Фобиите – тези страшни думички
 Изпрати
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство се проявява ежедневно и пречи на нормалното човешко поведение, вече са налице фобиите. Симптомите на фобиите са различни: сърцебиене, учестено дишане, потене, зачервяване, напрежение в стомаха и др.
Съществуват най-различни видове фобии – страшни думички, които вгорчават живота ни. Едни от най-разпространените са клаустрофобията – страх от затворени, тесни пространстава и ахлофобия – страх от тъмното. По-специфични са хроматофобията – страх от определен цвят, климакофобията – страх от изкачване и слизане по стълби и хронометрофобия – страх от часовници и от отминаващото времето като цяло. Ако ежедневно се качвате на кантара и с ужас поглеждате към цифрата, която сочи стрелката, може да страдате от покрескофобия – страх от повишаване на теглото.
Фобиите са свързани и с физическото, и с душевното състояние на човек. Страхът да не бъдем наранени тялом и духом дава основа за развитие както на аихмофобията – страх от остри предмети, на офидиофобията – страх от змии, така и на филофобията – страх от влюбвания. Някои фобии са взаимосвързани и заради това са важен фактор за развитието ни в определени сфери от живота. Еротофобията, като страх от физическата любов, и малаксофобията – страх от любовна игра, предполагат генофобията – страх от секс. А ако тези страхове са обладали съзнанието ви, те предполагат и гамофобия – страх от женитба. Някои фобии пък взаимно се изключват. Например, ако страдате от асиметрофобия – страх от асиметрични неща, сигурно вкъщи всичко ви е подредено под конец и сте една от многото чистници. По тази логика няма как да страдате от блутофобия – страх от миене или къпане.
Медикаментозното лечение на страховете включва приемане на различни видове транквиланти. Честото и безразборно пиене на хапчета обаче може да доведе до зависимост, затова лечението не трябва да се провежда повече от две седмици. Приемът на хапчета само подтиска страховете, без да се бори с тях кардинално. Затова специалистите не определят лечението на фобии с хапчета като особено ефективно. Психотерапията е начин да се намерят и изкоренят причините за фобиите, заради което този вариант дава добри резултати. Причините за фобиите често са скрити дълбоко в човешката психика и само помощ от професионалист може да изкара на светло тъмните ни страхове.
Друг вариант е да промените коренно живота си – място на живеене, работа, приятели, така че и страхът да престане да бъде актуален.
Например – ако имате страх от тълпи и поради тази причина не можете да ползвате градски транспорт, намерете си квартира близо до работата, така че да не ви се налага да се качвате в автобуси и трамваи. За да направите такава промяна, трябва точно да определите това, от което се страхувате, за да стреляте точно в целта. Ако страхът от тълпи е само повод да прикриете нежеланието си да ходите на работа, смяната на дома с по-близък до офиса, само би увеличил страховете ви.
Частичен вариант за потушаване на фобиите е постоянно да си напомняте положителните страни и завършените дела.
Например – ако постоянно се страхувате, че не сте изключили ютията, поставете си листче-паметка на входната врата, което да ви напомня преди да излезете от дома, да проверите контактите. Ако се страхувате от болести, зарази и всякакви микроби, скрийте мокри кърпички и антибактериални препарати навсякъде около вас. Самата мисъл, че сте се запазили с множество хигиенни оръжия, с които да реагирате на заплахата от бацили, действа добре.
Създайте си ежедневни ритуали, които да ви успокояват. След като превъртите ключа на входната врата – бутнете я, за да сте сигурни, че сте заключили. Веднага щом се приберете, отворете вратите на гардероба, за да се убедите, че там не дебнат никаква страшни сенки (скиафобия– страх от сенките). Така спокойно ще можете да продължите с другите си задължения. Да не се страхувате от нищо не е вариант за премахване на фобиите. Страхът е нормална човешка реакция, благодарение на която сме успели да се самосъхраним във времето.
|
Коментари
2010-06-10 #3  Цвети Това с фобиите е страшна работа, истинско проклятие. Имам прителка, която, като забременя, имаше опасност за бебето и тя трябваше да лежи, т.е. минимални движения. За нейно нещастие, живееха на седми последен етаж ( при мъжа и ), а тя има клаустрофобия - за асансьори - забрави  Та нейното движение беше надолу по стълбите - нагоре по стълбите - седем месеца. Полудя !!! " Научила съм на целия блок чехлите пред вратата" Не се вози на задната седалка и още много, много...вратата на тоалетната - винаги отворена. Страшно ви казвам  Следя Дара, от малка страх от тъмното, мисля, че на определена възраст всички я имаме...
2010-06-10 #2  Изолда А останалите 50 % от населението (тоест мъжете) страдат от тежка форма на гамофобия. Представят си брачния живот ето така  и така  . а аз като, че ли страдам най-много от ятрофобия - страх от лекари.
2010-06-10 #1  Инна Георгиева Всички жени страдат от покрескофобия
Майтап няма, но аз като малка изпитвах сериозен страх от стълби. 
|
|
Вторник 5 Декември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Как да избегнем пролетната умора
Пролетната умора е временен периодичен синдром, който се появява в началото на пролетта, когато дни...
  Синдромът на нощното хранене
В съвременния забързан ритъм на живот правилното хранене е трудно постижима цел. Голяма част от хората...
  Вредно или полезно е прясното мляко за организма?
Като рационални същества, често се замисляме над нещата, които консумираме, дали те са полезни, дали...
  Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца
Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
 Ползите от ледено студените душове
Почти всеки се наслаждава на дълготрайния горещ душ след натоварен работен ден, оставяйки се на благоприятния...
 Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
 В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
  Как да: Да сушим плодове без химия
Ако гледате плодни дръвчета, имате село или пък има някой, който да ви дава домашен плод, според мен...
 Сурови мисли
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови...
  Полезно от природата
Много пъти сме чували, че яденето на плодове и зеленчуци в суров вид е най-сигурният начин да извлечем...
  Какво можем да научим от нашия домашен любимец?
От животните можем да научим изненадващо много, най-лесно - от домашния ни любимец, животното, намиращо...
 Състезателният дух, който ни прави нещастни
В човешката природа, в различна степен е заложен състезателният дух. Нуждата да се конкурираме е свързана...
  Цитонамазката – профилактика, която не бива да пренебрегваме
Темата за профилактичните прегледи най-често се приема с досада, понякога със страх, доза нежелание и...
  Изборите, пред които се изправяме
Казват, че имаме избор в живота си. Казват, че можем да поемем коя да е посока. Обаче изборът е трудно...
|