Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Спорт за децата



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Децата не могат да стоят на едно място. Те кипят от енергия, която имат нужда да изразходват, тичайки, скачайки или най-общо - движейки се. Спортът им дава всичко това. Но изборът на родителите какъв точно да е той не е лесен. Пред тях застават много въпроси: спорт добре, но какъв, на колко години да започнат с тренировките, каква седмична натовареност може да понесе детето, има ли противопоказния и т.н., и т.н.

На първо място трябва да осъзнаем, че спортът в ранна детска възраст е най-вече за забавление. Затова нека мъничето само избере какво да тренира. Но за да се случи това, то предварително трябва да познава вариантите. Покажете му различните видове спорт на живо, във филми или книги. Посетете няколко тренировки. Дори се запишете в клуб, който хареса. Но се подгответе за дълъг процес на избиране.

Приемете мисълта, че ще запишете детето на даден вид спортна дейност, ще походи месец, два и може да се откаже. За да разбере дали нещо му харесва, то трябва да опита. Оставете го. Тук не става дума за каприз или не достатъчна воля, просто това вероятно не е неговия спорт, което не е окончателно. След година, две може да започне тренировките отново и вече с по-голям ентусиазъм. Но най-важното е, че всичко трябва да става без натиск и без стрес. Положителното чувство от спортуването е най-високата цел, която трябва да постигнете на този етап. Ако детето с неподготвена психика бъде стресирано би могло да се случи така, че да намрази спорта трайно. Затова нека нещата бъдат на ниво забавление и приятно прекарване.

Около 3-годишна възраст обикновено родителите се замислят за някакви допълнителни занимания още повече, че и в детските градини в този период се предлагат извънкласни дейности. Когато избирате на какво да запишете детето си не се водете от собствените си амбиции, от популярността на заниманията, от това, кое ви е удобно като местоположение, а от вашето дете – от неговите желания, от темперамента и от характера му. Например, ако то е много активно и непрекъснато е в движение, вероятно за него ще е трудно да се изявява в спортове, които изискват концентрация, повтаряемост и спокойствие. Обратно, ако е флегматик, те ще паснат на неговото светоусещане.

Друго, което има значение, е характерът. Той ще ви помогне да решите дали индивидуален или колективен спорт да изберете. Бихте могли да компенсирате някои страни от характера му. Ако е силен индивидуалист и влезе в колективния спорт ще разбере, че работата в отбор не е за пренебрегване. Много родители избират спорта и за да коригират някои физически неразположения, например плуването укрепва белите дробове и закалява децата. Изборът ви може да се опира на няколко точки, но нека основното и първото, което следвате да бъде желанието на вашето дете. И ако то след тренировка се прибира със светнали очи и въодушевено ви разказва как е преминало заниманието – значи сте на прав път.

Ако вече сте се ориентирали в това какво искате време е да решите кога да започнете с тренировките. Конкретни възрастови ограничения няма, но повечето треньори се обединяват около 6-годишната възраст, защото тогава децата са вече достатъчно самостоятелни, имат изградени представи, могат да вземат осъзнато решения сами и да носят последиците от тях. Но всичко е много относително. С танци например може да се започне и от 3-4 годинки, както и с плуване.

Важно е не само какво, но и колко ще тренира детето. Както се казва: разликата между лекарството и отровата е в дозата. Затова дозирайте правилно спортните дейности. Не натоварвайте детето. Два или три пъти седмично по 1 час е напълно достатъчно. С порастването и натовареността може да бъде увеличена, но всичко това е строго индивидуално. И ако забележите, че детето ви е нервно и напрегнато помислете дали не сте го натоварили прекалено. В крайна сметка всички сме различни.



Освен да му харесва детето трябва и да е достатъчно пораснало, за да тренира определен спорт. В ранна детска възраст костната им структура, а и като цяло телата им не са все още оформени и някои спортове могат да са вредни за нормалното развитие.

Затова нека най-общо прегледаме

за коя възраст какви спортове биха били подходящи:

2-3 години - плуването с родител може да се практикува от най-ранна детска възраст, дори и при бебета. Децата в повечето случаи обожават водата - пляскат с ръце и крака и могат с часове да стоят в топлия басейн. Трябва да бъдете много внимателни да не стреснете мъничето, да не се нагълта с вода и да се изплаши. Добре е тези тренировки да се правят под контрола на треньор, но за съжаление малко басейни предлагат гимнастика във вода за майки с бебета, макар че все по-често навлиза и у нас.

4-5 години – в този период освен плуването, спокойно могат да се включат и танците – народни, модерни, каквито детето ви предпочита. Те са много полезни за хармоничното развитие на тялото. Освен, че се натоварва физически и изразходва енергия малчуганът усъвършенства чувството си за ритъм, грациозността на движенията и още много други.

6-7 години – подходящи са художествена гимнастика, фигурно пързаляне, хокей, ски, скачане на батут, плуване, тенис, айкидо.

8-9 години - баскетбол, футбол, спортно ориентиране. Деветгодишното дете може да тренира волейбол, хандбал, водна топка, лека атлетика, ветроходство.

10-11 години - конен спорт, фехтовка, бокс, скално катерене, колоездене. За деца над 10 години подходящи са борбата в различните стилове и източните бойни изкуства.

Всички тези години и препоръки са безкрайно относителни и ориентировъчни. Всичко зависи от индивидуалността на вашето дете и не на последно място от треньора. Това е фигурата, която във всеки спорт има изключително значение. Той трябва да допадне на детето и като човек, и педагог, за да не намрази дадения спорт, заради неподходящи методи или подход. Затова е добре да се срещнете предварително с него, да посетите няколко тренировки като наблюдатели, за да се ориентира вашето дете и за самия спорт, но и за личността на треньора.

Когато избирате спорт отворете сетивата си. Не се спирайте само на популярните такива. Дайте на детето простор да избира. Ако не му допада плуването или футбола, защо не опитате с конна езда, ветроходство, скално катерене, ориентиране, стрелба с лък. Макар и не толкова популярни те могат да се окажат правилните за вашето дете. А ако то не е любител на активните спортни занимания, ако е по-вглъбено в себе си и не желае да тича и бяга, имайте предвид, че шахмата и дартса също са спортове.

И не забравяйте, че дори и да не запишете детето си на точно определен спорт трябва да му давате възможност да играе. Защото карането на тротинетка, колело и ролери, ходенето на походи в гората, скачането на въже, играта с топка, катеренето по дърветата – всичко това е спорт и то сериозен. Оставете го да играе и да се забавлява.
Коментари
2017-04-20 #3
кота
Аз съм на 11год. и си търся клуб за футбол ако някой знае или е там да писхе моля защото все немога да намеря.
2014-06-09 #2
Анелия
Синът ми, който е на 11год. е записан на карате и през учебната година ходи много рядко, с голямо уговаряне, пазарлъци и т.н. Държа да спортува, защото не може да седи само пред компютъра, не играе с деца от съседните блокове, а най-близките му съученици са същите като него. Освен това е изгърбен, с проблемни ходила - дапнал свод, с увеличено тегло, изключително мързелив, с почти хроничен синузит. Въпреки това искам да ходи през лятната ваканция на плуване и/или на още някакъв спорт. Но не успявам да го накарам, трябва все да е насила, а ми идва до гуша. И така не мога да го гледам, ядосвам се, толкова се ядосвам. Питала съм го той на какъв спорт иска да се запише, отговорът е " На някакъв интересен." Какъв да е тоя интересен спорт? - питам - Вдига рамене.
2012-12-17 #1
Десислава Ив. Симеонова
Основното е темперамента на детето, нагласите му и поведенческите му изяви. За някои дечица силовите/изискващите голямо количество хъс и енергия спортове: тенис, плуване, ски, народни танци... са подходящи; за други - напротив, биха се изявявали далеч по-добре в шаха, ездата, стандартните танци. Разбира се, всеки би трябвало, да речем, да може да плува - това е един от спортовете почти задължителни и за децата, и за възрастните (развива и усъвършенства най-богата гама от мускули/зони). Доколкото имам опит и доколкото съм разговаряла с треньори, към 6-годишна възраст вече може да се поинтересувате коя именно е спортната "област' на вашието мъниче...
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Интересни факти за велосипедите
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Спортните залагания – големи печалби и бързи загуби
· Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· COVID-19: Важно за родителите на деца, посещаващи детски заведения и училища
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Сряда
18
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хранителни добавки против пролетна умора
Повечето от нас я усещат - пролетната умора. Всеки по различен начин и в различна степен. Тези, които...
Да се потопиш в тъгата
Тъгата е състояние, което често ни наляга. Не е никак лошо впрочем да й се отдаде човек. Да си помисли,...
Когато душата е уморена
Имате ли чувството, че дните, в които не се чувствате добре в кожата си напоследък не спират? Всеки има...
Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 16
Ден 16 от Коледните пости. Те самите вървят много добре, моето момче споделя, че не усеща нещо да му...
Колаген за сияйна кожа и здраве отвътре
Колагенът е от изключителна важност за човешкия организъм – както за неговото здраве отвътре, така и...
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…” Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Здравословно ли е веганското хранене?
Да си го кажем честно – да си веган последно време е модерно. Веганството е част от цялата мания по еко...
Децата в големия град
Замисляли ли сте как живее вашия малчуган в големия град? Днешното поколение се ражда и расте в асфалтови...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Добрият стар сапун - II
Сапунът и киселинният баланс на кожата Най-силният аргумент срещу сапуните е високото им pH – между...
Сироп от мащерка срещу настинки за деца
Когато си спомням за Родопите, винаги долавям аромат на мащерка. Беряхме я в последните дни на май, юли,...
"Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна? Пълна? Няма значение! Само да има място за още вино!...
Крадци на щастие - II
Сам да си отнемаш положителна енергия Казвам сам, защото вярвам че всеки е изцяло отговорен за собственото...
Медът – храна на дълголетието
Учени и лекари от всички епохи твърдят, че редовната консумация на мед води до удължаване на човешкия...
Да спрем да храним страховете си с някои лесни техники
Според някои теории, човек се ражда само със страх от силен шум и от падане. Всички останали страхове...
Хламидията - коварство и любов - II
Дебне от засада Както вече споменахме, хламидията често се маскира под клиничната картина на други заболявания....
Дафиновият лист - много приложения и лесно отглеждане
Благородният лавър е декоративно зелено дърво с много отличителен аромат от семейство Лаврови, което...
Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
Орехите - полезни за мозъка, но още повече за сърцето
Харвардски учени обявиха орехите за най-полезния продукт за сърцето. Дълго време се смяташе, че орехите...
Пащърнакът – незаслужено пренебрегван
Той произхожда от Европа и Азия и в миналото е бил на изключителна почит на трапезата, докато не бива...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Псамотерапията – лечение по време на лятната отпуска
Безспорно морето е най-предпочитаното място за прекарване на лятната отпуска. Там се отдаваме на безметежни...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook