Как да преодолеем езиковата бариера?
Изпрати
Владеенето на чужд език (дори повече от един) в днешно време е повече правило, отколкото изключение. В свят на интеркултурни комуникации от всякакво естество е наложително да усвояваме и говорим добре езика на съседите или бизнес партньорите си. Езикът е този, който разделя, но е и този, който сближава най-бързо. Записваме се на курсове, съвестно изпълняваме зададените домашни, учим наизуст думички и фрази, а все нещо куца. Проблемът с езиковата бариера се поражда от липсата на контакт с живия, истински език на комуникация. Текстовете в учебниците не са достатъчни. Но като всяка бариера и езиковата може да се преодолее. За целта трябва максимално да потънете в чуждоезиковата среда.
Четенето на глас на текстове на чуждия език помага за свикване с произношението и сложните буквосъчетания. Би било добре да ви слуша някой, който знае езика по-добре. Той ще коригира грешното произношение. Не се цупете на забележките, а се старайте да запомняте правилата и да не повтаряте грешките си. Четете произведения от художествената литература, за да се запознаете с богатството на езика. Хубаво е преди това да сте чели произведението на родния си език, за да не се сблъсквате с напълно непознат текст. Следете чуждоезиковата преса, за да познавате съвременния език, сленговете и модерните изрази. Опитвайте се да отгатнете смисъла на думата в контекста на общия смисъл на изречението. Този вариант е много по-полезен, отколкото ако разгръщате страниците на речника за всеки израз.
Слушането на чуждоезикови песни, филми, радиопиеси и т.н. е добро съчетание на работа и удоволствие. Това съчетанието дава най-добри резултати. Гледайте сериали, защото те са кратки и ще задържат вниманието ви. Ако са на специализирана тематика – медицински, правни и др., със сигурност в тях ще има множество латински термини, които звучат сходно и на български. Така си гарантирате, че ще разберете голяма част от съдържанието на филма.
Нека дребните елементи около вас също са на чуждия език – менюто на мобилния телефон, търсенето в интернет, интерфейса на компютърните програми, с които работите и т.н. Учете названията на предметите, които използвате ежедневно. Повтаряйте си ги всеки път, когато ползвате дадената вещ. Когато си купите нещо ново, веднага проверете в речника как се произнася на съответния език.
Намирането на рen pal другарче помага за усъвършенстването на езика в писмената му форма. Pen pal e чуждестранно лице, с което си пишете с цел подобряване на езиковите умения. Това е и една от началните стъпки към воденето на професионална кореспонденция, която може да ви е необходима в работата.
Ако се притеснявате от лош акцент и беден речник, представяйте си как чужденецът, с когото контактувате, би говорил български. Това би ви дало повече увереност и самочувствие. Ако говорите неговия език, а той вашия не, това ви изкарва крачка пред него.
Основното, което трябва да знаете, е, че непреодолими бариери няма. Всеки човек по всяко време и на всяка възраст може да научи чужд език. Нужна е само последователност и упоритост.
|
Виж още статии за: Общуване ·
Виж още статии за: Общуване ·
|
|
Понеделник 20 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
7 фрази от метода Монтесори, които всички можем да ползваме
Монтесори концепцията не може да бъде обяснена с няколко думи. Неслучайно учителите се обучават няколко...
От какво има нужда порасналият ви ученик преди първия учебен ден?
Началното училище е минало и е оставило сладки спомени у вас, сигурна съм. Но с 5-ти клас всичко се променя...
Бебчо идва! Какво е най-нужно да закупя за бебето?
В морето от информация в интернет, в търговската мрежа, съвети на приятели и познати, много вероятно...
Нестандартни начини за забавление на малки деца
Популярният и уважаван италиански педагог Мария Монтесори, разработва интересни игри и дейности, подходящи...
Да успокоим разтревожено дете с тези магически фрази
Децата изглеждат смели и безстрашни, но са изтъкани от много сенки, малки и големи чудовища и несигурност....
Каква количка да изберем за бебето?
Преди да имаме дете обикновено мислим, че изборът на количка е по-скоро естетичен. Ами да, какво толкова?...
Защо ни изоставят?
Когато ни изоставят, независимо, дали заради друг човек, или защото любовта просто си е отишла, сме убедени,...
Да надникнем в мъжкия мозък
Често упрекваме мъжете, че са безотговорни или безчувствени. Опитваме се да ги променим, да им “дадем”...
Въпрос на принципи
За някои хора казват, че са „принципни“... но какво означава това? Кое всъщност ни прави принципни и...
Децата в големия град - II
Как да ги защитите
Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от...
Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
Седемте правила на ентусиазма
„Нищо велико не е било постигнато без ентусиазъм“ - Ралф Уолдо Емерсън
Ентусиазмът е...
|