Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни емоции и преживявания. Случва се нещо да не ни допадне, да ни нарани или обиди и в тези моменти е особено важно да успеем да изразим мнението си по начин, който ще запази връзките ни с хората без да ги разруши и без да отдалечи от нас. Дали дипломацията лесно може да бъде приложена в живота ни или често това е невъзможно? Полезно ли да се опитваме да премълчаваме проблемите, за да запазим отношенията или именно чрез изказването им ще ги подобрим и продължим за по-дълго? Доколко успяваме да споделим мнението си по даден въпрос без другия да го усети като осъждане или критика?

Много е важно да споделяме на хората около нас как се чувстваме, какво мислим и всъщност кои сме по отношение на различни въпроси.


Това дава на другите по-цялостна картина за нас самите, предизвиква уважение и създава дълготрайни отношения. От особена важност е когато изказваме мнение да не го правим сякаш осъждаме решението на другия човек. Може да започнем изречението с „На твое място аз бих ...“ , но никога с „Тук не си прав и така не се прави, защото ...“. Когато човекът срещу нас е емоционално афектиран няма да чуе нито една дума от логическите ни обяснения, защото бушуващата емоция ще вземе връх.

Делови отношения и изразяване на градивна критика

В работата всички са много докачливи на тема качество на изпълнение на някоя задача. Поради съществуващата йерархия често преглъщаме някои забележки или недоволства, а това в един момент се превръща в постоянен стрес и напрежение. Когато започнем своята градивна критика с „Бихме могли да ...“, вместо грубото „Направи така и всичко ще е ок.“, това е покана за съдействие и обща работа, оставяме на другия човек вратичка за нашата помощ ако има нужда от нея, внушаваме му усещането за колективна работа и възможности. И все пак когато се налага да разкажем кой подход не е бил удачен при изпълнението на дадена задача, изречението „Въпреки, че аз не бих направил така, разбирам какво си искал да стане когато ...“ ще ни даде възможност да отбележим детайлите, които имат нужда от поправка.

Децата и приемането на грешките им

В отношенията с децата е много важно детето да не остане с впечатлението, че му слагаме етикет и го натикваме в определени рамки. Затова и никога не употребяваме „Ти си невъзпитан.“, а вместо това насочваме вниманието му към определеното поведение - „ Днес се държа много невъзпитано.“ Като цяло е добре да внушаваме на децата, че са добри и ще ги обичаме независимо от поведението им, но това не означава, че няма да изискваме от тях да го осъзнаят и поправят. Родителите често питат детето „Защо направим така?“ , но дали този въпрос е последван от „Нали ти казах да не правиш така, защото така е грешно“ или е последван от поканата за разговор „ Обясни ми моля те какво си мислеше, когато избра да направиш така, какво искаше да постигнеш?“ Тогава детето ще има пространство да сподели мотивите си и родителят ще може да го насочи към правилното действие.

В обратния вариант детето се чувства неразбрано и осъждано за изборите си, трудно ще приема грешките си и когато порасне. Друга добра тактика за родители е да започнем с „Разбирам защо си постъпил така, но може би не си преценил правилно ситуацията, нищо ще поговорим и друг път ще ти е по-лесно да избереш това, което е добре за теб.“ Нека детето да остане с усещането, че то е отговорно за изборите и последиците от тях, но винаги има вариант следващия път нещата да са различни.

Партньорът и даването на пространство

Тук вече всяко твърдение, което крие осъждане и неприемане в себе си, може да доведе до бурен отклик в ответната страна. Това кара много хора да се страхуват да изразяват мнението си стремейки се по този начин да предпазят отношенията от раздяла. За съжаление подобна тактика няма успех, трупа се напрежение и стрес между партньорите, а щастието и радостта неусетно изчезват. Много по-добре е да изказваме мнението си градивно, а не с взаимни обвинения от типа „Ти това, ти онова ...“ или „Защото ти така направи, затова и аз така направих ...“ и т.н.

Много е лесно да започнем разговора с „Искам да ти споделя какво мисля за тази ситуация, би ли ме изслушал и да си кажеш твоето мнение след това.“ - това дава свобода на другия да има различно мнение от нашето и време да го обмисли. Друга полезна тактика е така наречената „печеля- печелиш“ ситуация или с други думи да насочим разговора предварително към тази цел - „ Искам да споделя как се почувствах днес, защото искрено желая отношенията ни да се подобрят и всеки да е честен с другия.“ Това дава увереност на партньора, че въпреки някоя негативна емоция или мнение, вашата цел е да укрепите връзката, а не обратното.

Може да обобщим в крайна сметка, че градивно изказаното мнение е това, което дава пространство и свобода на другия човек да бъде себе си, да има различно виждане за нещата и да се развива. Осъждането от друга страна „затваря“ образа на другия човек чрез етикети, определения и негативни твърдения, без да му позволява да бъде себе си, да се променя в различна посока и да развива себе си по нов начин. Мъдреците някога са казали - „Хората няма да запомнят с какво си бил облечен, нито какво си им казал, но никога няма да забравят как си ги накарал да се чувстват.“ Нека се стремим в общуването си с близки или непознати, да оставяме в тях усещането за равноправие, свобода на словото и възможност за израстване, така ще ни уважават и обичат дори когато имаме какво да добавим относно тяхното поведение или начин на живот. Никой не е съвършен, но всеки може да направи всичко по силите си да помага на другите и на себе си, да станем по-добри във всяко едно отношение.
Коментари
2022-08-07 #1
Жоре
Зависи ако колата е купе правата генерация вдига на купе 19 конски сили
Ако колата е куатро вдига 29 коня със права генерация ако е се е 134 коня ако е се колата става 160 конски сили
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Разговорите с предците: защо мъртвите продължават да живеят в нашите истории
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· За обидата и обидчивостта
· Истинската причина някои хора да постигат повече: как дисциплината побеждава мотивацията
· Как да поддържаме професионален интегритет на работното място
· Стратегическа автентичност: изкуството да бъдеш себе си, без да губиш професионалния баланс
· 5 неща, които споделят хората в най-щастливите връзки
· Токсична връзка vs. труден период
· Защо да си мил може да се окаже по-важно от външния вид
· Защо не трябва да разсейваме шофьора с разговори
· Как да помогнем на децата си да използват изкуствения интелект разумно
· Тийнейджърите и телефоните: защо не вдигат, когато звъниш
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Да научим детето да играе само
Вторник
18
Август 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Предлагайте на момчетата и момичетата алтернативи
Имам дъщеря на 10 години. Тя е общително момиче с приятели момчета и момичета. Обича "народна топка",...
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
Тайната на нормалния живот
Попитали веднъж Мъдреца: - Каква е твоята тайна? Той отговорил: - Аз живея нормален живот – това...
В защита на Храната
Храната. Защо такова обичайно нещо като храната има нужда от защита? Според американският журналист и...
Революционерът Джейми Оливър
Джейми Оливър – световноизвестният готвач, публична фигура и активист за здравословно хранене, е инициатор...
1
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Пъпешът - с цвят на слънце и вкус на лято
Той може да е жълт, оранжев и дори светлозелен, сладък или ароматен, хлебен или по-воднист... Разнообразието...
Не се отказвайте от закуската по време на пости
Закуската по време на пости е първото предизвикателство, с което се сблъскваме. Особено за тези, които...
Трупате ли ненужни вещи?
Едно от нещата, които наистина не обичам, е у дома да е разхвърляно. За мен редът е усещане са спокойствие...
Глогът - още здраве от есента
Глогът е сред онези полезни есенни плодове, от които имаме възможност да се възползваме точно сега. Той...
1
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
"Френският парадокс" - убедителни причини да се влюбим в червеното вино
Благоуханно, с наситен вкус, богато на цвят и носещо уют – какво би могло да бъде по-приятно от чаша...
Съкровищата на малките "нещотърсачи"
Топчета, гума от счупен камион, стара опаковка от дъвка, перо и острилка...прилича на останалото от страни...
Повече за класическата хомеопатия
Ако вече сте на етап, в който сте изоставили споровете за истинността на хомеопатията и сте решили да...
Масло от уинтъргрийн за облекчаване на болки и лошо храносмилане
Етеричното масло от уинтъргрийн, което се извлича от листата на вечнозеленото растение Gaultheria...
1
Умеем ли да се "продаваме"?
Странни са времената, в които живеем…Обществото ни е меркантилно, силно ориентирано към материалните...
Нахутът - вкусен, здравословен и диетичен
С Инна онзи ден се шегувахме помежду си, че толкова обичаме нахут и в Хера имаме толкова рецепти с нахут,...
Скритите опасности на споделянето в социалните мрежи
Темата за и против социалните мрежи сякаш отдавна не стои вече на дневен ред. Очевидно, че всеки е направил...
Маслините – какви видове има и защо са толкова полезни
Малки, разнообразни по форма и цветове, интересни вкусове и с невероятни здравословни ползи – това са...
Най-фертилните храни - II
Да се научим да обичаме Пренаталната психология е категорична, че още от първите дни на зачеването си,...
1
Чучулига, сова или гълъб – кой е вашият биоритъм?
Сутрин трудно отваряте очи, главата ви тежи, не знаете къде сте, а още по-малко - кой сте. Пиете поне...
Грешките, които ни пречат да постигнем целите си
Когато поставяме цели в живота си, е добре да предвидим и малките стъпки, чрез които да стигнем до тях,...
Да се научим от Коледа на чудеса!
Обожавам Коледа! Харесва ми как грейва целия град с блещукащи украси и усмихнати лица. Студеният въздух...
Шампионите на суровите ядки - II
Маслото от бадеми притежава многостранни полезни свойства. В козметиката то има успокояващо, омекотяващо...
За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
Всеки от нас е нараняван и сам наранява, волно или неволно. Общуването стои на принципа на намиране,...
1
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте Често се казва, че всички ние...
Как веганството започва да променя живота ти
Ако се замисляш за това, как веганстстово би променило живота ти, значи той вече се променя. Това е повече...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook