Тъгата - състояние, което трябва да приемем, за да го преодолеем
Тъгата е едно такова особено чувство, от което сякаш всеки иска да избяга. Напоследък все по-усилено се опитваме да я отхвърлим по всевъзможни начини. Семинарите, съветващи ни „как да живеем позитивно” и „как да се отърсим от проблемите”, са навсякъде. Тъгата започва да се третира все по-често като болестно състояние, което има нужда от спешно лечение. Понякога дори я бъркаме с депресията. Но докато депресията е истинска болест, тъгата е само състояние. Сянка на щастието и доброто настроение. И трябва да има място и за нея.
Съвременното общество поставя щастието като цел номер едно, без реално да си дава сметка, че пълно щастие наистина не съществува и че в даден момент то ще бъде помрачено, без наше съгласие. Именно несъзнаване ни пречи да преживеем напълно щастието си. Отричайки тъгата и бягайки от нея, ние сами влизаме в омагьосан кръг, в който постоянно гоним щастието, без да си даваме сметка, че е невъзможно то да е постоянна величина. Че трябва да минем през сенките, за да видим светлината.
“За да прогоним тъгата, посягаме към алкохол, хапчета, сладко. Посягаме към телефона да но позабавляват социалните мрежи. Какво ли не, едно от друго по-пристрастяващо, само и само да не потъгуваме за малко.”
Преди няколко месеца загубих един от най-близките си приятели. Млад човек. Почина внезапно. Шокът и ужасът, който изживях, не мога да опиша с думи. Сълзите, които пролях сигурно се равняваха на всички, които съм изплакала до тук в живота си. Състоянието, в което бях и все още съм, не е никак приятно като усещане, но е нещо, от което няма как да избягаш. Просто трябва да му се отдадеш. Да премине през теб. Да ти остави цялата си чернилка и след това постепенно да я отмиеш. С времето. С останалите мисли. С ангажиментите. С другите ядове и проблеми. Защото нищо не е вечно. Но и защото има неща, които никога няма да минат. Ще станат по-леки във времето, ще спрат да ни стискат така силно за гърлата, но ще си останат винаги там- белезите, които ни оставя живота- белези, които не харесваме, но няма как да заличим. И все пак много от вас ще попитат"
“ а какво можем да направим, когато наистина сме затиснати от тъгата и тя не ни позволява да изплуваме? ”
На първо място - зависи каква е причината да сте в унило състояние. Ако сте изгубили работата си или нямате достатъчно пари, ако някой ви е изоставил, ако близък се е разболял или просто сте твърде заети и уморени, не забравяйте, че това са временни проблеми и че колкото и клиширано да звучи, и тяхното време ще отмине. В никакъв случай обаче, не пренебрегвайте своята роля за разрешаване на трудностите. Вие сте тези, които трябва да побутнат промяната. Не позволявайте да се носите по течението. Помнете, че всичко зависи от вас. А ако се усещате безсилни - потърсете съвет, приятел, компания. Споделете. Единствено смъртта не е ваш избор. Само нея не можете да промените. С всичко друго можете и трябва да се борите и да търсите решение. Никога не се оставяйте на отчаянието и на съдбата, защото вие „ковете” съдбата си поне в 90% от времето ви.
Тук малко уточнение - под „не се оставяйте на отчаянието” имам предвид да не потъвате в дълбока яма, без това да означава, че нямате право да плачете и дори на моменти да се чувствате напълно унищожени. Напротив.
- имате конкретен проблем проблем - веднага пристъпете към решението му. Чувствате се зле - отивате на лекар. Губите си работата- още на следващия ден усилено започвате да търсите нова. Не си оставяйте време, в което да мислите, да гадаете, да се обвинявате, да отлагате. Просто действайте. Миналото няма да върнете, затова повече кураж и изгонете по-бързо тъгата, иначе тя ще отнеме от решителността да се справите с проблема.
- Чувствате се предадени, унижени, наранени, плаче ви се - плачете сега. Наплачете се. Не преглъщайте сълзи и не позволявайте тъгата да ви стиска за гърлото. Отдайте се на болката, след нея ще дойде тъгата, приемете факта, че те са неразривно свързани. Но не се поддавайте, а търсете своите начини, дори под напора на ежедневието, да излизате от тъгата.
Когато почина моят приятел, плаках няколко часа без да спра, после спах около 12 часа и накрая, когато се събудих с огромни торбички под очите, просто си казах „болката няма да спре, но ме чака работа, дете, мъж, готвене и тези „неща” не търпят отлагане. Нито детето ми ще стои гладно с дни, чакайки ме да се наплача. Нито шефът ми ще ми каже „ами вземи си колкото си искаш почивка”. Нито пари ще ми паднат на готово от небето. Нито ще променя нещо, ако плача още 6 часа без да спра.” Оправих се пред огледалото, като всеки ден. Дори грим сложих. Не, не ми беше до това, но го направих, защото трябваше. И денят ми тръгна в обичайния си ритъм. Вечерта нямах търпение всички да си легнат, за да се наплача отново. И го направих. И все още го правя понякога.
Но това, че плача преди да заспя, не означава, че живея в някаква страшна депресия и не виждам смисъл във всичко онова, в което съм виждала до преди да изгубя някой, който много обичах. И тази тъга не ми пречи да живея нормално. Приела съм я. Като всичко останало, което ми се случва. Ако не го приема, как ще го променя?
“Това е и основният съвет - просто приемате, че ви е тъжно, намирате си свое време, в което да изживеете тази тъга, но продължавате да живеете своя си живот. Онзи, в който все още има слънце, въздух и вода, добри думи и хора, които ви обичат. ”
Всичко е наистина твърде лесно, когато знаеш как да се контролираш и когато си наясно с това, че сълзите бликват понякога, без да искаме и дори да ги потискаме, но наша е волята да ги спрем. И те не ни правят депресирани. Не могат да ни разболеят, ако им отделим от времето си, но не и от онова време, в което нашият свят има нужда от увереността, силата, отговорността, разбирането и усмивката ни. Тогава (колкото и да ни е трудно) влизаме в ролята и се пускаме по добре познатата ни писта. И дори в началото това да е роля и усмивката да е само „поза”, с времето тази роля отново става истинското ни "аз".
Когато минете през нещо страшно, защото смъртта няма как да не е такава, почти всички около вас ви казват, че сега имате нужда от повече слънчева светлина и разходки, от повече хора, с които да се заобиколите. Дали е така, всеки ще каже сам за себе си. Моето виждане е друго. Нямате нужда от нещо повече от това, което сте имали досега. Имате нужда от време за тъгата си - време, в което ще се чувствате сами и опустошени, но без да забравяте, че това време не е безкрайно. Дори имате нужда от място за тъгата си - поне това открих за себе си. Установих, че ако не ходя на гробището, не мога да излея мислите, думите и тъгата си. Намерих място, на което да го правя и някак да оставям тази тъга там. Не, не че я няма постоянно в сърцето ми, но там мога да и се отдам, без да я превръщам в тежест за останалите, без да я насаждам на някого. Там мога да остана сама. С нея. А имам нужда от нея. На този етап.
Никой не казва, че вашият начин да се справите с тъгата трябва да е като моя. Важното е да намерите такъв начин за себе си и да помните, че има едни сълзи, които чакат да бъдат изплакани. И в тях няма нищо лошо. Нищо срамно. И нищо, което може да се превърне в болест. Гневът и омразата могат да ви разболеят. Тъгата не. Тъгувайки за някого, вие показвате обичта си. А когато от вас струи обич, това не може да бъде болест. |
|
|
Сряда 22 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Съзидателната сила на несигурността и как да я открием
Има едно нещо в този живот, което ни е сигурно и то се нарича несигурност. Тя е във всяка секунда с нас...
Обикновен (конски) кестен за здраве
Обикновеният (конски) кестен (Aesculus hippocastanum L.) е декоративно дърво, можем да го видим в централните...
Ябълковият оцет може да стимулира загубата на тегло, казва проучване
Ново проучване установи, че хората, които пият 10 до 15 мл ябълков оцет на ден, са загубили средно 15...
Нерешителността е по-гибелна от грешката
Да си решителен или не донякъде е въпрос на характер, на програмиране, така да се каже. Един умува дълго...
Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Агенцията за рака на Световната здравна организация в петък класифицира талка като "вероятно канцерогенен"...
Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
Вариантът Делта - какво се знае за индийската мутация на коронавируса
Вариантът Делта, познат и като индийска мутация (B.1.617.2.), е значително по-заразен от останалите варианти...
Следпразничен детокс
Как да помогнем да организма да се възстанови след обилното празнично похапване ?
Детоксикацията на...
Полезните цветове от свирчовина
През май-юли природата ни дарява с уханните цветове на свирчовината (черен бъз). Кратък период, в които...
Лечебните ползи на катранения сапун
Белият бор е един от най-мощните природни лечители. Силата на дървото е толкова голяма, че дори въздухът...
Вечната женска конкуренция
Свикнали сме да мислим за мъжете като за състезателния пол, но все повече съвременни изследвания обръщат...
Щастлива и успешна да е новата 2018-та година, приятели!
Искаме или не, в края на всяка година се обръщаме назад за онзи кратък проблясък - как минаха дните й,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 25
Ден 25 от Коледните пости. Вчера направих Супа от червена леща с мароканската подправка Рас ел ханут,...
Как да премахнем ефективно гъбичките по ноктите с Масло от чаено дърво
Маслото от чаеното дърво е едно от най-ефикасните антибактериални средства от природната медицина.
Познато...
Сух пост – древна традиция за здраве
Сухият пост е една практика за пречистване на тялото и ума, която се смята за доста крайна и се практикува...
Всяка година над 7 милиона души умират в резултат на тютюнопушене
Тютюнопушенето ежегодно причинява смъртта на над 7 милиона души по света, се казва в доклад на Световната...
Причини за постоянната умора
Вече наближава пролетта, а с нея и така „любимата” ни пролетна умора. При някои от нас тя е особено осезаема,...
Скорбялата - енергия за тялото
Знаете какво е скорбяла, нали? Казано на прост език- добре познатото ни нишесте. И макар много от нас...
Лечебната дилянка е една от най-древните билки
В Древна Гърция и Рим дилянката е била една от най-прославените билки. В Средновековна Швеция пък се...
Марк Аврелий - мъдростта на един необикновен император
„Помни към колко незначителна част от материалната същност си причастен, какъв малък и нищожен отрязък...
Старите снимки
Снимките са нашият човешки опит да надхитрим времето, да го хванем в капан. За един миг то да ни стане...
7 април - Световен ден на здравето
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. Днес празнуват всички работещи в сферата на здравеопазването...
Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
Синя тинтява за засилване на апетита и за по-добро храносмилане
Тази билка се среща в цялата ни страна - по тревистите места, край храсталаците и в горите на всичките...
Кисели хора
По пътя към доброто здраве и така търсеното равновесие в начина ни на живот, има един баланс, който играе...
Разговорът, който всяка майка трябва да проведе с дъщеря си
Една нова тема се прокрадва в живота на младите момичета. Тема, която може да окаже влияние върху него...
Най-полезните растителни масла
Традиционно в българската кухня се използват две растителни масла – слънчогледовото олио за готвене и...
Сенната хрема – причини и профилактика
Сенната хрема е една от най-разпространените алергии. Името й идва от сено, тъй като се причинява от...
Избелване на зъбите без вреда
Естественият цвят на зъбният емайл далеч не е само бял, а може да бъде също жълт, кафеникав, дори синкав....
Пеперудите се раждат сами
„Пеперудите се появяват на бял свят след преминаване през съвършено замислена от природата поредица...
Пристрастени ли сте към четенето - 20 отговора "да"
1. Когато сте потънали в роман, постоянно си обещавате: „Тази глава е последна за днес”, но после само...
7-те най-добри ползи за здравето от мента
Като популярна домашна билка, ментата всъщност е общ термин за няколко разновидности на растения от семейство...
Листата от морков - защо да ги консумираме
Вече почти сме забравили как изглежда един истински морков. По сергиите и магазинчетата рядко се продават...
Масаж за бебета
Вероятно сте усещали релаксиращата мощ на масажа или почти моменталното облекчение, което той носи, при...
Бременна и коронавирус? Няколко препоръки
Какво да правим, ако сме бременни и мислим, че имаме коронавирус? Как трябва да родя? На кого да се...
Детето и първото му посещение при зъболекаря - II
Не заплашвайте с Голямата инжекции и Лошия чичо доктор
Много родители използват заплахите като основен...
Чакрите - колелата на живота - I
В днешно време думата чакра присъства както в шеговити изрази от типа на: „Отиди да ти наместят чакрите!“,...
Вдъхновяващите неща, на които сме способни
Всеки ден от годината е вдъхновяващ, всеки ден от годината е безценен дар. Ако смятаме, че живеем напразно,...
Хинап - китайската фурма, вече популярна и у нас
Наричат го още финап, джиндифика, гръдна ягода или китайска фурма, заради подобния на фурмите вид и сладък...
|