Киноа – свещената храна на инките
 Опитах я, защото педиатърката ми я препоръча да я включа в менюто на малката ми дъщеря, наравно с елдата, заради полезните й качества. Да, признавам си първоначално подходих скептично и с лека доза страх. Но останах приятно изненадана. Хареса ми дори в постния вариант на приготвяне като за бебе - с малко сирене. Осмелих се да я предложа на семейна вечеря и тя, изнедвайки ме за пореден път, събра много овации, от иначе доста критичното жури. Забравете за онова твърдение, че полезните храни не са вкусни. Това определено не важи за киноата. И ако вкусът и харесването са много относително понятие, както казват руснаците “На вкус и на цвет товарищи нет”, то научните доказателства нямат субективна украска. Ето и фактите, които ме убедиха да посегна преди година към нея и не съжалявам.
Произнася се “кийн-уа” и е една от трите растителни култури завещани ни от инките, заедно с картофите и царевицата. Вирее основно в Южна Америка – Перу, Боливия и Еквадор. Киноата е истински дар от природата, защото позволява да се консумират не само нейните семена, наподобяващи кус-кус, но и листата й.
Изключително богата на протеини зърнена култура, единственият природен продукт, който съдържа всички осем незаменими за човешкия организъм аминокиселини, богата е на витамини B и E, цинк, желязо, калций, магнезий, манган, фосфор и умерено висока порция фибри. По хранителните си качества се доближава до млякото. Не съдържа глутен, което я прави предпочитана в менюто на малките деца след 7-мия месец.
Съществуват различни видове киноа, но най-разпространени са:
- обикновена – с дребни светлобежови или бели семена, която се среща най-често в Перу.
- кралска – с едри, червеникави семена и сравнително специфичен вкус. Тя се отглежда в Боливия при определени климатични условия.
Как влияе киноата на нашия организъм?
Подобрява дейността на стомашно-чревния тракт, тъй като действа добре на процесите на храносмилане и стимулира метаболизма. Поддържа клетъчните функции и помага за по-бързото заздравяване на раните. Консумирането й е добра защитна мярка срещу болести на сърдечно-съдовата система.
Киноата е с неутрален вкус с лек орехов аромат. Приготвя се много бързо, което е изключителен плюс в натовареното и забързаното ни ежедневие. Важно е да знаете, че преди да пристъпите към нейното готвене трябва да я измиете добре под течаща вода, за да премахнете сапонините. 1 част киноа се прибавя към 5 части вряща вода. Вари се около 15 минути и после се оставя да поеме течността. И тя като ориза увеличава обема си. Не случайно в Андите я наричат “дребен ориз”.
Може да я консумирате като я овкусите със сирене, да я предложите като гарнитура към друго ястие, да я посипете върху салата. Киноата успешно може да замести ориза и булгура във всяка рецепта. С нея се приготвят хляб и хлебни изделия, слага се за сгъстяване на супи, вместо фиде и ориз, приготвят се дори десерти. Казват, че от киноата се прави и слабоалкохолна напитка с вкус подобен на този на бирата, но аз лично не съм я опитвала. Май само така не съм я консумирала. Иначе почти всички изброени варианти са присъствали в менюто на моето семейство.
Важно е да знаете, че семената се съхраняват в хладилник. Ако съм ви заинтригувала и решите да пробвате киноа, може да я намерите в по-големите хипермаркети и в здравословните магазини и щандове. Дано ви хареса! Нейната полезност е безспорна и само може да спечелите, включвайки я в менюто си. |
Коментари
2014-10-12 #18  Цвети Кълнчето се яде цяло, особено ако е съвсем крехко е много вкусно 
2014-10-12 #17  Алана Кое се хапва от покълналата киноа:само кълновете или и семето?
2014-09-21 #16  akromegal Добре,добре се рекламира тази зърнена култура-киноа,но по-добро за хапване е елдата!
2014-01-22 #15  Иван Веселинов В магазините киноата е извън хладилниците.
2012-04-15 #14  Вяра Много хубава статия за киноата! Само не прочетох в нея, че най-полезния начин да се консумира тя е покълната. При термична обработка почти всички полезни вещества в нея изчезват. Покълна изключително лесно, само за няколко часа.
2012-02-28 #13  иси
2012-02-27 #12  Инна Георгиева Лили, ако нямаш цедка (която за киноата (за амаранта съвсем) трябва да бъде и доста дребна) може би ще стане да изплакваш и с тензух сгънат на 1-2 ката
2012-02-27 #11  Натали Петкова Здравей, Lili,  на детенцето, че всичко си е изяло. Киноата е най-добре да се съхранява в хладилник. Препоръчва се също така да се измива много добре под течаща вода, заради сапонините, които могат да придадат горчив вкус.
2012-02-26 #10  lili_vanili Привет! Днес за първи път дадох киноа на моето  , което е на 8 месеца - в комбинация с тиква и морков и отделно за проба с банан - изяде си го, но той като цяло не отказва храна.
"действа добре на процесите на храносмилане и стимулира метаболизма" - явно, защото 4 часа по-късно такава бомба ми спретна, че памперса не я побра
Полезно ми бе да прочета, че трябва да я държа в хладилника, дори и ако е във вакуумиран буркан ли? Аз не я мих, нямам подходяща цедка, уж е био, надявам се да няма проблем. На око я варих, ама гледам спазила съм правилата, защото тъкмо 15 мин. я варих и после я забравих  та беше изпила водата.
2011-11-17 #9  Натали Петкова Можеш да я намериш в здравословните или био магазини, както и в големите супермаркети, където има обособени такива щандове.
2011-11-17 #8  Тони За първи път го чувам, но сигурно е хубаво. От къде да си го купувам?? Благодаря! 
2011-09-29 #7  Натали Петкова Яна, радвам се, че съм провокирала интереса ти да опиташ киноа. Комбинацията, която си избрала не съм я пробвала, но ми звучи доста вкусно. Още повече, че самата киноа има лек орехов аромат, който ще се допълни, предполагам, чудесно с орехите. Ще очаквам да споделиш дали ти е харесала. А иначе да, действително киноата подобрява дейността на стомашно-чревния тракт и стимулира метаболизма.
2011-09-29 #6  Натали Петкова Предложението на Теди за комбинация с кашу е много интересно, благодаря ти, че го сподели. Ще го опитам задължително. Даже си мисля, че би могло да се добавят и други сурови ядки.
Гергана, казват че за да харесаш дадена храна трябва да й дадеш възможност и време да те впечатли. Минимум 10 пъти да си я приготвиш в различни варианти
2011-09-29 #5  Jana Deleva Благодаря на Наталия за чудесната статия.Опитвала съм елда и съм много доволна, сега ще пробвам и киноа.Предполагам, че с богатото си съдържание на фибри и другите полезни вещества ще е много добър регулатор на чревната дейност, а от там и влиянието върху обмяната.Аз ще опитам комбинацията с орехи и канела,защото много ги обичам.
2011-09-28 #4  gergana ivanova не е хубава!
2011-09-28 #3  Iskra С киноа (вместо булгур) си правя салата табуле. Става много вкусна  .
2011-09-28 #2  Инна Георгиева На белтъчини значи ли като развалени яйца хахах  )
Мерси за инфото на Наталия. I за салатата на Tеди, ще я пробвам!
2011-09-28 #1  teodora
Киноата си отива много и с кашу  . Аз си правя киноа с масло и натрошено кашу. Става и страхотна салата - червени чушки, домати на кубчета, маслини на колелца, киноа - всичко се разбърква и готово. Само дето киноата не може да издържа повече от един ден в хладилника, започва да мирише интересно  на белтъчини да речем

· Патладжан с киноа, просо и лимоново-таханов сос
· Коприва с просо и сирене на фурна
· Скорбялата - енергия за тялото
| |
· Какво да похапваме пред телевизора
· Кафяв ориз - диамантът на зърнените храни
· Амарантът – събуден за нов живот
|
· Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?
· Рибата в детското меню
· Леща с тиквички и кус кус
| |
· Пакистанската кухня - една по-различна екзотична разходка
· Пишмание - турският деликатен десерт
· Сусамът - древната храна с доказани днес много здравословни ползи
|
· Постни банички с праз и маслини
· Салата с леща белуга и семена от нар
· "Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?"
| |
· Пирамида на здравословното хранене
· Полезните мазнини
· Храните, които са виновни за лошото ни настроение
|
· Бърз обяд със спанак, чери домати, яйца и самардала
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· Пита от многолистно тесто с аспержи, лук, синьо сирене, сметана и мащерка
| |
· Боб чорба по манастирски
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Гриловани патладжани с леща и ароматни подправки на фурна
|
· Маслините – какви видове има и защо са толкова полезни
· Пицата - от храна за бедните в Италия до любима храна в целия свят
· Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
| |
· Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
· Витамин C и връзката му с колагена
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
|
· Стайните растения, които са най-полезни за нашето здраве
· Парфюмите Montale - божественият Ориент, който носи изтънченост, трайност и лукс
· Орехите – за здраво сърце и добро настроение
| | |
|
|
Вторник 17 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 "Здравословен обяд за ученика" - царевични мечета със сирене в усмихнато настъпление
Това е ден втори от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
 Никога не се извинявайте за тези 5 неща
Животът ни е пълен с вина. В нас са заложени толкова много очаквания, обществените норми ни налагат толкова...
 Рейки – могат ли ръцете да лекуват?
Учението Рейки е от онези съкровища на Изтока, към които ние, живеещите по на Запад, посрещаме със скептицизъм....
 Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
 За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
  Как се променят жените, когато не са обичани?
Любовта може да се ражда за няколко минути, да се гради бавно, но да умира до края на дните ни. Няма...
 Как да предпазим съня си по време на празничния сезон?
Празничният декемврийски сезон е прекрасно време от годината, очаквано с трепет от всеки, но поради...
  Горещи нощи? Спете голи!
За някои хора обличането на специални пижамки или нощнички преди лягане е най-естественото нещо на света....
  Хармония и стройно тяло с Аюрведа - II
Пита
Описание: Това са хора с мускулеста структура, които въпреки добрия си апетит не напълняват лесно....
  Диагноза: Сладка зависимост - II
Важният минерал
Внезапните пристъпи на глад за сладко може да се дължат и на нестабилните нива на хормона...
 Как да намерим смирение и защо то е толкова важно?
Забелязвате ли непрекъснатото желание на голяма част от хората около вас да се показват, да изявяват...
 Диагноза: Сладка зависимост
„Чувствам се толкова подтисната днес, дали да не хапна малко шоколад” – такива спасителни мисли често...
 Къпините, богати на антиоксиданти, фибри и лутеин - цяло горско съкровище
Къпината е храст, принадлежащ към семейство Розоцветни. Разпространена е в Европа, Северна Америка и...
 Изследване: Хапваме повече по време на пандемията
Пандемията ускори консумацията на продуктите за хапване, показват данни от годишен доклад на международна...
 Трапезна, изворна или минерална вода - коя да изберем?
След като вече засегнахме темата за децата и водата, може би е ред на тази за възрастните и водата. Не...
  Трикове за подобряване на зрението
В съвременният свят, където компютърът е най-добрия помощник на работа и най-интересното развлечение...
 Сок от нар за здраво сърце и добра памет
Сокът от нар, който се добива от малките семена на екзотичния плод, е определян за един от най-здравословните...
 Маточината успокоява, понижава кръвното, помага при тревожност и безсъние
Маточината е една от традиционните на българите билки. С произход Южна Европа, тя участва в медицината...
 Бенките - колкото безобидни, толкова и опасни
Никак не са малко онези от нас, които посещават лекар само в крайно наложителен случай. Профилактичните...
  Как да изчислим своя Индекс на телесната маса (BMI)
Индексът на телесната маса е понятие, въведено от Световната здравна организация и с негова помощ се...
 Как да се погрижим за ушите?
На прага на сезона на вирусите и настинките е добре да се замислим за нашето здраве. Обикновено най-уязвими...
 Масажът лекува душата и тялото
Хората се делят на такива, които никога не са ходили на професионален масаж и на такива, които са ходили....
 Как да проработи любовта: Забранете думата "връзка"
Екхарт Толе (р. 16 февруари 1948 г. в Германия като Улрих Толе, но гражданин на Канада) е наричан "един...
 Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
  Грешки по пътя към красотата - I част
Посветили сте целия си живот на борбата да станете стройни, а желаните мерки си остават само мечта. Какво...
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Предлагайте на момчетата и момичетата алтернативи
Имам дъщеря на 10 години. Тя е общително момиче с приятели момчета и момичета. Обича "народна топка",...
  По следите на женската енергия
Коя е според вас силата, която управлява света? Парите, сексът, Пентагонът, таен съюз между правителства...
|