Фобиите – тези страшни думички
Изпрати
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство се проявява ежедневно и пречи на нормалното човешко поведение, вече са налице фобиите. Симптомите на фобиите са различни: сърцебиене, учестено дишане, потене, зачервяване, напрежение в стомаха и др.
Съществуват най-различни видове фобии – страшни думички, които вгорчават живота ни. Едни от най-разпространените са клаустрофобията – страх от затворени, тесни пространстава и ахлофобия – страх от тъмното. По-специфични са хроматофобията – страх от определен цвят, климакофобията – страх от изкачване и слизане по стълби и хронометрофобия – страх от часовници и от отминаващото времето като цяло. Ако ежедневно се качвате на кантара и с ужас поглеждате към цифрата, която сочи стрелката, може да страдате от покрескофобия – страх от повишаване на теглото.
Фобиите са свързани и с физическото, и с душевното състояние на човек. Страхът да не бъдем наранени тялом и духом дава основа за развитие както на аихмофобията – страх от остри предмети, на офидиофобията – страх от змии, така и на филофобията – страх от влюбвания. Някои фобии са взаимосвързани и заради това са важен фактор за развитието ни в определени сфери от живота. Еротофобията, като страх от физическата любов, и малаксофобията – страх от любовна игра, предполагат генофобията – страх от секс. А ако тези страхове са обладали съзнанието ви, те предполагат и гамофобия – страх от женитба. Някои фобии пък взаимно се изключват. Например, ако страдате от асиметрофобия – страх от асиметрични неща, сигурно вкъщи всичко ви е подредено под конец и сте една от многото чистници. По тази логика няма как да страдате от блутофобия – страх от миене или къпане.
Медикаментозното лечение на страховете включва приемане на различни видове транквиланти. Честото и безразборно пиене на хапчета обаче може да доведе до зависимост, затова лечението не трябва да се провежда повече от две седмици. Приемът на хапчета само подтиска страховете, без да се бори с тях кардинално. Затова специалистите не определят лечението на фобии с хапчета като особено ефективно. Психотерапията е начин да се намерят и изкоренят причините за фобиите, заради което този вариант дава добри резултати. Причините за фобиите често са скрити дълбоко в човешката психика и само помощ от професионалист може да изкара на светло тъмните ни страхове.
Друг вариант е да промените коренно живота си – място на живеене, работа, приятели, така че и страхът да престане да бъде актуален.
Например – ако имате страх от тълпи и поради тази причина не можете да ползвате градски транспорт, намерете си квартира близо до работата, така че да не ви се налага да се качвате в автобуси и трамваи. За да направите такава промяна, трябва точно да определите това, от което се страхувате, за да стреляте точно в целта. Ако страхът от тълпи е само повод да прикриете нежеланието си да ходите на работа, смяната на дома с по-близък до офиса, само би увеличил страховете ви.
Частичен вариант за потушаване на фобиите е постоянно да си напомняте положителните страни и завършените дела.
Например – ако постоянно се страхувате, че не сте изключили ютията, поставете си листче-паметка на входната врата, което да ви напомня преди да излезете от дома, да проверите контактите. Ако се страхувате от болести, зарази и всякакви микроби, скрийте мокри кърпички и антибактериални препарати навсякъде около вас. Самата мисъл, че сте се запазили с множество хигиенни оръжия, с които да реагирате на заплахата от бацили, действа добре.
Създайте си ежедневни ритуали, които да ви успокояват. След като превъртите ключа на входната врата – бутнете я, за да сте сигурни, че сте заключили. Веднага щом се приберете, отворете вратите на гардероба, за да се убедите, че там не дебнат никаква страшни сенки (скиафобия– страх от сенките). Така спокойно ще можете да продължите с другите си задължения. Да не се страхувате от нищо не е вариант за премахване на фобиите. Страхът е нормална човешка реакция, благодарение на която сме успели да се самосъхраним във времето.
|
Коментари
2010-06-10 #3 Цвети Това с фобиите е страшна работа, истинско проклятие. Имам прителка, която, като забременя, имаше опасност за бебето и тя трябваше да лежи, т.е. минимални движения. За нейно нещастие, живееха на седми последен етаж ( при мъжа и ), а тя има клаустрофобия - за асансьори - забрави Та нейното движение беше надолу по стълбите - нагоре по стълбите - седем месеца. Полудя !!! " Научила съм на целия блок чехлите пред вратата" Не се вози на задната седалка и още много, много...вратата на тоалетната - винаги отворена. Страшно ви казвам Следя Дара, от малка страх от тъмното, мисля, че на определена възраст всички я имаме...
2010-06-10 #2 Изолда А останалите 50 % от населението (тоест мъжете) страдат от тежка форма на гамофобия. Представят си брачния живот ето така и така . а аз като, че ли страдам най-много от ятрофобия - страх от лекари.
2010-06-10 #1 Инна Георгиева Всички жени страдат от покрескофобия
Майтап няма, но аз като малка изпитвах сериозен страх от стълби.
|
|
Вторник 21 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Синдромът на нощното хранене
В съвременния забързан ритъм на живот правилното хранене е трудно постижима цел. Голяма част от хората...
13 май - Европейски ден без асансьори
Европейската инициатива Ден без асансьори ще се проведе за втора поредна година на 13 май 2016 г.. Проектът...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
Хинап - китайската фурма, вече популярна и у нас
Наричат го още финап, джиндифика, гръдна ягода или китайска фурма, заради подобния на фурмите вид и сладък...
Кои отровни мисли ни правят нещастни
Тук няма да стане дума за необоснования позитивизъм и препоръки как да живеем. Тук става дума за призраците...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
Как да поддържаме фигурата си след 40-те
Неволите на средната възраст засягат и двата пола. Но докато при мъжете обикновено настъпва обрат в начина...
Как да се храним умерено и здравословно в празничния сезон?
Коледните и новогодишни празници са все по-близо, а с наближаването им започваме да плануваме...
Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
Дамската чанта и предметите в нея са идеалното място за натрупване и размножаване на патогени на опасни...
Тренировките у дома - кои са ползите и как да бъдат резултатни
Всички знаем, че ежедневната активност и тренировки носят със себе си много положителни резултати....
Мечтаеш ли да се наспиш?
Не всеки си мисли за секс, когато види прекрасно обзаведена спалня. Повечето хора асоциират тази стая...
На самообслужване
Най-хубавото нещо при самозадоволяването,
е че не се налага да се обличаш специално за случая!
Труман
Когато...
Какво представляват убежденията ни и как се формират?
„Докато не направим несъзнателното - съзнателно, то ще управлява живота ни, а ние ще го наричаме съдба”...
Йогата влезе в списъка за културно и природно наследство на ЮНЕСКО
Йогата – практиката за духа и тялото, отдавна популярна в цял свят, влезе в списъка на ЮНЕСКО за световно...
|