Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Проста храна = добра храна = здраве



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Храненето вече е тема, от която просто ми пуши главата и ми иде да избягам на село, където ще си произвеждам всичко сама и няма да ме притесняват Е-тата и това, че соевият лецитин е ГМО, а е навсякъде в храната.

Пълна утопия, разбира се. И колкото и да чета, колкото и да съм информирана, цялата тази драма се свежда до един обикновен въпрос, който повечето жени си задаваме. И на село да живея, от тази вечна драма няма как да избягам:

Какво да сготвя днес?
Ако този въпрос можеше да генерира енергия заради емоциите,
които са вложени в него, световната екологична криза би угаснала
в нищото, като споменът за вчерашния претоплен обяд


С насмешка съм твърдяла, че ако този въпрос можеше да генерира енергия заради емоциите, които са вложени в него, световната екологична криза би угаснала в нищото, като споменът за вчерашния претоплен обяд. Да, но засега големият въпрос поражда тихи семейни бури и вътрешни дилеми в супермаркета.

Никак не е малко всичко, което стои зад него – здравословно или не чак толкова? И кое е здравословно последно, някой ще каже ли?! Пакетирана храна за по-лесно или да отделим малко от безценното си време за да направим домашен сладкиш, например. Дали ще се справи бюджетът с най-новите тенденции в храненето или ще изгърми в поредните пържени картофи с кюфтета от топлата витрина на супермаркета? Да натискаме ли детето да яде зеленчуци или да го оставим да яде каквото си иска, само и само да хапне нещо? Мъжът иска да яде само месо, ама то е толкова вредно и как ги гледат тези пилета, някой знае ли? Толкова много дилеми зад едно просто решение – какво да сготвя за вечеря?

"нямам време" и "нямам пари".

Дилеми, които трябва да се разрешават спешно, ежедневно, под натиска на двата фактора: "нямам време" и "нямам пари". Ако тази драма окончателно хвърля и вас в безтегловност, имам новина – добрата храна е сезонна, проста и идва от нашата земя.
Концепцията за простата храна не е от вчера. Не сме толкова далеч от времената, когато само сме произвеждали храната си и сме зависили изцяло от реколтата. Днес нямаме време и ядем навън, набързо, с полуфабрикати и без да знаем точно какво има в храната. Много хора искат това да се промени.

Концепцията за простата храна не е поредната мода в храненето, която ще отшуми. Тя има все повече почитатели сред все повече млади хора. Като опозиция на това течение в храненето е гурме кухнята, фюжън течението и молекулярната кулинария. Като се замислим така се разделяме и хората - едните искаме ексклузивни ястия, скъпи и необичайни, с продукти, донесени от другия край на света, специално за нас. А другите обичаме прости неща.

Основи на простата храна

Приготвянето на ястията не отнема много време и кой знае какви манипулации. Краткото време на термична обработка предполага по-добро запазване на хранителните вещества. Но е добре да се знаят някои всепризнати факти, като например, че храните, богати на бетакаротин, като морковите, са добре да се приготвят с мазнина, защото витамин А е мастноразтворим. Или че витамин С се окислява от въздуха и сокът трябва да се пие бързо.

Една или най-много две базови храни предполага по-лесно усвояване от организма. Колкото по-малко по вид храни, толкова по-лесно храносмилане. Освен това, колкото по-малко храни, толкова по-безопасно взаимодействие помежду им - а оттам изчезва подуването, газовете, киселините.

Знанието за подправките е ключово за добрия вкус и разнообразието. Различните подправки отключват различни вкусове в една и съща храна, а основният става по-богат и удоволствието е пълно. Добре е да се спазва в рецептите дали подправката е прясна (замразена) или сушена, коя е за месо и коя за зеленчуци, дафиновият лист, който можем да отглеждаме вкъщи, гони газовете и е добре да се слага на зеле, например.

Качествените суровини без много обработка по добиването им означава по-чист вкус и качествени хранителни вещества. Студено пресовани растителни мазнини са полезни, когато се добавят накрая на ястието. Но това не важи за олиото от гроздови семки или кокосовото масло. Балсамовият оцет има своите достойнства, но домашният ябълков оцет - също.

Този списък може да се обогатява постоянно. Има и един много интересен показател, за който рядко се замисляме и той е, как обикновените, прости храни са свързани със спомени от детството или младостта. Печена на тенекия риба, директно на плажа с приятели. Топла питка от баба и домашно сладко от ягоди. С времето сантиментални рецепти ще се доближават до днешните, но има много хора, които записват и предават родовите си рецeпти напред в поколенията.


Сезонност и регионалност - главни условия за вкусна и полезна храна

Именно тези показатели гарантират храната да бъде добра за нас. Съществува дори разделение на храната според това, колко пътува от мястото, където се добива, до трапезата. Колкото е по-кратко това разстояние, толкова по-полезна е тя за нас и за околната среда. Ако тази идея - да се хранят с храна, произведена наблизо, се прегърне от повече хора, много от проблемите на днешното изхранване и здраве ще намалеят. Сезонната храна е далеч по-евтина и стимулира дребните земеделски производители от региона. Ще се спестят разходи по транспорт, няма да се обременява околната храна и ако има гарантиран чист произход - тази храна би била равнозначна на здраве.

Нутриционисти и диетолози твърдят, че всеки човек отделя храносмилателни ензими, разпознавайки храните, с които трябва да се справят те. И храната, която е позната поколения назад, е по-лесна за храносмилане, защото отключва бързо правилния ензим, значи храносмилането е пълноценно. И обратното, когато консумираме твърде екзотични, макар и супер полезни храни, организмът е затруднен в храносмилането им и ползите отиват, знаем къде.

Зъболекари се присъединяват и твърдят, че зъбното здраве не зависи толкова от редовното миене на зъбите, а по-скоро от храната, което те сдъвкват. Непознатите храни не са част от генетичната памет на зъбния емайл и той е много по-уязвим към тях, отколкото към храни, които сме консумирали от векове. В резултат кариесите са много повече сред градското население и децата – като групи, които консумират много непознати храни.

Време е да се обърнем към традициите, ако искаме да сме здрави


Иначе казано време е да се обърнем към традициите, ако искаме да сме здрави и да се наслаждаваме от храната. През пролетта – зеленолистни зеленчуци и супи, през лятото салати, ястия, в които има много зеленчуци, есента – последните плодове и зеленчуци, полезни корени и ядки, а зимата оставяме на зимнината и повечето месо, заради повишените нужди от калории.

Сезонността кара организма да познава и да се стреми към цикличност, няма стрес, породен от хаотичното хранене с какво ни падне, и сме в хармония със земята и природата около нас. А ако останат дарове в излишък, зимнината е още една наша прекрасна традиция – естествено ферментирала зимнина, замразяване, сушене на плодове, зеленчуци и меса.

Слабото място на тази концепция за храната са сладкишите. Те изискват време, усилия, имат много компоненти и суровини, които не са налични по родните земи. Но традицията има отговор на това - сладка, мед, отново прости десерти като цедено кисело мляко с мед и орехи. Една обикновена рецепта за кекс или торта, крем карамел или сладка баница - има десерти, които не изискват екзотични съставки, а далеч по-прости и обикновени продукти.

И ако все още се чудим какво да сготвим за вечеря, нека е нещо от тук и сега, нека е нещо просто, традиционно и да вложим енергията си в него. А ако съумеем да имаме пълноценен, активен ден, тази вечеря ще е далеч по-вкусна. А ако е споделена с близки и приятели - ще нахрани и душите ни.
Виж още статии за:   Здравето · Здравословната кухня ·
Коментари
2015-09-03 #5
Людмил Трифонов
До 18 годишна възраст не бях се хранил с месо и месни продукти, с нищо, които е било живо. В менюто ми се включваха растителни храни и всички останали продукти, вкл. мляко и млечни продукти, мед, яйца и пр., за които продукти не е необходимо да се убива или наранява животното.
На 17 години завърших мъжка гимназия с най-висок диплом за випуска. На същата възраст покрих спортните норми за 21 годишни младежи. По-късно преминах на общоприетото хранене, тъй като при военно обучение не можеше да се спазва индивидуален хранителен режим. От тогава не спазвам никакъв хранителен режим. Не св интересувам каква ще бъде храната. От 23 годишна възраст до сегашните ми 81 години съм неизменно с 67 кг. тегло при 174 см. височина. Може би някои нямат други занимания и се съсредоточават в храната и режимите?
2014-12-12 #4
Хрис
Не знам откъде си мислите, че при т.н.\"комунизъм\" хората са гладували. Да, нямаше целогодишно банани, но пък имаше чисто месо, мляко, продови и зеленчуци и всичко родно производство.
2014-11-10 #3
Кристина Илиева
Даа, права си. А любимият ми лаф е: "За да стигне, трябва да остане", което веднага ни хвърля в категорията "преяли".
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
Виж още статии за:   Здравето · Здравословната кухня ·
Неделя
2
Април 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Ябълков оцет за здраве и красота
Според Библията ябълката е символ на познанието (,което изкушило любопитната Ева), според омировата „Илиада”...
Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
Едва ли има майка, която да не преживява съмнения дали и доколко е "добра майка"? Причината за тази вечна...
Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
Обикновен (конски) кестен за здраве
Обикновеният (конски) кестен (Aesculus hippocastanum L.) е декоративно дърво, можем да го видим в централните...
Как да се самомотивираме?
Мотивацията е много силен инструмент, който играе важна роля в живота. Може да се каже, че това е моторчето,...
Диагноза: Сладка зависимост - II
Важният минерал Внезапните пристъпи на глад за сладко може да се дължат и на нестабилните нива на хормона...
Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
Зеленият боб е една от най-полезните храни, които човечеството познава. Днес на фона на разнообразието,...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
Грейпфрутът засилва имунитета и помага на бъбреците
Грейпфрутът е тропически цитрусов плод, богат на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и Витамин...
Фитнес под прикритие
В днешно време на много от нас се налага да прекарваме часове пред компютрите и да упражняваме най-вече...
Орлови нокти
Познато и използвано e още преди повече от 2000 години в Китай, растението орлови нокти се е славело...
Летните натравяния или отпуска в...
Лято – това е благословено време, когато на-после успяваме да си вземем дълго мечтаният отпуск и готови...
Зимната почивка в планината - добра алтернатива за спорт и релакс
Макар че повечето хора имат афинитет към топлите летни дни и нощи и забавленията, които предлага хубавото...
Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
Етерично масло от ветивер при белези и за засилване на имунната система
Маслото от ветивер се използва широко в традиционната медицина в Южна Азия, Югоизточна Азия и Западна...
В добра форма ли сте? Проверете с този прост и евтин начин
Мислите, че сте в доста добра форма, но не използвате разни приложения или други интелигентни устройства,...
Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
Тъмните кръгове под очите – как да се избавим от тези „украшения”?
Тъмните кръгове под очите могат да състарят лицето ви с няколко години. Не стига това, ами изпод тях...
Аутизмът
Преди няколко години в една болница в Солт Лейк Сити от този свят си отива човек, на име Ким Пийк. Той...
Тези билкови чайове ще подобрят настроението ви
В ситуацията на продължаваща изолация, човек лесно може да се почувства самотен, без настроение, дори...
Обяд за училище - здравословен, питателен, от вкъщи
Започна учебната година, а и много от нас вече се завърнаха в офисите на пълна пара. Като родители, загрижени...
Тревожно проучване: Мъжете остават без сперматозоиди
Изследователи предупреждават, че ако не се предприемат действия за справяне с намаляването на броя на...
"На другия ден". Или как да се преборим с махмурлука
Независимо, дали младежките буйни години отдавна са отминали или не, махмурлукът е нещо, което си същестува....
Неща, които вече не ме впечатляват
Дали с времето, дали с годините, които трупаме, но списъкът с неща, които ме впечатляват, много се е...
СПИН - страшната истина - I
До болка позната тема. И наистина много болезнена. Но няма как на този ден да я пропуснем. Или да затворим...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 1
Коледните пости у дома, за моя изненада, тази година се увеличиха с още един решил да ги спазва: моето...
От сън спомен има
Често денят не ни достига, за да се справим с безбройните задължения, с които сме се нагърбили в работата,...
Евкалиптът - ароматен лек и защита
Знаете ли коя е любимата храна на коалите? А кое дърво се нарежда сред най-високите широколистни видове...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook