Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да се храним през горещините, за да се чувстваме свежи и енергични?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
По време на летните месеци, когато времето е така горещо и влажно, много хора изпитват затруднение да се хранят нормално или губят апетит, което може да доведе до поява на излишен стрес за организма и здравословни проблеми. За щастие, има много храни и методи за готвене, които всъщност могат да помогнат да останем енергични и да се чувстваме по-свежи през цялото лято. Планирайте ястията и храненията си около хидратиращи храни, които изискват малко или дори никаква обработка, за да можете да се чувствате в кондиция и да оцелеете през най-горещите дни. Специалисти диетолози дават някои много ценни съвети за храненето и избора на продукти, които са особено препоръчителни за най-топлия сезон:


Включване на хидратиращи храни в менюто

Краставици - наблягането върху хидратиращи храни през лятото може да ви помогне да останете свежи и да се чувствате комфортно през горещите дни. Краставиците, с богатото си съдържание на вода (95%), са сред най-препоръчваните храни.
Повече мента в менюто - ментата е билка, която също може да помогне да се осигури освежаваща прохлада през лятото. Въпреки че това растение не осигурява много влага, то ви дава усещане за прохлада. Метанолът е съединението в ментата, отговорен за прикрепването към нервните рецептори в устата ни, които носят усещането за студенина. Ментата също помага за утоляване на жаждата. Заедно със студена напитка (като охладена вода с вкус на краставица), ментата може да помогне да облекчите жаждата си много по-бързо. Можете да добавите мента към различни напитки, плодови и зеленчукови салати.
Повече зеленолистни храни – марули/ айсберг/ зеле/ спанак – разнообразието е наистина голямо, а фактът, че се нуждаят от малко или никакво готвене и могат да се консумират сурови, е идеално за горещите летни дни (приготвянето на смути с тях също е една чудесна алтернатива). Имайте предвид, че тъмнозелените зеленчуци (къдраво зеле, спанак) са и с високо съдържание на хранителни вещества като витамин С, витамин К и витамин А.

Селъри – високото съдържание на вода в този сорт целина може бързо да охлади устата ви (неслучайно се сервира и с пикантни храни). Този чудесен зеленчук помага и за оздравяване на киселинния рефлукс. Селърито има прилично количество фибри, фолат, витамин А, витамин С и витамин К.

Кисело мляко – освен зеленчуците, киселото мляко също е силно препоръчвано за консумация по време на горещините от специалистите по хранене. Млечният продукт е чудесен източник на белтъчини, електролити, калций и витамин D. То също е чудесна лятна храна, защото може да се яде студено директно от хладилника (за още по-охлаждащ ефект и свежест можете да добавите и замразени плодове).

Плодове – не забравяйте и любимите летни плодове– диня, пъпеш, праскови. Те са не само здравословна и питателна храна, но са и с високо съдържание на фибри, витамини и антиоксиданти – още един чудесен начин да се поддържате хидратирани през горещите летни месеци.

Пикантни храни - Може би ви се струва, че яденето на пикантна храна не би било подходящо в горещ летен ден, но много проучвания показват, че консумацията на пикантна храна първоначално ви кара да се чувствате горещо, но след няколко минути започвате да се потите на върха на главата, ушите, врата и лицето - това се нарича „вкусово потене“. Изпотяването е начинът, по който тялото ви се охлажда естествено. Въпреки че първоначално може да се почувствате некомфортно, в крайна сметка пикантната храна ще ви охлади доста добре (разбира се, този вариант не е за всеки – не се насилвайте излишно, ако не ви допадат този тип храни).


Прием на подходящи течности
Макар че има много различни видове комбинации от храни, които могат да ви помогнат да победите летните горещини и да се охладите, много важно е да обърнете внимание и върху течностите, които приемате. Според изследвания повечето хора се нуждаят от минимум осем чаши течности всеки ден, но въпреки това, през горещите летни месеци може да се наложи и до 13 чаши или повече, в зависимост от това колко се изпотявате. Избягвайте алкохол, който дехидратира много бързо, газирани напитки и такива с високо съдържание на кофеин и захар.

Планирайте правилно времето си за хранене
Да, лятото може да бъде прекалено горещо и влажно, но има определени часове на деня, когато условията са по-поносими. Бихте могли да планирате по-големи ястия или такива, които изискват термична обработка именно през тези часове. Помислете за хапване на по-голяма закуска, за да можете да се придържате към малки и леки обеди по време на най-горещите часове. Хапвайте по малко, но по-често, ако топлото време понижава апетита ви, важно е да приемате адекватно количество храна, за да се предпазите от неразположения, виене на свят, ниско кръвно.

Готвенето в горещините
Специалистите често препоръчват готвенето навън с използване на барбекю или малка скара (разбира се, ако условията ви позволяват) – така можете да се насладите на прекараното време на открито и ще си спестите допълнителното „прегаряне“, ако приготвяте храната в кухнята си. Не изключвайте и възможността за готова храна от любим ресторант като внимавате за избора и качеството. Ако не разполагате с лукса на външната скара, все пак ще трябва да използвате печката си, за да готвите храни на закрито. Пропуснете фурната и използвайте само котлоните, за да приготвите ястия. Възможно е да забележите леко повишение на температурата в помещението, но ще бъде значително по-малко, отколкото ако сте включили фурната и сте решили да изпечете цяло пиле, картофи или други зеленчуци. За да се ускори времето за готвене на котлона можете да нарежете продуктите на по-малки парчета, да използвате по-тънки или по-малки парчета месо, да покривате тенджерата или тигана с капак. Опитайте се да поддържате кухнята си максимално охладена с отваряне на прозорец или създаване на течение, можете да използвате и преносим вентилатор, ако нямате климатик. Също така, ако трябва да използвате печката за печене на нещо, което изисква повече време, опитайте се да го направите рано сутринта, когато температурата е по-поносима. Това ще ви помогне да избегнете загряването на кухнята в пика на горещините.

Бъдете особено внимателни и отговорни към себе си и храната, която приемате по време на най-горещите месеци, за да си спестите излишни негативни емоции и да се чувствате истински пълноценни, наслаждавайки се на летния сезон.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Домашен сметанов сладолед с орехов крокан
· Домашно сорбе с кайсии и касис
· Рецепта за сорбе само с две съставки
· Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
· Копривата - някои добре опазени тайни
· Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Събота
7
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Анасонът - билка и подправка
Анасонът е от семейството на кимиона и копъра, има сладникав вкус натрапчив и характерен аромат, който...
Пролетта идва с... киселец
Да, традиционно е закичена с кокиче, но ако говорим за идването й в менюто ни, определено това може да...
Масаж за извайване на тялото - II
Лимфодренаж Този вид масаж може както да се редува с антицелулитния при портокалова кожа, така и да...
Върбинка против умора, изтощение и стрес
В нашата страна е широко разпространена и се нарича върбинка (Verbena officinalis). Тя е отдавна позната...
Слуховите апарати могат да помогнат на хората със загуба на слуха да живеят по-дълго
Загубата на слуха засяга приблизително 40 милиона възрастни, но само един от 10 души, които се нуждаят...
Невротоксините в храната
Знаете ли какво е невротоксин? Отговорът е в самата дума. Невротоксинът е отрова, която действа на нервните...
Кориандър - обичана от световната кулинария подправка и добре позната билка
Казват, че той е една от най-старите лечебни подправки - на повече от 5000 години. В нашата кухня кориандърът...
Как да не натрупаме килограми през есента
Октомври, ноември.... Най-често именно в този период натрупваме по някой друг излишен килограм. Причините...
Изборите в живота ни като възможност за израстване
„Ако винаги правиш правилния избор, няма как да растеш” - Хийт Леджър Справянето с ежедневните...
Защо се уморяваме от отпуска, вместо да си починем?
Истинската почивка по време на отпуска не започва от първия ден, а чак след 4-5 дни. Защо това е така?...
Самовнушението
Свикнали сме преди всичко да вярваме на себе си или поне живеем с това убеждение. Много често чуваме...
Вегетарианство, веганизъм, суровоядство
Храненето не е това, което беше. Свидетели сме на широка дискусия в целия свят - какво и как ядем, какъв...
Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
Акупунктура и акупресура - древно лечение на тялото и душата
Акупунктурата и акупресурата нашумяват все повече и повече и са официално приети алтернативни терапии...
Самонараняването при децата и тинейджърите
Забелязали сте, че в последно време детето се удря само с юмручета, блъска си главата в стената, драска...
Жените и бирата
В рекламния фолклор бирата е единствено мъжка привилегия, която силният пол използва не толкова по предназначение...
На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
По традиция всяка година третият четвъртък от месец ноември се посвещава на Международния ден за борба...
Криворазбраната духовност
Преди близо двадесет години бях заобиколена от атеисти. Разпитвах хората дали вярват в Бог и поглъщах...
Тревожно проучване: Мъжете остават без сперматозоиди
Изследователи предупреждават, че ако не се предприемат действия за справяне с намаляването на броя на...
Цели, намерения и желания
Една от основните думи в живота ни е думата цел. В действителност целият ни живот е изтъкан от цели,...
Какво ти пречи да започнеш да тренираш?
Обикновено през пролетта се сещаме, че ето, крайно време е вече да започнем да тренираме нещо! Лятото...
Сушените плодове лекуват - II част
Със стафиди хранели робите в древния свят - за да издържат на тежкия труд. Гроздето в сушено състояние...
Стипчива среща: Смрадликата
В ландшафтната архитектура смрадликата е уважаван член на цветните композиции, защото видът й я прави...
Рициново масло идва от отровно растение, но лекува
Рицинът произхожда от Източна Африка и се култивира от дълбока древност. Тази култура, позната още като...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Чувството, че си неудачник
Чувството, че си неудачник, е именно чувство – може наистина да си такъв, а може и да не си. Независимо...
Връзки от ново поколение - "Да се обичаме разделени"
Всички ние имаме в главата си сценарий за щастливите отношения между мъжа и жената и част от този сценарий...
Бял трън за детокс на черния дроб и още ползи за здравето
Белият трън е билка, която има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, обикновено се използва...
Признаци на хормонален дисбаланс
Нарушенията в ендокринната система могат да бъдат не по-малко опасни от тези в сърдечно-съдовата например,...
Тайните на вкусната и полезна зелена салата
Салатите са вълнуващи, салатите са "рокендрол", както ги нарича Джейми Оливър. Според известния готвач,...
Недоносените бебета, медицината и ние, родителите им
Преждевременното раждане е най-голямата причина за детската смъртност на деца до 5 години. Според СЗО...
Причини за постоянната умора
Вече наближава пролетта, а с нея и така „любимата” ни пролетна умора. При някои от нас тя е особено осезаема,...
Сатурнова дупка - кризата преди рождения ден
Имате ли чувството, че в дните около рождения си ден сте някак потиснати, изнервени, твърде умислени...
7 симптома, зад които депресията се крие
Депресията не е признак на слабост и никой не е застрахован срещу нея. Оказва се, че близо 20% от хората...
Ден 8 - Постове и пости: Да промениш нещо истински важно. Себе си.
Веднъж на няколко човешки години колелото на живота се завърта по един необикновен, разтърсващ цялото...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook