Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Спорт за децата



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Децата не могат да стоят на едно място. Те кипят от енергия, която имат нужда да изразходват, тичайки, скачайки или най-общо - движейки се. Спортът им дава всичко това. Но изборът на родителите какъв точно да е той не е лесен. Пред тях застават много въпроси: спорт добре, но какъв, на колко години да започнат с тренировките, каква седмична натовареност може да понесе детето, има ли противопоказния и т.н., и т.н.

На първо място трябва да осъзнаем, че спортът в ранна детска възраст е най-вече за забавление. Затова нека мъничето само избере какво да тренира. Но за да се случи това, то предварително трябва да познава вариантите. Покажете му различните видове спорт на живо, във филми или книги. Посетете няколко тренировки. Дори се запишете в клуб, който хареса. Но се подгответе за дълъг процес на избиране.

Приемете мисълта, че ще запишете детето на даден вид спортна дейност, ще походи месец, два и може да се откаже. За да разбере дали нещо му харесва, то трябва да опита. Оставете го. Тук не става дума за каприз или не достатъчна воля, просто това вероятно не е неговия спорт, което не е окончателно. След година, две може да започне тренировките отново и вече с по-голям ентусиазъм. Но най-важното е, че всичко трябва да става без натиск и без стрес. Положителното чувство от спортуването е най-високата цел, която трябва да постигнете на този етап. Ако детето с неподготвена психика бъде стресирано би могло да се случи така, че да намрази спорта трайно. Затова нека нещата бъдат на ниво забавление и приятно прекарване.

Около 3-годишна възраст обикновено родителите се замислят за някакви допълнителни занимания още повече, че и в детските градини в този период се предлагат извънкласни дейности. Когато избирате на какво да запишете детето си не се водете от собствените си амбиции, от популярността на заниманията, от това, кое ви е удобно като местоположение, а от вашето дете – от неговите желания, от темперамента и от характера му. Например, ако то е много активно и непрекъснато е в движение, вероятно за него ще е трудно да се изявява в спортове, които изискват концентрация, повтаряемост и спокойствие. Обратно, ако е флегматик, те ще паснат на неговото светоусещане.

Друго, което има значение, е характерът. Той ще ви помогне да решите дали индивидуален или колективен спорт да изберете. Бихте могли да компенсирате някои страни от характера му. Ако е силен индивидуалист и влезе в колективния спорт ще разбере, че работата в отбор не е за пренебрегване. Много родители избират спорта и за да коригират някои физически неразположения, например плуването укрепва белите дробове и закалява децата. Изборът ви може да се опира на няколко точки, но нека основното и първото, което следвате да бъде желанието на вашето дете. И ако то след тренировка се прибира със светнали очи и въодушевено ви разказва как е преминало заниманието – значи сте на прав път.

Ако вече сте се ориентирали в това какво искате време е да решите кога да започнете с тренировките. Конкретни възрастови ограничения няма, но повечето треньори се обединяват около 6-годишната възраст, защото тогава децата са вече достатъчно самостоятелни, имат изградени представи, могат да вземат осъзнато решения сами и да носят последиците от тях. Но всичко е много относително. С танци например може да се започне и от 3-4 годинки, както и с плуване.

Важно е не само какво, но и колко ще тренира детето. Както се казва: разликата между лекарството и отровата е в дозата. Затова дозирайте правилно спортните дейности. Не натоварвайте детето. Два или три пъти седмично по 1 час е напълно достатъчно. С порастването и натовареността може да бъде увеличена, но всичко това е строго индивидуално. И ако забележите, че детето ви е нервно и напрегнато помислете дали не сте го натоварили прекалено. В крайна сметка всички сме различни.



Освен да му харесва детето трябва и да е достатъчно пораснало, за да тренира определен спорт. В ранна детска възраст костната им структура, а и като цяло телата им не са все още оформени и някои спортове могат да са вредни за нормалното развитие.

Затова нека най-общо прегледаме

за коя възраст какви спортове биха били подходящи:

2-3 години - плуването с родител може да се практикува от най-ранна детска възраст, дори и при бебета. Децата в повечето случаи обожават водата - пляскат с ръце и крака и могат с часове да стоят в топлия басейн. Трябва да бъдете много внимателни да не стреснете мъничето, да не се нагълта с вода и да се изплаши. Добре е тези тренировки да се правят под контрола на треньор, но за съжаление малко басейни предлагат гимнастика във вода за майки с бебета, макар че все по-често навлиза и у нас.

4-5 години – в този период освен плуването, спокойно могат да се включат и танците – народни, модерни, каквито детето ви предпочита. Те са много полезни за хармоничното развитие на тялото. Освен, че се натоварва физически и изразходва енергия малчуганът усъвършенства чувството си за ритъм, грациозността на движенията и още много други.

6-7 години – подходящи са художествена гимнастика, фигурно пързаляне, хокей, ски, скачане на батут, плуване, тенис, айкидо.

8-9 години - баскетбол, футбол, спортно ориентиране. Деветгодишното дете може да тренира волейбол, хандбал, водна топка, лека атлетика, ветроходство.

10-11 години - конен спорт, фехтовка, бокс, скално катерене, колоездене. За деца над 10 години подходящи са борбата в различните стилове и източните бойни изкуства.

Всички тези години и препоръки са безкрайно относителни и ориентировъчни. Всичко зависи от индивидуалността на вашето дете и не на последно място от треньора. Това е фигурата, която във всеки спорт има изключително значение. Той трябва да допадне на детето и като човек, и педагог, за да не намрази дадения спорт, заради неподходящи методи или подход. Затова е добре да се срещнете предварително с него, да посетите няколко тренировки като наблюдатели, за да се ориентира вашето дете и за самия спорт, но и за личността на треньора.

Когато избирате спорт отворете сетивата си. Не се спирайте само на популярните такива. Дайте на детето простор да избира. Ако не му допада плуването или футбола, защо не опитате с конна езда, ветроходство, скално катерене, ориентиране, стрелба с лък. Макар и не толкова популярни те могат да се окажат правилните за вашето дете. А ако то не е любител на активните спортни занимания, ако е по-вглъбено в себе си и не желае да тича и бяга, имайте предвид, че шахмата и дартса също са спортове.

И не забравяйте, че дори и да не запишете детето си на точно определен спорт трябва да му давате възможност да играе. Защото карането на тротинетка, колело и ролери, ходенето на походи в гората, скачането на въже, играта с топка, катеренето по дърветата – всичко това е спорт и то сериозен. Оставете го да играе и да се забавлява.
Коментари
2017-04-20 #3
кота
Аз съм на 11год. и си търся клуб за футбол ако някой знае или е там да писхе моля защото все немога да намеря.
2014-06-09 #2
Анелия
Синът ми, който е на 11год. е записан на карате и през учебната година ходи много рядко, с голямо уговаряне, пазарлъци и т.н. Държа да спортува, защото не може да седи само пред компютъра, не играе с деца от съседните блокове, а най-близките му съученици са същите като него. Освен това е изгърбен, с проблемни ходила - дапнал свод, с увеличено тегло, изключително мързелив, с почти хроничен синузит. Въпреки това искам да ходи през лятната ваканция на плуване и/или на още някакъв спорт. Но не успявам да го накарам, трябва все да е насила, а ми идва до гуша. И така не мога да го гледам, ядосвам се, толкова се ядосвам. Питала съм го той на какъв спорт иска да се запише, отговорът е " На някакъв интересен." Какъв да е тоя интересен спорт? - питам - Вдига рамене.
2012-12-17 #1
Десислава Ив. Симеонова
Основното е темперамента на детето, нагласите му и поведенческите му изяви. За някои дечица силовите/изискващите голямо количество хъс и енергия спортове: тенис, плуване, ски, народни танци... са подходящи; за други - напротив, биха се изявявали далеч по-добре в шаха, ездата, стандартните танци. Разбира се, всеки би трябвало, да речем, да може да плува - това е един от спортовете почти задължителни и за децата, и за възрастните (развива и усъвършенства най-богата гама от мускули/зони). Доколкото имам опит и доколкото съм разговаряла с треньори, към 6-годишна възраст вече може да се поинтересувате коя именно е спортната "област' на вашието мъниче...
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Интересни факти за велосипедите
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Спортните залагания – големи печалби и бързи загуби
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
· Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
Сряда
18
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ) Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
18 неща, които бременните жени тайно правят
Нека си признаем, бременността не е каквото сме очаквали, както са ни казвали и каквото пише по книги...
Неочаквани ползи от тренировките
Тренировките карат тялото да отделя хормони, които повишават самочувствието ти моментално. Забрави за...
Мъдрецът – да го премахнем или не?
Мъдреците са наследство от праисторическото ни минало. Те са били необходими за сдъвкването на суровата...
Навиците ни - по пътя извън зоната на комфорт
Какво правихте тази сутрин, след като се събудихте? Как ви мина денят? Как отговаряте вечер на близките...
Холивуд говори от името на Майката Природа
Холивудски актьори говорят вместо природата, убеждават ни в нейното величие и ни укоряват за дързостта...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
Тревожността
Тревоженето може да е от полза, когато ни подтиква към реакция и навременни действия при решаването на...
Содата - всичко, което (не) знаем за нея
Кое е това вещество, което присъства във всеки дом? Мястото му е в кухнята, при почистващите препарати,...
Световен ден за борба с Паркинсон - 11 април
Световният ден за борба с Паркинсон се отбелязва всяка година на 11 април. Той е дегенеративно неврологично...
Зимата - стрес за организма и шок за кожата
Стрес за организма и шок за кожата. Така доц. Весел Кантарджиев описва рязката смяна на дългите и топли...
Кленовият сироп - още едно чудо на природата
Твърде известен в САЩ и Канада и все още малко известен у нас, въпреки, че отдавна е в продажба на българския...
Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
Разговорът, който всяка майка трябва да проведе с дъщеря си
Една нова тема се прокрадва в живота на младите момичета. Тема, която може да окаже влияние върху него...
За малката нужда, пиенето на вода и други дреболии в първи клас
Много са вълненията преди и в началото на първи клас. И най-подготвените родители не могат да отрекат,...
Омайничето - цветето-билка, което омагьосва за любов
Казват, че омайничето лекува всичко, също както щастливата любов. В представите на народа ни това дребно...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 29
Ден 29 от Коледните пости. Вчера вечерта премина в приготвяне на сурвакница за детето. Опуках царевица...
Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
Светлината е източник на живот и здраве
Като „социално животно“, всеки от нас е принуден да прекарва повечето време на закрито, без пряк контакт...
Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
Без отпуск тази година? Станете турист в собствения си град
Ако вие сте от тези щастливци, които нямат голям или никакъв годишен отпуск, трябва ви спешно идея как...
Заситете глада с нещо полезно
Похапвате ли през нощта? А да са ви познати внезапните пристъпи на глад в офиса, които залъгвате с мисълта:...
Ритъмът на сърцето - I
Има стотици начини тялото да ни подскаже, че нещо не е както трябва и че страдаме от дадено заболяване....
Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook