Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата от тютюнопушенето. Различни компании внедряват нови и нови начини за отказване от цигарите. Въпреки това явно страстта към цигарите е доста силна. Според статистиката в България страстно пушат 40% от мъжете и 20% от жените. От време на време пушат по 10% от мъжете и жените. Най-заклети пушачи са тези мъжду 25 и 44 години. Отново според статистиката цигарите са причина за смъртта на 1000 души на 100 хил българи. В Европа този коефицент е 633 на 100 хил. Според Световната здравна организация всяка година цигарите убиват около 6 млн. души, като 600 хил. умират вследствие на пасивно пушене.
Едва ли тези данни са новост за нас. Всички знаем за вредата от тютюнопушенето. Оказва се, обаче, че опитите до отказване на вредния навик, не са никак лесни. В последните години се появиха т.нар. „електронни цигари”, целящи да заместят или поне намалят ползването на традиционните тютюневи цигари. Като всяко ново нещо на пазара, в много страни те предизвикаха огромен интерес и пушачите се ориентираха към тях. Доколко те са безвредни учените тепърва ще изследват.
Електронната цигара е електрическо преносимо устройство, което се захранва с батерия. От нея се вдишва никотин чрез изпаряване. Парата, произвеждана от е-цигарата съдържа разнообразни аромати без да се използва пушек, тютюн или изгаряне. Най-разпространените е-цигари приличат на стандартните – тютюневите. Те имат почти същото количество никотин. Когато се пуши е-цигара никотиновата течност се нагрява в пълнител и се превръща в пара. Количеството никотин може да бъде различно и потребителят да го избира. Има и е-цигари с безникотинови пълнители. Донякъде известно предимство им е че не миришат гадно и не задимяват въздуха.
Историята на е-цигарата започва още през 60-те години на миналия век. Хърбърт Гилбърт изобретява устройство, наподобяващо обикновена цигара, но без дим и тютюн. Това устройство нагрява никотиновата течност и пуска пара. Няколко години след изобретението си, Гилбърт е помолен от няколко фирми да „патетнова” е-цигарата, но той отказва. Оттегля се от публичното пространство и така изобретението му се забравя.
За изобретател на съвременната е-цигара се счита китайският фармацевт Хон Лик, който през 2000 г. представя идеята си за пиезоелектрически елемент, който излъчва ултразвук за изпаряване под налягане на течен никотин, разреден в пропилен гликол. За изобретението си китаецът се вдъхновява от своя баща, който умира заради страстта си към цигарите. За първи път е-цигарата се представя на китайския пазар през 2004 г, а първият международен патент Хон получава през 2007 г. Съвременната е-цигара търпи своите изменения от оригиналния вариант.
В различните страни по света е-цигарите се приемат по различен начин. Във Великобритания предизвикаха голям обществен дебат. Парламентът приема, че електронните цигари могат да бъдат използвани в сгради, тъй като не са включени в забраната за пушене. В САЩ приемането на е-цигарите също не е единодушно. Американската комисия за контрол на лекарствата забранява вноса на е-цигари, тъй като те са „никотично средство”. През 2008 г. Световната здравна организация излиза със становище, че е-цигарите не трябва да се считат за средство за спиране на тютюневите цигари и настоява всички компании да отстранят материалите и рекламите, в които се изказва това твърдение. В различните щати на Америка важат различни закони по отношение на е-цигарите. В Ню Джърси и Орегон е-цигарите са забранени на обществени места. В Калифорния, обаче, са позволени. Според новозеландско проучване за е-цигарите, макар и да има канцерогени и токсични вещества в тях, те са в минимални количества и много под увреждащото ниво. Според същото проучване е-цигарите са по-безвредни от тютюневите такива. В Австралия, обаче е-цигарите са напълно забранени. Едновременно с дебатите за и против е-цигарите, се създаде търговска асоциация на производителите на е-цигари, която защитава производители, търгавци и дистрибутори. През 2010 г. Американската асоциация на общественото здравеопазване излиза със становище, че чрез е-цигарите се спасява живота на 4 млн. от обшо 8 млн. възрастни пушачи, които в противен случай ще умрат от свързани с тютюнопушенето болести. Същата асоциация се обявява против продажбата на е-цигари на малолетни и непълнолетни лица.
Според друго проучване е-цигарите причиняват повече вреда от тютюневите заради химикал, който дразни силно дихателната система. Вредата идва от загряването на химикала пропиленгликол от пълнителя, това заявяват специалисти от Федералния център по здравно обучение в Кьолн. В пълнителите на е-цигари има следи от карценогена нитрозамин, както и други потенциално вредни съставки. Производителите на е-цигари веднага се защитиха с твърдението, че тютюневите изделия съдържат много повече нитрозамин.
Според някои български здравни експерти е-цигарите са стотици пъти по-безвредни от тютюневите, защото не отделят катрани и канцерогенни вещества. Факт е обаче, че в нашата страна не се правят изследвания за състава на пушека от тютюневия заместител. Реално е-цигарите са забранени в страни като Уругвай, Сингапур, Бразилия, Южна Корея. Причината за забраната в тях е, че засилват зависимостта към никотина. Нищо, че често ги рекламират като начин да откашеж цигарите. В останалите страни те са позволени, но не навсякъде се считат за безвредни и пушенете им не навсякъде е позволено на обществени места.
Докато текат дебатите относно вредата и ползата от е-цигари потребителите им в цял свят главоломно се увеличават. Времето и по-задълбочените поручвание тепърва ще покажат дали е-цигарите ще станат по-безвредната алтернатива на тютюневите цигари, или ще бъдат забравени както се случва с много нови изобретения. Едно е сигурно, алтернативни или обикновени, цигарите са бич за организма. |
Коментари
2013-07-26 #1 Светлана Чамова Това умуване - по-малко вредни ли са или не, съм го минала, понеже за определен период съпругът ми мина на тях. Моето лично убеждение е, че са поне толкова вредни, колкото и другите цигари - именно заради никотина. В крайна сметка е наистина добре да се направи задълбочено изследване и световната медицина да излезе с ясна позиция - поне хората да не се самозалъгват, ако има равна или по-голяма опасност.
Всъщност не допускам в днешно време да няма категорична и ясна информация по въпроса, но явно на някой тя не му отърва. Риба се лови в мътна вода.
|
|
Неделя 6 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
Да спрем рака на гърдата навреме
Статистиките сочат, че ракът на гърдата е на първо място по честота на диагностициране сред жените, което...
Кои са причините за бавен метаболизъм?
Много често, когато се опитваме да отслабнем, оправдаваме неуспеха с бавния си метаболизъм. Дали, обаче...
Не се отказвайте от закуската по време на пости
Закуската по време на пости е първото предизвикателство, с което се сблъскваме. Особено за тези, които...
12 скрити прояви на емоционалния тормоз
Тормозът има много измерения, само едно то които е сексуалният. Емоционално, психически, ден след ден...
Сусамът - древната храна с доказани днес много здравословни ползи
Кой не обича сусамките, скъп спомен от детството, който не остарява и до ден днешен? А как ухае питката,...
Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих
В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
Фермерските пазари - перспектива за био земеделието
С всеки изминал ден нараства броят на хората, които живо се интересуват от това, какво слагат на трапезата...
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Да успокоим разтревожено дете с тези магически фрази
Децата изглеждат смели и безстрашни, но са изтъкани от много сенки, малки и големи чудовища и несигурност....
Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
Детокс режимите - къде е истината за вредите и ползите?
Храните ли се здравословно? Знаете ли какво е детокс? Доста модерни въпроси напоследък. Дали, обаче знаем,...
Пащърнакът – незаслужено пренебрегван
Той произхожда от Европа и Азия и в миналото е бил на изключителна почит на трапезата, докато не бива...
Опера посред нощ – хъркането
Не вярвам, че има човек, на който да не му се налагало да дели стая с хъркащ човек. В моето детство хъркането...
Да отслабнем или да не отслабнем?
Всички ние прекрасно знаем как се отразяват излишните килограми на здравето ни, външния вид, самочувствието...
Не искам да променя нито една секунда от живота си
Не искам да променям нито една секунда от живота си, да поправя нито една грешка, не искам да върна...
"Жена ми не работи, тя е домакиня"
Майка и татуист, Райшел Кастълбъри (Ryshell Castleberry) от Флорида написала пост във фейсбук, хипотетичен...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Нещастието, което сами си навличаме
Мислите ли за щастието? Дали го познавате, дали някога изобщо сте го срещали? Казват, че ако си задавате...
Да преодолеем стреса с творчество
Думичката "стрес" е навсякъде. В наши дни всеки втори обяснява колко е напрегнат и стресиран. Все по-често...
Болки в гръбнака - причини и как да се справим с тях
Причините за болките в гръбнака могат да бъдат много – от вродена особеност на скелета до прекарани заболявания...
Бърз релакс в офиса - I
Телефоните сa червени от звънене, мениджърът те затрупва със задачи, а шефът вече нервно барабани с пръсти...
Матча - не просто зелен чай, а цяло изкуство
За предимствата на зеления чай сме „говорили” доста, но дали сте чували за един „братовчед” на зеления...
|