Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
На интервюто за работа може да се гледа като на търговска сделка - един продава умения, компетентност, опит, друг - иска да ги купи. В същото време това е разговор, диалог между непознати, в който единият трябва да се представи в най-добрата си светлина, а другият - да отсее от множество кандидати, поставящи се в най-добрата си светлина, този, който реално е търсеният човек. За да намерят правилния кандидат, специалистите по подбор на кадри (служители на HR отдела) правят стандартни въпросници към всеки от тях.
Тези специалисти много добре знаят, че кандидатите се интересуват кой е най-подходящия отговор на въпрос, например: "Защо трябва да ви наемем?" и се стремят да го дадат. В резултат се получава едно своеобразно надлъгване и размяна на готови фрази, но това е неминуемо, на двете страни им е ясно. Затова интервюто за работа всъщност не се върти около въпросниците, а около всичко около тях. Език на тялото, излъчване, интонация, увереност, шеги, умение за водене на разговор, десетки, десетки детайли. Кандидатът трябва да покаже себе си цялостно, открито, но и целенасочено в посока - искам тази работа. Но той не бива да забравя, че интервюто е начин да разбере повече за тази работа, дали се вижда в тази фирма, дали условията, които се разкриват на интервюто, го устройват.
Изобщо, интервюто за работа е нещо сложно, а в дигиталния ни век - още повече, защото хем консервативният подход "интервю за работа" все още работи, хем общуването очи в очи се променило отпреди 20 години. Поколенията се сменят, но остава важна химията на добрия разговор, в който всеки извлича нещо за себе си и накрая остава чувство за удовлетворение, независимо от крайния резултат.
Какво се е променило в интервюто за работа?
Независимо какво е мнението ни за тях, социалните мрежи навлязоха и в тази сфера. Бъдете сигурни, че в момента, в който се появи името ви в мейл или в CV, служители на фирмата вече търсят профила ви във всички социални мрежи. Абсолютно е задължително, ако целите определено впечатление, да бъдете внимателни какво се вижда от хора, които не са ви приятели и последователи. Особено е важно това за снимките. Понякога разминаването може да е толкова фрапантно, че вашето CV изобщо да не бъде прегледано.
Оправете настройките за достъп, напишете хубава биография - учебно заведение, месторабота, лична информация и т.н. Оставете общодостъпни онези снимки, на които изглеждате и излъчвате това, което бихте искали да впечатли и бъдещ работодател.
Когато пишете CV-то си, наблегнете на т.нар. soft skills. Оказва се, че във времена, когато висшето образование не е толкова определящо, когато под път и над път се добиват квалификации и сертификати, този тип умения се ценят далеч повече. Това са умението да общуваш - да се изказваш, да слушаш, да водиш диалог, да си емпатичен към гледната точка на другия, да преговаряш, да правиш компромис в името на целта. Критичното мислене също е много важно. Творческият подход, умението да се извлича позитиви от всяка ситуация, уменията за лидерство, вслушване в по-опитни колеги и осъзнаване на социалните роли. Още - работата в екип, разпределяне на задачите, работа в срокове, откритост в конфликтни ситуации са може би сред най-важните. Не пропускайте тази част в CV-то и наблегнете на нея в интервюто.
Афиширайте желание, стига да го имате, разбира се, да работите сериозно. От гледна точка на работодателя е все по-трудно да намират служители, които са склонни да работят упорито, да умеят да чакат успеха, да са постоянни и да не очакват невъзможното в краткосрочен план. Причините са сложни, но е факт, че по-младите поколения имат различна представа какво е и ка се стига до успеха, парите и славата. Ако вие имате насреща си по-възрастен интервюиращ, определено ще го впечатлите с по-консервативно мислене в това отношение.
Просто се налага да сте в час с технологиите. Дори да имате негативно мнение към социалните мрежи, онлайн контактуването, признайте си го, но в днешния свят трябва да сте наясно кои са и как функционират. Ако се налага, направете си профил или поне покажете готовност, щом се изисква. Отношението, че сте над тези неща, че ги смятате за безсмислени, вредни, няма да ви е от помощ. Просто това е светът днес. Ако пък не сте наясно кое как работи, бъдете отворени някой да ви научи.
Какво не се е променило на интервюто за работа?
Никога, никога не се лъже и никога не преувеличава така, че да се представяте за такива, каквито не сте. Истината винаги излиза наяве. Бъдете естествени и не крийте слабите си места. Вместо това, разработвайте отговори на обичайните за интервю въпроси като "Какво намирате за вас недостатък?", "Защо напуснахте предишната си работа?", които целят да се представите в негативна светлина. Вашите отговори трябва да са честни, но и да водят към положителна за вас посока. Например: "Понякога ми е трудно да говоря пред публика, но ме избраха за учителското настоятелство в училището на дъщеря ми и ми се налага да работя върху този свой недостатък, Мисля, че започвам да го преодолявам" или "Фирмата възприе нова политика по събиране на задълженията и аз не успях да се впиша в нея. Не смятам, че притискането на клиенти е начинът". Такива отговори са достатъчно честни, но и показват стремеж към промяна и дават възможност разговора да продължи.
Проучване на потенциалния работодател. Както работодателят се подготвя преди интервюто, така трябва и вие. Направете своето проучване - обща информация основаване, история през времето, специфика (производство, търговия, услуги). Каква точно е обявената позиция, какви са задълженията, какво се предлага насреща. Внимателно прочетете за работното време, социалните придобивки. Едно хубаво проучване би спестило време да ходите на интервю за работа, която не ви привлича и удовлетворява, за която сте твърде или пък недостатъчно компетентни. Едва след като сте напълно сигурни, че искате да работите там или имате въпроси, които да ви уверят или не, едва тогава кандидатствайте.
Доброто впечатление от CV-то се подчертава с искреност, самоувереност и позитивизъм на живо. Фактите в CV-то говорят сами по себе си, но вие трябва да можете да говорите за образованието си, предишните местоработи, да демонстрирате професионализъм, ако имате повече опит или желание да се учите в дадената сфера, ако ви липсва опит. Вие трябва да покажете страст и желание да работите в тази фирма. Искате да се харесате, искате това място. Дори и да не сте убедени, но страстта запалва, докосва интервюиращия, връща му положителната нагласа към задачата и към вас. Пуснете личността си, не се страхувайте да изразите мнението и индивидуалността си, стига те да се вписват в търсената позиция. По начина, по който реагира отсрещната страна, може да разберете дали мястото ви е там.
Не забравяйте, че интервюто е двупосочна улица. Вие се продавате, така да се каже, но не на всяка цена и не задължително. Можете да задавате своите въпроси, можете да проявите самоувереност, ако я чувствате и има основание за нея, но така, че да не преминава във високомерие и арогантност. Съответно не бива да търпите подобно отношение към себе си. След интервюто съберете мислите си и дори нахвърляйте бележки, ако не сте го правили по време на самото интервю. Всичко минава понякога толкова бързо, един разговор на един дъх, а интервюиращите са достатъчно опитни да завъртят главата ви. Отсейте важното от маловажното. Отговорете на основни въпроси за естеството на работата,вашите задължения, работното време дали имате възможност за развитие, дали това е работата за вас. Какво ви подсказва интуицията, обсъдете го дори с някого и чак тогава решете, дали и ако, ви поканят на второ интервю, където би се обсъдило и заплащането, изобщо бихте отишли. |
|
|
Понеделник 2 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Допълнителната работа – две дини под една мишница
Сигурно много от вас познават хора, които носят по няколко дини под една мишница. И не става дума за...
Как и къде още да търсим работа?
Да си намериш работа в днешни дни не е лесно. Да намериш работа, която удовлетворява, ако не всички,...
Провалът – разочарование или мотивация
Когато се провалите в нещо, мотивирате ли се още повече за постигане на по-добри резултати, или разочарованието...
Етикет на телефонния разговор
Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е превърнал в необходимост за съвременния...
Къде ми е музата? 6 навика на успешните артисти
Повечето хора свързват артистите с непостоянство, хаос и постоянно блуждаене в крайностите, в които ги...
Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
Как да се справим с тираничен шеф?
Имате ли нещастието да работите с тираничен шеф? Той ви унижава безпощадно, навсякъде, с или без удобен...
Надути или вярващи в себе си – къде е границата?
В общи линии хората се лутаме в крайностите – или сме твърде навирили нос, пропускайки всичко около себе...
Как да си спечелим уважение?
Да бъдеш обичан е много хубаво и приятно, но има нещо още по-важно от любовта – уважението. Без него...
Как да запазим първоначалната си мотивация за работа
Започнали сте нова работа? Чудесно. Мина времето на адаптация и всичко изглежда наред. Свикнахте, опознахте...
Да бъда майка и да бъда себе си
Тази почти шекспирова дилема, започна да ме измъчва с наближаването на 30-те. Една по една моите близки...
Трудностите като нови възможности
Искаме ги или не – трудностите са неизбежна част от житейския ни път. Те са негов естествен спътник,...
Какво казваме, когато (не) говорим
Ето една типична ежедневна ситуация. Връща се детето от училище, ние дежурно го питаме: „Как мина деня...
Общуване според темперамента
Често в ежедневното общуване ни поразява огромната разлика между хората – във възприятията, начина за...
Какво да очакваме от интервюто за работа
Който е ходил на интервю в по- голяма компания и, да речем, е кандидатствал за по- отговорна длъжност,...
Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така?...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
Диетата на работното място
Всяка диета свършва в понеделник. Всичките ни добри намерения се изпаряват когато отидем на работа и...
Работата. Завои и застои
I. Застои (Защо се задържаме на работа, която не харесваме)
Времето прекарано в работа представлява...
Да изживеем това, за което мечтаем
Едно от най-важните неща, които трябва да направите, за да бъдете щастливи е да вършите това, което ви...
Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна?
Пълна?
Няма значение!
Само да има място за още вино!...
Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
Медитация за заети жени
Животът изглежда като надпревара. Бързаме ли, бързаме. Но с кого се надпреварваме всъщност? Със самите...
Стрес? Защо не?!
Отвсякъде чуваме колко стресирано живеем. Какви били времената, икономическото положение, как всичко...
Професиите, в които жените са най- добри
В миналото разпределението на ролите на мъжа и жената е било ясно установено. В днешно време обаче все...
Етикет на визитната картичка
Визитната картичка е задължителен атрибут на всеки човек, който иска да изрази себе – работата си, позицията...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Работата. Или на път към себе си
Ключът към това, което сме призвани да правим в живота си лежи дълбоко в нас и в нещата, които обичаме...
В търсене на истинското призвание
Обкръжението ми изобилства от примери за хора, които не спират да търсят своето призвание, сменяйки почти...
Какво знаем за позицията подбор на кадри?
Вече за да бъде одобрен за определена работна позиция, кандидатстващия минава през така да се каже огъня...
|