Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Eлектронните цигари - опасни ли са?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата от тютюнопушенето. Различни компании внедряват нови и нови начини за отказване от цигарите. Въпреки това явно страстта към цигарите е доста силна. Според статистиката в България страстно пушат 40% от мъжете и 20% от жените. От време на време пушат по 10% от мъжете и жените. Най-заклети пушачи са тези мъжду 25 и 44 години. Отново според статистиката цигарите са причина за смъртта на 1000 души на 100 хил българи. В Европа този коефицент е 633 на 100 хил. Според Световната здравна организация всяка година цигарите убиват около 6 млн. души, като 600 хил. умират вследствие на пасивно пушене.
Едва ли тези данни са новост за нас. Всички знаем за вредата от тютюнопушенето. Оказва се, обаче, че опитите до отказване на вредния навик, не са никак лесни. В последните години се появиха т.нар. „електронни цигари”, целящи да заместят или поне намалят ползването на традиционните тютюневи цигари. Като всяко ново нещо на пазара, в много страни те предизвикаха огромен интерес и пушачите се ориентираха към тях. Доколко те са безвредни учените тепърва ще изследват.

Електронната цигара е електрическо преносимо устройство, което се захранва с батерия. От нея се вдишва никотин чрез изпаряване. Парата, произвеждана от е-цигарата съдържа разнообразни аромати без да се използва пушек, тютюн или изгаряне. Най-разпространените е-цигари приличат на стандартните – тютюневите. Те имат почти същото количество никотин. Когато се пуши е-цигара никотиновата течност се нагрява в пълнител и се превръща в пара. Количеството никотин може да бъде различно и потребителят да го избира. Има и е-цигари с безникотинови пълнители. Донякъде известно предимство им е че не миришат гадно и не задимяват въздуха.

Историята на е-цигарата започва още през 60-те години на миналия век. Хърбърт Гилбърт изобретява устройство, наподобяващо обикновена цигара, но без дим и тютюн. Това устройство нагрява никотиновата течност и пуска пара. Няколко години след изобретението си, Гилбърт е помолен от няколко фирми да „патетнова” е-цигарата, но той отказва. Оттегля се от публичното пространство и така изобретението му се забравя.

За изобретател на съвременната е-цигара се счита китайският фармацевт Хон Лик, който през 2000 г. представя идеята си за пиезоелектрически елемент, който излъчва ултразвук за изпаряване под налягане на течен никотин, разреден в пропилен гликол. За изобретението си китаецът се вдъхновява от своя баща, който умира заради страстта си към цигарите. За първи път е-цигарата се представя на китайския пазар през 2004 г, а първият международен патент Хон получава през 2007 г. Съвременната е-цигара търпи своите изменения от оригиналния вариант.

В различните страни по света е-цигарите се приемат по различен начин. Във Великобритания предизвикаха голям обществен дебат. Парламентът приема, че електронните цигари могат да бъдат използвани в сгради, тъй като не са включени в забраната за пушене. В САЩ приемането на е-цигарите също не е единодушно. Американската комисия за контрол на лекарствата забранява вноса на е-цигари, тъй като те са „никотично средство”. През 2008 г. Световната здравна организация излиза със становище, че е-цигарите не трябва да се считат за средство за спиране на тютюневите цигари и настоява всички компании да отстранят материалите и рекламите, в които се изказва това твърдение. В различните щати на Америка важат различни закони по отношение на е-цигарите. В Ню Джърси и Орегон е-цигарите са забранени на обществени места. В Калифорния, обаче, са позволени. Според новозеландско проучване за е-цигарите, макар и да има канцерогени и токсични вещества в тях, те са в минимални количества и много под увреждащото ниво. Според същото проучване е-цигарите са по-безвредни от тютюневите такива. В Австралия, обаче е-цигарите са напълно забранени. Едновременно с дебатите за и против е-цигарите, се създаде търговска асоциация на производителите на е-цигари, която защитава производители, търгавци и дистрибутори. През 2010 г. Американската асоциация на общественото здравеопазване излиза със становище, че чрез е-цигарите се спасява живота на 4 млн. от обшо 8 млн. възрастни пушачи, които в противен случай ще умрат от свързани с тютюнопушенето болести. Същата асоциация се обявява против продажбата на е-цигари на малолетни и непълнолетни лица.

Според друго проучване е-цигарите причиняват повече вреда от тютюневите заради химикал, който дразни силно дихателната система. Вредата идва от загряването на химикала пропиленгликол от пълнителя, това заявяват специалисти от Федералния център по здравно обучение в Кьолн. В пълнителите на е-цигари има следи от карценогена нитрозамин, както и други потенциално вредни съставки. Производителите на е-цигари веднага се защитиха с твърдението, че тютюневите изделия съдържат много повече нитрозамин.

Според някои български здравни експерти е-цигарите са стотици пъти по-безвредни от тютюневите, защото не отделят катрани и канцерогенни вещества. Факт е обаче, че в нашата страна не се правят изследвания за състава на пушека от тютюневия заместител. Реално е-цигарите са забранени в страни като Уругвай, Сингапур, Бразилия, Южна Корея. Причината за забраната в тях е, че засилват зависимостта към никотина. Нищо, че често ги рекламират като начин да откашеж цигарите. В останалите страни те са позволени, но не навсякъде се считат за безвредни и пушенете им не навсякъде е позволено на обществени места.

Докато текат дебатите относно вредата и ползата от е-цигари потребителите им в цял свят главоломно се увеличават. Времето и по-задълбочените поручвание тепърва ще покажат дали е-цигарите ще станат по-безвредната алтернатива на тютюневите цигари, или ще бъдат забравени както се случва с много нови изобретения. Едно е сигурно, алтернативни или обикновени, цигарите са бич за организма.
Коментари
2013-07-26 #1
Светлана Чамова
Това умуване - по-малко вредни ли са или не, съм го минала, понеже за определен период съпругът ми мина на тях. Моето лично убеждение е, че са поне толкова вредни, колкото и другите цигари - именно заради никотина. В крайна сметка е наистина добре да се направи задълбочено изследване и световната медицина да излезе с ясна позиция - поне хората да не се самозалъгват, ако има равна или по-голяма опасност.
Всъщност не допускам в днешно време да няма категорична и ясна информация по въпроса, но явно на някой тя не му отърва. Риба се лови в мътна вода.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Молба на една майка. Или за пушенето на закрити места
· С билки срещу тютюнопушенето
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Понеделник
20
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
Необикновените свойства на една обикновена круша
Ароматните и сладки плодове на крушата са известни още от древни времена и човечеството отдавна се възползва...
Урок по химия за бъдещи майки
По време на бременността се налага да научите много нови неща, както и да си припомните стари знания....
Храни, които да избягваме по време на бременност
Правилното хранене е жизненоважно за нашия организъм. Често намираме причина да забравяме това. По време...
Осъзнато сънуване
Сънищата, смята Фройд, са потиснати желания и страсти, през деня заключени в подсъзнанието ни, а докато...
Кехлибарът - камъкът на щастието
Бижутата, изработени от кехлибар, излъчват топла, екзотична красота. Цветът на камъка варира от светло...
Макадамия - зад твърдата черупка се крие безценно съкровище
Позната е като "австралийски орех", но е кръстена на името на шотландския химик МакАдам, който я е култивирал...
За диабета, инсулина и правилата
Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360 милиона души....
Пирей - още един плевел, полезен за здравето
Пиреят нерядко се явява проблем за големи пространства обработваеми и необработваеми площи, тъй като...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
Три риби, чиято консумация ни предпазва от деменция
Хората, които в средна възраст консумират повече храни с омега-3 мастни киселини - като сьомга, сардини...
Да се научим от Коледа на чудеса!
Обожавам Коледа! Харесва ми как грейва целия град с блещукащи украси и усмихнати лица. Студеният въздух...
Правилна грижа за устните - I
Стараем се да изглеждаме добре и красиви. Полагаме грижи за косата си, за кожата на тялото, позволяваме...
Добрите новини: деца с дарение към "Пирогов"
Малки ученици от началното училище "Св. св. Кирил и Методий", гр. Троян събраха и дариха 15 000 лева...
На моето силно момиче
Имам момиче и тя не играе с кукли, не харесва рокли и обноските й никак не са мили, колкото и да се старая....
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Как да намалим възможността от заразяване с COVID-19 (препоръки)
Министерство на здравеопазването публикува препоръки какво да правим, за да сведем до минимум възможността...
Етеричните масла - приложение у дома
Има изписани толкова много материали за етеричните масла – техният произход, функции, предназначение,...
Малкото голямо хапче
Когато посягаме към противозачатъчното хапче всеки ден и решаваме проблема за безопасния секс, не се...
Морски алги - още една алтернатива на хапчетата
Не винаги лекарствата са единственият изход. Дори твърде много от нас често злоупотребяват с тях, ползвайки...
На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook