Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Вечната женска конкуренция



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Свикнали сме да мислим за мъжете като за състезателния пол, но все повече съвременни изследвания обръщат внимание на женската състезателност и нейните проявления. Оказва се, че жените в никакъв случай не са незасегнати от стремежа към първото място, но неговите проявления се различават от тези при мъжете. Жените предпочитат по-индиректни и по-трудно забележими средства за съревнование, а целите им са далеч по-дългосрочни.

Макар да не е поощрявана във футболни и други спортни състезания, както е с момчетата, състезателността е застъпена и в женското възпитание. Да вземем детските приказки - там, където има няколко жени, те обичайно са сравнени и противопоставени една на друга. Пепеляшка е най-красивата и най-работливата от трите сестри. Снежанка е по-красива и по-добра от мащехата си. Малката русалка пее най-вълшебно сред шестте русалки, а Златното момиче е по-красиво и по-добро от доведената си сестра.

Да спрем да надскачаме себе си.

Тези сравнения може да изглеждат като детайл и случайност, но често са реалност във възпитанието на момичето. Когато то има сестра, родителите често сравняват двете сестри по набор от показатели-красота, послушание, работливост. Съпоставянето и насажданата чрез него завист могат сериозно да помрачат иначе силната емоционална връзка между две сестри. Като цяло външността, облеклото и поведението на малкото момиче са обект на многобройни коментари и оценки и това често води до ниска самооценка и неувереност, които пък подхранват изкуствено състезателния дух. В жизнения си път, осъзнато или не, жената се включва няколко състезания

Състезание по красота

Едва ли са много жените, които чистосърдечно могат да признаят, че не се интересуват дали и колко точно са красиви. Състезанието по красота е главното, в което се състезаваме като жени и как се “класираме” в него е решаващо за самооценката ни. Тъй като малкото момиченце свиква с определенията "красиво" и "хубаво", те стават важна част от идентичността му и усещането му, че има стойност и присъствие в света. При порастването си то се стреми всячески да се докаже най-вече като “хубаво”, с всички средства, които модната и козметичната индустрия предоставят. Чувстваме се добре, когато изглеждаме добре - защото ако изглеждаме зле, рискуваме да бъдем отхвърлени, включително от най-близките си. Оттук идва и изключителното внимание, което жените отделят на външността си - косата, дрехите, лицето, фигурата, както и всички усилия природните дадености да се подчертаят или подобрят. Неслучайно външният вид. модата са сред основните теми на разговор между жените.


Ако се вгледаме в себе си, ще видим, че във всекидневието си несъзнателно се сравняваме с женската част от обкръжението си по красота и се стараем да не бъдем задминати. Когато се срещаме с други жени, се уверяваме една друга колко добре изглеждаме или пък наум и с леко злорадство отбелязваме, че това не е така. В едно мащабно изследване на известна марка козметика повечето жени споделят, че, когато полагат усилия за външността си, го правят, за да впечатлят не мъжете около себе си, а своите приятелки. Да помислим и признаем как се чувстваме в компанията на жена, която е по-привлекателна, по-слаба или по-млада от нас самите - дали се радваме на красотата й или се усещаме засенчени и невзрачни? И разбира се, комплиментът, който повечето жени чакат от мъжа до себе си, е титлата "най-красивата".


Състезание за най-добра майка

Комуникацията между майки освен обмена на информация и подкрепа включва и една осезаема нотка на състезателност. Освен че искат да осигурят най-доброто за децата си, майките се стремят да го направят по най-добрия възможен начин и да докажат, че всички останали се справят по-зле от тях. Собствените методи за възпитание и отглеждане се провъзгласяват за най-успешни, а всички отклонили се от тях се заклеймяват като “безотговорни” и “лоши” майки. Войната между майки е особено очевидна във виртуалното пространство, където анонимността позволява свободно да се изрази враждебността към другите майки, а възгледите да се защитават фанатично, с всички средства. Така в Интернет ясно се очертват лагерите и враждуващите страни - привърженички на естественото раждане срещу привърженички на секциото, кърмачки срещу некърмачки, лекуващи с хомеопатия и използващи традиционна медицина. А по-лошото е, че състезателността се прехвърля върху децата.



Състезанието за най-добра домакиня

За да се класираме добре в общоженското състезание е необходимо не само да изглеждаме добре, но и домът ни да изглежда така. Веднъж задомени, жените установяват, че по силата на вековните традиции отговорността за поддържането на реда и чистотата в дома са приписани на тях, а как изглежда този дом е показателно за това как са възприемани. В съвременните западни общества обаче мъжете са все по- включени в домакинството и с това очакването жената да бъде “добра домакиня” като че ли все повече отпада.

Снахи и свекърви

Класическата и почти универсална схватка между снаха и свекърва се задвижва от стремежа на всяка от двете страни да се докаже като по-добра, по-знаеща, по-компетентна. Обикновено войната се подхваща от свекървата, която смята, че жизненият й опит и позицията й на майка й дава огромно предимство и познания, които трябва да бъдат изтъквани и демонстрирани непрекъснато. За съвременната снаха е много трудно да “склони глава” пред очевидния стремеж за доминиране и така тези отношения влизат в един модел на враждебност и противоборство, от който може и не излязат.

Стига толкова състезания

Като жени е време да признаем пред себе си каква огромна част от енергията и времето си губим в преследване на илюзорното първо място. Колкото и грижи да полагаме за външността си, винаги ще има по-красиви жени от нас-но затова пък можем да се абстрахираме от този факт и да приемем природните си дадености, без да се опитваме да ги коригираме.

Да бъдеш "просто жена"

Що се отнася до майчинството, бихме могли да прегърнем термина “достатъчно добра майка”, въведен от английския психолог Доналд Уиникът, и да възприемаме родителското си поведение като съвкупност от успешни и неуспешни родителски практики, от грешки и попадения. Веднъж постигнали мир със самите себе си, ще установим колко излишни са съревнованията помежду ни и колко по-важно е да изграждаме открити и истински отношения една с друга.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
· Изневярата, обидата и прошката
· Как да намерим смирение и защо то е толкова важно?
· 17-годишна е удостоена с престижната Международна детска награда за мир
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Бавно научавам...
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Вторник
3
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Анемията – скритите симптоми
Анемията обикновено се промъква в живота ни незабелязано. Слабост, лесна умора, депресия, задух и учестено...
Как да поддържаме фигурата си след 40-те
Неволите на средната възраст засягат и двата пола. Но докато при мъжете обикновено настъпва обрат в начина...
Черните перли на гората
Семейство Бъзови включва над 25 рода растения, разпръснати по цялото земно кълбо. Към него се числи родът...
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
Редовно практикувайте тези 5 йога асани, за да подобрите кръвообращението, да поддържате здрав черен...
Бъди автор на всеки ден от живота си
Имаш ли чувството, че не си част от собствения си живот? Че нещата се случват без твоя контрол и не по...
Мечтаеш ли да се наспиш? - II част
Алкохол Алкохолът удря в главата, но смущава съня. Ако пиете 2-3 часа преди да си легнете, може и да...
Камут или корасан? Истината за древния сорт пшеница
Напоследък камутът става все по-популярен сред почитателите на здравословните храни, но какви факти...
Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
Ако има една козметична процедура, която има доказано положителен ефект върху здравето, красотата и самочувствието...
Лимецът и спелтата
От няколко години в България, под общия знаменател на здравословното и полезно хранене, все по-често...
"Здравословен обяд за ученика" - царевични мечета със сирене в усмихнато настъпление
Това е ден втори от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Да се предпазим от жилещите насекоми
Затоплянето на времето ни прави все по-активни. Същото обаче важи и за жилещите насекоми – оси, пчели...
Евкалиптът - ароматен лек и защита
Знаете ли коя е любимата храна на коалите? А кое дърво се нарежда сред най-високите широколистни видове...
Месечният цикъл все още е тема табу
Този период от месеца когато жената е в месечния си цикъл е обвит с митериозност и сякаш никой не говори...
Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
Уроците на разбитото сърце
Разбитото сърце не е просто една метафора, то е съвсем реален физиологичен процес. Лекарите биха го нарекли...
Редът не е всичко или опит да оправдаем разпиляността
Вероятно, като родители не веднъж сте се ядосвали на разхвърляната стая на детето си или на разпилeните...
За ползите от вредните неща
Ин и Ян- във всяко добро има доза зло, във всяко зло можем да намерим добро. Защо да се преструваме,...
Превъплъщенията на авокадото
Трудно може да се даде определение на авокадото. Официално се нарича плод, но вкусът му наподобява този...
Лек за разширените вени - II
Важно е още при първите признаци на венозен проблем, да вземем превантивни мерки, за да не се стигне...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Утехата без думи и къде можем да я потърсим
Много често, напълно необяснимо изпадаме в дълбоки черни дупки. Без конкретна причина понякога, може...
Тайните на зехтина
Зехтинът вероятно е една от първите растителни мазнини, използвани от човечеството за приготвяне на храна....
От комплексите към освободеността - открийте сексуалността си
Имате ли задръжки в секса? "Та кой няма?!, ще кажете. Нормално е да е така, табутата вървят със сексуалното...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Ден 3 - Постове и пости: Нашите навици не ни определят, само ни ограничават
Навикът – втора природа, навикът – границите на зоната ни на комфорт. Навикът, който ни обезличава и...
Интервю: Антония Карова от кулинарния блог Tony's Happy Kitchen
"Здравейте, казвам се Антония Карова. По професия съм дизайнер, в живота майка на тризначки и момче,...
Основни правила за превенция на диабет
Задължително да проверяваме нивото на глюкозата в кръвта минимум веднъж годишно. Да се храним здравословно,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook