Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Живот с дете в неравностойно положение


3 декември - Международен ден на хората с увреждания


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение. За разлика от миналото, днес тези хора не стоят скрити в домовете си, а правят опити да са сред нас в обществото. Особено мъчително е когато се касае за деца.

Но различните деца съществуват. И да си родител на дете с увреждане, тежко болно дете е повече от съдба, то е кауза на живот и смърт. Диагнозите носят дълги сложни имена, започват с безобидното Синдром на..., а значението е ужасяващо. От умствени до физически увреждания, инциденти и вродени аномалии. Децата не са пропуснати от всякакви страхотии, макар да са невинни, макар да са невръстни.

Мобилизация. Без съмнение за всеки родител е истински шок да разбере, че детето му има увреждане или неизлечимо заболяване. Обикновено първоначалните чувства, с които се сблъскват близките на детето са отричане, вина и неприемане на заболяването. Чувстват случващото се като нещо нереално, като кошмарен сън, от който скоро ще се събудят. Макар шокът да е голям, много е важно още в първите дни да се мобилизираме и да помислим трезво върху ситуацията. Разсъжденията върху въпросите: "Защо се случва точно на нас? Къде сбъркахме? Нещо погрешно ли направихме? Кой ни прокле? Лекарска грешка ли е това?" са напълно безплодни, защото ежедневието ни пришпорва с нови и нови предизвикателства и трябва постоянно да им отвръщаме, вместо да пилеем енергията си.

Информираност. В наши дни информация винаги се намира. Интернет е необятно пространство и след поставяне на страшната диагноза много родители изчитат всичко, което могат да намерят, дори и на чужди езици – учебници, научни трудове, реномирани изследвания. много е важно да се доверяваме на правилните източници. В интернет има всичко, но често злонамерени и меркантилни хора обещават чудеса, алтернативни лечения за броени дни, които не са никак евтини. Търсете истински факти, зад които стоят истински учени и истински институции.

Лекарите. Ако имате въпроси или се съмнявате в нещо, по-добре е да се консултирате с лекар, отколкото да си правите прибързани и грешни заключения. Предстоящото лечение и термините, които не разбирате, само ще засилят отчаянието ви от безизходната ситуация. Истината е, че това е последното нещо, от което се нуждаете точно в този момент. Ако имате възможност, срещнете се и с родители, преминали вече през същото изпитание. От тях ще получите полезни съвети и насоки за това, което ви очаква и кой е най-удачният начин, за да се справите.

Собствените страхове. При така стеклите се обстоятелства едва ли има родители, които да не изпитват истински страх. Страх от неизвестното бъдеще, страх от позицията на най-близките, страх и срам от мнението на хората, от съжалението в очите им. Страхът се е настанил трайно в сърцата им, а мечтите за безоблачно бъдеще и щастливи дни са изчезнали - на тяхно място е застанала единствено мисълта за детето. Говорете за всичко с близките си, кажете им как се чувствате и не се измъчвайте от вина. Потърсете групи и псилотерапевти, пациентски организации, благотворителни дружества. Бъдете активни, самосъжалението и затварянето вкъщи не са от полза на никого.

Реакциите на околните. Разбирането, подкрепата и помощта на най-близките е първата стъпка към успеха. Не се изненадвайте, ако роднините ви са против или имат колебания относно това да отглеждате дете с увреждания. Няма еднакви хора и в сложна ситуация всички реагираме по различен начин. Възможно е да се опитат да ви убедят, че най-доброто решение за него и вас ще е, ако го оставите в дом за отглеждане. Не е изключено да получите същия съвет и от лекуващите лекари. Подгответе се и заемете твърда позиция. Те трябва да разберат, че това е вашето дете, че го обичате, приемате го такова, каквото е и решението ви е категорично.

Интеграцията на детето с увреждане

Интеграцията на децата е най-трудното нещо и най-важното, което трябва да се случи, за да има то колкото се може по-пълноценен живот. Обикновено в тези семейства единият родител е безработен и се е отдал изцяло в грижи и опити да интегрира детето в обществото. Като цяло обезсърчителна и много трудна задача е интеграцията на децата в масовите учебни заведения. Много пъти проблем е тесногръдието на родители, които не искат децата им да контактуват с увредени деца. От друга страна стои и нежеланието на някои учители да се занимават с тях, което в крайна сметка ги принуждава да останат вкъщи или да преминат към друга форма на обучение. Това е нещо, с което никой не бива да се примирява, а да търси нови и нови пътища детето да има пълноценен живот и да се развива, според силите си.

Да помогнем на детето си и да го учим да се справя само, колкото е възможно. Говорете, обяснете, разкажете на тези, от които зависи интеграцията в учебните заведения.
Не се ограничавайте само до директора и учителите, защото те дори да са положително настроени, проблемът често идва от самите родители. Поставете се на тяхно място. Помислете защо тези хора не желаят детето ви да е сред техните деца. Вземете предвид и не подценявайте основната причина - страхът. Страхът от незнанието. Твърде вероятно е да смятат, че болното ви дете може да застраши живота и здравето на децата им. Затова е важна информацията. На родителска среща разкажете за заболяването, какви са спецификите му, какво могат да очакват и как да реагират адекватно. В същото време, детето трябва само да се научи да се справя с житейски ситуации и да трупа опит, както в обгрижването си, така и в общуването.

Детето - във фокуса на нашата грижа

Понякога близките на болното дете, съсредоточени изцяло в собствената си мъка или в търсене на подходящото и ефикасно лечение, забравят напълно за чувствата на детето. Пренебрегват факта, че то повече от всички други изпитва най-голяма нужда от внимание и разбиране.

Различното дете ще се почувства много по-добре, ако усеща близостта и подкрепата на близките си. Може би си мислите, че то знае, че го обичате и подкрепяте, такова, каквото е, но никога не спирайте да му го показвате. Не го залъгвайте и не живейте в лъжа спрямо него - децата са много по- интуитивни от възрастните и усещат настроенията ни в доста по-голяма степен, отколкото предполагаме.

Не забравяйте за самочувствието му. Хвалете го и го поощрявайте, обяснете му, че притежава качества, които липсват при здравите деца. Дори и да има умствено увреждане, то ще усети емоцията в гласа ви, прегръдката.

Разширете кръгозора му. Казвайте, показвайте и разказвайте, за всичко, което представлява интерес за него. Насърчавайте го да се развива и учи, ако заболяването позволява това.

Социалните контакти са важни за всеки човек, независимо от дефицита му. Ако детето ви не ходи в учебно заведение, добра идея е да посещава дневен център. Досегът му с други деца ще му се отрази положително, ще получи внимание и емоционална подкрепа.

Не се срамувайте да излизате с детето си. Може и да не ви се вярва, но детето усеща нежеланието ви да го изведете. Често родителите излизат с неохота, защото се опитват да предпазят себе си и него от нежелани коментари или нездраво любопитство, обичайното вторачване и шушукане. Вероятно знаете, че няма как да промените хората и тяхното отношение, но можете да го направите със себе си - да промените нагласата си. Разходете се, заведете детето на кино, в зоологическата градина, в парка, в магазина. Не го лишавайте от нищо, което правят неговите връстници.

И независимо от факта, че всички хора сме различни – с чувства, нагласа, възпитание - можем поне да опитаме да проявим разбиране към онези, на които им се налага да се борят за живота си ден след ден, година след година. Защото единственото, от което имат нужда, е възможността да водят един достоен и качествен живот. И въпреки че държавата често им пречи, освен че не помага, хората още не сме загубили тази способност - да се подкрепяме в трудни времена.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Стартира четвъртото издание на “Ти и Lidl за по-добър живот”
· 5 декември - Международен ден на доброволеца
· 14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
· 17-годишна е удостоена с престижната Международна детска награда за мир
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Четвъртък
12
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Обикновените суперхрани, които често пренебрегваме
Време е да сложим край на скъпите „чудодейни” храни и да обърнем внимание на тези, които освен че са...
Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
Брюкселско зеле - миниатюрното съкровище на семейство Зелеви
Както можете да предположите, родината на брюкселското зеле е Белгия. Да, и Европа е дала нещо толкова...
Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
Не искам да променя нито една секунда от живота си
Не искам да променям нито една секунда от живота си, да поправя нито една грешка, не искам да върна...
Тръстиковата захар – здраве и аромат на южно слънце - I
От малки знаем, че захарта е само празни калории и в нея няма нищо полезно – нито витамини, нито минерали....
Вдъхновяващите неща, на които сме способни
Всеки ден от годината е вдъхновяващ, всеки ден от годината е безценен дар. Ако смятаме, че живеем напразно,...
14 истини за нашите невидими връзки с другите
Хората сме оплетени в множество невидими нишки и колкото по-рано го разберем, толкова по-ясни и пълноценни...
Тази подправка намалява нивата на холестерол
Консумацията на семена от сминдух помага за намаляване на нивата на холестерола, пише Daily Express,...
В защита на Храната
Храната. Защо такова обичайно нещо като храната има нужда от защита? Според американският журналист и...
Голямото семейство и малките ми ритуали сутрин
Имам четиричленно семейство. Всеки е с различен график и има различни изисквания сутрин. Малката не иска...
Брашното – някои го предпочитат черно
Бързам да уточня, че определението “черно” в заглавието е по-скоро преносно и обобщаващо. Иде реч за...
10 мита в общуването, в които продължаваме да вярваме
Днес отдаваме голямо значение на комуникацията. Страх ни е да помълчим. Особено, когато сме с някого....
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
Жасминът - повелителят на нежността
Наскоро опитах жасминов чай. И дори ми хареса. Жасминът не е типичната билка, от която можеш да си направиш...
Как да развием устойчивостта си, за да бъдем по-успешни?
„Животът не става по-лек или по-опростен, ние ставаме по-силни и по-устойчиви.“ - Стив Мараболи ...
Добрите новини: деца с дарение към "Пирогов"
Малки ученици от началното училище "Св. св. Кирил и Методий", гр. Троян събраха и дариха 15 000 лева...
Кое ни прави добри?
Някой беше казал, че не се сеща за друг признак на превъзходство, освен за добротата. Всъщност, дали...
Когато ученикът е готов, Учителят сам се появява
Няма по-добър учител от живота и неговата реалност. Така бързо и своенравно ни завърта в брилянтния...
Физическата активност по време на бременността
Често на бъдещите майки им се втълпява убеждението, че са едва ли не болници – трябва само да си почиват,...
Болки в гърлото
Рязък спад на температурите, ветровито и дъждовно време – това са клопките на иначе красивата и щедра...
5 житейски урока от "Алексис Зорбас"
"Остави хорицата на мира, началство, не им отваряй очите; ако им ги отвориш, какво ще видят? Немотията...
Подари си тези мигове
Един живот не стига. За толкова много емоции, които трябва да усетим, за да не съжаляваме един ден за...
Упоритост, но с мярка
Знаете ли кое е най-важното качество, от което се нуждаете, за да гоните целите си докрай и да не се...
Коя от 9-те вида интелигентност притежавате?
Мислим за интелигентността като за просто и ясно понятие: Учените, академичните преподаватели са интелигентни....
Дори през зимата – здрави и красиви
Задава се зимата – сезонът, беден на „естествени” здраве и красота от природата. С преминаването сезонът...
Да се предпазим от рака на гърдата
Всяка година, данни на СЗО, над 1 милион жени по света чуват тежката диагноза карцином на гърдата. Застрашена...
Алабаш: Нинджата от сем. Кръстоцветни
Алабашът е представител на голямото семейство Кръстоцветни, не толкова популярният роднина на добре познатите...
Масаж за бебета
Вероятно сте усещали релаксиращата мощ на масажа или почти моменталното облекчение, което той носи, при...
Разбивачи на митовете: истината за стриите
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Тя притежава много безценни качества, но основното е да...
Смутито завладява с финес здравословното хранене
Всички искаме в динамичния си начин на живот да успяваме да се храним здравословно. Това вълнува все...
Вашият начин да влезете във форма -II
Тенис Ако физическата ви подготовка е слаба, не се насочвайте директно към този спорт, защото съществува...
Етерично масло от джинджифил срещу възпаления и за засилване на имунитета
Джинджифилът е цъфтящо, многогодишно растение от семейство Zingiberaceae, има тесни, зелени листа и...
Ориенталският танц
В древността танцът е бил мистичният език, чрез който хората са се свързвали с божествата и с мъдростта...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook