Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

В помощ на родителите: "Ученикът ми не иска да се храни здравословно!"



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Децата трябва да се хранят здравословно, спор няма по този въпрос. Изумителното е, че днес знаем повече за храната от всеки период в еволюцията, но се храним най-нездравословно. Значи някъде по веригата нещо се къса. Хем знаем, хем не го прилагаме. Мислите, че всичко в общи линии ви е ясно и успявате да се придържате към принципите? От опит знам, че всичките ни принципи и стройни теории се изпробват челно когато станем родители.

Днес нещата стоят така, че здравословното хранене за децата прави тях и родителите им в известен смисъл аутсайдери. В едно общество, в което се набляга на тестото и сладкото, по площадките масово има "джънк фууд" и споделянето на пуканки и солетки е равносилно на споделянето на играчки – т.е. то участва във възпитателния процес - тези, които имат различни принципи, биват изолирани. И с възрастта на децата става по-зле да се придържаш към идеите за здравословнто хранене. В най-достъпните за учениците места за хранене има всичко друго, освен здравословна храна, а по телевизията се толерират реклами на кренвирши и шоколад като „правилния избор” пред домашна вечеря и домашен кекс. Институциите нямат адекватно отношение изобщо и са оставили темата на домашното възпитание и на крехкия съзнателен, детски избор.

Проектът на Списание Hera.bg "Здравословен обяд за ученика"

И докато до една възраст тези родители могат да контролират храната на децата и тяхната среда, идва предучилищният и училищният период, когато децата се сблъскват с всичко това, от което родителите им са ги предпазвали досега. И за пръв път те се чувстват напълно безпомощни пред онези деца, които наблягат без ограничения на некачествената храна. Вариантът с храна от вкъщи, разбира се, съществува и е прекрасно той да се толерира и поощрява от училищните институции. Така, както е в развитите страни – да има място и време за домашната храна. За да могат да се справят с кутии, салфетки, вилици, прибиране обратно в чантите и почистване. Да им се помогне, ако трябва, за да свикнат от началото да се хранят с достойнство и настроение в училище.

И ако родителите решат да слагат храна за училище, става една немалка суетня вечер или сутрин, планиране на менюто, което си е едно немалко усилие. И тук децата неочаквано саботират абсолютно всичко - това, на което са свикнали, на което ги учим за здравословното и просто отказват да ядат домашната ни храна. А това в този момент си е истински шок за всеки загрижен родител. Постепенно започват похождения до лавката и пробойните в хранителната им култура са факт.



10 идеи за здравословен обяд на ученика



Защото детето все пак не харесва домашната храна


От срам. Да, децата често се срамуват от храната си. Те постоянно се сравняват с другите, а в непозната среда стремежът да са като всички особено се засилва. Оформянето на приятелски кръгове включва и храненето. Кой какво носи, дали е рекламирано, „модерно”, има ли лепенки, играчки, кодове за игри – всички маркетингови стратегии работят и се изпробват точно в неформалната детска среда.

Защото отнема време за игри. Пицата се продава на парче в картонена подложка и салфетка. Отгоре има съмнителен колбас, кетчуп за доматена основа, кашкавал с растителен произход и гъби от буркан. Но тя се държи с една ръка, може да се яде в движение и обикновено е толкова стара, че няма опасност нищо да се разпилее. А домашната храна отваряш кутии, внимаваш да не изцапаш, трябва ти вилица, място на което да разположиш всичко това. Става бавно и докато другите вече скачат – ти още се мотаеш с кутиите.

Защото са любопитни към "джънк фууд"-а. Може би като по-малки сте дърпали ръцете им от пръчиците и поничките, отговаряли сте вместо него: „той не яде такива работи”, но сега детето е извън опеката и може да прави каквото си иска, без някой да го ограничава. И иска да опита вкуса на всичко, което сте му забранявали.



Здравословната закуска за ученика


Как да стимулираме детето да избере домашната храна


Обсъдете го с класа на родителска среща или с класната в личен разговор. Може би повече родители мислят като вас и родителските срещи са идеалното място, на което принципите обикновено изплуват. Класният ръководител и вие като мнозинство може да измислите някакво решение децата да бъдат стимулирани да си изяждат докрай домашната храна.

Поднасяйте атрактивна храна, от която децата да не се срамуват, а да показват с гордост. И това не е никак маловажно. Навикът е важно нещо и основите му се полагат още в началото на учебната година. Инвестирайте в качествени продукти, които детето наистина обича, а не просто това, което ви се намира в хладилника, дори да е здравословно по принцип – те ще оценят отношението и старанието ви.

Нека храната бъде удобна за ядене. Да се хваща в ръка, най-много да се боцка с пластмасова виличка, да няма сосове, силни подправки. Оставете рибата, супите (но може крем супа или таратор в шише) за у дома. Нека в училище има домашни дюнери, тостове с диетични хлябове, плодове, които са лесни за ядене (без да се налага да се белят)

Допускайте компромиси. Ако досега не сте правили никакъв компромис с храненето на детето, обмислете да има все някакъв. Това важи и изобщо. Една непреклонност винаги среща съпротива, но склонността да се затворят очите за нещо – печели симпатия. На пазара има по-здравословни опаковани храни, може да предлагате за следобед освен ядки, парченце черен шоколад.

Бъдете гъвкави и се съобразявайте с вкуса на детето. Ако не му харесва една храна, не му я предлагайте, питайте го какво му се яде, какво не и проверявайте спокойно чантата с храната. Не е задължително всеки ден всичко да е изядено. Ние също не го правим – хапваме от нещо повече, от друго – по-малко. Не настоявайте излишно.

Успокойте се. Влагането на напрежение за нещо такова като обяда е напълно отблъскващо детето, което инстинктивно избягва стреса и се съпротивлява срещу източника му. Ако за 7 години вие сте се хранили сравнително здравословно – то тези усилия няма да отидат напразно. Имате поне едно предимство – детето ви познава избора и един ден, без вас наоколо, ще го направи в полза на здравословната храна – домашен обяд в кутия.

Златното правило: говорете с детето. Няма конфликт, който да не може да бъде преодолян с комуникация. Кое не му харесва, защо по-точно (може да има отправена подигравка или срамен случай) какво мисли то самото за храната. Съобразявайте се и поднасяйте информацията за полезното/вредното по забавен и некатегоричен начин. Важното е храненето да не е ябълка на раздора, а още една тема, по която да говорим спокойно и без насилие с детето.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Здравословна закуска за ученика
· 10 идеи за здравословен обяд на ученика
· "Здравословен обяд за ученика" - палачинки с лапад и домашни сусамки
· Най-важните съвети в помощ на родителите на първокласниците
· Защо да насърчим детето да рисува, независимо колко е "добро"?
· "Значителна част от това, което ви предстои, ще бъде поръчано от скуката"
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Как да избегнем пролетната умора
· Учени откриха нови данни за предсмъртните видения на хора в клинична смърт
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
В капана на идеализираните представи за нас самите
"Във всеки циничен човек има един разочарован идеалист" Джордж Карлин Идеята да се примиряваме с...
Витамините – колко и кога?
Сезони, когато вирусите атакуват най-активно, са преходните - пролетта и есента. Но Този път болестите...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Защо някои хора реагират на стреса със...сън
Когато аз и мъжът ми се скараме, разменяме гневни реплики, отдръпваме се в различни стаи и изчакваме...
Пролетно прочистване със зелени супер храни
Супер храните се утвърдиха в нашия начин на хранене като възможност с малко да си набавим много. Особено,...
Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
Зелената салата - хит на пролетта
Омръзна ли ви от туршии и други зимни разядки? Чашка ледено студен аперитив намира през пролетта нов...
Натурални съставки за домашните ни маски - част II
Списъкът с благодатните плодове и зеленчуци, правещи кожата ни искряща, продължава. Добре е да знаем,...
Най-силните женски страхове, свързани със старостта - II
Финансова нестабилност Дори и днес, когато двата пола са равноправни, мъжът обикновено е този, който...
Лек за разширените вени - II
Важно е още при първите признаци на венозен проблем, да вземем превантивни мерки, за да не се стигне...
"Неблагодарните" професии - цял живот труд за няколко мига слава
Винаги съм се възхищавала на хората, изцяло отдадени на това, с което си изкарват прехраната и са превърнали...
Безсрамно за срамните болести - II
ХИВ/СПИН - разрушава имунната система и тялото става неспособно да се пребори с множеството инфекции...
В дните, когато не сме особено щастливи, да си припомним това
Има дни, различни от другите. Понякога са безпричинно лековати, безгрижни. Сякаш всичко се нарежда, всички...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Какво не трябва да ядете преди плуване
Едно от най-важните правила за лятото е да не влизате във водата поне половин час след хранене. Но...
Овулационен синдром
Всички сме чували за предменструалния синдром, а много дори го изстрадват ежемесечно. При други жени...
Филтрирате ли питейната вода?
Всички знаем, че чистата вода е едно от най-важните условия за доброто ни здраве. Водата от водопроводния...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Пробиотиците - защо не можем без тях - I
Мисълта, че тялото ни е миниатюрна вселена, в която охолно живеят милиарди и милиарди микроорганизми,...
Лошите навици, които прехвърляме на децата
Ще започна тази статия така: Смятах, че дъщеря ми е твърде малка и не разбира още нищо, докато не стана...
Люти чушки за намаляване на риска от инфаркт
Учени установиха, че яденето на люти чушки помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Изследването...
Как да направим: Биоградина на терасата
Най-сигурният начин да знаем каква е храната ни, е като я отглеждаме сами. За тези, които разполагат...
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
Когато отпуската не включва пътуване
Понякога почивката през лятото се оказва време, което не знаем как да оползотворим. Когато парите не...
Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
Блатен аир - полезен за стомаха и храносмилането, при борба с косопада
Kоренищата му са традиционна подправка в индийската и арабската кухня и в същото време от тях се приготвят...
15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
Хамамът – релакс от Ориента
Хамамът или известен у нас като “турска баня” е вариант на парната баня и сауната, който играе важна...
12 скрити прояви на емоционалния тормоз
Тормозът има много измерения, само едно то които е сексуалният. Емоционално, психически, ден след ден...
Истината за комплексните витамини
Каква е разликата между различните видове комплексни витамини и кой от тях да изберем? Този въпрос си...
За малката нужда, пиенето на вода и други дреболии в първи клас
Много са вълненията преди и в началото на първи клас. И най-подготвените родители не могат да отрекат,...
Имаш нужда от безплатна психологическа подкрепа?
Специалисти по психосоциална дейност предоставят безплатни и конфиденциални консултации на хора, които...
Планирайте през зимата, за да се случи през лятото
Един от начините да преживеем тегавата зима е да планираме всички онези приятни неща, които можем да...
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
Kонопеното семе е ценна за здравето храна
Конопът е сред най-ранно култивираните от хората храни. Расте много бързо. Притежава изключително здрави...
Следите остават 
Всеки се опитва да остави следа след себе си. Колкото и тривиално да звучи. Често си мислим, че за да...
Недоносените бебета, медицината и ние, родителите им
Преждевременното раждане е най-голямата причина за детската смъртност на деца до 5 години. Според СЗО...
Похапването на бързо - може ли да бъде здравословно?
Такава е съвременната действителност – свикнали сме да правим всичко набързо. Искаме или не похапването...
С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
От самото си създаване телевизионните сапунени сериали, наречени сапунени опери, имат своята вярна публика...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook