Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии и как да се справим с тях?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Лятото е сезонът на ваканциите и слънчевите бани, разцъфнали цветя и изобилието от плодове, но за съжаление, и на доста неприятни алергии. Според специалистите през най-горещото време на годината, проблемите с различни възпаления и свръхчувствителност значително нарастват, предизвиквайки подуване, кихане и сърбящи очи.


Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии според експертите и как да се справим с тях?

Цветен прашец – независимо от сезона, цветният прашец се носи във въздуха, готов да предизвика алергични реакции. Полените варират в различните региони, но те следват последователен модел навсякъде – дървесният прашец се появява в началото на пролетта преди образуването на новите листа; в края на пролетния сезон прашецът се образува от тревите; от края на юли до август са полените на плевелите, най-неприятният от които е амброзията. Според специалистите сред летните алергени, прашецът (поленът) е най-честият и засяга повечето хора. Въпреки че не е възможно да се избягва изцяло, според д-р Клифърд Басет, клиничен асистент в Медицинския център NYU Langone (Ню Йорк, САЩ), има редица начини за минимизиране на неприятните ефекти: избягване на всякакъв вид вентилатори в сезона на полените, които разнасят праховите частици навсякъде в дома; избягване на тичане и упражнения на открито в дните с много сухо, топло и ветровито време, измиване на косата преди лягане, за да не се пренесе прашецът в леглото, както и изпиране на дрехите, с които сме били през деня, затваряне на прозорците по време на шофиране и поддържане на климатиците в режим "повторно циркулиране".

Сезонни плодове - много хора могат да изпитат т. нар. "кръстосана реакция" от полени и плодове / ядки и подправки с поява на сърбеж около и в устата, устните и езика, подуване в резултат на поглъщането на някои от най-големите храни-алергени – бадеми, орехи, фъстъци, ябълки, череши, праскови, сушени сливи, ягоди, малини, банани, манго и др. Симптомите включват: дрезгавост, затруднено дишане, астма. Ако подозирате, че съществува вероятност да имате алергия към някоя храна, можете да се консултирате с вашия лекар, който да ви насочи към изследване, което да определи към кои алергени може да сте чувствителни.



Ухапвания от насекоми – ужилванията от пчели, оси и много други насекоми могат да предизвикат сериозни и много неприятни алергични реакции. През топлите месеци хората прекарват много време на открито, пътуват, правят пикници, занимават се с различни забавни дейности навън и по този начин вероятността да бъдат ужилени от насекоми е доста по-голяма. Според специалистите, макар ужилванията да се отнасят към по-редките случаи, те могат да бъдат доста по-опасни за някои хора. Сред най-често срещаните симптоми са подуване на лицето, езика или гърлото, проблем с дишането, уртикария, сърбеж или подуване в по-големи части на тялото, не само там, където е настъпило ужилването, диария или гадене, виене на свят, крампи в корема. Ако имате алергия към насекоми, посъветвайте се с вашия лекар за препарат, който винаги да носите със себе си, когато сте навън, за да избегнете неприятни изненади. Освен това помислете за носене на затворени обувки, когато сте сред природата и не ходете боси в тревата, не оставяйте подсладени напитки, тъй като те привличат насекомите, не използвайте твърде силни парфюми, шофирайте със затворени прозорци.

Мухъл – друг виновник за предизвикване на алергични реакции. Алергията към плесени може да започне в края на лятото и есента (някои спори на плесени достигат връх именно в края на лятото и се разпространяват бързо от вятъра, могат да се появят и в затворени помещения). Ако страдате от някакви алергии на дихателните пътища, имунната ви система би могла да реагира по-агресивно, ако вдишате спорите на мухъл (може да се появи неприятна кашлица и сърбеж в очите). Има различни видове плесени, ако сте алергични към един специфичен вид, не означава, че сте алергични към другите. Контролирайте влагата вътре в дома, помислете дали да не се затворят прозорците и вратите и да използвате климатик, течове на вода в бани, мазета или кухнята е препоръчително да бъдат отстранени.

Отровен бръшлян – растението е сред най-разпространените алергени, вирее на много места, но най-често срещано е около големи водоеми, реки и потоци, има го и в много дворове. Бръшлянът е покрит със специфична смола като мъзга и съдържа токсичен химикал, наречен урушиол. Добре е да се избягва всякакъв контакт с растението. Смята се, че времето за развитие на алергична реакция е от 48 до 72 часа след като влезете в контакт с това растение.



Симптомите обикновено започват с тежък сърбеж, зачервяване, подуване и изгаряне, поява на мехури - тези реакции няма как да бъдат предавани от човек на човек. Алергична реакция може да се появи и чрез непряк контакт - облекло, обувки, градинско оборудване и домашни любимци, които са се докосвали до бръшляна. Когато се разхождате в гористи местности подбирайте дрехите си (дълги панталони и дълги ръкави), работете с ръкавици в близост до растението, наблюдавайте домашните си любимци, когато се разхождате, а ако в двора си имате отровен бръшлян, помислете как да ограничите достъпа им до него, тъй като специфичната смола може да залепне за козината им.

Слънцезащитни продукти – за предпазване от изгаряне и увреждане на кожата се препоръчва използването на различни лосиони със слънцезащитен фактор, които се използват масово през летния сезон не само на плажа, но и винаги, когато знаем, че ще бъдем на открито за по-дълъг период. Изборът на правилния продукт е много важен. Ето как действат тези лосиони: 1) Абсорбирани по химичен път – това са слънцезащитните продукти, които абсорбират ултравиолетовото лъчение (UV). Те превръщат енергията в по-малко вредни форми на радиация, които могат да причинят по-малко увреждане на кожата ни. 2) Физическо блокиране: слънцезащитните продукти отразяват радиацията, излъчвана от слънцето далеч от кожата. Ако не се абсорбират добре, този вид продукти могат да доведат до кожни възпаления, въпреки че повечето лосиони са хипоалергенни. Реакциите могат да бъдат причинени и от парабените, които са химикали, използвани като консерванти. Избирайте внимателно летните лосиони и се доверявайте на проверени и доказали се производители.



Предотвратяването на алергични реакции може да бъде лесно, ако избягвате определени ситуации и бъдете отговорни с грижата към себе си и семейството. Бъдете внимателни и предпазливи, за да се насладите пълноценно на прекрасните летни месеци.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Алергиите
· Да вземем ли четириног приятел на детето си?
· Ефективна ли е хомеопатията
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
· 5 йога упражнения за добро кръвообращение, стимулиране на черния дроб и детоксикация
· Да превърнеш дървени стърготини в храна, технологии на бъдещето
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Изненадващо: Хората могат да чуват тишината
Сряда
4
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Къде още може да намерим екологично чиста храна
Идеята за среща между клиентите и земеделските производители на фермерските пазари несъмнено е чудесна....
Летен грип – на какво да обърнем внимание и как да не вгорчим ваканцията?
Детето да легне болно на морето – няма родител, който да не изтръпва пред мисълта за подобен „кошмар“....
Грешките, които ни пречат да постигнем целите си
Когато поставяме цели в живота си, е добре да предвидим и малките стъпки, чрез които да стигнем до тях,...
Живот във форума
Отдавна виртуалното пространство се е превърнало в място, където можем да съществуваме във втора, паралелна...
Обсебени ли сте от връзката си?
Случвало ли ви се е да не знаете дали обичате някого или не? Чувствате се много силно привлечени от него,...
Пеперудите се раждат сами
„Пеперудите се появяват на бял свят след преминаване през съвършено замислена от природата поредица...
Масаж за бебета
Вероятно сте усещали релаксиращата мощ на масажа или почти моменталното облекчение, което той носи, при...
Следродилната депресия - I
Много жени очакват с нетърпение един от най – хубавите моменти в живота си – появата на тяхното първо...
Как да изберем подходящия вид йога за добро здраве?
Йогата е на път да се превърне в една от най-често използваните допълнителни и алтернативни здравни практики...
Сок от черна ряпа срещу кашлица за деца
Сокът от черна ряпа срещу кашлица е забравено, но добре познато на прабабите ни средство за облекчаване...
Колко са вредни преработените храни за нас?
24-годишната Ейми е прекарала две седмици на ултрапреработена диета като част от тест, извършен от учени...
Избелване на зъбите без вреда
Естественият цвят на зъбният емайл далеч не е само бял, а може да бъде също жълт, кафеникав, дори синкав....
Силата на цветята
Повечето от нас интуитивно усещат, че свежите цветя, поставени у дома или в офиса, ни карат да се чувстваме...
Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, не го използвайте отново. Защото то крие опасност от...
Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
Психотормоз безкрай
Свикнали сме да смятаме насилието за физически акт. Ако няма следи от него по тялото ни, значи всичко...
Вместо трупане на негативизъм в една връзка - нека разговаряме
Във всяка връзка има проблеми, неизбежно е. Много от нас се измъкват от отговорност, казвайки „просто...
Как да проработи любовта: Забранете думата "връзка"
Екхарт Толе (р. 16 февруари 1948 г. в Германия като Улрих Толе, но гражданин на Канада) е наричан "един...
Не влизайте в капана на пасивната агресия
Гневът и недоволството са емоции, които всеки човек изпитва, но в съвременното “цивилизовано” общество...
Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
Хипогликемия
Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията....
Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
Зеленият боб е една от най-полезните храни, които човечеството познава. Днес на фона на разнообразието,...
Нахутът - вкусен, здравословен и диетичен
С Инна онзи ден се шегувахме помежду си, че толкова обичаме нахут и в Хера имаме толкова рецепти с нахут,...
Пътища към интровертите
Днес сме убеждавани, че светът принадлежи на активните, пръскащи жизнерадост екстроверти. В тези интензивни...
Господин Триумф и господин Провал
Независимо от обстоятелствата, при които е израснал човек, той се определя или като оптимист, или като...
Как да почиваме пълноценно
Понякога, улисани в работа, забързани в служебни дела и ангажименти, дори по време на отпуска продължаваме...
Гхи - пречистената, здравословна мазнина от Изтока
За пръв път пречистената мазнина гхи (ги, гхий, от санскрит) се появява в стари ведически текстове като...
Китайски полъх в храненето
Чували сте за фън шуй, нали? Това древнокитайско изкуство е толкова «налагано» напоследък, че все повече...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook