"На другия ден". Или как да се преборим с махмурлука
 Изпрати
Независимо, дали младежките буйни години отдавна са отминали или не, махмурлукът е нещо, което си същестува. На всекиму се е случвало да се позабавлява порядъчно някоя вечер, обилно полята с алкохол, и на сутринта сякаш целия свят да му се стовари на главата. В какво се изразява синдромът „На другия ден”? Главоболие, умора, гадене, обща отпадналост, чувствителност към шумове и светлина, жажда, от утоляването на която сякаш става по- зле. И макар всеки препатил да си има собствени средства за справяне с тази неприятна „болест”, тук ще стане ясно защо и как се случва махмурлукът и как да неутрализираме ефектите му.
Алкохолът действа на организма на много фронтове и затова причинява толкова разнообразен дискомфорт. Има и някои негови особености, като съдържанието на захар, колко вида и брой дестилация е претърпял, дали смесваме различните видове алкохол. От своя страна организмът реагира различно на ефекта от алкохола – някои хора с по- чувствителни стомаси директно връщат поетото количество и за тях това е само от полза, за разлика от онези, които си лягат с изпитото и го оставят да действа през това, което е останало от нощта.
Как действа алкохолът на организма?
На чисто клетъчно ниво, алкохолът е убиец. Той поразява токсично клетките на целия организъм, затруднявайки максимално черния дроб и причинявайки невъзвратимата смърт на нервните клетки в мозъка. При разграждането си алкохолът се разгражда на ацетаталдехид. Той във високи дози е именно тази отрова за клетките. Затова като цяло, ежедневната прекомерна консумация на алкохол е нежелателна, ако искаме да сме здрави и в добра форма дълго време.
Ефект 1:
При разграждането си етанолът в алкохола потиска различни важни ензими – особено този, който контролира отделянето на течности от организма, иначе казано – алкохолът действа като диуретик. Дори измамната свежест на бирата е с доказан диуретичен ефект. Дехидратацията кара мозъка да се свие от нормалните си размери, което води до прословутото главоболие. Отделно тази скоростна за току- що събудилия се махмурлия води до сухота в устата, мускулна слабост и други подобни ефекти.
Решение по време на пиене: Когато пиете алкохол, дори и бира, пийте много течности, за предпочитане – добрата стара вода. Преди лягане също – поне две големи чаши вода. Така през нощта организмът няма да се дехидратира и ще преживеете сутринта по- леко.
Решение за сутринта: Обилно количество сокове – прясно изцедени с много витамин С – доматен, от грейпфрут. Зелевият сок, стига да не е прекалено солен също е отлично решение, заради високото съдържание на витамини от В- групата и други безценни аминокиселини и микроелементи, но пък по- трудно се намира под ръка. В соковете има и много соли, които бързо излизат от организма, но са безценни за клетъчното възстановяване – калий, натрий. Айранът с минимално количество сол има отлично действие.
Зелен чай с мед и лимон – антиоксидантите имат цялостно пречистващо организма от токсините действие. Ошав, компот – ценните соли плюс фруктоза или глюкоза – директен допинг за мозъка.
Лоша идея: Относно течностите, лоша идея са газираните напитки преди, по време и след пиене на алкохол – те раздуват стомаха, а заради изкуствените захари, които съдържат, и усилват ефекта на алкохола. Неблагоприятно действие има и кафето – допълнително дехидратира, а кофеинът, дори и да даде временна бодрост, само забавя разграждането на алкохола. „Клин клин избива” е лоша максима в случая с алкохола. Прословутата „една бира на сутринта” облекчава временно жаждата, но вече казахме, какво е действието и. така вместо да неутрализирате токсичното действие на алкохола, ще удвоите времето му.
Ефект 2:
Затруднен от обилното количество алкохол, набързо погълнато при това, черният дроб забавя останалите си функции. Това води до и до забавяне производството на глюкоза. Тя, от своя страна, е горивото на мозъка и недостига и води до отпадналост, умора и дразненията от светлината и шума. Както казахме, на клетъчно ниво алкохолът е убиец – особено страда мястото, където той се събира – стомахът. Прякото атакуване на лигавицата му, освен, че пречи на цялостната функция на стомаха, „отравя” и клетките на стените му – затова на сутринта усещаме гадене и тежест в стомаха.
Решение по време на пиене: Що се отнася до храненето, добре е преди запоя, да похапнете по- мазни и наситени с енергия храни. Редуването на глътка с хапка по малко и начесто, иначе казано – мезенето, е задължително условие за бистра глава. Златното правило тук гласи: „Не пий на гладен стомах”. ако стомахът е празен през цялата вечер, то той ще се „занимава” само с алкохола и това ще го натовари максимално, а наличието на храна, напротив, ще отнема от отровното въздействие и така ще отвежда алкохола по- бързо до черния дроб.
Решение на сутринта: Една топла, зеленчукова супа или телешко варено ще е истински балсам за изстрадалия стомах. Избягвайте подправките като черен пипер, лютиви добавки. Спорна, но много ефективна е шкембе- чорбата. Ако при вас действа и е домашна, не се колебайте. Но ако е от заведение за обществено хранене, внимавайте – не винаги там се готви здравословно, а знаем, че карантията е специфичен продукт. Яйцата са висококалорични и полезни в такива случаи. Един омлет с айран дава усещане за ситост и успокоява стомаха.
Лошо решение: Хапчето на сутринта е спорно като решение. Някои предпочитат определени хапчета заради адското главоболие. Но не забравяйте, че медикаментите имат дразнещ лигавицата на стомаха ефект, натоварват повече или по- малко черния дроб. Затова изпийте хапчето или още вечерта, или на сутринта, но поне след лека закуска.
Най- основното, което можете да направите, е, след кратък, освежаващ душ, да си направите питателна закуска, колкото и да е свит стомахът ви. След това да прекарате деня в леглото, на тъмно и тихо, а до вас да е неизменно чаша с предпочитана напитка. И когато ви се случи отново да държите чаша с алкохол, си спомнете нашите съвети и така ще намалите ефекта от синдрома „На другия ден”.
|
|
|
Сряда 18 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето I
Наричат ги различно – „органик” в Англия и САЩ, „био” в Швейцария, „екологични” в Германия, независимо...
 Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
 Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
  Безопасни ли са дамските тампони
Първият тампон е създаден преди 80 г., но и до днес не е открито по-удобно средство за интимна хигиена...
 Как да започнем разговор с непознат?
„Страхът прави непознати хора, които биха били приятели.“ - Шърли Маклийн
Да започнеш разговор...
  8 начина да се предпазим от грип и простудни заболявания
Сигурно, 100 % действащо лечение на грипа и простудните заболявания все още няма. Затова, когато се простудим...
  Газираните напитки – за утоляване или разпалване на жаждата
Навън вече е топло. Ние се радваме на галещите лъчи на слънцето, стараем да прекарваме повече време в...
  Сексизъм и сексуалната освободеност на жените - митове и двойни стандарти
Сексуалността е неделима част от всеки здрав психически и физически човек. Темата за сексуалната освободеност...
 Класация обяви Средиземноморската диета за най-добрата за 2019 г.
Начинът на хранене, разпространен в държавите около Средиземно море и известен с името "Средиземноморска...
 26 март - "Лилавият ден" в подкрепа на хората с епилепсия
Purple Day/Лилав ден/ е международен ден за епилепсия и всяка година се отбелязва на 26 март! На този...
  В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
  Какво знаем за различните видове мед
Непрекъснато говорим за това колко е полезен медът, особено в тези студени зимни дни. За кой мед става...
  Витамини за бъдещи майки - част I
На всички е известно, че по време на бременността, бъдещата майка трябва да обръща особено внимание на...
 Да успокоим разтревожено дете с тези магически фрази
Децата изглеждат смели и безстрашни, но са изтъкани от много сенки, малки и големи чудовища и несигурност....
 Отблизо за каланетиката
Животът, който водим, е изтощителен и изпълнен със стрес. Последните години се наблюдава покачване на...
  Време за... здраве
Често оценяваме това, което имаме, едва когато го изгубим. И това в пълна сила важи за здравето. Уж си...
 "Жена ми не работи, тя е домакиня"
Майка и татуист, Райшел Кастълбъри (Ryshell Castleberry) от Флорида написала пост във фейсбук, хипотетичен...
 Сутрешни ритуали за страхотен ден
Когато един ден започне без тонус и енергия, той върви така до вечерта. Задълженията ни се струват безкрайни,...
 Първите признаци на преумората
Компютърът няма как да го накараш по-бързо да обработи информацията. Нито телевизорът по-бързо да превключва...
 Алкохолът и сексът - винаги в сложни отношения
Вече над 10 хиляди години спиртните напитки са особено предпочитани от хората. Релаксиращият им ефект,...
|