Живот с дете в неравностойно положение
3 декември - Международен ден на хората с увреждания
 В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение. За разлика от миналото, днес тези хора не стоят скрити в домовете си, а правят опити да са сред нас в обществото. Особено мъчително е когато се касае за деца.
Но различните деца съществуват. И да си родител на дете с увреждане, тежко болно дете е повече от съдба, то е кауза на живот и смърт. Диагнозите носят дълги сложни имена, започват с безобидното Синдром на..., а значението е ужасяващо. От умствени до физически увреждания, инциденти и вродени аномалии. Децата не са пропуснати от всякакви страхотии, макар да са невинни, макар да са невръстни.
Мобилизация. Без съмнение за всеки родител е истински шок да разбере, че детето му има увреждане или неизлечимо заболяване. Обикновено първоначалните чувства, с които се сблъскват близките на детето са отричане, вина и неприемане на заболяването. Чувстват случващото се като нещо нереално, като кошмарен сън, от който скоро ще се събудят. Макар шокът да е голям, много е важно още в първите дни да се мобилизираме и да помислим трезво върху ситуацията. Разсъжденията върху въпросите: "Защо се случва точно на нас? Къде сбъркахме? Нещо погрешно ли направихме? Кой ни прокле? Лекарска грешка ли е това?" са напълно безплодни, защото ежедневието ни пришпорва с нови и нови предизвикателства и трябва постоянно да им отвръщаме, вместо да пилеем енергията си.
Информираност. В наши дни информация винаги се намира. Интернет е необятно пространство и след поставяне на страшната диагноза много родители изчитат всичко, което могат да намерят, дори и на чужди езици – учебници, научни трудове, реномирани изследвания. много е важно да се доверяваме на правилните източници. В интернет има всичко, но често злонамерени и меркантилни хора обещават чудеса, алтернативни лечения за броени дни, които не са никак евтини. Търсете истински факти, зад които стоят истински учени и истински институции.
Лекарите. Ако имате въпроси или се съмнявате в нещо, по-добре е да се консултирате с лекар, отколкото да си правите прибързани и грешни заключения. Предстоящото лечение и термините, които не разбирате, само ще засилят отчаянието ви от безизходната ситуация. Истината е, че това е последното нещо, от което се нуждаете точно в този момент. Ако имате възможност, срещнете се и с родители, преминали вече през същото изпитание. От тях ще получите полезни съвети и насоки за това, което ви очаква и кой е най-удачният начин, за да се справите.
Собствените страхове. При така стеклите се обстоятелства едва ли има родители, които да не изпитват истински страх. Страх от неизвестното бъдеще, страх от позицията на най-близките, страх и срам от мнението на хората, от съжалението в очите им. Страхът се е настанил трайно в сърцата им, а мечтите за безоблачно бъдеще и щастливи дни са изчезнали - на тяхно място е застанала единствено мисълта за детето. Говорете за всичко с близките си, кажете им как се чувствате и не се измъчвайте от вина. Потърсете групи и псилотерапевти, пациентски организации, благотворителни дружества. Бъдете активни, самосъжалението и затварянето вкъщи не са от полза на никого.
Реакциите на околните. Разбирането, подкрепата и помощта на най-близките е първата стъпка към успеха. Не се изненадвайте, ако роднините ви са против или имат колебания относно това да отглеждате дете с увреждания. Няма еднакви хора и в сложна ситуация всички реагираме по различен начин. Възможно е да се опитат да ви убедят, че най-доброто решение за него и вас ще е, ако го оставите в дом за отглеждане. Не е изключено да получите същия съвет и от лекуващите лекари. Подгответе се и заемете твърда позиция. Те трябва да разберат, че това е вашето дете, че го обичате, приемате го такова, каквото е и решението ви е категорично.
Интеграцията на детето с увреждане
Интеграцията на децата е най-трудното нещо и най-важното, което трябва да се случи, за да има то колкото се може по-пълноценен живот. Обикновено в тези семейства единият родител е безработен и се е отдал изцяло в грижи и опити да интегрира детето в обществото. Като цяло обезсърчителна и много трудна задача е интеграцията на децата в масовите учебни заведения. Много пъти проблем е тесногръдието на родители, които не искат децата им да контактуват с увредени деца. От друга страна стои и нежеланието на някои учители да се занимават с тях, което в крайна сметка ги принуждава да останат вкъщи или да преминат към друга форма на обучение. Това е нещо, с което никой не бива да се примирява, а да търси нови и нови пътища детето да има пълноценен живот и да се развива, според силите си.
Да помогнем на детето си и да го учим да се справя само, колкото е възможно. Говорете, обяснете, разкажете на тези, от които зависи интеграцията в учебните заведения. Не се ограничавайте само до директора и учителите, защото те дори да са положително настроени, проблемът често идва от самите родители. Поставете се на тяхно място. Помислете защо тези хора не желаят детето ви да е сред техните деца. Вземете предвид и не подценявайте основната причина - страхът. Страхът от незнанието. Твърде вероятно е да смятат, че болното ви дете може да застраши живота и здравето на децата им. Затова е важна информацията. На родителска среща разкажете за заболяването, какви са спецификите му, какво могат да очакват и как да реагират адекватно. В същото време, детето трябва само да се научи да се справя с житейски ситуации и да трупа опит, както в обгрижването си, така и в общуването.
Детето - във фокуса на нашата грижа
Понякога близките на болното дете, съсредоточени изцяло в собствената си мъка или в търсене на подходящото и ефикасно лечение, забравят напълно за чувствата на детето. Пренебрегват факта, че то повече от всички други изпитва най-голяма нужда от внимание и разбиране.
 Различното дете ще се почувства много по-добре, ако усеща близостта и подкрепата на близките си. Може би си мислите, че то знае, че го обичате и подкрепяте, такова, каквото е, но никога не спирайте да му го показвате. Не го залъгвайте и не живейте в лъжа спрямо него - децата са много по- интуитивни от възрастните и усещат настроенията ни в доста по-голяма степен, отколкото предполагаме.
Не забравяйте за самочувствието му. Хвалете го и го поощрявайте, обяснете му, че притежава качества, които липсват при здравите деца. Дори и да има умствено увреждане, то ще усети емоцията в гласа ви, прегръдката.
Разширете кръгозора му. Казвайте, показвайте и разказвайте, за всичко, което представлява интерес за него. Насърчавайте го да се развива и учи, ако заболяването позволява това.
Социалните контакти са важни за всеки човек, независимо от дефицита му. Ако детето ви не ходи в учебно заведение, добра идея е да посещава дневен център. Досегът му с други деца ще му се отрази положително, ще получи внимание и емоционална подкрепа.
Не се срамувайте да излизате с детето си. Може и да не ви се вярва, но детето усеща нежеланието ви да го изведете. Често родителите излизат с неохота, защото се опитват да предпазят себе си и него от нежелани коментари или нездраво любопитство, обичайното вторачване и шушукане. Вероятно знаете, че няма как да промените хората и тяхното отношение, но можете да го направите със себе си - да промените нагласата си. Разходете се, заведете детето на кино, в зоологическата градина, в парка, в магазина. Не го лишавайте от нищо, което правят неговите връстници.
И независимо от факта, че всички хора сме различни – с чувства, нагласа, възпитание - можем поне да опитаме да проявим разбиране към онези, на които им се налага да се борят за живота си ден след ден, година след година. Защото единственото, от което имат нужда, е възможността да водят един достоен и качествен живот. И въпреки че държавата често им пречи, освен че не помага, хората още не сме загубили тази способност - да се подкрепяме в трудни времена. |
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
 Направете Коледата си различна
Омръзнала ли ви е Коледа? Сега ще си кажете "що за глупав въпрос!" Да, наистина. Как може да ни омръзне...
  Радиацията на мобилните телефони - I
Отживелица е ежедневието на 90-те, когато, налагайки се да говориш по телефона, звъниш от вкъщи от телефон...
  Какво ти пречи да започнеш да тренираш?
Обикновено през пролетта се сещаме, че ето, крайно време е вече да започнем да тренираме нещо! Лятото...
  Една дъвка, моля!
Прототипът на съвременната дъвка е открит още в дълбока Древност, когато нашите предци са използвали...
  Оризовата вода
Ако имате малки деца сигурно вече сте я изпробвали като ефикасно средство срещу диария. В Индия я ползват...
 Подправки за красива фигура
Ето, че дойде лятото и вече се оглеждаме за по-ефирни дрехи. За жалост, някои от нас, са понатрупали...
 Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
  Диетата на Снежанка – как да се избавим от пигментните петна - II
В първата част говорихме за храните, от които трябва да се откажете, за да си върнете равномерния тен...
 Полезните сушени плодове на нашата трапеза
Сушените плодове са любими на много хора и често присъстват на празничната трапеза, а на пазара може...
 За женското приятелство....с любов!
Много е говорено и писано за мъжкото приятелство – как мъжете умеят без много приказки и обяснения да...
  Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
 15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
 Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
  Арган - златно масло от дървото на живота
Златното масло се добива от непознатото у нас арганово дърво, което расте само на две места по целия...
 Живот във форума
Отдавна виртуалното пространство се е превърнало в място, където можем да съществуваме във втора, паралелна...
  Сминдухът - билка, подправка и щипка традиция
Латинското наименование на растението сминдух, чиито семена в България наричаме чимен, е Trigonella foenum-graecum,...
 Глогът - още здраве от есента
Глогът е сред онези полезни есенни плодове, от които имаме възможност да се възползваме точно сега. Той...
  Пътища към интровертите
Днес сме убеждавани, че светът принадлежи на активните, пръскащи жизнерадост екстроверти. В тези интензивни...
 Уморена ли е душата ви?
Можем ли да кажем, че душата се е уморила? Не можем. Този вид умора е такъв, че остава незабелязан. Ден...
 Кърменето никога не е било толкова красиво
Кърменето е естествено, колкото храненето. Нужда. Но при бебетата това не е нужда само от храна, а от...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 31
Ден 31 от Коледните пости. Снощи приготвих яхния от зелен боб за момчетата. Аз бях на фирмено парти,...
 В дните, когато не сме особено щастливи, да си припомним това
Има дни, различни от другите. Понякога са безпричинно лековати, безгрижни. Сякаш всичко се нарежда, всички...
 Избягвайте тези напитки в жегите
Времето става все по-топло и приемът на течности се увеличава. Дали сте сред почитателите на водата,...
  Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
 Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
 7 начина да повишим имунитета си
Всеки иска целогодишно да е здрав. Информираме се оттук-оттам и уж знаем всичко, но стане ли дума да...
  Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 25
Ден 25 от Коледните пости. Вчера направих Супа от червена леща с мароканската подправка Рас ел ханут,...
 Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод...
 Капанът на обезличаването в името на любовта
“Когато сам изтриеш с гумичка своята самоличност, за да станеш част от някой друг - ставаш невидим за...
 Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
  Умеем ли да се "продаваме"?
Странни са времената, в които живеем…Обществото ни е меркантилно, силно ориентирано към материалните...
 Къде отиват „ничиите” деца?
Всъщност, те не са ничии. Не са сираци, а изоставени. Някои дори познават родителите си, една част са...
  Вместо паста за зъби
Когато непредвидено ви свърши солта късно вечерта, може просто да отскочите до съседката за една лъжичка...
|