Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии и как да се справим с тях?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Лятото е сезонът на ваканциите и слънчевите бани, разцъфнали цветя и изобилието от плодове, но за съжаление, и на доста неприятни алергии. Според специалистите през най-горещото време на годината, проблемите с различни възпаления и свръхчувствителност значително нарастват, предизвиквайки подуване, кихане и сърбящи очи.


Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии според експертите и как да се справим с тях?

Цветен прашец – независимо от сезона, цветният прашец се носи във въздуха, готов да предизвика алергични реакции. Полените варират в различните региони, но те следват последователен модел навсякъде – дървесният прашец се появява в началото на пролетта преди образуването на новите листа; в края на пролетния сезон прашецът се образува от тревите; от края на юли до август са полените на плевелите, най-неприятният от които е амброзията. Според специалистите сред летните алергени, прашецът (поленът) е най-честият и засяга повечето хора. Въпреки че не е възможно да се избягва изцяло, според д-р Клифърд Басет, клиничен асистент в Медицинския център NYU Langone (Ню Йорк, САЩ), има редица начини за минимизиране на неприятните ефекти: избягване на всякакъв вид вентилатори в сезона на полените, които разнасят праховите частици навсякъде в дома; избягване на тичане и упражнения на открито в дните с много сухо, топло и ветровито време, измиване на косата преди лягане, за да не се пренесе прашецът в леглото, както и изпиране на дрехите, с които сме били през деня, затваряне на прозорците по време на шофиране и поддържане на климатиците в режим "повторно циркулиране".

Сезонни плодове - много хора могат да изпитат т. нар. "кръстосана реакция" от полени и плодове / ядки и подправки с поява на сърбеж около и в устата, устните и езика, подуване в резултат на поглъщането на някои от най-големите храни-алергени – бадеми, орехи, фъстъци, ябълки, череши, праскови, сушени сливи, ягоди, малини, банани, манго и др. Симптомите включват: дрезгавост, затруднено дишане, астма. Ако подозирате, че съществува вероятност да имате алергия към някоя храна, можете да се консултирате с вашия лекар, който да ви насочи към изследване, което да определи към кои алергени може да сте чувствителни.



Ухапвания от насекоми – ужилванията от пчели, оси и много други насекоми могат да предизвикат сериозни и много неприятни алергични реакции. През топлите месеци хората прекарват много време на открито, пътуват, правят пикници, занимават се с различни забавни дейности навън и по този начин вероятността да бъдат ужилени от насекоми е доста по-голяма. Според специалистите, макар ужилванията да се отнасят към по-редките случаи, те могат да бъдат доста по-опасни за някои хора. Сред най-често срещаните симптоми са подуване на лицето, езика или гърлото, проблем с дишането, уртикария, сърбеж или подуване в по-големи части на тялото, не само там, където е настъпило ужилването, диария или гадене, виене на свят, крампи в корема. Ако имате алергия към насекоми, посъветвайте се с вашия лекар за препарат, който винаги да носите със себе си, когато сте навън, за да избегнете неприятни изненади. Освен това помислете за носене на затворени обувки, когато сте сред природата и не ходете боси в тревата, не оставяйте подсладени напитки, тъй като те привличат насекомите, не използвайте твърде силни парфюми, шофирайте със затворени прозорци.

Мухъл – друг виновник за предизвикване на алергични реакции. Алергията към плесени може да започне в края на лятото и есента (някои спори на плесени достигат връх именно в края на лятото и се разпространяват бързо от вятъра, могат да се появят и в затворени помещения). Ако страдате от някакви алергии на дихателните пътища, имунната ви система би могла да реагира по-агресивно, ако вдишате спорите на мухъл (може да се появи неприятна кашлица и сърбеж в очите). Има различни видове плесени, ако сте алергични към един специфичен вид, не означава, че сте алергични към другите. Контролирайте влагата вътре в дома, помислете дали да не се затворят прозорците и вратите и да използвате климатик, течове на вода в бани, мазета или кухнята е препоръчително да бъдат отстранени.

Отровен бръшлян – растението е сред най-разпространените алергени, вирее на много места, но най-често срещано е около големи водоеми, реки и потоци, има го и в много дворове. Бръшлянът е покрит със специфична смола като мъзга и съдържа токсичен химикал, наречен урушиол. Добре е да се избягва всякакъв контакт с растението. Смята се, че времето за развитие на алергична реакция е от 48 до 72 часа след като влезете в контакт с това растение.



Симптомите обикновено започват с тежък сърбеж, зачервяване, подуване и изгаряне, поява на мехури - тези реакции няма как да бъдат предавани от човек на човек. Алергична реакция може да се появи и чрез непряк контакт - облекло, обувки, градинско оборудване и домашни любимци, които са се докосвали до бръшляна. Когато се разхождате в гористи местности подбирайте дрехите си (дълги панталони и дълги ръкави), работете с ръкавици в близост до растението, наблюдавайте домашните си любимци, когато се разхождате, а ако в двора си имате отровен бръшлян, помислете как да ограничите достъпа им до него, тъй като специфичната смола може да залепне за козината им.

Слънцезащитни продукти – за предпазване от изгаряне и увреждане на кожата се препоръчва използването на различни лосиони със слънцезащитен фактор, които се използват масово през летния сезон не само на плажа, но и винаги, когато знаем, че ще бъдем на открито за по-дълъг период. Изборът на правилния продукт е много важен. Ето как действат тези лосиони: 1) Абсорбирани по химичен път – това са слънцезащитните продукти, които абсорбират ултравиолетовото лъчение (UV). Те превръщат енергията в по-малко вредни форми на радиация, които могат да причинят по-малко увреждане на кожата ни. 2) Физическо блокиране: слънцезащитните продукти отразяват радиацията, излъчвана от слънцето далеч от кожата. Ако не се абсорбират добре, този вид продукти могат да доведат до кожни възпаления, въпреки че повечето лосиони са хипоалергенни. Реакциите могат да бъдат причинени и от парабените, които са химикали, използвани като консерванти. Избирайте внимателно летните лосиони и се доверявайте на проверени и доказали се производители.



Предотвратяването на алергични реакции може да бъде лесно, ако избягвате определени ситуации и бъдете отговорни с грижата към себе си и семейството. Бъдете внимателни и предпазливи, за да се насладите пълноценно на прекрасните летни месеци.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Алергиите
· Да вземем ли четириног приятел на детето си?
· Ефективна ли е хомеопатията
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
Неделя
22
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Осъзнато сънуване
Сънищата, смята Фройд, са потиснати желания и страсти, през деня заключени в подсъзнанието ни, а докато...
Диетата на Снежанка – как да се избавим от пигментните петна - II
В първата част говорихме за храните, от които трябва да се откажете, за да си върнете равномерния тен...
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…” Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Какво ни движи напред?
В едно интервю Уди Алън споделя как все повече се убеждава в това, че филмите му и въобще изкуството...
На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
По традиция всяка година третият четвъртък от месец ноември се посвещава на Международния ден за борба...
20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата
Това е най-разпространеното заболяване на костите. Статистиката сочи, че болестта засяга всяка трета...
Маслото от чаено дърво – естественият антибиотик
Често сме склонни да подценяване природните средства за лечение, особено когато става въпрос за бактериални...
Добрият стар сапун - II
Сапунът и киселинният баланс на кожата Най-силният аргумент срещу сапуните е високото им pH – между...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето II
Алтернативата Внедряването на всеки един нов химикал или технология влече след себе си необходимостта...
Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
Хормонът естроген играе ключова роля в регулирането на прекомерната консумация на алкохол при жените,...
Уасаби - лютото лекарство
Обичате ли люти чушки? А знаете ли, че ги наричат подправката за здравословен живот? Множество изследвания...
Боб мунг (папуда) - още един здравословен избор
Добре познатият ни фасул се появява около края на 15 век. Но преди него разпространен и широко отглеждан...
Какво се крие зад асексуалността – "невидимата сексуална ориентация"?
Повечето хора никога не забравят времето, обикновено в юношеството, когато са усетили първите трепети...
Сенната хрема – причини и профилактика
Сенната хрема е една от най-разпространените алергии. Името й идва от сено, тъй като се причинява от...
Радиацията на мобилните телефони - I
Отживелица е ежедневието на 90-те, когато, налагайки се да говориш по телефона, звъниш от вкъщи от телефон...
Наистина ли са вредни многото въглехидрати?
Сред хората, които се интересуват от здравословно хранене и начин на живот, все по-популярна е идеята...
Прочети за новия проект на списание Hera.bg - "Здравословен обяд за ученика”
Знаем, че понякога всеки изпитва затруднение да приготви здравословен обяд за своя ученик. Списание Hera.bg...
Истината за комплексните витамини
Каква е разликата между различните видове комплексни витамини и кой от тях да изберем? Този въпрос си...
Универсалната сребърна вода
Среброто отдавна е използвано с лечебни цели. Известни са методи за оздравяване на рани с покриването...
Защо е толкова полезна рибата?
Всички сме чували как диетолозите препоръчват консумацията на риба два пъти седмично. Интересни статистики...
Устните, които заразяват...
Когато някой вкъщи е болен, се нуждае от нашите грижи (особено ако става дума за дете или възрастен човек),...
Домашно лечение на гъбичките по ноктите
Освен упорито и дискомфортно състояние, гъбичките по ноктите на ръцете и краката са част от онези смущаващи...
Нерешителността е по-гибелна от грешката
Да си решителен или не донякъде е въпрос на характер, на програмиране, така да се каже. Един умува дълго...
От сън спомен има
Често денят не ни достига, за да се справим с безбройните задължения, с които сме се нагърбили в работата,...
"Премахнаха" ли ни смартфоните от собствения ни живот?
Обсебването ни към смартфоните днес се е сляло с действителността и никому не прави впечатление. Може...
Брашното от рожков - здравословната алтернатива на какаото
Брашното от рожков нашумя последните години най-вече като здравословна алтернатива на какаото. Особено...
Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
Добрата лична хигиена ни помага да се чувстваме и да изглеждаме добре. Тя играе важна роля при предотвратяването...
Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
7 начина да повишим имунитета си
Всеки иска целогодишно да е здрав. Информираме се оттук-оттам и уж знаем всичко, но стане ли дума да...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook