Сярата - минералът на здравето и красотата
 Какво си представяте, като чуете "сяра" ?
Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка към огньовете на ада? Представяте ли си остра, задушлива миризма на врящ казан с катран? А може би случайно сте чували, че е ценна съставка от бабешки лек във времената, когато е нямало фармацевтични гиганти.
 Мина за сяра на о. Ява - едно от местата с най- тежки условия на труд в света. |
Сярата е позната на човечеството отдавна.
Добивали са я от самородни находища отпреди 2000 години пр.н.е. Името й произлиза от санскритската дума „сира“, която означава светложълт и „сулвере“ – спя или убивам. Прочутият в древността „гръцки огън“ е смес от селитра, въглен и сяра. Сярата има дълга история и свойствата й са познати от хиляди години, именно заради тях има такова славно място в представата ни за Ада.
Кои са химичните и свойства?
Сярата е мек кристал с лимоненожълт цвят. Чистото вещество има много слаб, почти недоловим мирис. Неприятната миризма на развалени яйца се дължи на съединението й с водорода - сероводород. Серните пари – сероводород и серен двуокис са отровни. Неразтворима е във вода, а като се запали, гори със синкав пламък.
Сярата и здравето
Тя е осмият или деветият най-разпространен елемент в човешкото тяло, но за нея почти не се говори или я откриваме епизодично в състава на някои хранителни добавки. От всички минерали, необходими за човешкия организъм , тя е най-оскъдно представена като информация . Важното й значение обаче не може да се пренебрегне и заслужава да й обърнем нужното внимание.
Тя се съдържа във всички клетки на човешкото тяло, но най-вече в костите, ставите, мускулната тъкан, кожата, косата и ноктите, зъбния емайл.
Недостигът на сяра в организма е причина за възникване на сериозни ставни проблеми, разширени вени, загуба на еластичност на кожата и поява на бръчки, окапване на коса, втвърдяване на артерии, чупливи нокти, ниска имунна защита. Дефицитът й води до задържане синтезът на белтъците, което означава образуване на некачествени и нездрави клетки.
Затова тя има значителен принос към здравето.
 Изгражда клетъчните мембрани, участва в синтеза на най-срещаните протеини в тялото - колаген и кератин и аминокиселините цистеин, хомоцистеин, таурин и метионин. Богатият на сяра колаген задържа влагата в клетките, а съдържанието й в кератина придава по-голяма устойчивост и гъвкавост, здравите тъкани зависят много от нея.
 Детоксикира и дезинфектира кръвта, освобождавайки я от тежки метали - това й свойство я прави незаменим помощник в борбата с възпалени стави, сухожилия и мускули.
 Участва в химичната структура на хондроитин сулфат - вещество, важно за ставите и помага при справянето със спортни травми.
 Подпомага окислителните реакции, като се включва в състава на коензим А.
 Подобрява имунната система – това е особено важно за активно спортуващите, защото те имат специфично занижен имунитет и са предразположени към кожни заболявания.
 Важната е ролята й в метаболизма на въглехидратите, влияе на нивото на кръвната захар и при дефицит се нарушава синтеза на инсулин.
 Предотвратява преждевременно стареене, има антиалергичен ефект, забавя оплешивяването.
Как да се приема сярата?
Позната е в две основни разновидности – органична и неорганична.
Неорганичната е силно токсична и не се препоръчва за употребата. Органичното съединение на сярата се нарича метилсулфонилметан /МСМ/, който е полезният за организма. Приема се във вид на хранителна добавка, а пълноценното хранене задоволява нуждите от този елемент. Необходимата дневна доза за възрастен човек варира от 1000 до 4000 мг. дневно, като за активно спортуващи може да достигне до 8000 мг. Предозиране на МСМ /като добавка към храната/ не се наблюдава дори при продължителна употреба на високи дози. Излишното количество се изхвърля от организма без да причинява вреда. Сярата се усвоява в стомаха, дванадесетопръстника и тънките черва.
Храните и веществата , които съдържат сяра в най-голямо количество
Жълтъкът на яйцето е първенец. След това се нареждат чесън, лук, брюкселско зеле, малини, боб, пшеничен зародиш, риба, соя, ряпа. Добре балансираната протеинова диета дава на нашия организъм необходимото дневно количество от полезния минерал.
Освен от храната, която приемаме, сяра може да се набавя чрез хранителни добавки , съдържащи хондроитин сулфат, глюкозамин сулфат, аминокиселини и вещества, съдържащи сулфатни групи, комплексни минерални препарати, в състава на които има лесно усвоимата форма МСМ /метилсулфонилметан/.
Минералните води със силен мирис на развалени яйца са много полезни и се използват за пиене и бани с положителен ефект. Курортни места у нас, известни със сярната си вода, са Кюстендил, Велинград, с. Баня, Пловдивско, Бургаски минерални бани.
Сярата и красотата
Приложение в домашни условия:
Медицинска сяра на прах /за пиене и външно приложение/ можете да намерите в магазинчето на Хера и в някои аптеки.
Маски за лице със сяра можем да си направим сами, като незабавния ефект приятно изненадва.
Първи вариант: една лъжичка сяра на прах /от аптеката/ се разбърква със сапунена пяна от неутрален или бебешки сапун до получаване на хомогенна смес. Получената гладка кашица се намазва на лицето, като се избягва зоната около очите. След 20 мин. се изплаква с хладка вода. Резултатът е видимо успокоена кожа с избистрен тен и почистени черни точки.
Втори вариант : Смесвате лъжичка сяра, жълтък от яйце и лъжичка мед. Разбърквате докато се хомогенизира сместа и нанасяте на лицето и шията. След като изсъхне се изплаква с хладка вода.
Още едно приложение на сярата в домашни условия - за вътрешна употреба: домашен лек при при стомашни проблеми, болки в корема и запек – лъжичка сяра се разбърква с пчелен мед и се приема сутрин на гладно в продължение на месец. Почива се десет дни и при нужда се повтаря още един месец .
Не бива да се притеснявате дали организмът ви изпитва недостиг на сяра. Пълноценното и здравословно хранене е достатъчна грижа за здравето и красотата и осигурява ценният елемент в необходими количества. |
Коментари
2020-06-18 #23  Жанет Такива са всимки вече за съжеление крият истината не самосамо за сярата а за всичко ....
2019-08-27 #22  Мария Хаджиева Към Стефи.Имам полезна информация ,която бих споделила с Вас.Ако желаете пишете ми на имейл:miastil@abv.bg Ще се радвам да Ви бъда полезна!
2016-11-22 #21  Стефи Здравейте.Имам доста проблеми по кожата.Имам розацея и рейно.Ако на някой нещо му е помогнало,ще се радвам да го сподели.Благодаря ви!
2015-10-03 #20  Дарена Йорданова Миналата година си купих пакетчета по 50 грама за 1.09 лв. Вземам всеки ден . Към килограм тахан прибавям 4-5 лъжици мед и една препълнена лъжица сяра. Това количество ми е за около седмица , до 10 дена. Не знам дали сярата е достатъчна , но като се има в предвид че не можем да си я добавим по друг начин , все е нещо 
2015-09-25 #19  Aлбена Здравейте, съжелявам, че е имало въпроси към мен и чак сега се включвам
На въпроса на Цвети, какъв мие бил дерматологичния проблем - След прием на АБ 9 месеца поред за по 10-тина дни (проблемни сливици и постоянни ангини) ми се появиха странни пъпки по кожата не акнетични, а по скоро от интоксикацията от АБ. И тогава дерматолога ми предписа меда и сярата за прочистване.
На въпроса на Ани и Никола - Пакетчето е 50 гр. медицинска сяра от аптеката в буркан литър мед (стандартен компотен буркан) 
2015-09-25 #18  Димка .Имам алергия от година.Ще опитами със сяра.Благодаря Вики!
2015-09-08 #17  Вики Здравейте, бих искала да споделя лечение на алергия-всякакъв вид: 1 ч.чаша кисело мляко с 1 лъжица сяра. Приема се сутрин на гладно в продължение на 15 дни. Алергията изчезва завинаги!
2015-03-04 #16  emiliq Благодаря за отговора Дарена.
Бъдете здрава !
2015-03-04 #15  Дарена Йорданова Емилия , няма значение с какво ще приемате сярата , важно е да не ви е неприятно . Когато нещо не ви харесва , организма реагира с блокада . Аз не понасям меда , но в тази смес не ме дразни . Ако искате обаче да се лекувате от пневмония , добре е да спазвате предписаното - нали така правим с лекарствата ! 
2015-03-04 #14  Дарена Йорданова Здравейте ! Хриска никакъв проблем няма да имате с миризмата . Аз имам много чувствително обоняние и никога не съм усетила промяна в телесната миризма . Не се доверих на лекари и аптекари , които ме критикуваха , а на факта че майка ми е жива , че децата ми са здрави . Няма да замиришете , повярвайте !Желая ви скорошно оздравяване ! 
2015-03-02 #13  хриска Купих си медицинска сяра от аптеката, и аптекарката учудена ме пита как така ще го пия това нещо, кожата ми ще замиришела, нямало да се стои около мен  , така ли е? Аз все пак си взех и ще пия, ако почна да мириша на запъртък ще я спра 
2015-03-02 #12  emiliq Здравейте, за вътрешна употреба само с мед ли се разтваря. Ако има и друг начин при който може да се приема сярата, мола споделете
2015-02-25 #11  Никола Зздравейте,много ви благодаря за хубавите рецепти и искам да си направя тази на Албена с водната баня но колко е количеството на едно пакетче което слагате защото по долу прочетох че на цял буркан се слага 1 лъжица сяра а моя пакет с съря е 30 грама .ще ви бъда благодарен за отговорите и Господ да ви Благослови!!!! cocooobongooo@abv.bg
2015-01-28 #10  Ани Едно пакетче колко грама е?
2015-01-23 #9  Цвети Албена, това е много полезно да се знае, благодаря ти, че сподели. Ако не те притеснява, какъв беше кожният ти проблем? 
2015-01-22 #8  Албена Не е толкова анатемосана сярата, още преди 15 години имах проблем с кожата след дълъг прием на антибиотици и тогава точно кожен лекар ми изписа на литър истински пчелен мед 1 пакетче сяра, на водна баня се разтваря. Важно е да е в мед разтворена тъй като захаридите на меда влизайки в контакт със сярата облазували точно лековитото съединение. На ден приемах не повече от 3 чаени лъжички. сместа изядох за малко повече от месец. Резултата беше абсолютно справяне с кожния проблем. 
2014-06-12 #7  Дарена Йорданова Теодора , ако правите сместа за възрастен човек , слагате супена лъжица сяра и се приема по една супена лъжица преди храна. Ако е за дете - слагате една чаена лъжичка сяра и давате на детето по една чаена лъжичка 3 пъти , преди храна. Сместа е вкусна , и аз давах и по 4 пъти на децата си . Пробвайте .
2014-06-10 #6  Емил Сотиров Интересува ме, ако знае някой от къде мога да си закупя самородна сяра?
Благодаря предварително!
2014-06-09 #5  теодора христова To Дарена,може ли да споделиш,по колко се приема на ден от тази смес.разбрах че е преди ядене,но не разбрах по колко.благодаря!
2014-06-01 #4  Стефка Благодаря Ви, Дарена!
2014-05-31 #3  Дарена Йорданова Здравейте Стефка ! Това е смес от 500 гр. мед , един лимон - кора и сок , едно пакетче краве масло , 30 смлени бадема или орехи и разбира се - сяра - една супена лъжица за възрастни, или една чаена - за деца . Майка ми слага и едно яйце , но аз никога не съм слагала - не зная защо ! Става много вкусно . Приема се преди храна. Лекува бронхопневмония , бронхит .
2014-05-29 #2  Стефка Дарена, бихте ли написали какво точно слагате в тази смес срещу пневмония?
2014-05-24 #1  Дарена Йорданова Статията е чудесна ! Толкова информация за сярата , събрана на едно място , ни бях срещала ! Благодаря на автора !
Но ! Аз четях и се ядосвах с всеки ред - все повече !
Как е възможно при тези качества на сярата , познати на лекарите , те да ме линчуват , защото я слагам в смес за лечение на пневмония !? С тази смес са върнали майка ми от гроба , с нея лекувам децата си , себе си и всички , които ми се доверят !
|
|
Неделя 2 Април 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
 Масаж за извайване на тялото - II
Лимфодренаж
Този вид масаж може както да се редува с антицелулитния при портокалова кожа, така и да...
  Най-трудната борба
Животът е низ от усилия, справяне с предизвикателства или крушения. Най-трудната борба обаче не се води...
  Психотормоз безкрай
Свикнали сме да смятаме насилието за физически акт. Ако няма следи от него по тялото ни, значи всичко...
 21 юни – Международен ден на йогата
Хилядолетия след възникването на тази древна практика, от 2015 година нататък, тя ще си има специален...
 Да придадем на зимата душа и топлина
Зимата е всяка година по едно и също време, но някак винаги успява хем да ни изненада, хем очаквано -...
  Да овладеем сами паническата атака
Чувствате се така, сякаш сърцето ви ще се пръсне и животът ви всеки момент ще свърши. Завладява ви внезапен...
  Проста храна = добра храна = здраве
Храненето вече е тема, от която просто ми пуши главата и ми иде да избягам на село, където ще си произвеждам...
 Как да съхраним красотата на бюста - II част
Дори при най-добрата защита на нежната кожа на гърдите, тази най-съблазнителна част от тялото ни, остава...
 Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти
Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
 Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
 Тялото като дневник
„Мило дневниче,
Днес се чувствам ужасно. Имам страхотен зъбобол. Предполагам, че ми расте мъдрец. Дали...
  Контрастният душ - 5 минути в полза на здравето
Как се къпете и колко дълго? Ако отговорът е: „различно”, то той е непременно верен. Но различно не е...
  Селъри - хрупайте за здраве
Когато си говорим за листна целина, позната още като кервиз, немалка част от нас не е очарована, тъй...
 Очакването
То може да бъде сладостно, да придава цвят и очарование на иначе монотонното ни ежедневие.. Ала може...
 Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
 Отрицателните йони - какво е значението им за здравето ни?
Всички сме чували за йоните, и че те са положителни и отрицателни – това е техният електрически заряд....
  Лимецът и спелтата - II
СПЕЛТАТА
Историята на спелтата е на близо 7 хиляди години. Това е една от първите култури използвана...
  С една по-осъзнатата Коледа всеки може да даде и да получи шанс
Коледа е празникът, по който харчим най-много пари. Всички го знаем, всички го очакваме. Нашите грижливо...
 Какво не знаем за храните в тандем
Храната, като всичко останало си има своите “правила”. Замисляли ли сте се защо понякога ядете малко,...
 Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
Днешният човек трябва да бъде забавляван. Телевизията особено силно ни напомня това – шоута, сериали,...
  Превъплъщенията на авокадото
Трудно може да се даде определение на авокадото. Официално се нарича плод, но вкусът му наподобява този...
  Полезните продукти, които могат да ни навредят
Засиленото внимание към това, което слагаме в чиниите си през последните години доведе до анатемосването...
 Нещастието, което сами си навличаме
Мислите ли за щастието? Дали го познавате, дали някога изобщо сте го срещали? Казват, че ако си задавате...
  Диабет 2 тип: кой е заплашен
Развитието на диабет 2 тип за разлика от инсулинозависимия (1 тип) се отключва в обикновено в зряла възраст,...
  Съвършенство под път и над път
Има едно нещо, в което никога не сте вярвали. Може би, защото никога не сте го виждали. Не, не говоря...
 Етерично масло от тамян – „царят на маслата“
Етеричните масла се използват от хиляди години с техните терапевтични и лечебни свойства. Те се добиват...
 Тренировки за концентрация
Концентрацията е фокусиране на вниманието върху нещо точно определено. По законите на оптика обаче, когато...
  Аутизмът
Преди няколко години в една болница в Солт Лейк Сити от този свят си отива човек, на име Ким Пийк. Той...
  Как да не натрупаме килограми през есента
Октомври, ноември.... Най-често именно в този период натрупваме по някой друг излишен килограм. Причините...
|