Какво не искат да чуват от нас хората, които скърбят най-тежко
 Всеки минава през тежки моменти в живота си. Някои от тях обаче, са далеч по-тежки от други и не се преживяват с две окуражителни думи от приятел. Понякога дори говоренето с хората сякаш прави тези моменти още по-трудни. Знаем, че единственото непоправимо нещо в този свят е смъртта. Когато наш близък е буквално на косъм от нея или вече си е отишъл от този свят и ние нямаме какво да сторим, освен да чакаме и да се надяваме тъгата поне малко да отшуми, най-малкото от което се нуждаем са клишетата от приятели. Да, безспорно тези, които ни обичат ще се опитат да ни покажат обичта си и загрижеността си, но понякога ситуацията наистина е твърде деликатна и ако те самите не са минавали през това, едва ли точно ще знаят какво да кажат и как да ни успокоят. А някои от думите, които ще изрекат, ще бъдат по-неподходящи и от мълчанието им. Затова е добре самите ние да знаем кога не е удачно да говорим много и какво точно не бива да казваме на човек, който скърби по близък.
„Времето лекува“
Ако някой ви каже, че времето е лечител тогава, когато точно времето, мигът ви е отнело близък човек, е по-вероятно да му се изсмеете цинично, отколкото да благодарите за утехата. Всички знаем, че времето ни помага постепенно да превъзмогнем страшните случки в живота ни. И все пак, за това е необходим доста дълъг период, а и да го кажеш на човек току-що сбогувал се с най-близкия си, не е най-доброто, което можеш да дадеш от себе си. Когато сме в плен на болката, ние не мислим по начина, по който го правим ежедневно. В такива ситуации човек изобщо дори не мисли, само чувства.
„Представям си какво ти е“
Никой не може точно да си представи през какво минаваш, ако самият той не е минал през същото. И дори да е минал, не е сигурно, че неговата душа е реагирала на случващото се, както твоята. Защото има по-силни и по-лесно приемащи тежките събития в живота си хора, но има и такива, които биха били емоционално смазани дори от лечима болест. Добре е да научим едно- най-вече да не съдим онези, които правят „от мухата слон“, защото не знаем какво в действителност се случва вътре в тях и колко силни са усещанията им. Преди време бях упрекнала близка, която започна да пие антидепресанти, след като майка и се разболя тежко. Преди седмици установих, че в опит да помогнеш на някого (както беше в случая- исках да я стресна, че след хапчетата положението ще се влоши), можеш да го нараниш още повече. Казвайки и, че не е достатъчно силна да се справи сама с мъката си, аз не съм и била опора по никакъв начин. В такива моменти човек няма нужда от упреци, защото ние не можем да влезем в душата му и да видим в действителност колко страшно е там.
„Той/тя е на по-добро място“
Често в моменти, в които някой ни напусне, губим вярата си. Или тя остава някъде там- дълбоко заровена под купчини гняв, тъга и болка. Затова не е хубаво да казваме на страдащия, че близкият му е на по-добро място. Когато болката е твърде силна, можем да получим в отговор „ти ходил ли си там, че да знаеш?“ или подобна иронична забележка. И нямаме право ни най-малко да се сърдим и да го чувстваме като подигравка спрямо опитите ни да помогнем, защото помощ в този момент не съществува. Или ако съществува тя е чисто материална, битова, но не и душевна. Да, разговорите помагат. Но не винаги. И ако те не са искани, не ги натрапвайте на скърбящия. Не го разпитвайте и не го съжалявайте, защото това може да направи гнева и мъката му двойни.
„Всяко зло за добро“
Не, не се смейте! Има хора, които биха употребили и този израз в опит да ви кажат, че нещата са такива каквито са, те се случват с причина и причината може да е за добро. Да, определено няма по-нелепо изказване от това , тъй като смъртта никога не може да бъде за добро. Краят, който няма връщане назад, е най-трудно преодолимото и най-страшното събитие в живота на всеки от нас. Ненужно е изобщо да го говорим.
„Поне знаеше, че идва краят, а не си отиде мигновено“
Един от най-неприятните изрази, които можем да използваме. Никога не сравнявайте тежко болен човек с такъв отишъл си внезапно. Място за сравнение няма. Дори в единия случай да имаме възможност да се сбогуваме и да бъдем заедно до края, предоставяйки цялата си грижа и внимание, това не прави загубата по-безболезнена. В повечето случаи дори е далеч по-тежко да гледаш как страда и постепенно си отива най-близкият ти човек. Наистина е хубаво това да е основното ни правило - да помним, че смъртта не търпи сравнения - на никого не му става по-леко, когато чуе, че този, който го е напуснал е бил достатъчно стар или пък много болен и така се е отървал от мъките. Тези опити да утешим са абсолютно ненужни, тъй като родител, брат или дете никога не се прежалват в действителност. Винаги боли, пък било то и малко по-малко с течение на времето.
“Питате се как трябва да постъпите тогава? Дали да търсите път до страдащия или да го оставите на мира за известно време? ”
Всичко зависи от самия човек. Някои хора искат да останат сами с мислите си, нямат сили и желание да разговарят с когото и да било. Други пък, в опит да избягат от черните мисли, окупирали съзнанието им, започват постоянно да търсят нечия компания, за да не се чувстват сами и да не се предадат на болката. Нима не сте чували хора, които казват „почина най-близкия му човек, а той по кафенета ходи“? Да, понякога защитната ни реакция срещу жестоката болка е...животът. Да опитваме да бъдем навсякъде и да се виждаме с всички, но не и да сме сами в оковите на скръбта.
Запомнете едно - каквото и да казвате на един човек, който страда, старайте се то да не звучи като упрек или съжаление, омаловажаващо или всезнаещо. И знайте, че нямате право да съдите ничии начин на страдание. Едни страдат сами. Други в компания. Едни бягат от себе си. Други се срещат очи в очи с безпомощността си. Но вие не знаете и никога няма да разберете какво всъщност изпитва един човек, докато не минете пътя, по който е минал и не влезете в душата му поне за ден. И пак това не може да се случи. Ако обичате този човек и ви е грижа за болката му - вижте я, чуйте го. Чуйте мълчанието му дори. Бъдете там. С малко, но покажете му го по начин, който той би разбрал. Това ще му покаже, че не е сам.
Лошото идва при всеки от нас. И винаги има някой, който да ни подаде ръка, но наш е изборът дали ще я приемем, или ще изберем да останем сами. За известен период от време. А истинските приятели винаги ще ни разберат, дори когато сме ги нарекли ненужни и обидили в болката си. Понякога това е най-жестоката проверка. |
Коментари
2021-07-09 #2  Валентина Миндова Извинете, Мая, сбърках името ви, но дори не предполагате, колко много ми помогнахте...
2021-07-09 #1  Валентина Миндова Мария, ако четете коментара ми , искам да знаете, че най- искрено да ви благодаря. Прочетох няколко ваши публикации . Толкова мъдро и същевременно достъпно написани.Вдъхвате спокойствие, увереност и надежда на онези, които имат нужда и способност да ви разберат. Благодаря ви! Бъдете здрава!
|
|
Четвъртък 5 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
  Шумът в големия град
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние...
  Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
 Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
От Асоциация „Активни потребители“ са направили тест на предлаганите край училищата готови пакетирани...
 Искате да започнете нещо ново? Създайте условия за това
Много от нас изпуитват понякога копнеж да започнат нещо изцяло ново - да тръгнат на фитнес, да шият гоблени,...
  Изкуството на промяната
Ако има нещо постоянно в хода на живота ни, парадоксално, това е промяната, защото промени ни спохождат...
 Сълзите, които проливаме...
Ние, жените, сме сочени като по-чувствителната половина на човечеството, която често си поплаква с повод...
 Как да приготвим детоксикираща вода с плодов вкус
Детоксикиращата плодова вода е един от най-популярните инструменти за загуба на тегло, премахване на...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 14
Започваме новата седмица от Коледните пости, ето ни в ден 14. В петък вечер бяхме на гости на свекъра,...
  Тиквените семки
Есента е сезона на тиквата. Вероятно я обичате печена, на тиквеник или, ако имате страст към екзотичните...
  Превъплъщенията на авокадото
Трудно може да се даде определение на авокадото. Официално се нарича плод, но вкусът му наподобява този...
 Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши
...
 Китайски полъх в храненето
Чували сте за фън шуй, нали? Това древнокитайско изкуство е толкова «налагано» напоследък, че все повече...
 Сутрешни ритуали за обич
Сутрините са начало на деня. Те са подарък от живота. Твърде голяма част от нас обаче сякаш не го осъзнават....
  Синдромът на мишката
Спомняте ли си една детска игра, наречена „Нерви”. Всички деца се нареждат на пейката и поставят ръце...
 Зрелостта настъпва, когато...
Когато спреш да се сравняваш с другите.
Когато спреш да променяш другите, а се опиташ да променяш...
  Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
  Вредните навици през бременността
Бременността е особен период за всяка жена – време, в което преосмисляме ценностите си и плановете за...
 Фитнес режим за мозъка
Мозъкът също има нужда от грижа и упражнения – точно като останалите части на човешкото тяло. Всъщност,...
  From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
 Ние определяме от какво да се тревожим, нека пестим силите си
Умеете ли да реагирате правилно на нещата, които ви се случват? Водят ли ви неприятностите за носа или...
  Хормоните на доброто настроение
Когато стане дума за хормони, мнозина мислят, че това е сила, която по никакъв начин не можем да управляваме....
 Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
 Канистерапията – общуването с кучета лекува
„И зная – ако Бог ме попита: „Дете, на обичане кой те научи?”,
ще Му кажа с ръка на сърцето: едно куче!“...
 Вдъхновени от добротата
Какво ви идва на ум, когато помислите за началото на празничния сезон? За съжаление, много хора се фокусират...
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Мака - здраве от Перу
Наричат го перуанското чудо, изгубената билка, афродизиакът на Перу. Към днешна дата започва да добива...
 Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
 Упоритост, но с мярка
Знаете ли кое е най-важното качество, от което се нуждаете, за да гоните целите си докрай и да не се...
  12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
 Как да развием емоционалната си интелигентност
Емоционалната интелигентност играе ролята на везната, която трябва да е в състояние на баланс. От едната...
  Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
|