Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Синдром на информационното претоварване


Когато информацията стане твърде много


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Толкова сме свикнали с информацията, че дори не отчитаме как тя лавинообразно превзема живота ни. Още в леглото сутрин проверяваме фейсбука, после сутрешните блокове, радиото в колата, на работа - също. И всички тези реклами, коит осе борят за вниманието ни - бълвайки за отрицателно време тонове информация. Това състояние на постоянен прием на информация не се нарича "модерен живот", това е претоварване за мозъка с опасни последствия.

Само преди няколко десетилетия у нас информацията като че ли беше един от най-големите дефицити. Хората живееха в силно ограничена информационна среда и тогава, буквално всяко късче знание беше поемано с невероятен интерес и благоговение. Надали тогава някой си е представял, че в съвсем обозримото бъдеще, човечеството ще бъде изложено на коренно противоположната действителност – тази от информационното пренасищане, способно да ни доведе до абсолютно изключване за околния свят и неспособност за справяне с прости житейски ситуации, без предварителното изчитане на купища книги, статии и публикации.

Всъщност, още през 1970 г., в една от книгите си, американския футурист (учен, който се занимава с прогнози за бъдещето) Алвин Тофлър („Шок от бъдещето“) споменава за феномена „информационно претоварване“. Но какво е имал предвид авторът? По думите на учени и психолози,

информационното претоварване се случва тогава, когато количеството информация, което попада в полезрението ни, значително надвишава нашия капацитет за възприемане


А това води до все по-голяма трудност при взимане на адекватни решения и справяне с предизвикателствата около нас.


Как да разпознаем информационното претоварване?

Ако бързо забравяте току-що получената информация и имате чувството, че денят ви е напълно празен, а примерно сте чели цял ден в интернет или сте гледали телевизия;

Ако информацията около вас е толкова много, че вместо да ви помага, намалява способността ви за концентрация и работа (т.е. да свършите нещо от начало до край, без сами себе си да прекъснете);

Ако деактивирането на видимо излишно приложение от телефона ви или изтриването на профила ви в социална мрежа, буди у вас чувство на тревожност, че ще изпуснете нещо важно;

Ако в умът ви трескаво се гонят безброй мисли, картини, впечатления. Денонощно.

Ако усамотяването и почивката за повече от ден-два се превръщат за вас в кошмар, а не в средство за релаксация;

Ако все по-често се чувате да казвате, че времето не ви стига, а реално не сте свършили нищо съществено и по-различно от това да четете – от не един и два, а цели десет източника например;

...то със сигурност влизате в графата на информационно затормозените.

В капана на информационното претоварване може да попадне всеки – от безделниците, които се чудят как да убият времето до наистина дейни и натоварени с ангажименти хора, за които четенето, научаването на нови неща и информираността са приоритет. От малки деца до възрастни – хора, които тепърва се запознават с безграничните възможности на интернет и медиите – във всичките им разновидности и форми. Особено внимание на този синдром трябва да се обърне за учащите и студентите.

Но независимо от възрастта и социалния статус, е вече доказано, че този вид претоварване, носи със себе си и редица вреди на тялото, мозъка и продуктивността ни. И тъй като подобен „феномен“ е неминуемо поредния вид дългосрочен стрес за нашия организъм, то той може да предизвика редица неприятности: безсъние, смущения в централната нервна система, сърдечни проблеми, намаляване на имунитета и прочее.

Що се касае продуктивността, то прекалената информираност отново пречи. Ако съвсем честно и обективно пресметнете колко от времето си прекарвате в четене на абсолютно несъществени неща, то ще установите, че времето, което използвате, за да работите – пълноценно и концентрирано, намалява с поне няколко часа дневно. И не на последно място – многото информация убива една много ценна наша заложба: човешката интуиция. Факт е, че се раждаме с изключително силна интуиция, но поради една или друга причина, с течение на годините, ние я притъпяваме до степен, в която тя не може да ни бъде от полза. И дори и да не искаме да си го признаем, безразборното затрупване с информация е една от причините.

За наша радост и интуицията, и продуктивността, и дори здравето могат да бъдат върнати в нормални рамки, ако поради някаква причина сте допуснали многото информация повече да ви навреди, отколкото да ви помогне.



Как да се справим с информационното претоварване?

Подреждайте приоритети и се придържайте към тях. Признайте си честно, кое за вас е по-важно: да сте осведомени по всички въпроси и новини от света или може би вие самите? А може би вашето семейство? А удоволствието от живота? Ако не намирате време за наистина важните неща в живота ви, то е време да смените тактиката. А това няма да се случи, ако проверявате фейсбук или мейла си през 10 минути.

Отървете се от излишните източници на информация. Когато преди време взех решение да се разделя с телевизора си, подобна крачка ми се струваше като огромен подвиг. Толковя бях свикнала с шума от екрана и лошите новини, които уж не гледах, но някак си винаги успяваха да се запечатат някъде дълбоко в посъзнанието ми, че телевизията ми се струваше като част от мен самата. Реших проблема радикално, като се разделих с телевизора от раз. Оказа се съвсем безболезнено и много, много полезно за мен и цялото ми семейство.

Тренирайте мозъка си. Решавайте кръстословици, учете чужди езици, четете художествена литература. Това са все упражнения, които тренират умението ви за съсредоточаване, паметта и логиката ви, развиват въображението ви – напук на информационното претоварване.
Подбирайте източниците си. Да вярваш на всичко прочетено в мрежата и медиите е като да се довериш на съветите и мнението на всеки срещнат по улицата. Без изключение. Ако се научим първо да филтрираме и подбираме източниците си на информация, то със сигурност ще намалим и излишния информационен шум около нас.

Почивайте си. Доколкото е възможно, изключвайте притока на информация, колкото е възможно по-дълго. В началото това ще доведе то тревожност и дори паника, че нещо някъде се случва, без да знаете, но ако проявите упорство, ще успеете и ще се насладите на тишината в главата ви. Това най-добре става сред природата и с приятелите ви. Излизайте на дълги разходки, правете си срещи наживо, а не само в чатовете и се забавлявайте без телефони, таблети и постоянен интернет. Светът ще се върти и без вас за малко.

И една хитринка: Нека информацията, която търсите и четете в интернет пространството да отговаря на едно единствено изискване – да отговаря на въпроса „С какво ми помага?“, т.е. да я ползвате, защото имате нужда. Но не и затова да четете десетки мнения по форуми (голяма част, от които не са меродавни), да разлиствате безцелно от сайт в сайт и от блог в блог или да проверявате новините на всеки половин час. Нека информацията бъде ваш помощник, а не ваш враг.
Виж още статии за:   Здрав дух · Виртуалното пространство ·
Коментари
2017-09-13 #1
newbie3
Много хубава статия! Благодаря Ви за нея, г-жо или г-це Илиева! Смятам и аз да преосмисля моето отношение към информационния поток (което означава и още по-голяма селективност дори на книгите, които чета, тъй като някои от тях са повече разход на време, отколкото реална полза за мен). Считам, че занимания като колоездене и срещи с качествени хора на живо са в пъти по-приятни и полезни, отколкото безцелното сърфиране в Мрежата. Ще помисля и ще направя нещо по въпроса (аз и досега съм правил, но има какво да се промени още).
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
Виж още статии за:   Здрав дух · Виртуалното пространство ·
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хипохондрията - или когато грижата за здравето е прекалена
Хипохондрията е заболяване, при което човек вярва, че е болен или по-точно, въобразява си, че има симптомите...
Как силовите тренировки оформят мускулатурата и повишават тонуса - ползи и съвети
За силовите тренировки има изписано и изговорено много и въпреки всичко, често хората остават в заблуда...
Селъри - хрупайте за здраве
Когато си говорим за листна целина, позната още като кервиз, немалка част от нас не е очарована, тъй...
Национална лятна АНТИСПИН кампания "Животът е безценен!"
За десета поредна година Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд за...
Витамините – колко и кога?
Сезони, когато вирусите атакуват най-активно, са преходните - пролетта и есента. Но Този път болестите...
Есенно пречистване на организма със сезонни храни
През есента природата навлиза във фаза на оттегляне, жизнените сокове на растенията се връщат обратно...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
Масло от борови иглички – за какво помага и как да го използваме?
Етеричното масло от борови иглички е целогодишен източник на добро здраве. То се извлича чрез процес...
Левурда - още една българска суперхрана
Растението левурда (още див чесън) беше дълго време пренебрегвано, но тенденцията в последните години...
Да живееш естествено = да живееш истински
Да живееш истински, значи да живееш естествено. Това обаче го разбрах по-късно, когато сама се изненадах...
Признаци на хормонален дисбаланс
Нарушенията в ендокринната система могат да бъдат не по-малко опасни от тези в сърдечно-съдовата например,...
Спрете злото, докато не съществува
Спрете злото, докато не съществува, задръжте болестта, преди да се появи....
Бок чой - екзотичният братовчед на зелето
Обичате ли зеле? Аз не съм сред най-големите му почитатели, но затова пък намерих идеалния му заместител,...
Списание Hera.bg подкрепя Коледните пости
Коледните пости вече започнаха. И тази година ще подкрепим всички читатели, които са решили да постят....
Велоергометър. Защо пък не!
Дали, ако си купя велоергометър, няма бързо да ми омръзне и после само да ми пречи из къщи? Дали ще отслабна...
Грешките, които ни пречат да постигнем целите си
Когато поставяме цели в живота си, е добре да предвидим и малките стъпки, чрез които да стигнем до тях,...
Тофу – да похапнем здравословно
Тофуто е традиционно ястие, характерно за японската кухня. Но то е любимо и на много хора, които спазват...
Инулинът - що е то?
Установено е, че в миналото нашите предци са консумирали всеки ден около 200 г различни диетични фибри,...
Анорексия или просто диета - II
Правилният подход Но как да разберете в опасност ли е вашето дете? И как трябва да реагирате? На първо...
Седемте правила на ентусиазма
„Нищо велико не е било постигнато без ентусиазъм“ - Ралф Уолдо Емерсън Ентусиазмът е...
Искате да носите обяд в офиса, но се чудите как точно става? Съвети за начинаещите
Да си носиш обяд в офиса или да опаковаш нещо от дома за детето в училище отново дойде на мода и Слава...
Подправки за красива фигура
Ето, че дойде лятото и вече се оглеждаме за по-ефирни дрехи. За жалост, някои от нас, са понатрупали...
Старите снимки
Снимките са нашият човешки опит да надхитрим времето, да го хванем в капан. За един миг то да ни стане...
Любовта, която разрушава всичко по пътя си
Запитвали ли сте се дали има любов, която руши? Обикновено, когато се съберем с някого, ние градим, стараем...
Мантра - звукът, който лекува
Думата мантра бавно, но сигурно се вмъква сред познатите ни чуждици. Повечето хора не я използват в активния...
Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
Появи се ново проучване на американски учени, което показва връзка между всекидневното ядене на гъби...
Просто, вкусно и полезно...като леща
Пренебрегваме кафявата леща по куп неясни причини - не особено примамлив вънешен вид, ограничените рецепти...
Нощното напикаване при децата
Нощното напикаване при децата е проблем, свързан предимно със съзряването на нервната им система. Той...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
Утехата без думи и къде можем да я потърсим
Много често, напълно необяснимо изпадаме в дълбоки черни дупки. Без конкретна причина понякога, може...
Още от тайните на кокосовото масло и можем ли да си го правим сами
Знаете ли, че шейсет процента от човешкия мозък се състои от мазнини? В такъв случай е добре да обърнем...
Имаме по една лъжица пластмаса в мозъка. Колко опасни са микрочастиците за здравето ни?
"Тези микропластмасови частици са като троянски коне – те носят със себе си хиляди химикали, съдържащи...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook