Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Да се научим да разтоварваме емоционалния си багаж


И да се учим да не трупаме нов


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Как да разберем, че имаме твърде много емоционален багаж ли? Постоянно лошото настроение, безразличието, тревожността, изблиците на гняв и безсилие са само част от признаците, че емоционално не издържате на натоварването. Физиологически тялото също реагира с признаци като главоболие, сънливост през деня и безсъние през нощта, замаяност и чувство за умора.

Времената днес са толкова интензивни, че не можем вече да си позволяваме да носим този товар. Информационните потоци около нас са много и мощни, няма време/средства за хоби, пътуване и почивка, хората се отчуждаваме и чувството за изолация расте. Затова е жизненоважно да се научим да разтоварваме напрежението, емоционалните товари и да търсим начини да сме по-щастливи. Това не е егоизъм, а понякога - въпрос на оцеляване. Психическо, емоционално, физическо.

Емоционалният багаж, който е свързан с нас самите, идва от непреработването на емоциите ни и оставянето на нерешени въпроси като "Защо така реагирам?", "Защо нещо предизвиква такива чувства у мен?", "Защо този човек има власт над мен? и т.н. Когато не сме в постоянен диалог със себе си и не осъзнаване на чувствата си, ние просто ги натрупваме.

Емоционалният багаж, който идва от другите, е свързан с прехвърлянето към тях на очаквания - че някой трябва да ни направи щастливи, че някой трябва да отговаря на нашите очаквания, че другите трябва да споделят нашите принципи и представи. В резултат на това ние не умеем да поставяме граници, оставаме зависими и напрегнати какво другите ще направят с нас. Когато се получава разминаване - ние се товарим емоционално.

След осъзнаването, че поемаме повече емоции, отколкото можем да "смелим", да контролираме, трябва да обърнем внимание на себе си и да намерим механизми да се разтоварваме от тях.


Да не се страхуваме да се усамотяваме. Може би най-главното умение, на което никой не ни учи, е как да бъдем в комфорт със себе си, насаме. Постоянно се обграждаме с хора, постоянно общуваме, постоянно споделяме - но това е само на повърхността. Усамотението предполага тишина, оставане в личното пространство, време за мислене, съзерцание, спокойствие. Само тогава имаме време за рефлексия и обработване на емоциите, които можем да споделим с други, ако пожелаем, и така да се разтоварим.

Да бъдем честни със себе си. Понякога приемаме емоционален багаж, защото имаме невярна оценка за себе си. Не знаем защо другите постъпват така или онака с нас, най-вече в негативен план, защото смятаме, че не заслужаваме. Но дали е така? Дали винаги ние сме прави, дали има друга гледна точка - да не ни се обадят за кафе, да не ни изберат за проекта, да имаме малко приятели. Не е приятно изминаването на този път, но е необходимо.

Да приемем хората, себе си, статуквото - каквито са. Да, вероятно имаме само 1-2 приятели, вероятно колегите в офиса не ни харесват особено, вероятно сме заслужили, че работим на това място, живеем в този град, че нещата са, каквито са. Е, и?! Всичко друго, което е различно от "какво правя сега с това аз?", е излишно. Няма смисъл от тревога, отчаяние, самосъжаление, очаквания и разочарования. Тези емоции са напълно безполезни, ако не водят до действие. "Не ми харесва - ще се махна, ще го променя, ще говоря открито." Каквото и да е, само да спрат негативните емоции, които ни водят само да задънени улици, вместо до магистралата на свободните решение и действия.

Другите са важни, но ние сме по-важни заради избора как да взаимодействаме с тях. Ето една случка за пример. Разбирате случайно, че колеги от офиса са се събрали да излязат на бар. Това е планирано, не спонтанно излизане. Мислите, че с повечето от тях или поне с инициатора сте в добри отношения, но не сте поканени. Какви емоции предизвиква това у вас? Изненада, гняв, фрустрация (защото не можете просто да идете да се разкрещите защо не сте поканени), тъга, самосъжаление, изолация. Това е цял куфар емоционален багаж, който вие сами си създадохте само от едно единствено дочуто случайно изречение в женската тоалетна, примерно.

Във времето за обмисляне може да осъзнаете, че никой всъщност не е длъжен да ви кани и макар да се чувствате наранени, никой няма обещание към вас. Може би ще разберете, че не сте се държали добре напоследък или вие не сте канили колеги на подобни излизания. Може би просто са ви забравили, не е имало места и т.н. А може би всъщност не харесвате тези колеги и освен че си е проличало, всъщност не бихте искали да излизате с тях. От всички тези мисли, анализирайки ги, запазвайки разум, може да се стигне до действие - излизане от този колегиален кръг, промяна в отношението към него или просто да споделите спокойно, че бихте искали следващия път да ви кажат, когато смятат да излизат, защото ще ви е много приятно да излезете на по питие с тях.

Другите действат по определен начин, но в нас стои решението как да реагираме и то така, че да не задържаме емоции. След осмислянето на всичко това можем свободни и спокойни отново да се върнем в света, да общуваме, да намираме своите хора.


Със зрелостта идва едно много хубаво усещане - че никой не ни е длъжен, че ние не сме длъжни никому. Че няма как да имаме очаквания и не държим от нас да се очаква нещо. Със зрелостта идва и свободата на назоваваме нещата с истинските им имена и да бъдем директни, дори ако знаем, че нараняваме. Защото във времето ние също натрупваме рани, умора и болки. Такова е общуването просто - всеки от нас е една малка вселена, която винаги остава неразбрана и която в най-добрия случай може да бъде докосната, траекторията й да се промени или тя да промени нечия друга.

Води ли разтоварването на емоционалния багаж до егоизъм и безчувственост спрямо другите, до една вътрешна закоравялост, самодоволство и цинизъм?


В известен смисъл, да, но обратното би било инфантилност, хабене на потенциал, ресурси и саморазруха. Но отново - всичко зависи от нас. Някои от тези, които поемат по този път, лесно стигат до цинизъм и остават там. Истинското геройство и голямата награда на незадържането на емоционален багаж е в това да останеш човечен, отворен и доброжелателен. Да виждаш хората, да осъзнаваш миговете, да се радваш на живота.

Цинизмът е лесен в този свят, да останеш с добро сърце обаче се иска голям кураж. Който идва само с вътрешната свобода. В нея място за емоционален багаж няма.
Коментари
2019-07-04 #1
nedka16
Аз винаги съм използвала всека случка, всека случайна тема и прочие , като един вид урок към децата си, към отношението ни, което да ни носи позитивизъм най.малко.Защото , когато човек е верен към семейство, приятели, работодатели, когато държи на думата си, тогава ще има много възможности и успехи в живото си.
За съжаление хората са прекалено отчуждени един от друг, защото нараства егоизмът , дължащ се на само-влюбване и безразличие, липсва любовта към ближния и минимален взаимен компромис, които според мен са необходими за нормалното съществуване на хората.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Бавно научавам...
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Четвъртък
5
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Голямото семейство и малките ми ритуали сутрин
Имам четиричленно семейство. Всеки е с различен график и има различни изисквания сутрин. Малката не иска...
Мандарината - в помощ на зравето и тънката талия
Вкусът им е съвършената комбинация от свежест и в същото време сладост, без излишна киселина или тръпчивост....
Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето...
Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
Децата в големия град - II
Как да ги защитите Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от...
Сауната и здравето
Сауната е всеизвестна със своите полезни за здравето свойства. Тя е един естествен и релаксиращ начин...
Спрете злото, докато не съществува
Спрете злото, докато не съществува, задръжте болестта, преди да се появи....
Крадци на щастие - II
Сам да си отнемаш положителна енергия Казвам сам, защото вярвам че всеки е изцяло отговорен за собственото...
Когато вещите се превърнат в цел
„По дрехите посрещат, по ума изпращат“. Вярно, облеклото и вещите говорят много за нас. Те са първото...
Интимната хигиена
Интимната зона се различава коренно от останалите части на нашето тяло. Затова трябва да полагаме специални...
Конкурсът „Новите малки” ще отличи иноваторите в бизнеса със занаятчийски храни
Още през 2011 година в Hera.bg писахме за движението Slow food. От тогава до настоящия момент то намери...
Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
Семейно по Коледа или не съвсем
Омръзнало ли ви е "у дома за Коледа"? Цялото това шетане, готвене, подготовка, пък после чистене и оправяне?...
Изследване: Хапваме повече по време на пандемията
Пандемията ускори консумацията на продуктите за хапване, показват данни от годишен доклад на международна...
Как да се научим да контролираме тревожността си
Тревожността е състояние, което лесно може да се превърне в голям проблем, когато се свърже с други психологични...
Детето в мен
Поглеждам се в огледалото - сплетена на плитки, с розов потник и по детски радостна усмивка от сладоледа,...
20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата
Това е най-разпространеното заболяване на костите. Статистиката сочи, че болестта засяга всяка трета...
Предизвикателство за 30 дни
Имате ли чувството, че вървите по течението, че нищо не се случва, че ходите сякаш по отъпкани пътища...
Ставането рано за училище - да създадем режим преди учебната година
Лятната ваканция свърши! Тъжно, но факт. Пред родителите на ученици стоят отново много предизвикателства....
Как да приготвим детоксикираща вода с плодов вкус
Детоксикиращата плодова вода е един от най-популярните инструменти за загуба на тегло, премахване на...
Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
Истини и заблуди за нитратите
Просто обожавам всякакви листни зеленчуци – салатки, спанак, зелен лук в комбинация с репички. Може да...
Когато душата е уморена
Имате ли чувството, че дните, в които не се чувствате добре в кожата си напоследък не спират? Всеки има...
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Просто да бъде жена
Защо жената постоянно има нужда от дефиниране? Сякаш ще се изгуби в себе си, ако някой не й повтаря постоянно:...
Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
Класация обяви Средиземноморската диета за най-добрата за 2019 г.
Начинът на хранене, разпространен в държавите около Средиземно море и известен с името "Средиземноморска...
Сенната хрема – причини и профилактика
Сенната хрема е една от най-разпространените алергии. Името й идва от сено, тъй като се причинява от...
Бъди автор на всеки ден от живота си
Имаш ли чувството, че не си част от собствения си живот? Че нещата се случват без твоя контрол и не по...
Лимецът и спелтата
От няколко години в България, под общия знаменател на здравословното и полезно хранене, все по-често...
Ябълката на раздора
Легендата разказва как богинята на раздора Ерида не била поканена на сватбата на Пелей и Тетида и от...
Шипката - богатство на полезни вещества в малка опаковка
До слънчевата пролет има още много време, сезонът на простудите е в своя вихър, а плодовете и зеленчуците,...
Как да се защитим от кърлежи
Топлото време ни мами за разходки сред прохладата на гората, за пикници на сенчести полянки, бране на...
Синьото сирене - изтънчена наслада за ценители на нетрадиционни вкусове
Синьото сирене е специфичен деликатесен вид сирене с висока хранителна стойност и висока масленост. Представлява...
Тамянът - ароматерапия, която лекува и душата
Първата асоциация, която си правим като чуем тамян, сякаш се свързва с разнасящите се из църквите типични...
Крадци на щастие - I
Има неща, от които усмивките се скриват, настроението помътнява, а мислите стават мрачни. Колкото и да...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Спящата красавица
Сънят за хубост не е мит. Хората, които спят достатъчно (около 8 часа на денонощие) изглеждат по-млади...
Да успокоим разтревожено дете с тези магически фрази
Децата изглеждат смели и безстрашни, но са изтъкани от много сенки, малки и големи чудовища и несигурност....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook