Eлектронните цигари - опасни ли са?
 Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата от тютюнопушенето. Различни компании внедряват нови и нови начини за отказване от цигарите. Въпреки това явно страстта към цигарите е доста силна. Според статистиката в България страстно пушат 40% от мъжете и 20% от жените. От време на време пушат по 10% от мъжете и жените. Най-заклети пушачи са тези мъжду 25 и 44 години. Отново според статистиката цигарите са причина за смъртта на 1000 души на 100 хил българи. В Европа този коефицент е 633 на 100 хил. Според Световната здравна организация всяка година цигарите убиват около 6 млн. души, като 600 хил. умират вследствие на пасивно пушене.
Едва ли тези данни са новост за нас. Всички знаем за вредата от тютюнопушенето. Оказва се, обаче, че опитите до отказване на вредния навик, не са никак лесни. В последните години се появиха т.нар. „електронни цигари”, целящи да заместят или поне намалят ползването на традиционните тютюневи цигари. Като всяко ново нещо на пазара, в много страни те предизвикаха огромен интерес и пушачите се ориентираха към тях. Доколко те са безвредни учените тепърва ще изследват.
Електронната цигара е електрическо преносимо устройство, което се захранва с батерия. От нея се вдишва никотин чрез изпаряване. Парата, произвеждана от е-цигарата съдържа разнообразни аромати без да се използва пушек, тютюн или изгаряне. Най-разпространените е-цигари приличат на стандартните – тютюневите. Те имат почти същото количество никотин. Когато се пуши е-цигара никотиновата течност се нагрява в пълнител и се превръща в пара. Количеството никотин може да бъде различно и потребителят да го избира. Има и е-цигари с безникотинови пълнители. Донякъде известно предимство им е че не миришат гадно и не задимяват въздуха.
Историята на е-цигарата започва още през 60-те години на миналия век. Хърбърт Гилбърт изобретява устройство, наподобяващо обикновена цигара, но без дим и тютюн. Това устройство нагрява никотиновата течност и пуска пара. Няколко години след изобретението си, Гилбърт е помолен от няколко фирми да „патетнова” е-цигарата, но той отказва. Оттегля се от публичното пространство и така изобретението му се забравя.
За изобретател на съвременната е-цигара се счита китайският фармацевт Хон Лик, който през 2000 г. представя идеята си за пиезоелектрически елемент, който излъчва ултразвук за изпаряване под налягане на течен никотин, разреден в пропилен гликол. За изобретението си китаецът се вдъхновява от своя баща, който умира заради страстта си към цигарите. За първи път е-цигарата се представя на китайския пазар през 2004 г, а първият международен патент Хон получава през 2007 г. Съвременната е-цигара търпи своите изменения от оригиналния вариант.
В различните страни по света е-цигарите се приемат по различен начин. Във Великобритания предизвикаха голям обществен дебат. Парламентът приема, че електронните цигари могат да бъдат използвани в сгради, тъй като не са включени в забраната за пушене. В САЩ приемането на е-цигарите също не е единодушно. Американската комисия за контрол на лекарствата забранява вноса на е-цигари, тъй като те са „никотично средство”. През 2008 г. Световната здравна организация излиза със становище, че е-цигарите не трябва да се считат за средство за спиране на тютюневите цигари и настоява всички компании да отстранят материалите и рекламите, в които се изказва това твърдение. В различните щати на Америка важат различни закони по отношение на е-цигарите. В Ню Джърси и Орегон е-цигарите са забранени на обществени места. В Калифорния, обаче, са позволени. Според новозеландско проучване за е-цигарите, макар и да има канцерогени и токсични вещества в тях, те са в минимални количества и много под увреждащото ниво. Според същото проучване е-цигарите са по-безвредни от тютюневите такива. В Австралия, обаче е-цигарите са напълно забранени. Едновременно с дебатите за и против е-цигарите, се създаде търговска асоциация на производителите на е-цигари, която защитава производители, търгавци и дистрибутори. През 2010 г. Американската асоциация на общественото здравеопазване излиза със становище, че чрез е-цигарите се спасява живота на 4 млн. от обшо 8 млн. възрастни пушачи, които в противен случай ще умрат от свързани с тютюнопушенето болести. Същата асоциация се обявява против продажбата на е-цигари на малолетни и непълнолетни лица.
Според друго проучване е-цигарите причиняват повече вреда от тютюневите заради химикал, който дразни силно дихателната система. Вредата идва от загряването на химикала пропиленгликол от пълнителя, това заявяват специалисти от Федералния център по здравно обучение в Кьолн. В пълнителите на е-цигари има следи от карценогена нитрозамин, както и други потенциално вредни съставки. Производителите на е-цигари веднага се защитиха с твърдението, че тютюневите изделия съдържат много повече нитрозамин.
Според някои български здравни експерти е-цигарите са стотици пъти по-безвредни от тютюневите, защото не отделят катрани и канцерогенни вещества. Факт е обаче, че в нашата страна не се правят изследвания за състава на пушека от тютюневия заместител. Реално е-цигарите са забранени в страни като Уругвай, Сингапур, Бразилия, Южна Корея. Причината за забраната в тях е, че засилват зависимостта към никотина. Нищо, че често ги рекламират като начин да откашеж цигарите. В останалите страни те са позволени, но не навсякъде се считат за безвредни и пушенете им не навсякъде е позволено на обществени места.
Докато текат дебатите относно вредата и ползата от е-цигари потребителите им в цял свят главоломно се увеличават. Времето и по-задълбочените поручвание тепърва ще покажат дали е-цигарите ще станат по-безвредната алтернатива на тютюневите цигари, или ще бъдат забравени както се случва с много нови изобретения. Едно е сигурно, алтернативни или обикновени, цигарите са бич за организма. |
Коментари
2013-07-26 #1  Светлана Чамова Това умуване - по-малко вредни ли са или не, съм го минала, понеже за определен период съпругът ми мина на тях. Моето лично убеждение е, че са поне толкова вредни, колкото и другите цигари - именно заради никотина. В крайна сметка е наистина добре да се направи задълбочено изследване и световната медицина да излезе с ясна позиция - поне хората да не се самозалъгват, ако има равна или по-голяма опасност.
Всъщност не допускам в днешно време да няма категорична и ясна информация по въпроса, но явно на някой тя не му отърва. Риба се лови в мътна вода.
|
|
Понеделник 28 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Най-голямата билка в света - бананите
Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък...
  Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
 Маслата, които са най-близки до човешката кожа
Нима има нещо по-хубаво от това да се чувстваме здрави, красиви, работоспособни и същевременно заредени...
 Нещастието, което сами си навличаме
Мислите ли за щастието? Дали го познавате, дали някога изобщо сте го срещали? Казват, че ако си задавате...
  Аутизмът
Преди няколко години в една болница в Солт Лейк Сити от този свят си отива човек, на име Ким Пийк. Той...
  Още за подсладителите - II
Както споменахме обаче, освен синтетични, съществуват и естествени подсладители, които се извличат от...
 Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
  Лейбъл "ЖЕНА"
Днес границите между „мъжкото” и „женското” са по-невидими от всякога. Качества, които са типични за...
  Средиземноморската диета – щастие за цял живот
Нека първо започна с това, че макар да е добавено думата диета, всъщност Средиземноморската (наричана...
  Безсънието до детската люлка
Последните седмици от бременността често са свързани с безсъние. Положението на тялото, удобната възглавница...
 Когато щастието ти зависи само от теб
За изкуството да живееш щастливо са написани стотици книги. А думата щастие за всеки от нас има различен...
 Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
 Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение....
 Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
Velinoff Pharma, лидер в предоставянето на висококачествени фармацевтични продукти, представя на Вашето...
 Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
 Лек за разширените вени
Оттекли крака с неузнаваема първоначална форма, криволичещи релефни вени или синьо-лилави жилки, които...
 Рейки – могат ли ръцете да лекуват?
Учението Рейки е от онези съкровища на Изтока, към които ние, живеещите по на Запад, посрещаме със скептицизъм....
 Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
 Антиоксидантите – гардовете на нашия организъм
Знаем, че кислородът е основна предпоставка за живот и че участва активно в много от биохимичните процеси....
 Следпразничен детокс
Как да помогнем да организма да се възстанови след обилното празнично похапване ?
Детоксикацията на...
  Психотормоз безкрай
Свикнали сме да смятаме насилието за физически акт. Ако няма следи от него по тялото ни, значи всичко...
  Кафяв ориз - диамантът на зърнените храни
Наричат го хляб за всеки човек и диамантът на зърнените храни. Достатъчни са ни около 100 грама от него,...
 Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
|