Бабите - помощници или заместнички на майката?
 Изпрати
В миналото според традиционните модели на битуване е било нормално три или четири поколения да живеят заедно в една къща. Днес, макар да не живеем по този начин, продължаваме да разчитаме на помощ в отглеждането на децата от баби и дядовци. Ролята на бабата като помощница започва още от самото раждане на бебето. В миналото тя е бабувала, т.е. била е акушерка. Възрастните жени са пазели тайната на посрещането на новия живот и са били основна фигура в израждането на бременните, което често се е случвало в къщите. Бабата е била и първата, която е давала подарък на новороденото – обикновено стръкче здравец или скилидка чесън, за да е здраво и предпазено от зли очи, уроки и болести. И ако да бъде баба (акушерка) в миналото е било чест, днес не рядко се случва жените да се обиждат от това обръщение. Не искат да ги наричат така, за да не им личат годините, или пък държат да са баби само на собствените си внуци, другите деца да ги наричат лели.
Най-близка на родилката обикновено е нейната собствена майка. Пред нея тя не изпитва срам и неудобство и по всяко време може да я помоли за помощ. Понякога в стремежа си да бъде полезна, и обладана от голямата обич и привързаност към внучето, бабата отнема повече от необходимото от функциите на майката. Но не бива да забравяме, че и най-добрата баба е баба. И колкото и да е грижовна и добра, тя не бива да замества майката. Това може да обърка представите на детето кой кой е в семейството и постепенно да измести фокуса на чувствата му. Йерархия в любовта, разбира се, няма и всеки е обичан според любовта, отношението и вниманието, които сам дава.
Случва се младите родители да спекулират с помощта от страна на бабата –по-често тя се грижи за внучето, за да излизат родителите спокойно вечер, оставят детето да спи при нея, разчитат, че тя го е нахранила, изкъпала, купила му е и му чете книжки и т.н. В този случай на бабата се приписват много повече функции и задължения, отколкото е редно да има. При спешни случаи и инцидентно няма нищо по-добро от налична помощ насреща. Но когато това се превърне в ежедневие, отговорностите са разбалансирани.
При по-сериозни предизвикателства отново насреща е бабата. Много майки оставят за няколко дни детето си при нея, когато искат то да се научи да пишка в гърне, например. Ако детето е свикнало да бъде кърмено и трудно се отделя от майката, бабата може да се грижи за него ден или два, докато то отвикне от този режим. Отделянето за кратък период може да е най-лесният начин това да бъде постигнато. В този случай помощта от страна на бабата наистина е незаменима. Бабата винаги е подготвена с рецепти от народната медицина и с вълнено елече, за да наметне детето. Тя ще му разказва приказки от минали времена, които няма да намерите в никоя детска книжка и изобщо ще бъде добра помощничка. Но нейната помощ задължително трябва да е поискана и потърсена, а не едностранно наложена.
Изземването на функциите може да се случи заради засилен майчински инстинкт от страна на бабата, заради неодобрение на методите на майката за отглеждане и възпитание, или заради липса на грижи от страна на истинската майка. Разликата в мирогледа на различните поколения предполага и различни начини за отглеждане на децата. Превръщането на бабата от помощница в заместничка може да се окаже причина за разпри между семействата. Затова с бабите, също като с лекарствата, които лесно се превръщат в отрови, трябва да се внимава. |
Коментари
2011-02-02 #15  Изолда За мен пък най-ужасното в държавните детски градини е храната - бял хляб, маргарин, кренвирши...На фона на това меню всичките ми опити да храня детето си здравословно стават на пух и прах. Но пък за толкова пари - толкова.
2011-02-02 #14  МАРИАНА ТАНЕВА Какви хомеопатични взимате,или винаги се допитвате до лекаря - хомеопат ??? Ние живеем в малък град и тук не зная за специалист хомиопат.
2011-02-01 #13  лили Нямаме проблем с болестите,да чукна на дърво.Един път за 2 години антибиотик сме пили.Обаче съм чувала,че хомеопатията е много добра,дори отлична идея.Шарката също изкарахме и исках да я минем.
С 2 думи единственото,което не харесвам е,че понякога са по-строги от необходимото.Както писах,привърженичка съм на гледането на деца с нежност,но и повече или по-малко строгост и дисциплина,зависи от ситуацията.Индивидуален подход,не строгост като в казарма.Сегашната ни градина е точно такава и съм очарована!
2011-01-31 #12  Изолда И аз съм на мнението на Цвети - ходенето на детска градина е важно за изграждането на имунитета. Дори в други държави се правят т. наречените \"шарки-партита\" - когато се разболеее едно дете от шарка се канят всичките му приятелчета, за да изкарат и те болестта, колкото по-рано, толкова по-леко. До 6-годишна възраст детето трябва да е преболедувало повечето детски болести, за да израстне здрав човек. С това детската градина е незаменима.
За антибиотиците не ми се говори - има сериозни усложнения, например пневмония, който налагат използването им, но в повечето случаите с тях се злоупотребява, а последствията не са безобидни. Над 70% от имунната система всъщност са полезните бактерии в стомашно-чревният тракт...които антибиотикът унищожава и резултатът е срив на имунната система.
2011-01-30 #11  Цвети Мариана, защо не пробваш с хомеопатия? Не искам да те поучавам, но ако в началото на месеца даваш антибиотик, в края на месеца детето ще е с такъв паднал имунитет, че и от най- леката простуда пак ще сте на антибиотик  Консултирай се с друг педиатър, може нещата да се променят към добро  Антибиотикът не лекува вируси, само бактериални и други инфекции. За мен в градината е микросредата, която изгражда имунитета. Но всяко дете си е различно 
2011-01-30 #10  Mariana В градините са само болести. Каката като ходеше на градина започвахме месеца с антибиотик и в края на месеца отново антибиотик. Сега малката ходи на ясли ,ако изкара една седмица добре , след 3-4 дни в яслата започва да кашли,да и тече носа.И пак е при баба си след няколко дни в яслата.
2011-01-29 #9  лили Много съм съгласна с Цвети,също предпочитам градините пред гледане от баба.Причината е начина,по които искам да гледам децата си-много гушкане,целувки и игри,вместо дете,играещо си нещо докато бабата си върши работата,когато сме за2-3 часа на гости,говори си с гостите и се сеща за детето чак когато и се прииска да си поиграе като с кукла за разнообразие на ежедневието.Не слагам всички баби в това число.Майка ми,също като мен,говори и обръща внимание на гостите,но може да сложи последните на заден план,щом става въпрос за детето ми.
2011-01-29 #8  МАРИАНА ТАНЕВА Имам две деца, малката е на 2г., а голямата на 10 г. Работата ми е такава ,че не мога да отсъствам и ден. От изписването ни от родилния дом аз веднага се завърнах в офиса. Без майка ми и до днес не бих се справила. Много ми липсва това изгубено време с децата,но трябва да се живее и да се изкарват пари.
2011-01-24 #7  Десислава Симеонова Имам две деца, разликата им е осем години, като малката ми дъщеря е точно на две. Със съпругът ми ги гледаме сами. Вярвам, и други майки знаят какво е с години да не се ходи на театър, на заведение, на срещи с приятелки - просто защото няма кому да оставиш детето/децата. Работата ми е свързана с командировки, когато отсъствам - съпругът ми взема децата от ясла/училище, готви, грижи се за тях и дома ни. (Не зная доколко има място подобен коментар тук, но се питам и до днес какво, за бога, той НЕ може...- да ми е жив и здрав, без него съм кръгла нула). Баби имаме, но, поради различни причини, са около нас само по празници и поводи. Та така. Е, разбира се, понякога ми се иска да имам възможност да звънна на някоя баба, но... - казвам си, че след около 5 години ще сме по-свободни и с право на свое време и пространство 
2011-01-24 #6  Цвети много добра идея за кооперативите, приветствам 
как няма да става така с бабите, след като постоянно повтарят остави ми го/я да я погледам, да и/му се порадвам и разликата се губи. Като за всичко е най- добре да се пита - удобно ли ти е, свободна ли си, такива работи. Но те толкова напират понякога, че ти свикваш да ги приемаш като детегледачки. А те не са, ъфкорс.
2011-01-24 #5  Iskra Цвети, в София, а скоро и във Варна има алтернатива на яслите и градините - родителски кооперативи. И аз мисля, че за децата е най-добре да бъдат сред себеподобни. За бабите също - те са личности, които имат собствени и интереси занимания, а не са детегледачки. Много млади родители го забравят и товарят близките си със собствените си отговорности.
2011-01-24 #4  Цвети Предпочитам яслите и градините с всичките им недостатъци ( освен, ако детето не боледува постоянно, което пак е поправимо) пред целодневно отглеждане от баба, при всичките и предимства. 
2011-01-24 #3  диди Трябва, трябва, ама като я няма майката по цял ден защото е на работа, баш си е заместничка бабата
2011-01-24 #2  penkac  Бабите трябва да са в помощ на майките , а не техни заместнички !
2011-01-24 #1  vconcova Реплика на внуче:"Когато я няма мама ,тебе обичам най-много"
|
|
Понеделник 24 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Съвети: Какво да правим при гръмотевична буря, ако сме сред природата
От БЧК разпространиха съвети какво да правим при приближаваща гръмотевична буря, ако сме сред природата.
В...
  Да събудим сексуалността си
Когато стане дума за страст, секс, обикновено говорим за връзки – как да запазим страстта по-дълго, как...
 Смелостта да кажеш пръв: "Обичам те!"
Нова връзка... Многоточието е за сладостна въздишка... Със сигурност това е едно от най- вълнуващите...
 Големият ден на малкият човек
И така. Ето, че наближава Големият ден, предстои малкото дете да тръгне на детска градина. Сърцето ви...
 Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
 Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
  Модерният татко
Преди години, когато ние бяхме деца, гледката на баща, бутащ бебешка количка, беше такава рядкост, че...
 Когато някой близък тежко боледува
Най-близката приятелка на Силвия има злокачествен тумор и ходи на химиотерапия, но тя така и не може...
 Любовта има 5 етапа, но само малцина стигат до последния
Всеки от нас, независимо на каква възраст е, мечтае за истинска, хармонична, трайна любов. Любовта осмисля...
  "Никой не иска да играе с мен"
От съвсем малки учим децата си, че социализацията е добра за тях. Да търсят приятели, да се запознават...
 Упражнение за учениците: Народните будители за деца и родители
След като и най-малките разбраха за народните будители със симпатичния пъзел на Инна, ред е на по-големите...
 Сватбата на най-добрия ми приятел - II част
Не злоупотребявайте с нейното доверие
Не трябва да има нищо скрито-покрито. Потайните действия пораждат...
 Защо скуката е полезна за децата?
Когато са във ваканция или през уикенда, децата често се оплакват, че скучаят. И ние постоянно се стремим...
 Защо имаме нужда от повече уязвимост?
Да бъдеш лесно уязвим е слабост. Съгласни ли сте с това изречение? Всъщност по-голямата част от нас ще...
|