Кайсията – шампион по бетакаротин
 Слънчевата и ароматна кайсия е близък роднина на всички костилкови плодове, които се отглеждат у нас – сливата, черешата, вишната, прасковата и бадема. Родината й е далечен Китай, но в Европа навлиза през Армения, на което се дължи ботаническото й наименование – Prunus armeniaca (букв. Арменска слива).
Кайсиите освен много ароматни, са и изключително полезни. Те водят първенството по съдържание на бетакаротин сред плодовете. Само 150-200 гр. от тях могат да ни осигурят необходимата дневна доза от вит. А. Заради това се препоръчват за подобряване на зрението, подсилване на имунната система и козметични грижи „от вътре”, тъй като подобряват състоянието на косата, кожата и ноктите. Кайсиите съдържат още вит. С (10 мг. на 100), рутин (вит. Р) за укрепване на кръвоносните съдове, ниацин (вит. В 3 или РР), който също се грижи за здравия вид на кожата. Вит. В1 пък подпомага растежа и умствените способности, заради което плодовете са особено полезни за децата.
От минералните вещества кайсиите са най-богати на калий - 300 мг в пресните плодове и няколкократно повече в сушените (около 1.5 гр.). Заради това се препоръчват на хора със сърдечно-съдови заболявания. Съдържат още магнезий, който противодейства на стреса и подобрява настроението и работата на мозъка, калций за здрави кости и желязо, което подсилва защитните сили на организма.
Една от най-ценните вещества в кайсията е пектинът. Той е причина плодовете не само да се приготвят на вкусен мармалад (пектинът е желиращо вещество), но и да се използват за детоксикация, тъй като извежда вредните вещества от организма. Приготвени на сок, са чудесно средство за подобряване на чревната микрофлора, а в сушен вид са витаминна бомба за зимата.
Изсушете си кайсии
Изберете зрели и здрави плодове и извадете костилките. Дори един малък загнил участък може да зарази с плесен всички изсушени кайсии. За да предотвратите развитието на микроорганизми, бланширайте плодовете за няколко минути или ги оставете на пара. Ако искате да запазите и апетитния им оранжев цвят, предварително ги накиснете в лимонов или портокалов сок. Той съдържа много витамин С, който ще предотврати окислението на кайсиите.
Самото сушене става на слънце, като плодовете се слагат на равни повърхности и се покриват с марля, за да не ги кацат насекомите. Няколко пъти на ден се разбъркват с дървена лъжица, а когато станат гъвкави са вече готови. След това кайсиите се прибират в найлонови торбички, които се затварят плътно и се съхраняват далеч от влага. С времето цветът им ще започне да потъмнява, но това не бива да ви притеснява.
Не изхвърляйте костилката
За разлика от своите роднини (изключение прави само бадемът), кайсията има ядлива костилка. Тя е богата на белтъчини и на омега-6-мастни киселини. Въпреки името си, ликьорът Амарето се приготвя по-често от кайсиеви ядки и по-рядко от бадеми. Причината е, че двата вида си приличат на вкус, a тези от тях, които са горчиви съдържат веществото амигдалин, за което се предполага, че унищожава раковите клетки. Дори някъде може да се срещне под името витамин В 17. Въпреки това горчивите ядки трябва да се избягват (или да се консумират не повече от 2-3 на ден, защото в по-големи количества могат да причинят отравяне.
|
Коментари
2015-06-23 #13  Гергана Ковачева Полезно е
2012-07-20 #12  Инна Георгиева Ми в нашия плод и зеленчук ги има, учудих се много, но след като си припомних от статията на Теодора, че сливата и кайсията са от едно семейство ми се стори много логично да има такава кайсия. Понеже ей го на, морков ако видим в черно няма да хапнем, ама истинския, оригинален морков си е бил такъв 
2012-07-20 #11  Цвети това е някакво генно ашладисано бедно овошчи  ))))) аз съм яла ябълки с вкус на круша.....докъде ли може да стигне това ашладисване 
2012-07-20 #10  teodora Eхее, откъде ги намери?
2012-07-20 #9  Инна Георгиева Момичета, ядох черни кайсии тези дни.
На вкус са като сливи  )
2010-09-11 #8  Krasi Костилките, какво да правим с костилките?
2010-09-10 #7  Магдалена Как лесно се чупят костилки от кайсии - някой знае ли? Имам голямо количество и на ръка ще е трудно. Ще бъда благодарна, ако някой посочи къде механизирано се извършва това. Ако пък някой ги изкупи - още по-добре!
2010-06-05 #6  Инна Георгиева Не съм чак толкова на ти - мислех че е подвид дребна кайсия, която може да расте и без грижи. Тези за които разправям със сигурност са сяти дървета  Както по пътя за Русе има череши да речем.
2010-06-05 #5  Iskra Ами Ин, зарзалите са необлагородени кайсии, тоест поникнали от костилка.
2010-06-05 #4  Инна Георгиева И аз съм любител на кайсиите. Миналата седмица имах гости, та те бяха взели кайсии - Но явно още не им е сезон - никакъв вкус.
Колко много съм чупила костилки от кайсии ехеееееее. Обаче хм мисля, че не всички костилки бяха горчиви
Помня като дете, че пътувахме по някакъв път и от двете му страни имаше плодни дръвчета със зарзалки - като кайсии, но някакви по-диви.
И сушените кайсии обичам! До колкото знам обаче за да им запазят цвета слагат някаква химия.
2010-06-04 #3  Цвети И аз май като принцесата тоз път  )) Кайсийките са супер - оранДжеви, сладки, ароматни, а ако са селски и ти си под дървото ..........
Аз се сещам, че дюля не обичам много - много, на сладко- да , но инак...
Замисляли сте се, че плодовете са на двойки - ябълка-круша, праскова-кайсия, диня-пъпеш, череша-вишня, лемони-потокали...Е не всички де, но повечето 
2010-06-04 #2  Iskra И за мен това е един от любимите плодове. Обичам го под всякаква форма, дори тази година планирам да направя мармалад. 
2010-06-04 #1  wildprincess О.да!Обичам кайсии!  Цената им се задържа висока и затова никиоа не мога да им се наям!Обичам и сушени и то много!
Плодовете са хубаво ещо!Като се замисля няма плод който да не обичам.Някой повече,други по-малко ,но обичам всички плодове. 
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Хвойната – мощно билково действие и ароматерапия
Хвойната предпочита горите и полугорските масиви и при благоприятни условия живее наистина много дълго....
 Кои храни са полезни за здрав стомах и добро храносмилане?
Още Хипократ е казал, че всички болести започват в червата. Лошото състояние на чревната флора може да...
  Скучно ми е...
„Скучно ми е...„ е оплакване, което доста често може да бъде чуто в днешно време, за жалост, повече от...
 С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
  Как да разпознаем фалшивите приятели?
Все по-трудно се ориентираме за хората около нас - маските стават все по-сложни, нямаме време и енергия...
  Неудобствата, които само дамите с голям бюст ще разберат
Обикновено хората си мислят, че дамите с голям бюст са щастливки. Мъжете ги обграждат с внимание или...
  Връзка между желание и действие
Има разлика между желание и действие, между това, което искаме и това, което правим. Но до голяма степен...
 Възстановяване след празниците
Как е след празниците? Казано накратко – неприятно. Защо? Отговори колкото щеш. Всяко превключване на...
 Сутрешни ритуали за страхотен ден
Когато един ден започне без тонус и енергия, той върви така до вечерта. Задълженията ни се струват безкрайни,...
  Чувството, че си неудачник
Чувството, че си неудачник, е именно чувство – може наистина да си такъв, а може и да не си. Независимо...
 Сладки сънища, върнете се!
За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш,...
 Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
Жените в менопауза, които често изпитват екстремни симптоми като горещи вълни и нощно изпотяване, са...
|