Лекарства „на ръба” – антибиотиците
Изпрати
Първият в историята антибиотик е пеницилинът. Той е открит през 1928 г. от английския учен Александър Флеминг. През 1942 г. подобните на него медикаменти се обединяват под общото име антибиотици. Антибиотик буквално от старогръцки означава „срещу живото” и се имат предвид тези вещества или съединения, които потискат или унищожават живите патогенни организми в тялото – бактериите.
Оттогава досега антибиотиците имат бурно развитие, радват се на нестихващ интерес и научни разработки, които освен изолирането на нови вещества, целят и намаляване на страничните ефекти и намаляване на неминуемата резистенстност към даден антибиотик. Антибиотиците дори минават „на мода” пред 80те години, като революционно и едва ли не лечение панацея. И до днес едни и същи видове антибиотици лекуват същите болести – туберколоза, бронхопневмония, сифилис, диария, гонорея, респираторни заболявания, гнойна ангина, Лаймска болест, които са с бактериален причинител, някои от тях – смъртоносни, и не могат да се повлияят от какъвто и да е медикамент.
И макар това да е така и медицината много да напредва в разработките си, антибиотиците остават лекарства, обект за заблуди, неправилно предписване, неинформираност и лекомислие от страна на лекари и пациенти, както и често на недопустимо лекомислие в изписването и приема и. Те с право са лекарства „на ръба” на ползата.
Какво трябва да знаем за антибиотиците, преди да посегнем към тях, дори и вече с рецептата в ръка?
• Антибиотиците се делят на два вида, според действието си – широкоспектърни, които могат да унищожат множество бактериални култури и тясноспектърни – чувствителни са към грам отрицателните или грам положителните бактерии. Следователно – не всеки антибиотик е подходящ за всяка бактерия, дори широкоспектърните, както често се смята. Затова:
• Антибиограмата е задължителна. Това е изследване с посявка на секрет от мястото, където може да бъде открита „заподозряната” бактерия – гърлото, ушите, урината, изпражненията. То ще изолира точно вида на бактерията и ще даде няколко вида антибиотик, които да уцелят именно нея. Всеки един антибиотик без такова изследване е изстрел в тъмното и води до необоснован риск.
• Антибиотиците имат множество странични ефекти, някои от които изключително опасни за здравето – диария, гадене, бъбречна недостатъчност, непоносимост към светлината, намаляване на белите кръвни телца, които са воините на имунитета, жълтеница. За тях трябва да сме подготвени и да вземем мерки, ако се налага.
• Никога да не си изписваме антибиотик по собствено усмотрение. Дори и всяка зима да страдаме от зачервено гърло, първият път пред време лекарят да ни е изписал определен антибиотик, това не означава без консултация да го приемаме при същите симптоми. Бактериите се видоизменят, организмът е в постоянна динамика и нито един случай не е аналогичен на друг.
• Антибиотикът е поголовен убиец в средата на бактерията. Убивайки нея, той убива и по- чувствителната местна „флора и фауна”. В повечето случаи това води до дисбактериоза в червата и стомаха, кандидоза ( влагалището ), където равновесието на бактериите е от изключително значение. Затова да вземаме допълнително пробиотици, които да компенсират наличието на „добрите” бактерии в организма.
• При приема на антибиотици начинът, дозата и всичко, което е написано на листовката, е от особена важност. Обикновено те се изписват така, че да свършат до последното хапче. Ако ви е останало, значи нещо сте объркали в приема. Лечението не бива да свършва по- рано или да трае повече от предписаното, особено без консултация с лекаря, който го е изписал, тук именно дозата е лекарството.
• Антибиотиците натоварват изключително много черния дроб и бъбреците. Затова приемът на много течности, богати на витамини и на средства за общо укрепване на тези два „преработвателни” органа е от особено значение за здравето им след лечението. В тази връзка алкохолът и антибиотиците са класическа лоша комбинация. Приемът на какъвто и да алкохол води от просто неефективност на антибиотика до бъбречни нарушения, шокови състояния и антибиотикът не може да бъде обработен, а попаднал другаде в активно състояния, той може да има съвсем различен ефект.
• Никога да не спираме да се грижим за имунитета си. С приемът на антибиотик имунната защита рязко пада. В резултат, след като лечението е минало, сме още по- податливи на инфекции, отколкото преди него. Така се стига до порочен кръг, особено в ранна детска възраст и много деца, най- вече от поколението на „модните антибиотици”, страдат често и като възрастни от банални инфекции. Допълнителното засилване с естествени имуностимулатори – пчелни продукти, коластра, билки като енихацея, и каквото помага според вас, е повече от препоръчителен.
Може би най- широката заблуда в цял свят е убеждението, че антибиотиците лекуват вируси.
Това е категорично невярно и затова е нужно да се установи с точност, дали оплакванията са с вирусен или с бактериален произход. Една болест , като например пневмонията може да е с вирусен и с бактериален произход – в единия случай антибиотикът няма да помогне, в другия ще помогне. Вирусите не се повлияват от антибиотици, те нямат „жив” произход и са съвсем различни патогени. И борбата с тази уж лесна за доказване заблуда, изобщо не е лесна. Свидетели сме на ежегодни грипни щамове с екзотични имена, за които лекари масово изписват антибиотици, а пациентите масово ги приемат и така в действителност стават податливи на каквито и да е заболявания, включително върлуващия в дадения момент грип.
Неслучайно дори меркантилната Световна здравна организация предупреди през последния зимен сезон, лекари да спрат да изписват с лека ръка антибиотици, защото съвсем скоро ще се окаже така, че и най- безобидни инфекции няма да могат да се лекуват с антибиотици. Тъй като бактериите повишават резистентността си към обичайните антибиотици, тази тяхна устойчивост в случай на една дори и лека следоперативна инфекция може да доведе до фатален край.
Антибиотиците остават крайно противоречиви медикаменти, към които трябва да прибягваме само в краен случай, когато употребата им наистина е наложителна, особено ще се отнася до децата. |
|
|
Понеделник 20 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Естествено... като дишането - II
Е, може да не сме запалени по йогата, но пък медитацията е нещо, което си струва да се опита в този забързан...
Точка на кипене
Кога достигате своята точка на кипене, онзи момент, когато “ви писне”, “падне ви пердето”, когато “не...
Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Осигуряването на прости и евтини мерки за здравеопазване на бременни жени – като предлагането на аспирин...
Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата...
Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
Преходните сезони си имат своята красота, но също и някои предизвикателства за организма. Температурните...
Подходящи ли са фет бърнърите за жени
Освен мъжете, много жени днес имат желанието да изгорят излишните мазнини, без това да засегне мускулатурата,...
Възстановяващата сила на тишината
Тишината - това е моментът в който можеш да поговориш сама със себе си. - Алла Пугачова
Кога...
Оцелелите от COVID-19 са по-склонни да развият психични проблеми
Проучване, проследяващо оцелелите от COVID-19, установява, че те са по-склонни да развият проблеми с...
Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
Появи се ново проучване на американски учени, което показва връзка между всекидневното ядене на гъби...
Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
Сок от черна ряпа срещу кашлица за деца
Сокът от черна ряпа срещу кашлица е забравено, но добре познато на прабабите ни средство за облекчаване...
Защо трябва да махнем телефона си от спалнята вечер?
За много хора вече целият им живот е съсредоточен в телефона. Оправданията, че ни помага за работа и...
12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
Как да отучим детето си от бързата храна - I
Обикновено не отдаваме голямо значение на това, с какво се храни нашето дете. През деня ние сме на работа,...
Изследване: Хапваме повече по време на пандемията
Пандемията ускори консумацията на продуктите за хапване, показват данни от годишен доклад на международна...
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
Хирудотерапия - лечение с...пиявици
Лечението на организма с живи пиявици е известно на човечеството от хилядолетия, разпространено е в целия...
Да живееш естествено = да живееш истински
Да живееш истински, значи да живееш естествено. Това обаче го разбрах по-късно, когато сама се изненадах...
10 причини, заради които купуваме ненужни вещи
Ефектът "Дидро"
Кога се случва: Това е случаят, когато си купуваме нещо страхотно, но се оказва, че...
Доклад: Устойчивите на петна и вода продукти съдържат токсични химикали
Нов доклад разкрива, че много от водоустойчивите и устойчиви на петна материи, които закупуваме, може...
Рейки – могат ли ръцете да лекуват?
Учението Рейки е от онези съкровища на Изтока, към които ние, живеещите по на Запад, посрещаме със скептицизъм....
|