Как да преодолеем езиковата бариера?
 Изпрати
Владеенето на чужд език (дори повече от един) в днешно време е повече правило, отколкото изключение. В свят на интеркултурни комуникации от всякакво естество е наложително да усвояваме и говорим добре езика на съседите или бизнес партньорите си. Езикът е този, който разделя, но е и този, който сближава най-бързо. Записваме се на курсове, съвестно изпълняваме зададените домашни, учим наизуст думички и фрази, а все нещо куца. Проблемът с езиковата бариера се поражда от липсата на контакт с живия, истински език на комуникация. Текстовете в учебниците не са достатъчни. Но като всяка бариера и езиковата може да се преодолее. За целта трябва максимално да потънете в чуждоезиковата среда.
Четенето на глас на текстове на чуждия език помага за свикване с произношението и сложните буквосъчетания. Би било добре да ви слуша някой, който знае езика по-добре. Той ще коригира грешното произношение. Не се цупете на забележките, а се старайте да запомняте правилата и да не повтаряте грешките си. Четете произведения от художествената литература, за да се запознаете с богатството на езика. Хубаво е преди това да сте чели произведението на родния си език, за да не се сблъсквате с напълно непознат текст. Следете чуждоезиковата преса, за да познавате съвременния език, сленговете и модерните изрази. Опитвайте се да отгатнете смисъла на думата в контекста на общия смисъл на изречението. Този вариант е много по-полезен, отколкото ако разгръщате страниците на речника за всеки израз.
Слушането на чуждоезикови песни, филми, радиопиеси и т.н. е добро съчетание на работа и удоволствие. Това съчетанието дава най-добри резултати. Гледайте сериали, защото те са кратки и ще задържат вниманието ви. Ако са на специализирана тематика – медицински, правни и др., със сигурност в тях ще има множество латински термини, които звучат сходно и на български. Така си гарантирате, че ще разберете голяма част от съдържанието на филма.
Нека дребните елементи около вас също са на чуждия език – менюто на мобилния телефон, търсенето в интернет, интерфейса на компютърните програми, с които работите и т.н. Учете названията на предметите, които използвате ежедневно. Повтаряйте си ги всеки път, когато ползвате дадената вещ. Когато си купите нещо ново, веднага проверете в речника как се произнася на съответния език.
Намирането на рen pal другарче помага за усъвършенстването на езика в писмената му форма. Pen pal e чуждестранно лице, с което си пишете с цел подобряване на езиковите умения. Това е и една от началните стъпки към воденето на професионална кореспонденция, която може да ви е необходима в работата.
Ако се притеснявате от лош акцент и беден речник, представяйте си как чужденецът, с когото контактувате, би говорил български. Това би ви дало повече увереност и самочувствие. Ако говорите неговия език, а той вашия не, това ви изкарва крачка пред него.
Основното, което трябва да знаете, е, че непреодолими бариери няма. Всеки човек по всяко време и на всяка възраст може да научи чужд език. Нужна е само последователност и упоритост.
|
Виж още статии за: Общуване ·
Виж още статии за: Общуване ·
|
|
Неделя 4 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Защо след 35-те ни години е трудно да се сприятеляваме?
Изследване, публикувано в The Royal Society, показва, че пикът на новите приятелства, нашата най-голяма...
 Дигитална диета
И само като си помисли човек, че дигитален идва от латинската дума за пръст*. Кой да си представя, че...
 Родителските фрази, които мразим да казваме, но всъщност не са толкова лоши
Случвало ли ви се е да се скарате твърде строго на детето си и след това да съжалите за изречените думи?...
 Никога не се извинявайте за тези 5 неща
Животът ни е пълен с вина. В нас са заложени толкова много очаквания, обществените норми ни налагат толкова...
 Научете децата си
Научете децата си, че нямат нужда от нищо извън себе си, за да бъдат щастливи - нито от човек, нито от...
  Реално за виртуалната любов
Дори най-върлите противници на виртуалната реалност не могат да отрекат – Интернет създаде нова ера в...
  Клоунът или за думите и нещата
Факт е, че има едни и същи думи, които се използват с различно значение и подтекст в зависимост от това...
  Можем ли да загърбим миналото?
„Минало – заминало”, казват старите хора. „Гледай напред” – чуваме от другите, когато си припомним с...
 Есенни занимания за деца с материали от природата
Като чуем Валдорфска педагогика, си представяме нещо много сложно, някаква теория, която човек трябва...
 Наистина ли децата са невъзпитани, когато правят така?
"Добре възпитано ли е моето дете?"
Две неща ме притесняват в този така често задаван въпрос – за каква...
 "Младата" любов
Умишлено сложих кавичките на думата младата. Любовта няма възраст, пол или време. Колкото и клиширано...
 Струва ли си да ревнуваме от миналото - II
Логичният въпрос е, каква би могла да бъде евентуалната причина той да бъде с вас и в същото време да...
|