Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата от тютюнопушенето. Различни компании внедряват нови и нови начини за отказване от цигарите. Въпреки това явно страстта към цигарите е доста силна. Според статистиката в България страстно пушат 40% от мъжете и 20% от жените. От време на време пушат по 10% от мъжете и жените. Най-заклети пушачи са тези мъжду 25 и 44 години. Отново според статистиката цигарите са причина за смъртта на 1000 души на 100 хил българи. В Европа този коефицент е 633 на 100 хил. Според Световната здравна организация всяка година цигарите убиват около 6 млн. души, като 600 хил. умират вследствие на пасивно пушене.
Едва ли тези данни са новост за нас. Всички знаем за вредата от тютюнопушенето. Оказва се, обаче, че опитите до отказване на вредния навик, не са никак лесни. В последните години се появиха т.нар. „електронни цигари”, целящи да заместят или поне намалят ползването на традиционните тютюневи цигари. Като всяко ново нещо на пазара, в много страни те предизвикаха огромен интерес и пушачите се ориентираха към тях. Доколко те са безвредни учените тепърва ще изследват.
Електронната цигара е електрическо преносимо устройство, което се захранва с батерия. От нея се вдишва никотин чрез изпаряване. Парата, произвеждана от е-цигарата съдържа разнообразни аромати без да се използва пушек, тютюн или изгаряне. Най-разпространените е-цигари приличат на стандартните – тютюневите. Те имат почти същото количество никотин. Когато се пуши е-цигара никотиновата течност се нагрява в пълнител и се превръща в пара. Количеството никотин може да бъде различно и потребителят да го избира. Има и е-цигари с безникотинови пълнители. Донякъде известно предимство им е че не миришат гадно и не задимяват въздуха.
Историята на е-цигарата започва още през 60-те години на миналия век. Хърбърт Гилбърт изобретява устройство, наподобяващо обикновена цигара, но без дим и тютюн. Това устройство нагрява никотиновата течност и пуска пара. Няколко години след изобретението си, Гилбърт е помолен от няколко фирми да „патетнова” е-цигарата, но той отказва. Оттегля се от публичното пространство и така изобретението му се забравя.
За изобретател на съвременната е-цигара се счита китайският фармацевт Хон Лик, който през 2000 г. представя идеята си за пиезоелектрически елемент, който излъчва ултразвук за изпаряване под налягане на течен никотин, разреден в пропилен гликол. За изобретението си китаецът се вдъхновява от своя баща, който умира заради страстта си към цигарите. За първи път е-цигарата се представя на китайския пазар през 2004 г, а първият международен патент Хон получава през 2007 г. Съвременната е-цигара търпи своите изменения от оригиналния вариант.
В различните страни по света е-цигарите се приемат по различен начин. Във Великобритания предизвикаха голям обществен дебат. Парламентът приема, че електронните цигари могат да бъдат използвани в сгради, тъй като не са включени в забраната за пушене. В САЩ приемането на е-цигарите също не е единодушно. Американската комисия за контрол на лекарствата забранява вноса на е-цигари, тъй като те са „никотично средство”. През 2008 г. Световната здравна организация излиза със становище, че е-цигарите не трябва да се считат за средство за спиране на тютюневите цигари и настоява всички компании да отстранят материалите и рекламите, в които се изказва това твърдение. В различните щати на Америка важат различни закони по отношение на е-цигарите. В Ню Джърси и Орегон е-цигарите са забранени на обществени места. В Калифорния, обаче, са позволени. Според новозеландско проучване за е-цигарите, макар и да има канцерогени и токсични вещества в тях, те са в минимални количества и много под увреждащото ниво. Според същото проучване е-цигарите са по-безвредни от тютюневите такива. В Австралия, обаче е-цигарите са напълно забранени. Едновременно с дебатите за и против е-цигарите, се създаде търговска асоциация на производителите на е-цигари, която защитава производители, търгавци и дистрибутори. През 2010 г. Американската асоциация на общественото здравеопазване излиза със становище, че чрез е-цигарите се спасява живота на 4 млн. от обшо 8 млн. възрастни пушачи, които в противен случай ще умрат от свързани с тютюнопушенето болести. Същата асоциация се обявява против продажбата на е-цигари на малолетни и непълнолетни лица.
Според друго проучване е-цигарите причиняват повече вреда от тютюневите заради химикал, който дразни силно дихателната система. Вредата идва от загряването на химикала пропиленгликол от пълнителя, това заявяват специалисти от Федералния център по здравно обучение в Кьолн. В пълнителите на е-цигари има следи от карценогена нитрозамин, както и други потенциално вредни съставки. Производителите на е-цигари веднага се защитиха с твърдението, че тютюневите изделия съдържат много повече нитрозамин.
Според някои български здравни експерти е-цигарите са стотици пъти по-безвредни от тютюневите, защото не отделят катрани и канцерогенни вещества. Факт е обаче, че в нашата страна не се правят изследвания за състава на пушека от тютюневия заместител. Реално е-цигарите са забранени в страни като Уругвай, Сингапур, Бразилия, Южна Корея. Причината за забраната в тях е, че засилват зависимостта към никотина. Нищо, че често ги рекламират като начин да откашеж цигарите. В останалите страни те са позволени, но не навсякъде се считат за безвредни и пушенете им не навсякъде е позволено на обществени места.
Докато текат дебатите относно вредата и ползата от е-цигари потребителите им в цял свят главоломно се увеличават. Времето и по-задълбочените поручвание тепърва ще покажат дали е-цигарите ще станат по-безвредната алтернатива на тютюневите цигари, или ще бъдат забравени както се случва с много нови изобретения. Едно е сигурно, алтернативни или обикновени, цигарите са бич за организма. |
Коментари
2013-07-26 #1 Светлана Чамова Това умуване - по-малко вредни ли са или не, съм го минала, понеже за определен период съпругът ми мина на тях. Моето лично убеждение е, че са поне толкова вредни, колкото и другите цигари - именно заради никотина. В крайна сметка е наистина добре да се направи задълбочено изследване и световната медицина да излезе с ясна позиция - поне хората да не се самозалъгват, ако има равна или по-голяма опасност.
Всъщност не допускам в днешно време да няма категорична и ясна информация по въпроса, но явно на някой тя не му отърва. Риба се лови в мътна вода.
|
|
Петък 17 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Добрият стар сапун
Той не се цени високо от дерматолозите и е засенчен от по-съвременните средства за измиване – гелове,...
С каква нагласа да започнем Коледните пости
С каква нагласа ще влезем в Коледните пости е много относително. Тя зависи най-вече от мирогледа и светоусещането...
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ)
Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
Как да отстояваме себе си по-ясно?
Какво означава да бъдем решителни и да отстояваме себе си? Ако погледнем дефинициите в речниците, то...
Контрастният душ - 5 минути в полза на здравето
Как се къпете и колко дълго? Ако отговорът е: „различно”, то той е непременно верен. Но различно не е...
Тайната на дългата младост
Всъщност някаква супер тайна няма, но има няколко важни неща, които са от първостепенно значение. Някои...
Виното и любовта като отпечатък на страстта
Замислен поглед пред календара. Планирамe, обмислямe, заграждамe дати. Нижат се празник след празник...
Да посрещнем студената есен с топлина в душата
Безспорно в живота на всеки от нас има наистина ужасяващи моменти. Няма как да избегнем трудностите и...
21 юни – Международен ден на йогата
Хилядолетия след възникването на тази древна практика, от 2015 година нататък, тя ще си има специален...
В плен на … тестото
Замисляли ли сте се какво чак толкова изкушаващо има в една кифла. Отговорът е много прост - леснодостъпни,...
Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
Другарче по неволя
Решили сме най- сетне да се заемем със себе си. Да отслабнем, да стегнем тялото, да проверим що е то...
Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
Три риби, чиято консумация ни предпазва от деменция
Хората, които в средна възраст консумират повече храни с омега-3 мастни киселини - като сьомга, сардини...
Увеличена трета сливица при децата
Проблемът с увеличената т.нар. трета сливица е много разпространен и един от най- честите поводи консултация...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето...
Как се отразява зимата на нашата фигура
Обикновено през зимата качваме между 2 и 5 килограма над нормалното си тегло. Причината – обмяната на...
Ниските температури - разболяват ли ни настина? Експертите развенчават 12 мита
Какво казват експертите за 12 мита за студеното време, които се разпространяват в домовете, семействата...
Следите ли за здравето си?
Последни проучвания показват, че над 20% от българите прекъсват курса си на лечение с антибиотик в момента,...
Щастлива и успешна да е новата 2018-та година, приятели!
Искаме или не, в края на всяка година се обръщаме назад за онзи кратък проблясък - как минаха дните й,...
Храни за по-добър имунитет през лятото
Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките...
Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
|