Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии и как да се справим с тях?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Лятото е сезонът на ваканциите и слънчевите бани, разцъфнали цветя и изобилието от плодове, но за съжаление, и на доста неприятни алергии. Според специалистите през най-горещото време на годината, проблемите с различни възпаления и свръхчувствителност значително нарастват, предизвиквайки подуване, кихане и сърбящи очи.


Кои са причинителите на най-разпространените летни алергии според експертите и как да се справим с тях?

Цветен прашец – независимо от сезона, цветният прашец се носи във въздуха, готов да предизвика алергични реакции. Полените варират в различните региони, но те следват последователен модел навсякъде – дървесният прашец се появява в началото на пролетта преди образуването на новите листа; в края на пролетния сезон прашецът се образува от тревите; от края на юли до август са полените на плевелите, най-неприятният от които е амброзията. Според специалистите сред летните алергени, прашецът (поленът) е най-честият и засяга повечето хора. Въпреки че не е възможно да се избягва изцяло, според д-р Клифърд Басет, клиничен асистент в Медицинския център NYU Langone (Ню Йорк, САЩ), има редица начини за минимизиране на неприятните ефекти: избягване на всякакъв вид вентилатори в сезона на полените, които разнасят праховите частици навсякъде в дома; избягване на тичане и упражнения на открито в дните с много сухо, топло и ветровито време, измиване на косата преди лягане, за да не се пренесе прашецът в леглото, както и изпиране на дрехите, с които сме били през деня, затваряне на прозорците по време на шофиране и поддържане на климатиците в режим "повторно циркулиране".

Сезонни плодове - много хора могат да изпитат т. нар. "кръстосана реакция" от полени и плодове / ядки и подправки с поява на сърбеж около и в устата, устните и езика, подуване в резултат на поглъщането на някои от най-големите храни-алергени – бадеми, орехи, фъстъци, ябълки, череши, праскови, сушени сливи, ягоди, малини, банани, манго и др. Симптомите включват: дрезгавост, затруднено дишане, астма. Ако подозирате, че съществува вероятност да имате алергия към някоя храна, можете да се консултирате с вашия лекар, който да ви насочи към изследване, което да определи към кои алергени може да сте чувствителни.



Ухапвания от насекоми – ужилванията от пчели, оси и много други насекоми могат да предизвикат сериозни и много неприятни алергични реакции. През топлите месеци хората прекарват много време на открито, пътуват, правят пикници, занимават се с различни забавни дейности навън и по този начин вероятността да бъдат ужилени от насекоми е доста по-голяма. Според специалистите, макар ужилванията да се отнасят към по-редките случаи, те могат да бъдат доста по-опасни за някои хора. Сред най-често срещаните симптоми са подуване на лицето, езика или гърлото, проблем с дишането, уртикария, сърбеж или подуване в по-големи части на тялото, не само там, където е настъпило ужилването, диария или гадене, виене на свят, крампи в корема. Ако имате алергия към насекоми, посъветвайте се с вашия лекар за препарат, който винаги да носите със себе си, когато сте навън, за да избегнете неприятни изненади. Освен това помислете за носене на затворени обувки, когато сте сред природата и не ходете боси в тревата, не оставяйте подсладени напитки, тъй като те привличат насекомите, не използвайте твърде силни парфюми, шофирайте със затворени прозорци.

Мухъл – друг виновник за предизвикване на алергични реакции. Алергията към плесени може да започне в края на лятото и есента (някои спори на плесени достигат връх именно в края на лятото и се разпространяват бързо от вятъра, могат да се появят и в затворени помещения). Ако страдате от някакви алергии на дихателните пътища, имунната ви система би могла да реагира по-агресивно, ако вдишате спорите на мухъл (може да се появи неприятна кашлица и сърбеж в очите). Има различни видове плесени, ако сте алергични към един специфичен вид, не означава, че сте алергични към другите. Контролирайте влагата вътре в дома, помислете дали да не се затворят прозорците и вратите и да използвате климатик, течове на вода в бани, мазета или кухнята е препоръчително да бъдат отстранени.

Отровен бръшлян – растението е сред най-разпространените алергени, вирее на много места, но най-често срещано е около големи водоеми, реки и потоци, има го и в много дворове. Бръшлянът е покрит със специфична смола като мъзга и съдържа токсичен химикал, наречен урушиол. Добре е да се избягва всякакъв контакт с растението. Смята се, че времето за развитие на алергична реакция е от 48 до 72 часа след като влезете в контакт с това растение.



Симптомите обикновено започват с тежък сърбеж, зачервяване, подуване и изгаряне, поява на мехури - тези реакции няма как да бъдат предавани от човек на човек. Алергична реакция може да се появи и чрез непряк контакт - облекло, обувки, градинско оборудване и домашни любимци, които са се докосвали до бръшляна. Когато се разхождате в гористи местности подбирайте дрехите си (дълги панталони и дълги ръкави), работете с ръкавици в близост до растението, наблюдавайте домашните си любимци, когато се разхождате, а ако в двора си имате отровен бръшлян, помислете как да ограничите достъпа им до него, тъй като специфичната смола може да залепне за козината им.

Слънцезащитни продукти – за предпазване от изгаряне и увреждане на кожата се препоръчва използването на различни лосиони със слънцезащитен фактор, които се използват масово през летния сезон не само на плажа, но и винаги, когато знаем, че ще бъдем на открито за по-дълъг период. Изборът на правилния продукт е много важен. Ето как действат тези лосиони: 1) Абсорбирани по химичен път – това са слънцезащитните продукти, които абсорбират ултравиолетовото лъчение (UV). Те превръщат енергията в по-малко вредни форми на радиация, които могат да причинят по-малко увреждане на кожата ни. 2) Физическо блокиране: слънцезащитните продукти отразяват радиацията, излъчвана от слънцето далеч от кожата. Ако не се абсорбират добре, този вид продукти могат да доведат до кожни възпаления, въпреки че повечето лосиони са хипоалергенни. Реакциите могат да бъдат причинени и от парабените, които са химикали, използвани като консерванти. Избирайте внимателно летните лосиони и се доверявайте на проверени и доказали се производители.



Предотвратяването на алергични реакции може да бъде лесно, ако избягвате определени ситуации и бъдете отговорни с грижата към себе си и семейството. Бъдете внимателни и предпазливи, за да се насладите пълноценно на прекрасните летни месеци.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Алергиите
· Да вземем ли четириног приятел на детето си?
· Ефективна ли е хомеопатията
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Лято е, но да не се отпускаме
· Пролет, лято, есен, зима - за барбекюто в сърцето ми място винаги има
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· Кравето мляко – познатата непозната храна
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Събота
1
Април 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хормоните на доброто настроение
Когато стане дума за хормони, мнозина мислят, че това е сила, която по никакъв начин не можем да управляваме....
Проучване: Децата, които са близо до природата имат по-силна имунна система
Децата, израснали в "стерилни" условия в градовете, по-специално в мегаполисите, имат слаба имунна система,...
Искате да започнете нещо ново? Създайте условия за това
Много от нас изпуитват понякога копнеж да започнат нещо изцяло ново - да тръгнат на фитнес, да шият гоблени,...
Какво се промени за жените и момичетата за последните 25 години?
Преди 25 години лидерите от цял свят поеха ангажимента за предоставяне на повече права и власт на жените...
Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
Какво трябва да знаем за Ендометриозата - Bahçeci
Ендометриозата е хронично естрогенозависимо заболяване и се характеризира с разрастването на ендометриална...
Вариантът Делта - какво се знае за индийската мутация на коронавируса
Вариантът Делта, познат и като индийска мутация (B.1.617.2.), е значително по-заразен от останалите варианти...
Как да се защитим от кърлежи
Топлото време ни мами за разходки сред прохладата на гората, за пикници на сенчести полянки, бране на...
Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
Обикновените суперхрани, които често пренебрегваме
Време е да сложим край на скъпите „чудодейни” храни и да обърнем внимание на тези, които освен че са...
Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - II
Частично рафинираната захар е запазила голяма част от полезните съставки на нерафинираната, но съдържанието...
С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
Грешките, които ни пречат да постигнем целите си
Когато поставяме цели в живота си, е добре да предвидим и малките стъпки, чрез които да стигнем до тях,...
Най-важните 5 ползи от вегетарианството
Вегетарианството е начин на хранене, който в различна степен изключва храните от животински произход...
Ритъмът на сърцето - II
Кога да не мерим пулса? Когато: сме в изправено или легнало положение- най-малки стойности се отчитат...
Храните, които са виновни за лошото ни настроение
Кафето, черният шоколад и дребните безкостилкови плодове са сред храните, които правят хората щастливи,...
Потенето и децата - колко е нормално?
"Нормално ли е детето ми да се поти толкова много?" Този въпрос си задават немалко родители в летния...
Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете: Всичко е вкусно, когато си гладен ...
Нещата, които не можем да променим
Стотици статии ни съветват как да променим себе си и как всичко в този живот зависи от нас самите. Самоусъвършенстването...
Какво не ни достига, за да постигаме целите си?
Способността да поставите себе си изцяло във всяка област на живота си е ключът към големия успех...
Не изхвърляйте семките на гроздето
Гроздето е популярен и обичан плод на ранната есен. Дали обаче ни е известно, че гроздовите семки, които...
Тайната на харизматичните хора
Харизмата е онова магическо излъчване, от което се възхищаваме и често бихме искали да притежаваме. Сигурно...
Здраве от лятото – слънце, въздух и вода
Лятото е страст, забавление, морски бриз, шум на вълни, флирт, любов и още, и още, но освен това то е...
В очакване на Коледа без стрес
С напредването на декември започваме да се настройваме на празнична вълна – съзнанието ни е завладяно...
Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
Емоционалната устойчивост прави ли ни безчувствени?
Терминът "емоционалната резилиентност" няма еднословен еквивалентен в българския език. Можем да я преведем...
Маслото от маракуя - екзотична грижа за сухата и чувствителна кожа
Маслото от семената на тропическия плод маракуя е по-слабо известно, но за него активно се говори и се...
Да се научим на търпение
Случвало ви се е да отидете до някой магазин, да видите, че опашката е голяма и да се откажете? Аз самата...
Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook