Даването и получаването като големи житейски уроци
 Една от най-важните ни мисии в този живот е тази да даваме. Да даваме внимание, обич, разбиране, помощ, грижа на хората около нас, а понякога и чисто материални неща.И това даване да не е съпроводено с нищо друго, освен с чисти помисли, с всеотдайност. Защото, ако го правим, за да в замяна получим нещо, се губи смисълът на даването- превръщаме го в търгуване. В наши дни обаче, нещата са някак изкривени и повечето хора сякаш не обичат да дават и да се раздават, без да искат нещо в замяна. Какво не бива да допускаме да изпитваме или мислим, когато даваме и как да се научим и да получаваме, защото има хора, които не умеят и да получават - не вярват, че заслужават това, което им се дава? Какви са правилата тук, има ли правила?
Даването и получаването са взаимосвързани и не могат едно без друго. Напълно разбираемо е, когато направим добро и в замяна получим неблагодарност или дори ни сторят зло, да се чувстваме използвани и пренебрегнати. Не е разбираемо обаче, да поискаме да получим, след като сме дали. И ако го няма това получаване, да спрем да даваме.
“Нека започнем от тук - да се замислим за мотивите ни, за да даваме.”
Често хората, които се раздават и никога не отказват да направят услуга, го правят защото подсъзнателно се стремят да получат одобрение, да бъдат харесвани и ценени. Смятат, че само така ще бъдат приети и се оказват водени от подбуди като страх от изоставяне, отчаяна нужда да получат внимание и обич.
Добре е да помним, че само, когато даваме с чиста душа, без да очакваме каквото и да било в замяна, само тогава можем да получим. Процесът на даването е съпроводен единствено с любов и приемане на себе си и другите. При него съществува единствено желанието да зарадваш другия, да му помогнеш чистосърдечно. Даването не е задължение или жертва и то никога не е придружено с очакване да получиш. Защото, ако постоянно чакаш, животът ти ще мине в разочарование. Понякога не получаваш нищо, друг път не това, което си очаквал. Получаваш единствено тогава, когато не искаш нищо в замяна.
“Къде са границите?”
Можем да даваме колкото и когато поискаме. Алтруизмът е противоположност на егоизма, той е безкористен и цели доброто на другите. Тук обаче идва онзи момент, в който трябва да се запитаме дали давайки постоянно, наистина правим добро? Ако свикнем хората с това си поведение и започнем наготово да им даваме онова, от което знаем, че се нуждаят, дали няма да ги направим зависими и неспособни да постигат целите си сами? Наскоро имах малък спор с деветгодишната си дъщеря, който вероятно никога няма да забравя.
Винаги много съм се радвала на способността и от малка да дава играчките си на другите деца, да споделя, да бъде мила. Наскоро дори ми сподели, че предпочита да подарява подаръци вместо да получава. В този спор, който споменах обаче, тя беше строг защитник на тезата, че не желае в училище децата да преписват от нея, независимо дали са и приятели или не. Твърдеше, че те трябва да се научат сами да се справят. Аз пък бях на мнение, че те са ѝ приятели и тя е длъжна да им помага, тъй като аз навремето помагах на всеки в класа. Всъщност, истината вероятно е някъде по средата. Хем няма нищо по-хубаво от това безкористно да споделиш тетрадката си с другия, хем пък е по-добре вместо да му дадеш наготово да препише, да му обясниш съответната задача, за да може следващия път той да си я реши сам. Защото е далеч по-добре да учим хората как да се справят сами в живота, а не винаги да тичат при някой, който по всяко време е готов да помогне и даде. А когато този някой вече го няма? Ами тези хора, вечно получавали, дали ще могат и да дават?
Получаването
Научете се да приемате с благодарност и с мисълта „аз заслужавам“. Някои хора отказват прекалено скъпи подаръци или услуги, поради това, че не смятат, че заслужават толкова много и поради мисълта, че няма да успеят да се реваншират. Особено грешен подход, защото не е необходимо да направим нещо, за да заслужим. Това е наше рождено право. Просто приемайте с благодарност всичко, което ви дават- дали имате нужда от него, дали е малко или много, дали може да го „върнете“ с подобен жест, са фактори, които не бива да ви вълнуват. Всеки от нас заслужава- да бъде харесван, обичан, щастлив, да му бъде помагано, да получава грижа. Когато приемате всичко това с благодарност, вие доказвате на себе си, че го заслужавате. Научите ли се да получавате, вие се учите да цените себе си. А ако се чувствате неудобно, получавайки нещо, припомняйте си вашето усещане, когато давате. Даващият от сърце изпитва удовлетворение и радост. Оставете това усещане на човека срещу вас!
“И помнете най-важното - когато ценим това, което получаваме, започваме да получаваме още и още!”
Нима не ви се е случвало да направите комплимент на някого за външния му вид и отсреща вместо „благодаря“, да чуете „о, я стига“, „нищо особено“, „ти сериозно ли?“ или нещо от сорта? Лично на мен ми става доста неудобно в такива ситуации и съм забелязала, че една самоуверена личност, знаеща каква външност и качества притежава, винаги отговаря с усмивка и благодарност за хубавите думи. И обратното- една невярваща в привлекателността и способностите си жена, почти винаги би отклонила комплимента като някаква неистина или дори подигравка.
От тук пък следва това, че на първо място трябва да даваме на себе си, за да умеем след това да раздадем и на другите от нашата обич и загриженост. Ако искаме да получаваме любов и внимание, трябва да даваме любов на себе си, да се грижим за собствения си комфорт. Да не забравяме, че както се отнасяме към себе си, така ще се отнасят и другите към нас.
А едни от най-мъдрите думи по темата са тези на Чърчил: „Преживяваме с това, което получаваме. Но животът ни се състои от това, което даваме“.
“Неизвестен автор пък е казал: „Най-добрите хора на света са тези, които могат да дават без да запомнят и да получават – без да забравят!“.” |
Коментари
2020-02-08 #1  simply_Maia Имах леля, която ми споделяше, че когато даваш без да чакаш нещо насреща, то по силата на вселенските закони нещо ще се върне към теб или децата ти под някаква форма в момент, в който наистина се нуждаеш. Самата тя беше много щедър човек - раздаваше време, внимание, съвети освен материални неща. И получаваше с благодарност всеки дар на съдбата. Беше мъдър, земен човек, преминал през тежки изпитания в дългия си живот и успял да запази доброто у себе си и силния си дух, независимо от обстоятелствата.
Статията е напълно в синхрон с житейскта философия на леля ми, която се опитам и аз да следвам. 
|
|
Четвъртък 5 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Диагноза: Сладка зависимост
„Чувствам се толкова подтисната днес, дали да не хапна малко шоколад” – такива спасителни мисли често...
  Жълтият кантарион - билка или лекарство
Жълтият кантарион (Hypericum perforatum) е една от най-популярните билки в България. Тя е и много разпространена...
 Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) предупреди лекарите и техните пациенти за...
 Доклад: Устойчивите на петна и вода продукти съдържат токсични химикали
Нов доклад разкрива, че много от водоустойчивите и устойчиви на петна материи, които закупуваме, може...
 Vacu Activ - Революционните комбинирани уреди за отслабване и оформяне на тялото
Когато се запознах с иновацията на технологията, която се крие зад уредите на полския бранд Vacu аctivus,...
  Посттравматичният стрес
Стресът е навсякъде около нас в ежедневието. Дори и в много малките дневни задължения и случки, организмът...
  Женското тяло - винаги променящо се, винаги красиво
Много често хората смятат раждането и последвалото го кърмене за преломен момент в женската физика и...
  Пробиотиците - защо не можем без тях - II
Важно е не само да приемаме достатъчно полезни бактерии, но и да им осигуряваме оптимална среда за развитие...
  Митичните диети – да вярваме ли на обещания?
„Отслабни с 10 кг. за 10 дни!”, „Яж и отслабвай!”, „Диета за бързо изгаряне на мазнините!, „Как да отслабнем...
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
 Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
Зад термина ботокс стои една от най-често избираните и препоръчвани анти-ейдж разкрасяващи процедури....
  Грешки по пътя към красотата - II част
● Непостоянство
Вие сте стихийна личност? Не можете да устоите на вкусна храна, а после топите...
  Да се научим на търпение
Случвало ви се е да отидете до някой магазин, да видите, че опашката е голяма и да се откажете? Аз самата...
 Остаряването не е само от възрастта
Замисляте ли се защо остарявате с различен темп от вашата съученичка от гимназията? Явно проблемът не...
 Лято е, но да не се отпускаме
Към късното лято, малко изморени, малко прегрели, ние тотално се отпускаме. Че режимът е нарушен, така...
  Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
  Сините сливи
Един от плодовете, с който свързваме лятото е синята слива. Вкусна и сочна, тя е прекрасен източник на...
 Как да се храним по време на летните жеги
Високите летни температури са истинско изпитание за нашия организъм. Особено нетърпими са жегите в големи...
  Без ум
Има моменти, в които се случва да се изгубим, из основи, доброволно или повлечени от някакво разрушително...
  Боб мунг (папуда) - още един здравословен избор
Добре познатият ни фасул се появява около края на 15 век. Но преди него разпространен и широко отглеждан...
 Защо е важно как храним децата си? Видео против затлъстяването ще ви замисли
Хранителните навици се формират много рано и могат да траят цял живот. Мислим си, че когато сме гладни,...
  Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
  Балет за възрастни – за добра фигура, грация и повече самочувствие
Балетът е изключително красиво изкуство, което преплита красота и грация, драматургия и хореография,...
  Нещата, които не можем да променим
Стотици статии ни съветват как да променим себе си и как всичко в този живот зависи от нас самите. Самоусъвършенстването...
 21 юни – Международен ден на йогата
Хилядолетия след възникването на тази древна практика, от 2015 година нататък, тя ще си има специален...
 Как силовите тренировки оформят мускулатурата и повишават тонуса - ползи и съвети
За силовите тренировки има изписано и изговорено много и въпреки всичко, често хората остават в заблуда...
  Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…”
Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
  Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
  Ранната менопауза
Обичайно, когато мислим за менопаузата си представяме картини от третата възраст – спокойна пенсия, внуци,...
 Здравословни ли са замразените храни и какво трябва да знаем за тях?
Проучвания показват, че все повече хора избират различни замразени зеленчуци и плодове, които да...
|