Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Често съветват родителите да бъдат постоянно отворени към децата си и да отговарят на всяка тяхна нужда. Но винаги ли това е правилният подход?

От решаващо значение за здравословното детско развитие е децата да могат да изграждат сигурни връзки с родителите си. Десетилетия изследвания идентифицираха една ключова съставка за този процес: координацията на мозъците и поведението на родителите и децата по време на социални взаимодействия, пише Паскал Вртичка за BBC.

Хората се свързват помежду си, като се синхронизират по много начини. Наречен био-поведенчески синхрон, това включва имитация на жестове и подравняване на сърдечния ритъм и секреция на хормони (като кортизол и окситоцин). Дори мозъците могат да се синхронизират – като мозъчната активност намалява и се увеличава в едни и същи области в приблизително едно и също време, когато прекарваме време с другите.

Проведохме проучване, което показа, че синхронът мозък-мозък между родител и дете може да бъде полезен за привързаността на децата и има тенденция да се повишава, когато родител и дете играят, говорят или решават проблеми заедно. Наскоро обаче започнахме да се чудим дали повече синхрон винаги е по-добре. Нашето скорошно проучване, публикувано в Developmental Science, предполага, че понякога това може да е признак на трудности в отношенията.

Много настоящи съвети за родители препоръчват на родителите да бъдат постоянно „в синхрон“ с децата си. Това означава родителите да бъдат физически близо и настроени към децата си и да предвиждат и незабавно да реагират на всяка тяхна нужда.

Съветът се основава на теорията за привързаността и изследванията, които показват, че по-високата родителска чувствителност и рефлексивното функциониране са полезни за развитието на детето и формирането на сигурна привързаност.

И все пак, въпреки добрите си намерения, този съвет пропуска няколко важни подробности. Например, изследване разкрива, че за около 50-70% от времето родителите и децата не са „в синхрон“. През това време те може да извършват отделни дейности, като например дете да изследва нещо самостоятелно или родител да работи.

Те по-скоро участват в постоянен „социален танц“, включващ настройване един към друг, неуспех да го направят и поправяне на това прекъсване.


И именно този поток от свързване, прекъсване и повторно свързване предлага на децата идеална комбинация от родителска подкрепа и умерен, полезен стрес, който помага на развиващите се социални мозъци на децата.

Изследователите също така са съгласни, че може да има отрицателни последици от това, че родителите и децата постоянно са настроени един към друг. Например, може да увеличи стреса върху връзката и да повиши риска от несигурна привързаност на детето.

Това е особено вярно, ако е свързано с родителите, които свръхстимулират детето си или са твърде отзивчиви към всяка нужда на детето си .

За синхрона родител-дете изглежда, че има " оптимален среден диапазон ". Или, с други думи, повече синхрон може да не е непременно по-добро.

Синхрон и привързаност
В рамките на голям международен екип от изследователи от цяла Европа, моите колеги Трин Нгуен, Мелани Кунгъл, Стефани Хьол, Ларс Уайт и аз се заехме да проучим как точно био-поведенческият синхрон родител-дете е свързан с привързаността.
Поканихме двойки родител-деца – 140 родители и техните 5- до 6-годишни деца – в Лабораторията за социална невронаука на човешката привързаност , където заедно решаваха пъзели с китайски танграм.

Измервахме мозъчната активност с функционална близка инфрачервена спектроскопия "хиперсканиране", за което родителите и децата бяха помолени да носят шапки, свързани с оптични сензори. Записахме и видеоклипове на техните взаимодействия, за да можем да преценим колко поведенчески синхрон демонстрират – колко настроени и внимателни са били един към друг. И накрая, ние оценихме типа привързаност на родителите и децата – известни като представяния на привързаността.

По-рано открихме повишен нервен синхрон в двойките майка-дете и баща-дете по време на различни задачи. При двойките майка-дете невронният синхрон е свързан с редуване при решаване на пъзели или разговори . А при двойките баща-дете , синхронът по време на озадачаване е свързан с това, че татковците са уверени и се наслаждават на ролята си на бащи. Но означава ли това, че по-високият нервен синхрон родител-дете винаги е мярка за добра връзка?

По-високият нервен синхрон може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете. В нашето ново проучване ние всъщност наблюдавахме, че майките, които са имали несигурен, тревожен или избягващ тип привързаност, показват по-голям невронен синхрон с децата си. Интересното е, че типовете привързаност на майките не са свързани с това колко са синхронизирани майките и децата по отношение на тяхното поведение. Ние също така открихме увеличен нервен, но намален поведенчески синхрон в двойките баща-дете (в сравнение с двойките майка-дете), независимо от привързаността.

Нашите открития предполагат, че по-високата невронна синхронност може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете. Ако представянето на привързаността на майките е несигурно, може да е по-трудно за майките и децата да се координират и да си помагат по време на дейности като решаване на пъзели.
Подобно обяснение може да се прилага за невронния синхрон по време на решаване на проблеми баща-дете. Бащите са по-запознати с активната, груба игра. Ангажирането в структурирани и когнитивно взискателни дейности като пъзели може следователно да бъде по-предизвикателно и да изисква повече невронна синхронност за двойките баща-дете.


Уроци, които трябва да се научат
Какво означават нашите нови открития? Най-важното е, че родителите не трябва да смятат, че трябва да бъдат „в синхрон“ с децата си през цялото време и на всяка цена. Високата настройка родител-дете може също да отразява трудности при взаимодействието и често може да доведе до родителско прегаряне , което допълнително влияе негативно на връзката родител-дете.
Разбира се, полезно е, ако родителите са емоционално на разположение, умеят да разчитат сигналите на децата си и бързо и чувствително да реагират на техните нужди. Особено когато децата са малки.

Достатъчно е обаче родителите да бъдат „ достатъчно добри “ – да бъдат на разположение, когато децата имат нужда от тях, а не „винаги под ръка“.

Децата също могат да се възползват от свободата и независимостта в емоционално, социално и когнитивно отношение, особено когато пораснат.
Това, което наистина има значение, е връзката родител-дете да функционира добре като цяло. Че децата могат да развият доверие в родителите си и че всички несъответствия, които естествено възникват през цялото време, се поправят успешно. Това е истинската същност на теорията за привързаността, която често се пропуска и погрешно представя в съветите за родителство.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да изберем подходящ пъзел според възрастта на детето?
· Интересни факти за велосипедите
· Безопасно ли е около училищата и детските градини около теб? Подай сигнал!
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Първата играчка
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
Понеделник
20
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Мамо, искам да празнувам с приятели
Свикнали сте да празнувате винаги цялото семейство. Но ето, че вашето дете-тинейджър иска да посрещне...
Ода за рутината
Всекидневието убива любовта. Или поне така твърдят женската литература, съседката, която често повтаря,...
Дневник за вашето семейство
Семейният живот е изпълнен с досадни битови подробности, които никой не си прави труда да помни, но в...
За мъжете с любов
Не, това не е статия за мъжете. Тъкмо обратното. Може би има какво още да научим ние нежния пол. Ще се...
Критичните три
В детските приказки почти всички неща са по три – тримата братя, трите пътя, трите прасенца, трите самовилски...
Плюшкинизация. Любов към спомена
"Но какъв е смисълът да разтревожваме праха по чашата със розови листа, не зная." * ...
Флирт не е безобидна игра
Изследвания твърдят, че мъжете флиртуват повече от жените. Истината обаче е, че голяма част от тях нямат...
Време да бъдем по-добри...и в социалните мрежи
Няма какво да се лъжем - престоят ни в социалните мрежи заема голяма част от времето и съзнанието ни....
Ну, заец, погоди! - II част
Андрологично заболяване Някое заболяване, например хроничният везикулит, може също да бъде причина за...
Рибата в детското меню
Рибата е един от основните източници на аминокиселини за човешкия организъм. Нейното месо е нежно и крехко,...
Разлика в годините при разменени роли
За любовта граници няма, включително и във възрастта. Тя идва без да пита. Но ако сърцето говори еднозначно,...
Какво мислят децата за любовта?
Децата са същества, които имат мнение по всички въпроси. Те размишляват за нещата от живота с не по-...
Естетическият вкус на децата
Има особен тип деца, които винаги изглеждат добре. Те са добре облечени от главата до петите, носят уместни...
Митът за блондинките - I част
По правило смятаме русокоските за детско-палави, нежни, женствени, привлекателни или за...пълни глупачки....
Кога да си направим тест за бременност?
Ако вече планирате да имате бебче, сигурно се питате, кога най-рано можете да разчитате на достоверен...
Коктейл от приятели - I
Той отново ще работи до късно. Бялата риба с бадемов сос, която приготвях през последните 3 часа, така...
Как и кога и да кажем на детето, че е осиновено?
По официална статистика на Министерството на труда и социалната политика 140 са заведенията за настаняване...
Бебешка козметика, аптечка и дрешки - V
В многообразието от марки и видове детска козметика, предлагано в търговската мрежа, можете тотално да...
Любов или зависимост?
Всички ние копнеем за любов. Когато изпитваме към някого силни и разтърсващи чувства, мислим, че истински...
Детската ревност – как да я избегнем
Когато в семейството се появи второ дете, родителите неминуемо се сблъскват с ревността на първородното....
Как да се възстановим от мъчителна връзка?
Едно от най-трудните неща в живота на много хора, в повечето случаи - жени, е да сложат край на нездравословна,...
Еуфорията на влюбването - II
В търсене на изначалното единство Влюбените често споделят, как още на първата среща са били завладени...
Смело с бебето на път
Да събираме спомени и приятни моменти, да срещаме хора по време на път са едни от най-стимулиращите преживявания...
Той ли е подходящият за мен?
Вярно е, че любовта е чувство. Тя се усеща с душата, с тялото. Но умът обича винаги да има мнение по...
Как жените се отдалечаваме от себе си?
Чувствате ли се понякога сякаш сте изгубили центъра на вътрешната си опора? Как с всяка дума, поглед...
Как детето ни да се справи с тормоза в училище - II
Нормално е децата, които са тормозени, да се чувстват изплашени или ядосани. Но те биха могли да отблъснат...
За жените, мерките и стереотипите
"Виж колко й е къса полата, търси си го...като ходи така по улиците", "Деколтето й е до пъпа, така е...
Асен Разцветников - "Тръгнал кос" и други произведения за деца
Тръгнал кос Тръгнал кос с дълъг нос през гората гол и бос. Тупнал с крак - так-так-так, като...
Игри с деца за из път
Лятото - време за ваканция и почивки на морето или в планината, на село или коледните и други празници...
Телевизионната зависимост
Все по-често релаксираме пред телевизора, използваме електронната кутия, за да ни приспива, гледаме към...
Разведена - без срам и съжаления
Понякога нещата се объркват. Веднъж по наша вина. Друг път по негова. В трети си делим отговорността....
Детските лъжи и кражби - II
Може би защото ние възрастните сами не рядко преиначаваме и скриваме истината, сме по-търпеливи и благосклонни...
"Да поиграем на челик!"
"Васко, прибирай се за вечеряя!" "Мамо, може ли още малко? Да си доиграем!" И милостивата майка,...
Как може пандемията с коронавирус да сближи семейството?
Да живееш със семейството си в затворено пространство за дълго време и редовно да те „обстрелват“ с информация...
7 причини да запишете детето си на библиотека
Празник на буквите, 24 май, завършване на първи клас и куп още поводи, за които се чудите какво да подарите...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook