Аднекситът – потайната женска болест
 Изпрати
Пролетното слънце ни мами да свалим досадните зимни дрехи и да почувстваме лъчите върху кожата си. Но топлината му е коварна, а преохлаждането в комбинация с изтощението на организма, може да ни донесе куп неприятни последици. Една от тях е аднекситът или т. нар. тазова възпалителна болест, която засяга придатъците на матката – яйчниците и маточните тръби. Тя по никакъв начин не застрашава живота ни, а симптомите й са мъгляви. Но според статистиката всяка 5 жена преболедувала аднексит, страда от безплодие.
Причините за поява на възпалението могат да бъдат разнообразни. За момичета в тинейджърска възраст характерно е преохлаждането. Та коя от нас не е ходила на училище с къса пола или гол пъп в студ и сняг? Но с напредването на годините, макар да ставаме по-разумни в облеклото, рисковете не намаляват, а тъкмо напротив. Един от тях са полово предаваните инфекции, които ни дебнат зад всеки непредпазен сексуален акт. Възпалението може да се появи също след аборт, раждане или поставяне на спирала. Общото за всичките тези случаи е, че в нормално стерилните вътрешни полови органи има вероятност директно да попаднат бактерии.
В периоди на силна преумора и спад на имунитета в опасност може да се превърне дори обичайната влагалищна флора, а какво остава за скритите инфекции като хламидии, трихомони, мико- и уреаплазми. Тъй като болшинството причинители на подобни инфекции не се чувстват комфортно в киселата среда на влагалището, при първа възможност (намалени съпротивителни сили на организма) се придвижват нагоре към матката и фалопиевите тръби.
Ако се открие и лекува на време, аднекситът най-често остава без последствия. Но симптомите обикновено са неясни и има вероятност да не им обърнем внимание. Температурата леко се повишава (между 37 и 38 градуса), което свидетелства за възпалителен процес в организма, усещат се тъпи болки ниско в корема, които се усилват при полов акт и се появява гъст влагалищен секрет, може да се наруши и менструалният цикъл. Склонни сме да оправдаваме това неразположение с умора, стрес или обикновена настинка. А всъщност всяко забавяне на лечението може превърне острия андексит в хроничен. Именно на този стадий се появяват срастванията – съединителна тъкан, която организмът ни сам изработва срещу по-нататъшното разпространение на инфекцията. Тази защитна реакция обаче нарушава проходимостта на маточните тръби, създава опасност за извънматочна бременност и води до безплодие.
Но дори веднага да потърсим лекарска помощ, поставянето на правилната диагноза е трудно. Основните симптоми на аднексита се припокриват и с други заболявания като хроничен апендицит, инфекция на пикочните пътища, синдром на раздразненото дебело черво, колит, дори притиснати тазови нерви. Затова е задължително е да се направят няколко основни изследвания – анализ на кръв, урина, влагалищен секрет, ехография на коремните органи, които да ориентират лекаря към източника на болките. Въпреки това, обикновено се налага посещение на различни специалисти, докато се установи окончателната диагноза. Но само така може да се предприеме правилното лечение и най-важното – да се избегне появата на сраствания. |
Коментари
2017-01-03 #2  канна Познайте кой доктор или пациент на свои разноски ще си направи всичките куп изследвания на това уж безобидно заболяване! Така че, в предпазването е истината!
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Смокинята - полезното изкушение
Знаете ли, че смокиновото дърво няма цвят? Китайците наричат смокинята - "плод без цвят". Всъщност плодът...
 Защо захарта потиска имунитета?
Зимата е сезонът, когато болестите ни атакуват най-безмилостно. И една лека настинка води до отслабване...
  Най-фертилните храни - I
Какво да ядем, за да забременеем...Звучи ви смешно? Но за влиянието на определени хранителни продукти...
 По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
Австралийски изследователи свързват приема на големи количества магнезий с по-доброто здраве на мозъка...
  Фермерските пазари - перспектива за био земеделието
С всеки изминал ден нараства броят на хората, които живо се интересуват от това, какво слагат на трапезата...
  Ха-хо, хи-хи терапия
Наричат я още смехотерапия, клоун терапия или терапия на широката усмивка. Всъщност името няма значение....
 Тъмните кръгове под очите – как да се избавим от тези „украшения”?
Тъмните кръгове под очите могат да състарят лицето ви с няколко години. Не стига това, ами изпод тях...
  Вредно или полезно е прясното мляко за организма?
Като рационални същества, често се замисляме над нещата, които консумираме, дали те са полезни, дали...
 Спрете да угаждате на всички в тези 7 стъпки
Ако четете това, вероятно сте един от тези хора - които искат да се харесат на всички и се стремят да...
  Салата Фризе
Когато си купих салатата Фризе, нямах никаква идея, какво би следвало да представлява и дори как да я...
 В добра форма без фитнес зали и уреди - само с използване на собственото тегло
Независимо дали вашата основна цел е да изградите сила, или да подобрите стабилността на коремните...
 Слезът - за стомашни проблеми и кашлица
Освен, че е една от най-красивите билки, слезът е и особено полезен. При проблеми със стомашно-чревния...
|