Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Здравословна закуска за ученика



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той е бил полезен за голяма част родители. Което може само да ни радва. Много майки обаче споделиха, че децата им стоят в училище до обяд, не ходят на занималня, а се прибират или ходят на извънкласни дейности. За тях обядът не е такъв проблем, какъвто обаче е закуската. И действително, първото хранене за деня е нещо, което също затруднява родителите. Често закъсняваме, успиваме се и за да се закуси както трябва, трябва да се станем много рано. Но има ли желание, има и решение.

Вида на закуската много зависи от това, дали детето закусва вкъщи или закусва в училище – преди часовете или в голямото междучасие, а това зависи от времето, с което разполагате сутрин. Но не само родителите са затруднени какво да сложат на масата, диетолозите или нутриционистите също не могат да се обединят около закуската за учениците. Някои отричат закуската изобщо, други посочват изследвания, че без закуска не може, особено важи децата и техния умствен труд преди обяд. Едни казват, че е добре да се яде само белтъци – яйца, млека, без въглехидратите на така популярните филии и пълнозърнести ядки. Други отричат прясното мляко изобщо като полезна храна. Родителите на по-ящни деца правят порции за закуска, които са дневната дажба на едно по-злоядо дете. Трябва ли да е сладка или да е солена, да има ли плод или плодов сок и кога – преди или след закуската? Твърде много въпроси за разрешаване.

Няма еднозначно мнение, колкото и да го търсим. Появяват се нови изследвания, нови течения в храненето. Отдаваме дължимото на захранването, на хранителните навици в семейството, на българската традиция, която за закуска предлага мекици, пържени филии, палачинки. И повечето от нас родителите искаме да предложим нещо здравословно, но започнем ли да се интересуваме какво може да е то, се объркваме все повече и повече, докато три фактора не вземат превес:

Какво имам под ръка в хладилника (опира до финанси и до планиране на бюджета)

С колко време разполагам сутрин (приготвям ли от вечерта закуската или сутрин съм под пара)

Колко иска да изяде детето (мога да се старая до безкрай за здравословното, но детето да не хапне нищо от него – и вкъщи, и в училище)

Най-щекотливото обаче в закуската е думата „здравословно”. Според кой е здравословно, колко задълбочено е разбирането ни за здравословно, имаме ли средства за здравословно, на какво се опира нашата информираност за здравословно, можем ли да вярваме на етикети, дори и те „био” и „органик”. С риск да ме хване обичайната праноя за чистота на храната ни, ще спра и ще дам някои идеи за здравословна закуска у дома и за училище, около които ние в Списание Hera.bg се обединихме като сравнително здравословни, обичайни и познати на децата. Всичко по-долу се отнася за здрави деца в нормално тегло и без алергии. Ако има такъв случай, то непременно ви трябва консултация с диетолог и/или алерголог

Като начало количеството и съдържанието:

Нито един човек не е гладен непосредствено след ставане, затова не бива да мъчим детето да закусва непременно в големи количества. Няколко хапки пълноценна закуска и течност са достатъчни. Качествено съдържанието е трудно да се определи и нито едно мнение не можем да приемем за меродавно – всеки прави избор за своето дете и това е част от родителството – отговорност, която никой друг човек, освен нас не може да поеме.

Закуска за вкъщи

У дома закуската може да е топла и това определя някои варианти:

Варена овесена каша (от елда, от други ядки и семена – киноа, амарант), с различни добавки, сирене или/и масло, плодове - пресни и сушени

Накиснати овесени или други ядки със сурови ядки като орехи, лешници, бадеми, сушени плодове. С лъжица кисело или прясно мляко.

Варено яйце с шарена сол. Само това ли? Да, яйцето е суперхрана, която е идеално балансирана откъм хранителни качества, не тежи, но засища изключително много. Шарената сол е част от българската традиция и придава неповторим вкус. Яйцата може да са пъдпъдъчи, а някои ги дават дори сурови.

Печена филийка (от не бял хляб) с извара/сирене/ и яйце, с масло и шарена сол, пастет от извара и авокадо, намазана със зехтин и запечена с кашкавал. Важното е да са изключени месни пастети, всякакви колбаси и кренвирши...

Някои майки правят макарони или кус кус със сирене и захар, масло. Нека да са пълнозърнести, захарта да е нерафинирана и сиренето (козето е добър избор) да е обезсолено в сладка вода.

Ранната закуска вкъщи върви с подкрепа – междинна закуска в голямото междучасие, която може да е плод, солети, някакви домашни бисквити, но една-две.

Ако не му се яде хич на детето сутрин или нямате време, може да предложите мед със сурови ядки – две три лъжици, и да допълните с някоя по-засищаща междинна закуска – ако е плод, да е банан, или бисквити.

Закуска за училище

За училище можем да слагаме закуски, които могат да се ядат студени и да разчитаме на съвестта на детето, че няма да играе в голямото междучасие, ами ще седне на чина и спокойно ще закуси.

Всевъзможни солени мъфини – със сирене, със спанак, с маслинки, подправки. Брашната са по наш избор. Винаги и на всички препоръчвам мъфинките. Много са удобни - един мъфин е малък и вкусен. С формите и кошничките можем да привлечем детското внимание.

Рецепти за мъфинки

Палачинки със солена плънка – сирене, кашкавал, пастет с извара и масло, топено сирене. Катми, банички, но домашни, със сирене, спанак, праз.

Двойни сандвичи с пълнозърнест или друг не бял хляб с каквото смятате за здравословно, но следете за качеството на продуктите. И отново, без колабси и филета. Филиите могат да се заменят с багети и брускети, но колкото по-малко трохи и изпадаща плънка – толкова по-добре.

Винаги можем да слагаме плодове и сокове, айран според сезона и вкуса на детето. Само трябва да сме сигурни, че може да се справи само и не искат белене, като кивито и портокала.

Сладка закуска? Защо не?!

Някои деца генерално предпочитат сладка закуска. Със захарта обаче трябва много да се внимава. Тя потиска имунитета, влияе върху теглото и дава бързо изразходващи се калории, от които чувството на глад идва по-скоро, отколкото при солената закуска. Сладки закуски може да са следобедните, когато нивото на кръвната захар пада, а с нея и енергията на децата.

И все пак, ако закуската непременно трябва да е сладка – тахан с мед, мед и масло, масло и домашно сладко – това са едни подходящи комбинации за намазване и на хляб, и на палачинки. Можем да правим всякакви здравословни блокчета – с овесени ядки, други семена и ядки, сушени плодове, по подбие на пакетираните им подобия, в които описанието на съдържанието заема цялата опакова. Мъфините остават предложение, както и пълнозърнестите бисквити.

Ако звучи много сложно, като майка с едногодишен опит със закуските и обедите в училище, мога да кажа - свиква се. Една мисъл в повече в магазина, едно действие повече сутрин и 15 минути по-рано ставане. А залогът е голям, отидете в училищната лавка и ще разберете.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· В помощ на родителите: "Ученикът ми не иска да се храни здравословно!"
· 10 идеи за здравословен обяд на ученика
· "Здравословен обяд за ученика" - палачинки с лапад и домашни сусамки
· Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
· Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
· Принуждаването на децата да пазят диета може да навреди на здравето им
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Първата играчка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
Петък
1
Декември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
Какво не ни достига, за да постигаме целите си?
Способността да поставите себе си изцяло във всяка област на живота си е ключът към големия успех...
Споменът - бягство в/от него
Никой не бяга от хубавото. Затова и към „виртуалното пространство“ на хубавите спомени бягаме, когато...
Недоносените бебета, медицината и ние, родителите им
Преждевременното раждане е най-голямата причина за детската смъртност на деца до 5 години. Според СЗО...
Упоритост, но с мярка
Знаете ли кое е най-важното качество, от което се нуждаете, за да гоните целите си докрай и да не се...
Подарете за Коледа не скъпоценна вещ, а безценно преживяване
Декември, колкото студен и мрачен, толкова и празничен и еуфоричен. Всеки забързан нанякъде, всеки нещо...
Как да започнем разговор с непознат?
„Страхът прави непознати хора, които биха били приятели.“ - Шърли Маклийн Да започнеш разговор...
Не правете това, ако сте уморени
Умората е едно от най-неприятните състояния, които понякога е сложно да преодолеем. И докато физическата...
Слезът - за стомашни проблеми и кашлица
Освен, че е една от най-красивите билки, слезът е и особено полезен. При проблеми със стомашно-чревния...
Бамбукът е органичната суровина на бъдещето
Бамбукът е чудо на природата. Това гръмко определение никак не не е пресилено. То има такова отражение...
Как да ограничим нуждата от сладко?
Отровата, наречена захар, ни дебне отвсякъде. Голяма част от нас смятат, че тя е единствено в сладкишите...
Една седмица преди Коледа - разумно пазаруване и здравословни граници
Голямото разнообразие от храни и напитки играе огромна роля през празничния сезон – това е времето,...
Ох, боли!
Дълго чакаме първата крачка на детето си. Мечтаем как то ще проходи и ще се затича към нас разтворило...
Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
Прилошаване по време на път
Ето, че идва сезонът на отпуските, почивките и на всякакви пътешествия до близо и далеч. За мнозина от...
Купероза или зачервена кожа
Не, не става дума за приятна и пращяща от здраве руменина на лицето, а за постоянно видима мрежа от капиляри...
Воденето на дневник като eжедневна терапия
„Споделената мъка е половин мъка“, е казал някога народът. В това спор няма, но колко от нас имат до...
Цели, намерения и желания
Една от основните думи в живота ни е думата цел. В действителност целият ни живот е изтъкан от цели,...
Да се предпазим от първите вирусни атаки
Имунната система ни помага да се преборим с външни вредители, с различни бактериални атаки и лоши климатични...
Ползите от ледено студените душове
Почти всеки се наслаждава на дълготрайния горещ душ след натоварен работен ден, оставяйки се на благоприятния...
Най-честите женски страхове
Надарени или осъдени да са по-емоционални, жените имат цял списък със страхове и тревоги. Понякога...
Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
Кой ще получи инфаркт? Вече лесно може да се предскаже, сочи проучване
Ново проучване установява, че има начин да се предскаже кой ще получи инфаркт години по-рано с помощта...
Вдъхновението – откъде го черпим?
То ни прави различни – по-силни, по-можещи, по-вярващи, по-устремени, по-дейни... то ни кара да правим...
Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
Глогът - още здраве от есента
Глогът е сред онези полезни есенни плодове, от които имаме възможност да се възползваме точно сега. Той...
Лимецът и спелтата
От няколко години в България, под общия знаменател на здравословното и полезно хранене, все по-често...
Чакрите - колелата на живота - I
В днешно време думата чакра присъства както в шеговити изрази от типа на: „Отиди да ти наместят чакрите!“,...
Защо скуката е полезна за децата?
Когато са във ваканция или през уикенда, децата често се оплакват, че скучаят. И ние постоянно се стремим...
"Който казва, че не обича шоколад, вероятно лъже"
Чудили ли сте се защо, след като сте изяли цял шоколад или преполовили кутия бонбони, желанието ви да...
Маслата, които са най-близки до човешката кожа
Нима има нещо по-хубаво от това да се чувстваме здрави, красиви, работоспособни и същевременно заредени...
3 вида храни, които да имаме вкъщи, докато постим
Когато решим да постим, трябва да сме сигурни, че приемаме достатъчно пълноценна храна. Без месото, млякото...
Малкото голямо хапче
Когато посягаме към противозачатъчното хапче всеки ден и решаваме проблема за безопасния секс, не се...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
Бременност и зъболечение
„Честито!”, започвате да чувате много често, щом бременността ви проличи и сладкото коремче започне да...
Още от тайните на кокосовото масло и можем ли да си го правим сами
Знаете ли, че шейсет процента от човешкия мозък се състои от мазнини? В такъв случай е добре да обърнем...
Постите - пречистване на душата и тялото
В нашата съвременност постите са загубили религиозното си значение за голяма част от хората – те или...
Трудно ли се разбуждате сутрин?
Будилникът звъни за четвърти път и някъде изпод пелената на съня успяваме да натиснем за пореден път...
Признаци на хормонален дисбаланс
Нарушенията в ендокринната система могат да бъдат не по-малко опасни от тези в сърдечно-съдовата например,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook