Даването и получаването като големи житейски уроци
Една от най-важните ни мисии в този живот е тази да даваме. Да даваме внимание, обич, разбиране, помощ, грижа на хората около нас, а понякога и чисто материални неща.И това даване да не е съпроводено с нищо друго, освен с чисти помисли, с всеотдайност. Защото, ако го правим, за да в замяна получим нещо, се губи смисълът на даването- превръщаме го в търгуване. В наши дни обаче, нещата са някак изкривени и повечето хора сякаш не обичат да дават и да се раздават, без да искат нещо в замяна. Какво не бива да допускаме да изпитваме или мислим, когато даваме и как да се научим и да получаваме, защото има хора, които не умеят и да получават - не вярват, че заслужават това, което им се дава? Какви са правилата тук, има ли правила?
Даването и получаването са взаимосвързани и не могат едно без друго. Напълно разбираемо е, когато направим добро и в замяна получим неблагодарност или дори ни сторят зло, да се чувстваме използвани и пренебрегнати. Не е разбираемо обаче, да поискаме да получим, след като сме дали. И ако го няма това получаване, да спрем да даваме.
“Нека започнем от тук - да се замислим за мотивите ни, за да даваме.”
Често хората, които се раздават и никога не отказват да направят услуга, го правят защото подсъзнателно се стремят да получат одобрение, да бъдат харесвани и ценени. Смятат, че само така ще бъдат приети и се оказват водени от подбуди като страх от изоставяне, отчаяна нужда да получат внимание и обич.
Добре е да помним, че само, когато даваме с чиста душа, без да очакваме каквото и да било в замяна, само тогава можем да получим. Процесът на даването е съпроводен единствено с любов и приемане на себе си и другите. При него съществува единствено желанието да зарадваш другия, да му помогнеш чистосърдечно. Даването не е задължение или жертва и то никога не е придружено с очакване да получиш. Защото, ако постоянно чакаш, животът ти ще мине в разочарование. Понякога не получаваш нищо, друг път не това, което си очаквал. Получаваш единствено тогава, когато не искаш нищо в замяна.
“Къде са границите?”
Можем да даваме колкото и когато поискаме. Алтруизмът е противоположност на егоизма, той е безкористен и цели доброто на другите. Тук обаче идва онзи момент, в който трябва да се запитаме дали давайки постоянно, наистина правим добро? Ако свикнем хората с това си поведение и започнем наготово да им даваме онова, от което знаем, че се нуждаят, дали няма да ги направим зависими и неспособни да постигат целите си сами? Наскоро имах малък спор с деветгодишната си дъщеря, който вероятно никога няма да забравя.
Винаги много съм се радвала на способността и от малка да дава играчките си на другите деца, да споделя, да бъде мила. Наскоро дори ми сподели, че предпочита да подарява подаръци вместо да получава. В този спор, който споменах обаче, тя беше строг защитник на тезата, че не желае в училище децата да преписват от нея, независимо дали са и приятели или не. Твърдеше, че те трябва да се научат сами да се справят. Аз пък бях на мнение, че те са ѝ приятели и тя е длъжна да им помага, тъй като аз навремето помагах на всеки в класа. Всъщност, истината вероятно е някъде по средата. Хем няма нищо по-хубаво от това безкористно да споделиш тетрадката си с другия, хем пък е по-добре вместо да му дадеш наготово да препише, да му обясниш съответната задача, за да може следващия път той да си я реши сам. Защото е далеч по-добре да учим хората как да се справят сами в живота, а не винаги да тичат при някой, който по всяко време е готов да помогне и даде. А когато този някой вече го няма? Ами тези хора, вечно получавали, дали ще могат и да дават?
Получаването
Научете се да приемате с благодарност и с мисълта „аз заслужавам“. Някои хора отказват прекалено скъпи подаръци или услуги, поради това, че не смятат, че заслужават толкова много и поради мисълта, че няма да успеят да се реваншират. Особено грешен подход, защото не е необходимо да направим нещо, за да заслужим. Това е наше рождено право. Просто приемайте с благодарност всичко, което ви дават- дали имате нужда от него, дали е малко или много, дали може да го „върнете“ с подобен жест, са фактори, които не бива да ви вълнуват. Всеки от нас заслужава- да бъде харесван, обичан, щастлив, да му бъде помагано, да получава грижа. Когато приемате всичко това с благодарност, вие доказвате на себе си, че го заслужавате. Научите ли се да получавате, вие се учите да цените себе си. А ако се чувствате неудобно, получавайки нещо, припомняйте си вашето усещане, когато давате. Даващият от сърце изпитва удовлетворение и радост. Оставете това усещане на човека срещу вас!
“И помнете най-важното - когато ценим това, което получаваме, започваме да получаваме още и още!”
Нима не ви се е случвало да направите комплимент на някого за външния му вид и отсреща вместо „благодаря“, да чуете „о, я стига“, „нищо особено“, „ти сериозно ли?“ или нещо от сорта? Лично на мен ми става доста неудобно в такива ситуации и съм забелязала, че една самоуверена личност, знаеща каква външност и качества притежава, винаги отговаря с усмивка и благодарност за хубавите думи. И обратното- една невярваща в привлекателността и способностите си жена, почти винаги би отклонила комплимента като някаква неистина или дори подигравка.
От тук пък следва това, че на първо място трябва да даваме на себе си, за да умеем след това да раздадем и на другите от нашата обич и загриженост. Ако искаме да получаваме любов и внимание, трябва да даваме любов на себе си, да се грижим за собствения си комфорт. Да не забравяме, че както се отнасяме към себе си, така ще се отнасят и другите към нас.
А едни от най-мъдрите думи по темата са тези на Чърчил: „Преживяваме с това, което получаваме. Но животът ни се състои от това, което даваме“.
“Неизвестен автор пък е казал: „Най-добрите хора на света са тези, които могат да дават без да запомнят и да получават – без да забравят!“.” |
Коментари
2020-02-08 #1 simply_Maia Имах леля, която ми споделяше, че когато даваш без да чакаш нещо насреща, то по силата на вселенските закони нещо ще се върне към теб или децата ти под някаква форма в момент, в който наистина се нуждаеш. Самата тя беше много щедър човек - раздаваше време, внимание, съвети освен материални неща. И получаваше с благодарност всеки дар на съдбата. Беше мъдър, земен човек, преминал през тежки изпитания в дългия си живот и успял да запази доброто у себе си и силния си дух, независимо от обстоятелствата.
Статията е напълно в синхрон с житейскта философия на леля ми, която се опитам и аз да следвам.
|
|
Неделя 6 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Дивите ягоди - съкровище в малка опаковка
"Мъничко, червеничко
Цар от път отбива
Що е то?"
Толкова малък плод, а така наситен с незабравим...
Да бъдем господари на живота си
Замисляли ли сте се кое е най-важното нещо в живота ви? Да посетим местата, за които винаги сме мечтали,...
Неочаквани ползи от тренировките
Тренировките карат тялото да отделя хормони, които повишават самочувствието ти моментално. Забрави за...
Защо негативните модели в живота ни се повтарят?
Размишлявали ли сте върху това колко много си приличат партньорите ви? Че едни и същи проблеми са ви...
Не искам да променя нито една секунда от живота си
Не искам да променям нито една секунда от живота си, да поправя нито една грешка, не искам да върна...
Митовете и истина за настинката
Обикновената простуда е неприятно заболяване, но не дотолкова сериозно, че да се отправим към лекарския...
Активното раждане е право и избор за всяка жена
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете,...
Семейно по Коледа или не съвсем
Омръзнало ли ви е "у дома за Коледа"? Цялото това шетане, готвене, подготовка, пък после чистене и оправяне?...
В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
Житото - в самите корени на живота
Житото е една от основните храни за човечеството. То е символ на плодородието, земята, цикличността на...
Как да си помогнем, за да вземем правилното решение
Решенията са тези, които градят живота ни. И дори някои събития в живота ни да не зависят от нас, огромен...
Вдъхновени от добротата
Какво ви идва на ум, когато помислите за началото на празничния сезон? За съжаление, много хора се фокусират...
"Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
Прасковата - мъхестият отличник
Прасковата е сред едни най-разпространените овощни видове у нас. Дръвчето принадлежи към семейство Розоцветни...
Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
Дегенеративното заболяване на ретината е проблем за милиони хора по света, тъй като светлочувствителните...
Колко вредни са трансмазнините и как да ги разпознаваме на етикетите
Мазнините се съдържат в почти всяка храна, която консумираме. Често пъти ние ги слагаме в графа „вредни“,...
Жасминът - повелителят на нежността
Наскоро опитах жасминов чай. И дори ми хареса. Жасминът не е типичната билка, от която можеш да си направиш...
Изгубени в храната
Дългият път на здравословното хранене
Пътят към здравословното хранене е наистина дълъг и трънлив. Освен...
Полезните морски дарове
Лятото е периодът от годината, когато похапването на морски деликатеси е част от приятните моменти на...
Истините, които ни приземяват
Позитивното мислене за живота има и обратна страна. Ето, сядате, правите си една малка равносметка и...
Тайните врагове на красивата усмивка
Всички знаем за вредата от сладкишите и газираните напитки върху нашите зъби. Чували сме също така, че...
Киберхондрия
Наскоро прочетох тревожно изследване (на Mediascope Europe за 2012 г.), което твърди, че една трета от...
Ритъмът на сърцето - II
Кога да не мерим пулса? Когато:
сме в изправено или легнало положение- най-малки стойности се отчитат...
Кислородната вода в домашната аптечка
Вероятно и във вашата домашна аптечка се намира по някое шишенце с водороден прекис. Затова имате представа...
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
Анорексия или просто диета
Тя е в подрастваща възраст и не харесва тялото си. На масата рови в чинията и пресмята калориите по схема,...
Да посрещнем студената есен с топлина в душата
Безспорно в живота на всеки от нас има наистина ужасяващи моменти. Няма как да избегнем трудностите и...
Уасаби - лютото лекарство
Обичате ли люти чушки? А знаете ли, че ги наричат подправката за здравословен живот? Множество изследвания...
|