Какво не искат да чуват от нас хората, които скърбят най-тежко
 Всеки минава през тежки моменти в живота си. Някои от тях обаче, са далеч по-тежки от други и не се преживяват с две окуражителни думи от приятел. Понякога дори говоренето с хората сякаш прави тези моменти още по-трудни. Знаем, че единственото непоправимо нещо в този свят е смъртта. Когато наш близък е буквално на косъм от нея или вече си е отишъл от този свят и ние нямаме какво да сторим, освен да чакаме и да се надяваме тъгата поне малко да отшуми, най-малкото от което се нуждаем са клишетата от приятели. Да, безспорно тези, които ни обичат ще се опитат да ни покажат обичта си и загрижеността си, но понякога ситуацията наистина е твърде деликатна и ако те самите не са минавали през това, едва ли точно ще знаят какво да кажат и как да ни успокоят. А някои от думите, които ще изрекат, ще бъдат по-неподходящи и от мълчанието им. Затова е добре самите ние да знаем кога не е удачно да говорим много и какво точно не бива да казваме на човек, който скърби по близък.
„Времето лекува“
Ако някой ви каже, че времето е лечител тогава, когато точно времето, мигът ви е отнело близък човек, е по-вероятно да му се изсмеете цинично, отколкото да благодарите за утехата. Всички знаем, че времето ни помага постепенно да превъзмогнем страшните случки в живота ни. И все пак, за това е необходим доста дълъг период, а и да го кажеш на човек току-що сбогувал се с най-близкия си, не е най-доброто, което можеш да дадеш от себе си. Когато сме в плен на болката, ние не мислим по начина, по който го правим ежедневно. В такива ситуации човек изобщо дори не мисли, само чувства.
„Представям си какво ти е“
Никой не може точно да си представи през какво минаваш, ако самият той не е минал през същото. И дори да е минал, не е сигурно, че неговата душа е реагирала на случващото се, както твоята. Защото има по-силни и по-лесно приемащи тежките събития в живота си хора, но има и такива, които биха били емоционално смазани дори от лечима болест. Добре е да научим едно- най-вече да не съдим онези, които правят „от мухата слон“, защото не знаем какво в действителност се случва вътре в тях и колко силни са усещанията им. Преди време бях упрекнала близка, която започна да пие антидепресанти, след като майка и се разболя тежко. Преди седмици установих, че в опит да помогнеш на някого (както беше в случая- исках да я стресна, че след хапчетата положението ще се влоши), можеш да го нараниш още повече. Казвайки и, че не е достатъчно силна да се справи сама с мъката си, аз не съм и била опора по никакъв начин. В такива моменти човек няма нужда от упреци, защото ние не можем да влезем в душата му и да видим в действителност колко страшно е там.
„Той/тя е на по-добро място“
Често в моменти, в които някой ни напусне, губим вярата си. Или тя остава някъде там- дълбоко заровена под купчини гняв, тъга и болка. Затова не е хубаво да казваме на страдащия, че близкият му е на по-добро място. Когато болката е твърде силна, можем да получим в отговор „ти ходил ли си там, че да знаеш?“ или подобна иронична забележка. И нямаме право ни най-малко да се сърдим и да го чувстваме като подигравка спрямо опитите ни да помогнем, защото помощ в този момент не съществува. Или ако съществува тя е чисто материална, битова, но не и душевна. Да, разговорите помагат. Но не винаги. И ако те не са искани, не ги натрапвайте на скърбящия. Не го разпитвайте и не го съжалявайте, защото това може да направи гнева и мъката му двойни.
„Всяко зло за добро“
Не, не се смейте! Има хора, които биха употребили и този израз в опит да ви кажат, че нещата са такива каквито са, те се случват с причина и причината може да е за добро. Да, определено няма по-нелепо изказване от това , тъй като смъртта никога не може да бъде за добро. Краят, който няма връщане назад, е най-трудно преодолимото и най-страшното събитие в живота на всеки от нас. Ненужно е изобщо да го говорим.
„Поне знаеше, че идва краят, а не си отиде мигновено“
Един от най-неприятните изрази, които можем да използваме. Никога не сравнявайте тежко болен човек с такъв отишъл си внезапно. Място за сравнение няма. Дори в единия случай да имаме възможност да се сбогуваме и да бъдем заедно до края, предоставяйки цялата си грижа и внимание, това не прави загубата по-безболезнена. В повечето случаи дори е далеч по-тежко да гледаш как страда и постепенно си отива най-близкият ти човек. Наистина е хубаво това да е основното ни правило - да помним, че смъртта не търпи сравнения - на никого не му става по-леко, когато чуе, че този, който го е напуснал е бил достатъчно стар или пък много болен и така се е отървал от мъките. Тези опити да утешим са абсолютно ненужни, тъй като родител, брат или дете никога не се прежалват в действителност. Винаги боли, пък било то и малко по-малко с течение на времето.
“Питате се как трябва да постъпите тогава? Дали да търсите път до страдащия или да го оставите на мира за известно време? ”
Всичко зависи от самия човек. Някои хора искат да останат сами с мислите си, нямат сили и желание да разговарят с когото и да било. Други пък, в опит да избягат от черните мисли, окупирали съзнанието им, започват постоянно да търсят нечия компания, за да не се чувстват сами и да не се предадат на болката. Нима не сте чували хора, които казват „почина най-близкия му човек, а той по кафенета ходи“? Да, понякога защитната ни реакция срещу жестоката болка е...животът. Да опитваме да бъдем навсякъде и да се виждаме с всички, но не и да сме сами в оковите на скръбта.
Запомнете едно - каквото и да казвате на един човек, който страда, старайте се то да не звучи като упрек или съжаление, омаловажаващо или всезнаещо. И знайте, че нямате право да съдите ничии начин на страдание. Едни страдат сами. Други в компания. Едни бягат от себе си. Други се срещат очи в очи с безпомощността си. Но вие не знаете и никога няма да разберете какво всъщност изпитва един човек, докато не минете пътя, по който е минал и не влезете в душата му поне за ден. И пак това не може да се случи. Ако обичате този човек и ви е грижа за болката му - вижте я, чуйте го. Чуйте мълчанието му дори. Бъдете там. С малко, но покажете му го по начин, който той би разбрал. Това ще му покаже, че не е сам.
Лошото идва при всеки от нас. И винаги има някой, който да ни подаде ръка, но наш е изборът дали ще я приемем, или ще изберем да останем сами. За известен период от време. А истинските приятели винаги ще ни разберат, дори когато сме ги нарекли ненужни и обидили в болката си. Понякога това е най-жестоката проверка. |
Коментари
2021-07-09 #2  Валентина Миндова Извинете, Мая, сбърках името ви, но дори не предполагате, колко много ми помогнахте...
2021-07-09 #1  Валентина Миндова Мария, ако четете коментара ми , искам да знаете, че най- искрено да ви благодаря. Прочетох няколко ваши публикации . Толкова мъдро и същевременно достъпно написани.Вдъхвате спокойствие, увереност и надежда на онези, които имат нужда и способност да ви разберат. Благодаря ви! Бъдете здрава!
|
|
Вторник 28 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - I
От малки знаем, че захарта е само празни калории и в нея няма нищо полезно – нито витамини, нито минерали....
  Свободен ум в свободно време
Времето, което отделяме за себе си не зависи от това колко сме заети. Точно обратното, то се определя...
 Как да приготвим детоксикираща вода с плодов вкус
Детоксикиращата плодова вода е един от най-популярните инструменти за загуба на тегло, премахване на...
  Минералната вода - употреба в определени граници
Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка...
 Виното и любовта като отпечатък на страстта
Замислен поглед пред календара. Планирамe, обмислямe, заграждамe дати. Нижат се празник след празник...
  Да се справим със страха от летене веднъж завинаги
Въздушният транспорт е все по-достъпен. Според статистиките, той е води и за най-безопасен. Възможността...
 26 март - "Лилав ден" в подкрепа на хората с епилепсия
На 26 март отбелязваме "Лилав ден" (Purple day), като знак на съпричастност и толерантност към хората,...
 Пулпитът
Зъбоболът е едно от най-неприятните усещания, при които посещението на стоматолог е неизбежно. Има много...
  Витамини за бъдещи майки - част II
На всички е известен витамин С или аскорбиновата киселина. Основната му функция е поддържането на активна...
 Защо е важно как храним децата си? Видео против затлъстяването ще ви замисли
Хранителните навици се формират много рано и могат да траят цял живот. Мислим си, че когато сме гладни,...
 Съзидателната сила на несигурността и как да я открием
Има едно нещо в този живот, което ни е сигурно и то се нарича несигурност. Тя е във всяка секунда с нас...
  Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
 Безопасно ли е да се пътува със самолет в условия на COVID-19?
Рискът да се зарази с коронавирус по време на полет е сравнително нисък, сочи проучване. По данни на...
 Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
В тълковния речник на българския език срещу потенциал е записано: „съвкупност от необходими за реализирането...
 Макадамия - зад твърдата черупка се крие безценно съкровище
Позната е като "австралийски орех", но е кръстена на името на шотландския химик МакАдам, който я е култивирал...
 Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
  Алкални храни за здраве през зимата
Киселинният баланс е много важен за организма. Винаги е добре средата да е леко по-алкална и алкалните...
  Ароматерапията – баланс и хармония за тялото и духа
Уникалните свойства на етеричните масла познавали още египтяните - 4500 г. пр. н.е,. Те използвали уханието...
  Митовете и истина за настинката
Обикновената простуда е неприятно заболяване, но не дотолкова сериозно, че да се отправим към лекарския...
  Най-голямата билка в света - бананите
Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък...
 14 съвета за по- енергичен ден
"Изгрява само онзи ден, за който сме се пробудили." Хенри Дейвид Торо
Забелязали ли сте, че в съвременното...
 Зимната почивка в планината - добра алтернатива за спорт и релакс
Макар че повечето хора имат афинитет към топлите летни дни и нощи и забавленията, които предлага хубавото...
 Седемте правила на ентусиазма
„Нищо велико не е било постигнато без ентусиазъм“ - Ралф Уолдо Емерсън
Ентусиазмът е...
 Жасминът - повелителят на нежността
Наскоро опитах жасминов чай. И дори ми хареса. Жасминът не е типичната билка, от която можеш да си направиш...
  Фермерските пазари - перспектива за био земеделието
С всеки изминал ден нараства броят на хората, които живо се интересуват от това, какво слагат на трапезата...
 Учени: Пробиотиците в киселото мляко намаляват затлъстяването при децата
Италиански учени установиха, че пробиотиците в киселото мляко могат да намалят затлъстяването при децата...
  "Не" на напуканите пети през лятото
Сигурно те са последната част от тялото ни, за която по принцип се сещаме. Не и когато се напукат, обаче....
 Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
 На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
По традиция всяка година третият четвъртък от месец ноември се посвещава на Международния ден за борба...
  Разделно хранене - теория и практика
Разделното хранене е режим, според който се следи да не се смесват различни хранителни групи. Привържениците...
 Шуслеровите соли - химията в услуга на здравето
Tерапията на немският лекар и хомеопат д-р Шуслер с т. нар. Шуслерови соли не спира да бъде все по- популярна,...
 Хиперактивното и мудното дете - как да им помогнем
Сигурно сте виждали някое от тези деца, за които казват, че са като „на пружина“ - те просто не спират...
|