Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

В помощ на родителите: "Ученикът ми не иска да се храни здравословно!"



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Децата трябва да се хранят здравословно, спор няма по този въпрос. Изумителното е, че днес знаем повече за храната от всеки период в еволюцията, но се храним най-нездравословно. Значи някъде по веригата нещо се къса. Хем знаем, хем не го прилагаме. Мислите, че всичко в общи линии ви е ясно и успявате да се придържате към принципите? От опит знам, че всичките ни принципи и стройни теории се изпробват челно когато станем родители.

Днес нещата стоят така, че здравословното хранене за децата прави тях и родителите им в известен смисъл аутсайдери. В едно общество, в което се набляга на тестото и сладкото, по площадките масово има "джънк фууд" и споделянето на пуканки и солетки е равносилно на споделянето на играчки – т.е. то участва във възпитателния процес - тези, които имат различни принципи, биват изолирани. И с възрастта на децата става по-зле да се придържаш към идеите за здравословнто хранене. В най-достъпните за учениците места за хранене има всичко друго, освен здравословна храна, а по телевизията се толерират реклами на кренвирши и шоколад като „правилния избор” пред домашна вечеря и домашен кекс. Институциите нямат адекватно отношение изобщо и са оставили темата на домашното възпитание и на крехкия съзнателен, детски избор.

Проектът на Списание Hera.bg "Здравословен обяд за ученика"

И докато до една възраст тези родители могат да контролират храната на децата и тяхната среда, идва предучилищният и училищният период, когато децата се сблъскват с всичко това, от което родителите им са ги предпазвали досега. И за пръв път те се чувстват напълно безпомощни пред онези деца, които наблягат без ограничения на некачествената храна. Вариантът с храна от вкъщи, разбира се, съществува и е прекрасно той да се толерира и поощрява от училищните институции. Така, както е в развитите страни – да има място и време за домашната храна. За да могат да се справят с кутии, салфетки, вилици, прибиране обратно в чантите и почистване. Да им се помогне, ако трябва, за да свикнат от началото да се хранят с достойнство и настроение в училище.

И ако родителите решат да слагат храна за училище, става една немалка суетня вечер или сутрин, планиране на менюто, което си е едно немалко усилие. И тук децата неочаквано саботират абсолютно всичко - това, на което са свикнали, на което ги учим за здравословното и просто отказват да ядат домашната ни храна. А това в този момент си е истински шок за всеки загрижен родител. Постепенно започват похождения до лавката и пробойните в хранителната им култура са факт.



10 идеи за здравословен обяд на ученика



Защото детето все пак не харесва домашната храна


От срам. Да, децата често се срамуват от храната си. Те постоянно се сравняват с другите, а в непозната среда стремежът да са като всички особено се засилва. Оформянето на приятелски кръгове включва и храненето. Кой какво носи, дали е рекламирано, „модерно”, има ли лепенки, играчки, кодове за игри – всички маркетингови стратегии работят и се изпробват точно в неформалната детска среда.

Защото отнема време за игри. Пицата се продава на парче в картонена подложка и салфетка. Отгоре има съмнителен колбас, кетчуп за доматена основа, кашкавал с растителен произход и гъби от буркан. Но тя се държи с една ръка, може да се яде в движение и обикновено е толкова стара, че няма опасност нищо да се разпилее. А домашната храна отваряш кутии, внимаваш да не изцапаш, трябва ти вилица, място на което да разположиш всичко това. Става бавно и докато другите вече скачат – ти още се мотаеш с кутиите.

Защото са любопитни към "джънк фууд"-а. Може би като по-малки сте дърпали ръцете им от пръчиците и поничките, отговаряли сте вместо него: „той не яде такива работи”, но сега детето е извън опеката и може да прави каквото си иска, без някой да го ограничава. И иска да опита вкуса на всичко, което сте му забранявали.



Здравословната закуска за ученика


Как да стимулираме детето да избере домашната храна


Обсъдете го с класа на родителска среща или с класната в личен разговор. Може би повече родители мислят като вас и родителските срещи са идеалното място, на което принципите обикновено изплуват. Класният ръководител и вие като мнозинство може да измислите някакво решение децата да бъдат стимулирани да си изяждат докрай домашната храна.

Поднасяйте атрактивна храна, от която децата да не се срамуват, а да показват с гордост. И това не е никак маловажно. Навикът е важно нещо и основите му се полагат още в началото на учебната година. Инвестирайте в качествени продукти, които детето наистина обича, а не просто това, което ви се намира в хладилника, дори да е здравословно по принцип – те ще оценят отношението и старанието ви.

Нека храната бъде удобна за ядене. Да се хваща в ръка, най-много да се боцка с пластмасова виличка, да няма сосове, силни подправки. Оставете рибата, супите (но може крем супа или таратор в шише) за у дома. Нека в училище има домашни дюнери, тостове с диетични хлябове, плодове, които са лесни за ядене (без да се налага да се белят)

Допускайте компромиси. Ако досега не сте правили никакъв компромис с храненето на детето, обмислете да има все някакъв. Това важи и изобщо. Една непреклонност винаги среща съпротива, но склонността да се затворят очите за нещо – печели симпатия. На пазара има по-здравословни опаковани храни, може да предлагате за следобед освен ядки, парченце черен шоколад.

Бъдете гъвкави и се съобразявайте с вкуса на детето. Ако не му харесва една храна, не му я предлагайте, питайте го какво му се яде, какво не и проверявайте спокойно чантата с храната. Не е задължително всеки ден всичко да е изядено. Ние също не го правим – хапваме от нещо повече, от друго – по-малко. Не настоявайте излишно.

Успокойте се. Влагането на напрежение за нещо такова като обяда е напълно отблъскващо детето, което инстинктивно избягва стреса и се съпротивлява срещу източника му. Ако за 7 години вие сте се хранили сравнително здравословно – то тези усилия няма да отидат напразно. Имате поне едно предимство – детето ви познава избора и един ден, без вас наоколо, ще го направи в полза на здравословната храна – домашен обяд в кутия.

Златното правило: говорете с детето. Няма конфликт, който да не може да бъде преодолян с комуникация. Кое не му харесва, защо по-точно (може да има отправена подигравка или срамен случай) какво мисли то самото за храната. Съобразявайте се и поднасяйте информацията за полезното/вредното по забавен и некатегоричен начин. Важното е храненето да не е ябълка на раздора, а още една тема, по която да говорим спокойно и без насилие с детето.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Здравословна закуска за ученика
· 10 идеи за здравословен обяд на ученика
· "Здравословен обяд за ученика" - палачинки с лапад и домашни сусамки
· Най-важните съвети в помощ на родителите на първокласниците
· Защо да насърчим детето да рисува, независимо колко е "добро"?
· "Значителна част от това, което ви предстои, ще бъде поръчано от скуката"
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Всичко за глюкагона
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
· Имаме по една лъжица пластмаса в мозъка. Колко опасни са микрочастиците за здравето ни?
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
Неделя
23
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Цариче - чудодейната билка за женски проблеми
Царичето е онази невзрачна билка, за която прословутият швейцарски пастор-билкар Йохан Кюнцле (1857-1945)...
Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
Порасни косице!
Косата често става жертва на внезапно обладалото ни желание за кардинална промяна. Защото какво по-бързо...
Дивите ягоди - съкровище в малка опаковка
"Мъничко, червеничко Цар от път отбива Що е то?" Толкова малък плод, а така наситен с незабравим...
Очакването
То може да бъде сладостно, да придава цвят и очарование на иначе монотонното ни ежедневие.. Ала може...
Грижата - двете страни на една монета
Какво ви идва първо наум като чуете думата „грижа“? Ако попадате в категорията средностатистически българин,...
Бъди автор на всеки ден от живота си
Имаш ли чувството, че не си част от собствения си живот? Че нещата се случват без твоя контрол и не по...
Кошмарният образ на победителя
Класическият образ на победителя е едно много отракано момче или момиче, изпълнено със страшен хъс. То...
Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
“Imperare sibi – maximum imperium est*” е сентенция на Сенека, която винаги ми се е струвала връх по...
Стайните растения, които са най-полезни за нашето здраве
Колкото и да е трудно за вярване, шансът въздухът в затворени помещения да е по-лош, е по-голям, отколкото...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Прочети за новия проект на списание Hera.bg - "Здравословен обяд за ученика”
Знаем, че понякога всеки изпитва затруднение да приготви здравословен обяд за своя ученик. Списание Hera.bg...
Децата и слънцето
Децата обичат да тичат и играят на слънце. Ако сте се опитвали да ги задържите за по-дълго на сянка или...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
7 симптома, зад които депресията се крие
Депресията не е признак на слабост и никой не е застрахован срещу нея. Оказва се, че близо 20% от хората...
Жената алфа
"Жени алфа", "силни жени", "безсърдечни кучки" - жени, от които се възхищаваме, които презираме, които...
Вечнозелената мирта
Нарича се мирта и е едно от растенията, които още в древността са били символ на любовта и безсмъртието....
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Меню за красива кожа
Какво ли не използваме, за да съхраним красотата и младостта на своята кожа – кремове, маски, серуми,...
За женското приятелство....с любов!
Много е говорено и писано за мъжкото приятелство – как мъжете умеят без много приказки и обяснения да...
Как да изчислим своя Индекс на телесната маса (BMI)
Индексът на телесната маса е понятие, въведено от Световната здравна организация и с негова помощ се...
Цели, намерения и желания
Една от основните думи в живота ни е думата цел. В действителност целият ни живот е изтъкан от цели,...
Черешов рефреш на организма
В последните дни на май, иначе разнородните по вкус и предпочитания хора, започват да се делят на два...
Kонопеното семе е ценна за здравето храна
Конопът е сред най-ранно култивираните от хората храни. Расте много бързо. Притежава изключително здрави...
Ябълков оцет за здраве и красота
Според Библията ябълката е символ на познанието (,което изкушило любопитната Ева), според омировата „Илиада”...
Как идентичността ни определя нашето поведение?
В основата на нашата идентичност е това как сами виждаме себе си или как вярваме, че другите ни...
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Бодро утро
Ако вечер кипите от енергия, не можете да си легнете часове след полунощ, а сутрин ставате с усещането,...
Толкова ли е страшна самотата?
Когато хората се приберат по домовете си и суматохата по улиците заглъхне; когато колите се кротнат в...
Да се скриеш зад думите
Няма спор – евфемизмите, онези по-деликатни „други“ думи, с които заменяме грубите и вулгарни назовавания...
Ха-хо, хи-хи терапия
Наричат я още смехотерапия, клоун терапия или терапия на широката усмивка. Всъщност името няма значение....
Хламидията - коварство и любов - II
Дебне от засада Както вече споменахме, хламидията често се маскира под клиничната картина на други заболявания....
Физическите признаци на депресията
В последните години все повече млади хора са засегнати от една от най-незабележимите психични болести...
Сутиенът винаги приковава вниманието
Малка част от нас са притежателки на безупречен бюст, който няма нужда от дооформяне, а и сутиенът се...
Целулитът и храненето - II
Но може би най-основното е да готвим сами храната си от пресни продукти и да не използваме никакви полуфабрикати....
Видове главоболие и как да се справим с тях
Едва ли има човек, който да не е страдал от главоболие – в някои случаи този неприятен проблем може...
По пътя на мечтите - свобода и финансова нестабилност
След дълги години финансова стабилност и без желание и време да следвам мечтите си, стъпих на пътя на...
Кефир за здрави черва и имунитет
Кефирът е поредната ферментирала храна, която заслужава вниманието ни. И макар направата му да е малко...
Влиянието на Луната върху женското здраве
Преди хилядолетия женският цикъл бил смятан за нещо свещено и жените „в дните на силата си“ били на особена...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook