Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Синдром на информационното претоварване


Когато информацията стане твърде много


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Толкова сме свикнали с информацията, че дори не отчитаме как тя лавинообразно превзема живота ни. Още в леглото сутрин проверяваме фейсбука, после сутрешните блокове, радиото в колата, на работа - също. И всички тези реклами, коит осе борят за вниманието ни - бълвайки за отрицателно време тонове информация. Това състояние на постоянен прием на информация не се нарича "модерен живот", това е претоварване за мозъка с опасни последствия.

Само преди няколко десетилетия у нас информацията като че ли беше един от най-големите дефицити. Хората живееха в силно ограничена информационна среда и тогава, буквално всяко късче знание беше поемано с невероятен интерес и благоговение. Надали тогава някой си е представял, че в съвсем обозримото бъдеще, човечеството ще бъде изложено на коренно противоположната действителност – тази от информационното пренасищане, способно да ни доведе до абсолютно изключване за околния свят и неспособност за справяне с прости житейски ситуации, без предварителното изчитане на купища книги, статии и публикации.

Всъщност, още през 1970 г., в една от книгите си, американския футурист (учен, който се занимава с прогнози за бъдещето) Алвин Тофлър („Шок от бъдещето“) споменава за феномена „информационно претоварване“. Но какво е имал предвид авторът? По думите на учени и психолози,

информационното претоварване се случва тогава, когато количеството информация, което попада в полезрението ни, значително надвишава нашия капацитет за възприемане


А това води до все по-голяма трудност при взимане на адекватни решения и справяне с предизвикателствата около нас.


Как да разпознаем информационното претоварване?

Ако бързо забравяте току-що получената информация и имате чувството, че денят ви е напълно празен, а примерно сте чели цял ден в интернет или сте гледали телевизия;

Ако информацията около вас е толкова много, че вместо да ви помага, намалява способността ви за концентрация и работа (т.е. да свършите нещо от начало до край, без сами себе си да прекъснете);

Ако деактивирането на видимо излишно приложение от телефона ви или изтриването на профила ви в социална мрежа, буди у вас чувство на тревожност, че ще изпуснете нещо важно;

Ако в умът ви трескаво се гонят безброй мисли, картини, впечатления. Денонощно.

Ако усамотяването и почивката за повече от ден-два се превръщат за вас в кошмар, а не в средство за релаксация;

Ако все по-често се чувате да казвате, че времето не ви стига, а реално не сте свършили нищо съществено и по-различно от това да четете – от не един и два, а цели десет източника например;

...то със сигурност влизате в графата на информационно затормозените.

В капана на информационното претоварване може да попадне всеки – от безделниците, които се чудят как да убият времето до наистина дейни и натоварени с ангажименти хора, за които четенето, научаването на нови неща и информираността са приоритет. От малки деца до възрастни – хора, които тепърва се запознават с безграничните възможности на интернет и медиите – във всичките им разновидности и форми. Особено внимание на този синдром трябва да се обърне за учащите и студентите.

Но независимо от възрастта и социалния статус, е вече доказано, че този вид претоварване, носи със себе си и редица вреди на тялото, мозъка и продуктивността ни. И тъй като подобен „феномен“ е неминуемо поредния вид дългосрочен стрес за нашия организъм, то той може да предизвика редица неприятности: безсъние, смущения в централната нервна система, сърдечни проблеми, намаляване на имунитета и прочее.

Що се касае продуктивността, то прекалената информираност отново пречи. Ако съвсем честно и обективно пресметнете колко от времето си прекарвате в четене на абсолютно несъществени неща, то ще установите, че времето, което използвате, за да работите – пълноценно и концентрирано, намалява с поне няколко часа дневно. И не на последно място – многото информация убива една много ценна наша заложба: човешката интуиция. Факт е, че се раждаме с изключително силна интуиция, но поради една или друга причина, с течение на годините, ние я притъпяваме до степен, в която тя не може да ни бъде от полза. И дори и да не искаме да си го признаем, безразборното затрупване с информация е една от причините.

За наша радост и интуицията, и продуктивността, и дори здравето могат да бъдат върнати в нормални рамки, ако поради някаква причина сте допуснали многото информация повече да ви навреди, отколкото да ви помогне.



Как да се справим с информационното претоварване?

Подреждайте приоритети и се придържайте към тях. Признайте си честно, кое за вас е по-важно: да сте осведомени по всички въпроси и новини от света или може би вие самите? А може би вашето семейство? А удоволствието от живота? Ако не намирате време за наистина важните неща в живота ви, то е време да смените тактиката. А това няма да се случи, ако проверявате фейсбук или мейла си през 10 минути.

Отървете се от излишните източници на информация. Когато преди време взех решение да се разделя с телевизора си, подобна крачка ми се струваше като огромен подвиг. Толковя бях свикнала с шума от екрана и лошите новини, които уж не гледах, но някак си винаги успяваха да се запечатат някъде дълбоко в посъзнанието ми, че телевизията ми се струваше като част от мен самата. Реших проблема радикално, като се разделих с телевизора от раз. Оказа се съвсем безболезнено и много, много полезно за мен и цялото ми семейство.

Тренирайте мозъка си. Решавайте кръстословици, учете чужди езици, четете художествена литература. Това са все упражнения, които тренират умението ви за съсредоточаване, паметта и логиката ви, развиват въображението ви – напук на информационното претоварване.
Подбирайте източниците си. Да вярваш на всичко прочетено в мрежата и медиите е като да се довериш на съветите и мнението на всеки срещнат по улицата. Без изключение. Ако се научим първо да филтрираме и подбираме източниците си на информация, то със сигурност ще намалим и излишния информационен шум около нас.

Почивайте си. Доколкото е възможно, изключвайте притока на информация, колкото е възможно по-дълго. В началото това ще доведе то тревожност и дори паника, че нещо някъде се случва, без да знаете, но ако проявите упорство, ще успеете и ще се насладите на тишината в главата ви. Това най-добре става сред природата и с приятелите ви. Излизайте на дълги разходки, правете си срещи наживо, а не само в чатовете и се забавлявайте без телефони, таблети и постоянен интернет. Светът ще се върти и без вас за малко.

И една хитринка: Нека информацията, която търсите и четете в интернет пространството да отговаря на едно единствено изискване – да отговаря на въпроса „С какво ми помага?“, т.е. да я ползвате, защото имате нужда. Но не и затова да четете десетки мнения по форуми (голяма част, от които не са меродавни), да разлиствате безцелно от сайт в сайт и от блог в блог или да проверявате новините на всеки половин час. Нека информацията бъде ваш помощник, а не ваш враг.
Виж още статии за:   Здрав дух · Виртуалното пространство ·
Коментари
2017-09-13 #1
newbie3
Много хубава статия! Благодаря Ви за нея, г-жо или г-це Илиева! Смятам и аз да преосмисля моето отношение към информационния поток (което означава и още по-голяма селективност дори на книгите, които чета, тъй като някои от тях са повече разход на време, отколкото реална полза за мен). Считам, че занимания като колоездене и срещи с качествени хора на живо са в пъти по-приятни и полезни, отколкото безцелното сърфиране в Мрежата. Ще помисля и ще направя нещо по въпроса (аз и досега съм правил, но има какво да се промени още).
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Виж още статии за:   Здрав дух · Виртуалното пространство ·
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Избелване на зъбите: митове и истини
Усмивката е нашата визитна картичка. Когато тя е ослепително бяла и красива, ще даряваме околните по-често...
Много хубаво не е на хубаво. Защо пък да не е?
Сигурно поне веднъж в живота сме си казвали, че много хубаво не е на хубаво. Минавала ни е подобна мисъл,...
С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
Спортни летни занимания на открито
Всяка година чакаме с нетърпение времето за слънце и море, за да помързелуваме на воля и „да заредим...
Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
Майката - пръв помощник на педиатъра
Да, ние не сме дипломирани доктори, но сме единствените, които могат така да помогнат на педиатъра за...
Как да си направим: Лавандулова възглавница
Признавам, че аз самата рядко страдам от безсъние. Ала ми се стори изкушително, преди да заспя, докато...
Наопаки
Мисленето в точно определени рамки ни помага да се справяме по-лесно, машинално, с ежедневните задачи....
Лошият дъх – една неудобна тема
Без преувеличение лошият дъх може да разруши приятелство, любовна връзка, служебни отношения. И то без...
Толкова ли е страшна самотата?
Когато хората се приберат по домовете си и суматохата по улиците заглъхне; когато колите се кротнат в...
След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
Заболявания и лекарства, от които се пълнее
Често сме чували хора с наднормено тегло, да „оправдават” излишните си килограми с реални или мними заболявания....
От къде идва чувството на несигурност?
Казано най-просто и ясно несигурността се свързва с наличието на съмнения. Когато се съмняваме...
Маслото от чаено дърво – естественият антибиотик
Често сме склонни да подценяване природните средства за лечение, особено когато става въпрос за бактериални...
Фитнес режим за мозъка
Мозъкът също има нужда от грижа и упражнения – точно като останалите части на човешкото тяло. Всъщност,...
Непосилната монотонност на ежедневието
Отново понеделник. Ставам и тръгвам на работа. Дългото пътуване в автобуса. На отиване и връщане. Време...
Електрическата четка за зъби – лукс или необходимост?
Тя е модерна, технологична, с много функции и има претенции да измива най-добре зъбите. Дали обаче е...
Балет за възрастни – за добра фигура, грация и повече самочувствие
Балетът е изключително красиво изкуство, което преплита красота и грация, драматургия и хореография,...
За какво помага мечото грозде?
То е вечнозелен храст с малки червени плодчета, които няма как да не сте виждали. Ако пък имате проблеми...
Малките ни бунтове
В Древен Рим имало един празник наречен Сатурналии. По време на честването му, всяка година в края на...
"Мамо, да ти разкажа ли един виц?"
Може ли едно дете да се научи на чувство за хумор? Зависи ли от гени или единствено от темперамента на...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Нийм - билката-чудо на Аюрведа
Малко вероятно е да сте чували за него, но запознавайки се с ползите му, определено ще останете впечатлени....
Лечебните ползи на катранения сапун
Белият бор е един от най-мощните природни лечители. Силата на дървото е толкова голяма, че дори въздухът...
Зимата - стрес за организма и шок за кожата
Стрес за организма и шок за кожата. Така доц. Весел Кантарджиев описва рязката смяна на дългите и топли...
Палео хранене
Напоследък все повече се засилва интересът към изконните принципи на хранене на човека. Връщането назад...
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Вместо паста за зъби
Когато непредвидено ви свърши солта късно вечерта, може просто да отскочите до съседката за една лъжичка...
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook