Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Тъгата - състояние, което трябва да приемем, за да го преодолеем



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Тъгата е едно такова особено чувство, от което сякаш всеки иска да избяга. Напоследък все по-усилено се опитваме да я отхвърлим по всевъзможни начини. Семинарите, съветващи ни „как да живеем позитивно” и „как да се отърсим от проблемите”, са навсякъде. Тъгата започва да се третира все по-често като болестно състояние, което има нужда от спешно лечение. Понякога дори я бъркаме с депресията. Но докато депресията е истинска болест, тъгата е само състояние. Сянка на щастието и доброто настроение. И трябва да има място и за нея.

Съвременното общество поставя щастието като цел номер едно, без реално да си дава сметка, че пълно щастие наистина не съществува и че в даден момент то ще бъде помрачено, без наше съгласие. Именно несъзнаване ни пречи да преживеем напълно щастието си. Отричайки тъгата и бягайки от нея, ние сами влизаме в омагьосан кръг, в който постоянно гоним щастието, без да си даваме сметка, че е невъзможно то да е постоянна величина. Че трябва да минем през сенките, за да видим светлината.

За да прогоним тъгата, посягаме към алкохол, хапчета, сладко. Посягаме към телефона да но позабавляват социалните мрежи. Какво ли не, едно от друго по-пристрастяващо, само и само да не потъгуваме за малко.


Преди няколко месеца загубих един от най-близките си приятели. Млад човек. Почина внезапно. Шокът и ужасът, който изживях, не мога да опиша с думи. Сълзите, които пролях сигурно се равняваха на всички, които съм изплакала до тук в живота си. Състоянието, в което бях и все още съм, не е никак приятно като усещане, но е нещо, от което няма как да избягаш. Просто трябва да му се отдадеш. Да премине през теб. Да ти остави цялата си чернилка и след това постепенно да я отмиеш. С времето. С останалите мисли. С ангажиментите. С другите ядове и проблеми. Защото нищо не е вечно. Но и защото има неща, които никога няма да минат. Ще станат по-леки във времето, ще спрат да ни стискат така силно за гърлата, но ще си останат винаги там- белезите, които ни оставя живота- белези, които не харесваме, но няма как да заличим. И все пак много от вас ще попитат"

а какво можем да направим, когато наистина сме затиснати от тъгата и тя не ни позволява да изплуваме?


На първо място - зависи каква е причината да сте в унило състояние. Ако сте изгубили работата си или нямате достатъчно пари, ако някой ви е изоставил, ако близък се е разболял или просто сте твърде заети и уморени, не забравяйте, че това са временни проблеми и че колкото и клиширано да звучи, и тяхното време ще отмине. В никакъв случай обаче, не пренебрегвайте своята роля за разрешаване на трудностите. Вие сте тези, които трябва да побутнат промяната. Не позволявайте да се носите по течението. Помнете, че всичко зависи от вас. А ако се усещате безсилни - потърсете съвет, приятел, компания. Споделете. Единствено смъртта не е ваш избор. Само нея не можете да промените. С всичко друго можете и трябва да се борите и да търсите решение. Никога не се оставяйте на отчаянието и на съдбата, защото вие „ковете” съдбата си поне в 90% от времето ви.

Тук малко уточнение - под „не се оставяйте на отчаянието” имам предвид да не потъвате в дълбока яма, без това да означава, че нямате право да плачете и дори на моменти да се чувствате напълно унищожени. Напротив.

- имате конкретен проблем проблем - веднага пристъпете към решението му. Чувствате се зле - отивате на лекар. Губите си работата- още на следващия ден усилено започвате да търсите нова. Не си оставяйте време, в което да мислите, да гадаете, да се обвинявате, да отлагате. Просто действайте. Миналото няма да върнете, затова повече кураж и изгонете по-бързо тъгата, иначе тя ще отнеме от решителността да се справите с проблема.

- Чувствате се предадени, унижени, наранени, плаче ви се - плачете сега. Наплачете се. Не преглъщайте сълзи и не позволявайте тъгата да ви стиска за гърлото. Отдайте се на болката, след нея ще дойде тъгата, приемете факта, че те са неразривно свързани. Но не се поддавайте, а търсете своите начини, дори под напора на ежедневието, да излизате от тъгата.

Когато почина моят приятел, плаках няколко часа без да спра, после спах около 12 часа и накрая, когато се събудих с огромни торбички под очите, просто си казах „болката няма да спре, но ме чака работа, дете, мъж, готвене и тези „неща” не търпят отлагане. Нито детето ми ще стои гладно с дни, чакайки ме да се наплача. Нито шефът ми ще ми каже „ами вземи си колкото си искаш почивка”. Нито пари ще ми паднат на готово от небето. Нито ще променя нещо, ако плача още 6 часа без да спра.” Оправих се пред огледалото, като всеки ден. Дори грим сложих. Не, не ми беше до това, но го направих, защото трябваше. И денят ми тръгна в обичайния си ритъм. Вечерта нямах търпение всички да си легнат, за да се наплача отново. И го направих. И все още го правя понякога.

Но това, че плача преди да заспя, не означава, че живея в някаква страшна депресия и не виждам смисъл във всичко онова, в което съм виждала до преди да изгубя някой, който много обичах. И тази тъга не ми пречи да живея нормално. Приела съм я. Като всичко останало, което ми се случва. Ако не го приема, как ще го променя?

Това е и основният съвет - просто приемате, че ви е тъжно, намирате си свое време, в което да изживеете тази тъга, но продължавате да живеете своя си живот. Онзи, в който все още има слънце, въздух и вода, добри думи и хора, които ви обичат.


Всичко е наистина твърде лесно, когато знаеш как да се контролираш и когато си наясно с това, че сълзите бликват понякога, без да искаме и дори да ги потискаме, но наша е волята да ги спрем. И те не ни правят депресирани. Не могат да ни разболеят, ако им отделим от времето си, но не и от онова време, в което нашият свят има нужда от увереността, силата, отговорността, разбирането и усмивката ни. Тогава (колкото и да ни е трудно) влизаме в ролята и се пускаме по добре познатата ни писта. И дори в началото това да е роля и усмивката да е само „поза”, с времето тази роля отново става истинското ни "аз".

Когато минете през нещо страшно, защото смъртта няма как да не е такава, почти всички около вас ви казват, че сега имате нужда от повече слънчева светлина и разходки, от повече хора, с които да се заобиколите. Дали е така, всеки ще каже сам за себе си. Моето виждане е друго. Нямате нужда от нещо повече от това, което сте имали досега. Имате нужда от време за тъгата си - време, в което ще се чувствате сами и опустошени, но без да забравяте, че това време не е безкрайно. Дори имате нужда от място за тъгата си - поне това открих за себе си. Установих, че ако не ходя на гробището, не мога да излея мислите, думите и тъгата си. Намерих място, на което да го правя и някак да оставям тази тъга там. Не, не че я няма постоянно в сърцето ми, но там мога да и се отдам, без да я превръщам в тежест за останалите, без да я насаждам на някого. Там мога да остана сама. С нея. А имам нужда от нея. На този етап.

Никой не казва, че вашият начин да се справите с тъгата трябва да е като моя. Важното е да намерите такъв начин за себе си и да помните, че има едни сълзи, които чакат да бъдат изплакани. И в тях няма нищо лошо. Нищо срамно. И нищо, което може да се превърне в болест. Гневът и омразата могат да ви разболеят. Тъгата не. Тъгувайки за някого, вие показвате обичта си. А когато от вас струи обич, това не може да бъде болест.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Отвори вратата...
· Едно кафе за душата ти....
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Неделя
28
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
Бодро утро
Ако вечер кипите от енергия, не можете да си легнете часове след полунощ, а сутрин ставате с усещането,...
Плодове и зеленчуци в услуга на кариеса
От какво пазите зъбите си? "От сладко", сигурно ще ми отвърнете. А знаете ли, че е добре да не ги “подлагате”...
30 юли - Международен ден на приятелството
30 юли като Mеждународен ден на приятелството се отбелязва от 2011 година по решение на Генералната асамблея...
На закрито - какъв въздух дишаме?
Съгласете се, че прекарваме значително време на закрито. В офиса, където отвсякъде дебнат зиморничави...
Живот с дете в неравностойно положение
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение....
Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
Бял трън за детокс на черния дроб и още ползи за здравето
Белият трън е билка, която има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, обикновено се използва...
Балет за възрастни – за добра фигура, грация и повече самочувствие
Балетът е изключително красиво изкуство, което преплита красота и грация, драматургия и хореография,...
Малките хора
Днешното време ни зареди с очакването за необикновеност, ефекти, крайности и станали възможни чудеса....
Огънят в камината - уютен, но опасен. Неправилното изгаряне на дървесина отнема животи
Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни...
Как да: Да сушим плодове без химия
Ако гледате плодни дръвчета, имате село или пък има някой, който да ви дава домашен плод, според мен...
Лептинът - "хормонът на отслабването"
За голямо съжаление, броят на хората с наднормено тегло в нашата страна все повече се увеличава. Знаем,...
Нова мания против стрес - книжки за оцветяване за възрастни
Мислите ли, че оцветяването е само за деца и вие отдавна сте преживели тази страст? Време е да преосмислите...
Джинджифилът – подправка и лекарство
Пикантен и тръпчив, джинджифилът пробужда вкусовите усещания, напомняйки донякъде на цитрус и на бял...
Защо да накисваме предварително семена, ядки и варива?
По време на пости многократно увеличаваме количеството на консумираните зърнени и бобови храни, а суровите...
Ябълков оцет за здраве и красота
Според Библията ябълката е символ на познанието (,което изкушило любопитната Ева), според омировата „Илиада”...
Защо да ставаме рано сутрин?
Какво мразите рано сутрин? Часовника? А може би всичко и всички? Колко познато! На не малка част от нас...
Как да избегнем негативното (само)програмиране
Можем ли сами да програмираме така живота си, че да бъдем нещастни, в лошо здраве и да влияем негативно...
Таханът – дар от Ориента
Вероятно първата ви асоциация ще бъде тахан халва или хумус. Това като че ли са най-известните роли на...
Самодостатъчните жени
Сигурно всяка една от нас поне веднъж в живота си е срещала или се чувства като онзи тип жена, която...
Какво се крие зад асексуалността – "невидимата сексуална ориентация"?
Повечето хора никога не забравят времето, обикновено в юношеството, когато са усетили първите трепети...
Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
Тайните на ранното закаляване - II
За обличането и закаляването. Много родители се чудят, независимо колко е голямо детето, с какво да го...
През целия месец юни можем да сменим личния си лекар
НЗОК напомня, че целият месец юни е периодът, в който можем да сменим личния си лекар, респективно -...
Житото - в самите корени на живота
Житото е една от основните храни за човечеството. То е символ на плодородието, земята, цикличността на...
Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
Необикновената обикновена леска
Обикновената леска е един от най-разпрострените храстовидни видове в България. Освен че плодовете и са...
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
Живот под контрола на хормоните - II
Безсънието Както е известно, жените, които очакват дете се радват на здрав и продължителен сън. Това...
Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
В Световния ден на атопичния дерматит: около 200 000 българи боледуват
Около 200 000 възрастни в България боледуват от атопичен дерматит. В Европейския съюз вече са одобрени...
От здравия зъб до кариеса
Когато не чувстваме болка или дискомфорт в устната кухина, се чувстваме спокойни за здравето на зъбите...
Мъжът със златната ръка
Има един човек на света, който е помогнал на повече хора, отколкото можем да си представим, че е възможно...
Живот във форума
Отдавна виртуалното пространство се е превърнало в място, където можем да съществуваме във втора, паралелна...
С какво да заменим чашата кафе
Повечето от нас са свикнали да започват деня си с чаша ароматно кафе. Без този ритуал часовете минават...
Изследване на марки майонеза показва разминаване между етикети и съдържание
Ново пространно изследване на "Активни потребители" върху родната майонеза показа драстично разминаване...
В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
3 юли - Международен ден без найлонови торбички
Найлоновата торбичка от полиетилен е нещо незначително за всяко домакинство. Те буквално са навсякъде,...
В капана на идеализираните представи за нас самите
"Във всеки циничен човек има един разочарован идеалист" Джордж Карлин Идеята да се примиряваме с...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook