Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да се справим с пасивно-агресивен човек?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко тази неприязън. Вместо това, те намират начини да я изразят непряко чрез поведението си. Справянето с пасивно-агресивен човек може да бъде разочароващо и трудно, тъй като този тип личности отказват да изразят директно агресията си. Специалистите дават някои съвети, които могат да ви помогнат да намерите неутрална позиция, ако изпаднете в ситуация с такъв тип човек.

Имайте предвид, че когато хората говорят за пасивно-агресивен човек, те наистина говорят за пасивното-агресивно поведение на тази личност. Това поведение обикновено не се счита за разстройство на личността, а по-скоро за ситуационен компонент, който се появява, когато човек е под стрес или се чувства заплашен по някакъв начин.


Как да разпознаем хора с пасивно-агресивно поведение?

1. Проява на враждебност, обиди, негативна комуникация – пасивно-агресивният човек е заядлив в комуникацията с вас и приема всичко, което казвате по негативен начин. Тези личности постоянно се оплакват от нещата, които смятат за неправилни, действат по груб начин или просто са мрачни в по-голямата част от комуникацията си с другите - особено ако става дума за нещо, за което отговарят или се стремят целенасочено. Когато идват, обидите не са директни - те са тънки и могат да бъдат взети по един или друг начин (но винаги са насочени в отрицателна посока).

2. Те мълчат, пречат на комуникацията или задържат информация – пасивно-агресивните лица може също да мълчат и да възпират комуникация или информация от вас като форма на манипулация. Те могат просто да откажат да говорят за даден проблем. Ако имате нужда от информация, интимност, комуникация или някакъв друг вид подкрепа, те я възпират като форма на наказание. Ако имате нужда от конкретна информация или помощ от тях, те могат да я скрият от вас.

3. Те редовно отричат, забравят или отлагат - вместо да признаят неуспеха, да изпълнят или да направят нещо договорено, те ще се отдръпнат, оправдавайки се с това, че са забравили. Този тип хора може да отрекат, че и двете страни са се съгласили за даден ход на действие или за някаква цел, която следва да бъде завършена. Пасивно-агресивните личности отлагат нещата редовно и последователно, защото не харесват строги графици или задаване на задачи.

4. Уклончивост в споразуменията - хората, които са пасивно-агресивни, почти винаги са уклончиви в споразуменията си, те винаги намират нещо, с което не са съгласни. Те са майстори на двусмислието и никога не изразяват това несъгласие директно.

5. Правят нещата наполовина - когато пасивно-агресивен човек не иска да направи нещо, той ще действа по начин, който гарантира, че ще трябва да бъде преработен или че ще отнеме много повече време от предвиденото. Може да има и вариант, в който работата ще бъде извършена, но без внимание към детайла или грижа за крайния резултат. Разбира се, пасивно-агресивните личности ще откажат да поставят под въпрос качеството на работата си и ще обвиняват другите, приемайки ролята на жертва.

6. Борба между независимост и зависимост - хората, които са пасивно-агресивни изпитват затруднение в изразяване на тяхната независимост в социално приемлив вид - те го правят по упорит, възпрепятстващ начин, в разочароващ опит да упражняват някакъв контрол върху живота си. Тези хора често са неуспешни и не знаят как да бъдат по-решителни и сигурни в себе си или как да изразят такава увереност по положителен начин.

Как можем да се справим с пасивно-агресивното поведение?

Не реагирайте на поведението им - те търсят реакция от вас, за да потвърдят, че тяхното поведение е постигнало желаното въздействие. Ако се разсърдите или ядосате, просто ще направите ситуацията по-лоша. Всяка негативна реакция от вас ще ги насърчи да продължат да действат по същия начин. Това е най-трудната част от работата с човек, който има пасивно-агресивно поведение;

Не обвинявайте и не съдете - когато комуникирате с пасивно-агресивен човек не хвърляйте вина и обвинения срещу него, не казвайте неща като: „Ти се съгласи с този краен срок, защо това не е завършено?" Този начин на действие ви въвлича в техния свят на негативност, препятствие и отричане. Ако те не са поставени в позиция, в която трябва да се отбраняват, ще бъдат по-отворени към вашите предложения за справяне с даден казус;

Ангажирайте се позитивно и уверено - когато се ангажирате положително с човека като се съсредоточавате върху конкретните цели или въпроси, които се обсъждат, увеличавате и шанса за успешна комуникация: специалистите напомнят, че можете да използвате помощни фрази като „Как можем да помогнем за напредъка по този проект?" или „Какво можем да направим, за да постигнем решение, което ще работи и за двама ни?" Уверете се, че човекът се чувства като важна част от решението или постижението;

Бъдете конкретни и призовете към съпричастност - бъдете възможно най-конкретни и внимателно им напомнете как проблемът засяга вас или по-голям брой хора (екип) или проект. Например, ако става въпрос за лични отношения и двамата планирате пътуване заедно, но човекът не помага да се вземе окончателно решение за дестинацията, може да опитате с: „Очаквам с нетърпение да прекарам това време с теб. Това означава много за мен, коя от тези две дестинации ти допада повече?" От друга страна, на работното място може да подходите по следния начин: „Макар и да е разочароващо, че не можем да го направим днес, колко време ще ти е нужно, за да го приключиш? Понеделник добре ли е за теб?“ Можете да предложите и конкретен човек от екипа, който да се включи, за да може задачата да бъде изпълнена. Просто бъдете ясни в изказванията си, но и подходете със спокойствие.

Оттеглете се - ако нищо не работи и за да запазите вашето собствено благополучие, е най-добре да поддържате взаимодействията си на минимум, изцяло насочени към целта и много специфични. Ако даденото лице не може или няма как да изпълнява работните си задължения, намерете друг колега, който да заеме мястото му. Ако имате връзка с такъв човек, може би това е знак, че тя не е здравословна и не върви в позитивна и градивна посока - прекратяването на взаимоотношенията навреме ще ви спести много негативи и проблеми.

Животът ни среща с различни хора, а понякога няма как да избегнем ситуациите, в които ни се налага да работим/комуникираме с недружелюбните и негативни сред тях. Когато сте изправени пред отношения с пасивно-агресивни личности помнете, че подходът към тях е най-важен – бъдете спокойни и позитивни, опитайте се да заобиколите конфликт и да постигнете съгласие без излишно напрежение.
Коментари
2019-01-17 #7
снежа
Успех от все сърце!!!!!
2019-01-17 #6
Обречения
СНЕЖА.Благодаря,от все сърце ще се опитам да го направя
.Тя не ги познаваше 2 години него е виждала тя го знае само тогава когато бешеродено а сега се опитва да ми го отнеме няма да го позволя ще се опитам да бъда по-аилен Благодаря
2019-01-17 #5
снежа
Моя съвет е не и се давайте просто се првете че така ви е добре даже комфортно и тя ще изпуши В никакъв случай не се връзвайте да показвате че ви боли и когато започне с номерата гледайте да имате свидетел и да я заковете. Ако продължите така ще ви вгорчи живота ще ви смачка и жалко ми е за детето
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
· Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
· Хората, на които им липсва емпатия и как да се справяме с тях
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да превърнеш дървени стърготини в храна, технологии на бъдещето
· Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
Събота
30
Септември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Лептинът - "хормонът на отслабването"
За голямо съжаление, броят на хората с наднормено тегло в нашата страна все повече се увеличава. Знаем,...
Ползата от ферментиралите храни - I
По традиция, през есента се сещаме за зимнината и туршиите. Някои от нас ги отричат изобщо като полезни,...
Палео хранене
Напоследък все повече се засилва интересът към изконните принципи на хранене на човека. Връщането назад...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
Безопасна храна през лятото
Лятото е „любимият“ сезон на бактериите - топлото време осигурява благодатни условия за техния растеж,...
Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Дълбоко почистване на лицето против черни точки с рициново масло - как да го направим.
Почистването на лицето с масла действа на добре познат принцип от химията - маслото се разтваря в масло....
Хинап - китайската фурма, вече популярна и у нас
Наричат го още финап, джиндифика, гръдна ягода или китайска фурма, заради подобния на фурмите вид и сладък...
Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете
Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете....
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Крадци на щастие - I
Има неща, от които усмивките се скриват, настроението помътнява, а мислите стават мрачни. Колкото и да...
Потенето и децата - колко е нормално?
"Нормално ли е детето ми да се поти толкова много?" Този въпрос си задават немалко родители в летния...
Разходка по време на сън
Когато стане дума за сомнамбулизъм първото, което се сещам, е един френски комедиен филм - „Бонифас...
Тревожността - II
Несигурността е сигурна Неспособността ни да свикнем с факта, че несигурността съществува и е съвсем...
Морковите и доматите са по-полезни сготвени
Маргарита Королева, професор от Руската федерална медико-биологична агенция, доктор на медицинските науки,...
Есенно пречистване на организма със сезонни храни
През есента природата навлиза във фаза на оттегляне, жизнените сокове на растенията се връщат обратно...
Диабет 2 тип: кой е заплашен
Развитието на диабет 2 тип за разлика от инсулинозависимия (1 тип) се отключва в обикновено в зряла възраст,...
Обикновените суперхрани, които често пренебрегваме
Време е да сложим край на скъпите „чудодейни” храни и да обърнем внимание на тези, които освен че са...
Искате да започнете нещо ново? Създайте условия за това
Много от нас изпуитват понякога копнеж да започнат нещо изцяло ново - да тръгнат на фитнес, да шият гоблени,...
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
Заекването при децата - тревоги и решения
Заекването при децата е явление с все още неустановен произход. От една страна то е смущение в речевото...
„Любовта” към цигарата
Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост...
Криворазбраната духовност
Преди близо двадесет години бях заобиколена от атеисти. Разпитвах хората дали вярват в Бог и поглъщах...
7 начина да повишим имунитета си
Всеки иска целогодишно да е здрав. Информираме се оттук-оттам и уж знаем всичко, но стане ли дума да...
Червената леща - повече желязо за малки и големи
Лещата е едно от най-старите култивирани бобови растения изобщо. Тя е била източник на ценни протеини...
Ароматерапията при бременност
Бременността е един от най-важните периоди в живота на една жена, свързан с радостта от щастливото събитие...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето II
Алтернативата Внедряването на всеки един нов химикал или технология влече след себе си необходимостта...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
Компостът - еко земеделие чрез отпадъци
Известно е, че боклукът ни се дели на 3 основни групи – хартия, стъкло и метал. Разделното сметосъбиране...
Амарантът – събуден за нов живот
Макар и да ви звучи екзотично амарантът всъщност е познат и по нашите земи. Може би сте чували или дори...
Калолечение за здраве и дълголетие - I
Лечебната кал е дар от природата с много ползи за организма. Тя има сложен физико-химичен състав, заради...
Неочаквани, но здравословни комбинации от храни
Има много продукти – плодове, зеленчуци, месо, млечни изделия, които сами по себе си са полезни и хранителни,...
Как чрез думите сами си причиняваме нещастие и болести?
Не знам дали вярвате в силата на положителното и съответно отрицателното мислене и в това, че само ние...
Предлагайте на момчетата и момичетата алтернативи
Имам дъщеря на 10 години. Тя е общително момиче с приятели момчета и момичета. Обича "народна топка",...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook