Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Да се научим да разтоварваме емоционалния си багаж


И да се учим да не трупаме нов


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Как да разберем, че имаме твърде много емоционален багаж ли? Постоянно лошото настроение, безразличието, тревожността, изблиците на гняв и безсилие са само част от признаците, че емоционално не издържате на натоварването. Физиологически тялото също реагира с признаци като главоболие, сънливост през деня и безсъние през нощта, замаяност и чувство за умора.

Времената днес са толкова интензивни, че не можем вече да си позволяваме да носим този товар. Информационните потоци около нас са много и мощни, няма време/средства за хоби, пътуване и почивка, хората се отчуждаваме и чувството за изолация расте. Затова е жизненоважно да се научим да разтоварваме напрежението, емоционалните товари и да търсим начини да сме по-щастливи. Това не е егоизъм, а понякога - въпрос на оцеляване. Психическо, емоционално, физическо.

Емоционалният багаж, който е свързан с нас самите, идва от непреработването на емоциите ни и оставянето на нерешени въпроси като "Защо така реагирам?", "Защо нещо предизвиква такива чувства у мен?", "Защо този човек има власт над мен? и т.н. Когато не сме в постоянен диалог със себе си и не осъзнаване на чувствата си, ние просто ги натрупваме.

Емоционалният багаж, който идва от другите, е свързан с прехвърлянето към тях на очаквания - че някой трябва да ни направи щастливи, че някой трябва да отговаря на нашите очаквания, че другите трябва да споделят нашите принципи и представи. В резултат на това ние не умеем да поставяме граници, оставаме зависими и напрегнати какво другите ще направят с нас. Когато се получава разминаване - ние се товарим емоционално.

След осъзнаването, че поемаме повече емоции, отколкото можем да "смелим", да контролираме, трябва да обърнем внимание на себе си и да намерим механизми да се разтоварваме от тях.


Да не се страхуваме да се усамотяваме. Може би най-главното умение, на което никой не ни учи, е как да бъдем в комфорт със себе си, насаме. Постоянно се обграждаме с хора, постоянно общуваме, постоянно споделяме - но това е само на повърхността. Усамотението предполага тишина, оставане в личното пространство, време за мислене, съзерцание, спокойствие. Само тогава имаме време за рефлексия и обработване на емоциите, които можем да споделим с други, ако пожелаем, и така да се разтоварим.

Да бъдем честни със себе си. Понякога приемаме емоционален багаж, защото имаме невярна оценка за себе си. Не знаем защо другите постъпват така или онака с нас, най-вече в негативен план, защото смятаме, че не заслужаваме. Но дали е така? Дали винаги ние сме прави, дали има друга гледна точка - да не ни се обадят за кафе, да не ни изберат за проекта, да имаме малко приятели. Не е приятно изминаването на този път, но е необходимо.

Да приемем хората, себе си, статуквото - каквито са. Да, вероятно имаме само 1-2 приятели, вероятно колегите в офиса не ни харесват особено, вероятно сме заслужили, че работим на това място, живеем в този град, че нещата са, каквито са. Е, и?! Всичко друго, което е различно от "какво правя сега с това аз?", е излишно. Няма смисъл от тревога, отчаяние, самосъжаление, очаквания и разочарования. Тези емоции са напълно безполезни, ако не водят до действие. "Не ми харесва - ще се махна, ще го променя, ще говоря открито." Каквото и да е, само да спрат негативните емоции, които ни водят само да задънени улици, вместо до магистралата на свободните решение и действия.

Другите са важни, но ние сме по-важни заради избора как да взаимодействаме с тях. Ето една случка за пример. Разбирате случайно, че колеги от офиса са се събрали да излязат на бар. Това е планирано, не спонтанно излизане. Мислите, че с повечето от тях или поне с инициатора сте в добри отношения, но не сте поканени. Какви емоции предизвиква това у вас? Изненада, гняв, фрустрация (защото не можете просто да идете да се разкрещите защо не сте поканени), тъга, самосъжаление, изолация. Това е цял куфар емоционален багаж, който вие сами си създадохте само от едно единствено дочуто случайно изречение в женската тоалетна, примерно.

Във времето за обмисляне може да осъзнаете, че никой всъщност не е длъжен да ви кани и макар да се чувствате наранени, никой няма обещание към вас. Може би ще разберете, че не сте се държали добре напоследък или вие не сте канили колеги на подобни излизания. Може би просто са ви забравили, не е имало места и т.н. А може би всъщност не харесвате тези колеги и освен че си е проличало, всъщност не бихте искали да излизате с тях. От всички тези мисли, анализирайки ги, запазвайки разум, може да се стигне до действие - излизане от този колегиален кръг, промяна в отношението към него или просто да споделите спокойно, че бихте искали следващия път да ви кажат, когато смятат да излизат, защото ще ви е много приятно да излезете на по питие с тях.

Другите действат по определен начин, но в нас стои решението как да реагираме и то така, че да не задържаме емоции. След осмислянето на всичко това можем свободни и спокойни отново да се върнем в света, да общуваме, да намираме своите хора.


Със зрелостта идва едно много хубаво усещане - че никой не ни е длъжен, че ние не сме длъжни никому. Че няма как да имаме очаквания и не държим от нас да се очаква нещо. Със зрелостта идва и свободата на назоваваме нещата с истинските им имена и да бъдем директни, дори ако знаем, че нараняваме. Защото във времето ние също натрупваме рани, умора и болки. Такова е общуването просто - всеки от нас е една малка вселена, която винаги остава неразбрана и която в най-добрия случай може да бъде докосната, траекторията й да се промени или тя да промени нечия друга.

Води ли разтоварването на емоционалния багаж до егоизъм и безчувственост спрямо другите, до една вътрешна закоравялост, самодоволство и цинизъм?


В известен смисъл, да, но обратното би било инфантилност, хабене на потенциал, ресурси и саморазруха. Но отново - всичко зависи от нас. Някои от тези, които поемат по този път, лесно стигат до цинизъм и остават там. Истинското геройство и голямата награда на незадържането на емоционален багаж е в това да останеш човечен, отворен и доброжелателен. Да виждаш хората, да осъзнаваш миговете, да се радваш на живота.

Цинизмът е лесен в този свят, да останеш с добро сърце обаче се иска голям кураж. Който идва само с вътрешната свобода. В нея място за емоционален багаж няма.
Коментари
2019-07-04 #1
nedka16
Аз винаги съм използвала всека случка, всека случайна тема и прочие , като един вид урок към децата си, към отношението ни, което да ни носи позитивизъм най.малко.Защото , когато човек е верен към семейство, приятели, работодатели, когато държи на думата си, тогава ще има много възможности и успехи в живото си.
За съжаление хората са прекалено отчуждени един от друг, защото нараства егоизмът , дължащ се на само-влюбване и безразличие, липсва любовта към ближния и минимален взаимен компромис, които според мен са необходими за нормалното съществуване на хората.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Бавно научавам...
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Петък
4
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако...
Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето I
Наричат ги различно – „органик” в Англия и САЩ, „био” в Швейцария, „екологични” в Германия, независимо...
Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
Огънят в камината - уютен, но опасен. Неправилното изгаряне на дървесина отнема животи
Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни...
Ябълковият оцет може да стимулира загубата на тегло, казва проучване
Ново проучване установи, че хората, които пият 10 до 15 мл ябълков оцет на ден, са загубили средно 15...
Следродилни емоционални разстройства
Емоционалните проблеми на родилката могат да започнат от 3-4 ден след раждането, а могат да се появят...
Гхи - пречистената, здравословна мазнина от Изтока
За пръв път пречистената мазнина гхи (ги, гхий, от санскрит) се появява в стари ведически текстове като...
Хемороиди: Да намалим болката и дискомфорта!
Около половината население по света страда от хемороиди. Ако сте в „щастливата половина“, значи бегло...
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Когато се страхуваш се запитай...
Страхът не е нищо повече от състояние на ума. Моментът, в който започнем да се страхуваме от нещо, нека...
Полезните сушени плодове на нашата трапеза
Сушените плодове са любими на много хора и често присъстват на празничната трапеза, а на пазара може...
Доклад: Устойчивите на петна и вода продукти съдържат токсични химикали
Нов доклад разкрива, че много от водоустойчивите и устойчиви на петна материи, които закупуваме, може...
Кравето мляко – познатата непозната храна
Кравето прясно мляко е ежедневна храна за много хора и е така от хилядолетия. Въпреки че е популярна...
Необикновената обикновена леска
Обикновената леска е един от най-разпрострените храстовидни видове в България. Освен че плодовете и са...
Диетата започва от сутринта
С пукването на пролетта забелязваме последствията от зимните прегрешения. Дрехите изведнъж ни отесняват,...
Обикновен (конски) кестен за здраве
Обикновеният (конски) кестен (Aesculus hippocastanum L.) е декоративно дърво, можем да го видим в централните...
Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 35
Коледни пости ден 35. Миналия петък, както ви споделих, се наложи да опитам разни недотам постни неща...
Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
Самовнушението
Свикнали сме преди всичко да вярваме на себе си или поне живеем с това убеждение. Много често чуваме...
Брюкселско зеле - миниатюрното съкровище на семейство Зелеви
Както можете да предположите, родината на брюкселското зеле е Белгия. Да, и Европа е дала нещо толкова...
Ако само знаеше...
В деня за борба срещу СПИН, нека се замислим за тези носители на вируса ХИВ, които нищо не подозират....
Как физическата активност води до по-добри резултати в образованието и комуникацията?
Децата са родени да играят, да тичат, да се движат неуморно, опознавайки света около тях. Оказва...
Орехите - полезни за мозъка, но още повече за сърцето
Харвардски учени обявиха орехите за най-полезния продукт за сърцето. Дълго време се смяташе, че орехите...
Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
Диетата на работното място
Всяка диета свършва в понеделник. Всичките ни добри намерения се изпаряват когато отидем на работа и...
Нещата, които правим след раздяла и за които после съжаляваме
Ние жените сме царе на промяната, когато всъщност искаме бягство от реалността. Случи ли ни се нещо по-разтърсващо,...
Уроците на разбитото сърце
Разбитото сърце не е просто една метафора, то е съвсем реален физиологичен процес. Лекарите биха го нарекли...
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Как да не натрупаме килограми през есента
Октомври, ноември.... Най-често именно в този период натрупваме по някой друг излишен килограм. Причините...
Благодарността – начин да бъдеш щастлив
Може би едно от първите неща, на които учим едва проговорилите си деца, е да казват “благодаря”. И колко...
Хиперактивното и мудното дете - как да им помогнем
Сигурно сте виждали някое от тези деца, за които казват, че са като „на пружина“ - те просто не спират...
Малките хора
Днешното време ни зареди с очакването за необикновеност, ефекти, крайности и станали възможни чудеса....
Тайната на харизматичните хора
Харизмата е онова магическо излъчване, от което се възхищаваме и често бихме искали да притежаваме. Сигурно...
Ритуалът на детското хранене
Храненето е едното от многото неща, на които детето се научава директно от родителите. И тъй като го...
Трапезна, изворна или минерална вода - коя да изберем?
След като вече засегнахме темата за децата и водата, може би е ред на тази за възрастните и водата. Не...
Хроничната умора по време на бременност
Особено, ако бременността е дългоочаквана, положителните две чертички предизвикват истинска еуфория и...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook