високите температури през летните месеци могат да поставят в риск здравето и живота на...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 24
В ден 24 на Коледните пости установяваме, че, макар да не се лишаваме от храна, сме свалили с по около...
Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Изяждането на една сладководна риба, уловена в река или езеро, е равносилно на пиенето за един месец...
Цялата истина за „хапчето след секс”
Когато сексуалните страсти се развихрят, разумът често се оказва един неприятен свидетел. За да избегнем...
Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
Японски учени: Дори и памучната маска намалява с до 40% поглъщането на вируси
Японски изследователи са провели уникален експеримент, който показва, че маските могат да предложат защита...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
Инулинът - що е то?
Установено е, че в миналото нашите предци са консумирали всеки ден около 200 г различни диетични фибри,...
Електрическата четка за зъби – лукс или необходимост?
Тя е модерна, технологична, с много функции и има претенции да измива най-добре зъбите. Дали обаче е...
Топ 5 ползи за здравето от елдата
Технически елдата не е вид зърно. Това е семе от цъфтящо растение, свързано със семейството на ревен,...
Хинап - китайската фурма, вече популярна и у нас
Наричат го още финап, джиндифика, гръдна ягода или китайска фурма, заради подобния на фурмите вид и сладък...
Как да развием емоционалната си интелигентност
Емоционалната интелигентност играе ролята на везната, която трябва да е в състояние на баланс. От едната...
Как да разберем, че бъбреците ни може да са в опасност?
Понякога не обръщаме достатъчно внимание на здравето си и то не поради нехайство, а поради факта, че...
Грешки по пътя към красотата - II част
● Непостоянство Вие сте стихийна личност? Не можете да устоите на вкусна храна, а после топите...
Балет за възрастни – за добра фигура, грация и повече самочувствие
Балетът е изключително красиво изкуство, което преплита красота и грация, драматургия и хореография,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook