 Посттравматичният стрес
 Стресът е навсякъде около нас в ежедневието. Дори и в много малките дневни задължения и случки, организмът ни е подложен на непрекъснат стрес. Много често, дори не знаем, че го преживяваме. Преди всичко, стресът е реакция на организма на някаква ситуация. Стресът зависи както от външни, така и от вътрешни фактори. Шумът, колите по улицата, тълпите, говор, работната обстановка, срещите с различни хора, задълженията за дома и семейството и др., са все фактори на външната среда допринасяща за стрес. Когато човек е изправен пред трудности и внезапни негативни събития навлиза в състояние на тревога.
Стресиращите събития влияят на вътрешната среда на организма. Появяват се различни заболявания и неразположения- язва, повишено кръвно налягане, смущения в паметта, намаляване на работоспособността, напрегнатост, нервност, главоболие, астма и т.н. Много често, невъзможността и неуспехът със справянето на стреса води до депресия и срив в имунната система откъдето идват и многото алергии, на които най – вече се приписват външни дразнители от околната среда. Разбира се, както има различни ситуации на стрес, така има и различни хора с определен праг на поносимост. Много хора успяват да се справят с проблемите си, но има такива, които попадат като в омагьосан кръг и сякаш трудностите нямат край. В живота обаче има необратими, внезапни и трагични събития, които водят след себе си освен много болка, но могат да повлияят върху целия досегашен живот на човека. Такива събития са катастрофи, загуба на любим човек, природни бедствия, бедност и безработица, психически тормоз, насилие или война. Именно такива силни и внезапни стресори често пъти завладяват съзнанието на дълбоко ниво и след време се появява посттравматичният стрес.
Посттравматичният стрес обикновено е закъснял стрес, който може да се прояви часове или дни след изживяното. Пред очите на потърпевшия сякаш изкачат като картини повтарящи се изживявания на травмата, на които той реагира с немотивирани реакции- внезапни емоции на агресия, нарушена концентрация, пристъпи на ярост или тревога, бдителност, безсъния и често изпитват вина. Тези, които са изложени на посттравматичен стрес обикновено са хора преживели силни травматични ситуации, или работещи под много силен стрес като например: пожарникари, подводничари, космонавти, работещи на полярни станции, военно служещи в мисии и дори изолираните в затвор. Състезателният спорт също може да се нареди тук. Спортистът свръх оценява своята роля и много често води нередовен живот.
Как да управляваме стреса?
За да може да се справяме със стреса е необходимо да отбележим, че важен е опита на човек с предходни трудни и стресови ситуации, самооценката и не на последно място – мотивацията. Начините могат да са различни например, директно премахване на дразнителя и справяне с проблема или потискане, игнориране или отричане, което разбира се е по – неблагоприятният избор. Когато сме информирани за стреса или неблагоприятно предстоящата ситуация, стресът намалява своя интензитет. Няма как напълно да избегнем стреса, още повече, да предотвратим катаклизми или бедствия с магическа пръчка, но можем да се постараем, да направим по – пълноценен живота си преминавайки през стреса с неща, които биха ни били полезни.
Заемете се с нещо, което да ви разсее. Смях, танци, среща с любими хора, запленяващо хоби, смяна на обстановката, правете всичко, което ви носи удоволствие.
На работното място се старайте да не си слагате всичко на сърцето, все пак няма как да спасите сами света. Вършете това, което е необходимо, концентрирайте се и не прекалявайте. Така или иначе шефът едва ли ще обърне внимание на всичко, което се стремите да направите за него, все пак и той е под стрес, а колегите могат да ви лепнат етикета „натегач“ и да си създадете неприятни емоции.
В ежедневието се стремете да намирате равновесие между разговорите и срещите. Ако ви се очертават няколко ангажимента за деня, дайте предимство на приоритетните, а другите може да съчетаете в друг час или ден. Медал за храброст дават само на военнослужещите.
Вкъщи се опитайте да си отделяте поне 30 минути насаме, с тиха музика, любима книга, сън или просто да си блуждаете в тишината като се отпуснете. Изключете телефона, телевизора, компютъра и „мозъка си“. Не мислете за нищо. Абсолютно за нищо. Игнорирайте преминаването в мислите ви на разговорите и срещите от деня и мислите за нищо- то.
Разбира се, проблемите няма как да изоставите, с тях трябва да се справяте, колкото и да е трудно, но ако виждате, че се отчайвате, не се справяте, не виждате изход и се измъчвате, просто потърсете съвет, помощ от близък или приятел. Не се възгордявайте прекалено, човешко е да изпитаме слабост и безсилие. Важно е да не губим и последната капчица вяра, която ни държи и води напред.
Ако ситуацията е извън контрол, повтарят се тежки мигове на тревога и това се случва прекалено често, не се колебайте да потърсите адекватна специализирана помощ, говорете за проблема, който ви измъчва, споделяйте мислите си и емоциите, които нахлуват. Често разказвайки и преминавайки, чрез разказите през случилите се или предстоящи събития сам човек по- лесно превъзмогва болката и стресът, дори, често се намират отговори и решение на нещата, която до скоро са изглеждали неразрешими.
|
Виж още статии за: Здравето · Болестите · Стресът ·
Коментари
2014-02-23 #7  Силвия Ганова Здравейте, blondyblow, ще Ви пиша на имейла, дано мога да съм полезна.
2014-02-22 #6  .... Здравей Силвия, имам 1 въпрос, може ли да ми пишеш на е-майла - blondyblow@gmail.com , че май наистина имам нужда от компетентно мнение? Благодаря предварително!
2013-04-22 #5  Силвия Ганова Благодаря за доверието Снежа. Ще ви пиша на имейла днес веднага щом мога. Дано бъда полезна. Хубав ден! До скоро.
2013-04-22 #4  sneja Здравеите мила Силвия Много се зарадвах на вашата надежда защото за мен е като лъч надежда Имеила ми еwww sneja _ doneva @ abv.bgбих се зарадвала на всеки съвет ето например вдруги ден на 24 става 40 дни а още племенничките не са ми се обадили дали ще го правят ако тя беше жива в друга ситуация щях досега да знам а аз не мога да се храня не мога да спя и т. н Няма да ,мога да ти отговарям веднага понеже живеем на лозе а там няма интернет и само като си идвам веднъж на седмица горе долу си проверявам пощата но се радвам от сърце на всеки който ми пише
2013-04-16 #3  Силвия Ганова Здравей Снежа, моите съболезнования към мъката и тъгата ти. При загуба на близък едва ли има дума, която да те утеши. Не знам колко е удачно тук да пиша, но с няколко думи ще се радвам да облекча поне малко болката ти. Ако решиш можеш да ми оставиш имейл, на който да ти отговоря лично.
2013-03-26 #2  sneja в момента съм в стрес ако някой само може да ми каже как да се отърва от него бих го позлатила та накратко имах сестра близначка Бяхме като 2 капки вода до 15 03 тази година и ето случисе отиде си тя по най нелепия начин просто отказа да живее как ли не я молих как ли не говорих Не та не След смърта на мъжа и алкохолик и тя започна да пие и какво мислите вижда че ще свърши като него но като че ли не осъзнава казах и накрая като откажеш тези пусти цигари и пиене добре ми дошла иначе не желая да виждам как се самоубиваш Мислила си бях ще се уплаши но не познах сега си блъскам главата къде сбърках защо не успях да и помогна нали така и на себе си щях да помогна па макар и малко а сега НАКЪДЕ>>>>>
2013-03-15 #1  Десислава Ив. Симеонова Подобни на това състояния се повляват изключително добре от спорт, секс, практикуване на хоби. Преживявала съм го и зная добре за какво става дума. Следите остават, като обица на ухото или трънче в петата. Но има измъкване, даже справяне с проблема. Въпросът е да си дадеш сметка за стойностните неща в живота, за това, че следва да цениш подобаващо здравето и психиката си, както и че трябва да си добре/справящ се - заради децата и любимия. Няма рецепта, според мен, а и въпросното състояние далеч не е за подценяване.  В никакъв случай не бива веднага да се прибягва до медикаменти. Контактуването със специалист, за съжаление, знаем, не е по джоба на 90% от хората днес, така че остават любимия и приятелите... И времето - то, понякога, помага.
Виж още статии за: Здравето · Болестите · Стресът ·
|
|
Неделя 16 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
Жените в менопауза, които често изпитват екстремни симптоми като горещи вълни и нощно изпотяване, са...
 Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
 Как да разберем, че бъбреците ни може да са в опасност?
Понякога не обръщаме достатъчно внимание на здравето си и то не поради нехайство, а поради факта, че...
 Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
 Бременна и коронавирус? Няколко препоръки
Какво да правим, ако сме бременни и мислим, че имаме коронавирус? Как трябва да родя? На кого да се...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 23
Ден 23 от Коледните пости. Снощи уважихме Никулденската трапеза на моя свекър. Повечето варненци, които...
 Бамя - древният позабравен зеленчук
В Южна Азия я наричат дамски пръсти - “ladyfinger”. В Германия могат да ви я предложат като “окра”. Аз...
 Здравословното отношение към тялото - с мярка в мярката
Напоследък много се говори за положителното отношение към тялото - да се приемаме такива, каквито сме,...
 Вместо равносметки и обещания - списък с планове
Доскоро не вярвах в равносметките и обещанията на Нова година. Запъването в определена дата, за да „оправиш”...
  В търсене на истинското призвание
Обкръжението ми изобилства от примери за хора, които не спират да търсят своето призвание, сменяйки почти...
 Антиоксидантите – шепа несинтетично здраве!
Списания, телевизия, радио ни заливат ежедневно с реклами за фармацевтични лекарства. "Излекувай болката",...
 Изгони "идеалната майка" от живота си и приеми себе си изцяло
Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш просто добра майка. – Джил Чърчил
Когато...
  Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
 Масло от риган за лечение на инфекции и при храносмилателни проблеми
Маслото от риган е мощно растително средство, което може да съперничи на антибиотиците, когато става...
  Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
 Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
Ягодите са любим плод на малки и големи и има защо! Независимо дали ги консумирате самостоятелно, добавяте...
  Прополисът - пчелният антибиотик
Пчелите са едни от най-удивителните създания на нашата планета. Като истински вълшебници, те събират...
  Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
  Рибата в детското меню
Рибата е един от основните източници на аминокиселини за човешкия организъм. Нейното месо е нежно и крехко,...
 Безопасна храна през лятото
Лятото е „любимият“ сезон на бактериите - топлото време осигурява благодатни условия за техния растеж,...
 Накратко: 6 + 1 причини да обичаме ЯГОДИ
Да включим в менюто си ягоди е повече от полезно за организма ни:
Укрепват имунната система
Подобряват...
 Всички важни изследвания през бременността в клиника Нова - Варна
Във варненската клиника Нова бъдещите майки могат да си направят всички изследвания, които показват промените...
  Прошката и нейната измъчена, но освобождаваща сила
На всеки от нас рано или късно се случва да бъде предаден. Понякога дори от най-близкия си човек. И на...
|