Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по който възприемаш света.“ - Уейн Дайър


На всеки се е случвало да изпадне в ситуация, в която да излезе извън контрол. Понякога изпитваме сериозни затруднения да не се ядосваме на хората около нас, на моментите, когато работният процес е блокирал или плановете ни не се развиват по желания от нас начин. Сред голямата палитра от емоции, замисляли ли сте се защо сме склонни да се поддадем именно на гнева в тези моменти на стрес? Каква е същинската причини да се гневим и до какво води това?

Да се ядосваме не е никак продуктивно, може да бъде плашещо и натоварващо за околните и рядко решава проблемите. Но ако "ни е паднало пердето", е трудно да се мисли за каквото и да е, нали? Затова ако често изпадате в такова състояние и не можете да излезете от тази неприятна тенденция, е добре да се постараете да разберете от къде идва това усещане за гняв. Това специфично и помитащо здравия разум чувство не се появява просто така – обикновено то се прикрепва към други емоции вътре в нас и някак ги прикрива, потиска ги и резултатът от това е едно неприятно некомфортно усещане и напрежение.

Специалистите посочват някои от основните причини, които водят до усещането за гняв:

Страх – основна причина за повечето хора да се чувстват гневни. Независимо, дали този страх е свързан със загуба на някого или нещо, страх да не изглеждаме глупаво в очите на хората, страх да не бъдем наранени. Ние се борим в отговор на този страх и започваме да усещаме гнева в себе си. Гневът е защитна реакция, за да изглеждаме силни и владеещи положението. Но това е привидно.

Безпомощност – в известна степен това усещане се доближава и до страха: можем да се почувстваме безпомощни в някаква банална ситуация на работното място или в определен момент от забързаното ежедневие (трафик, опашка в дадена институция, комуникация с натоварващи хора). Истината е, че ако се ядосваме, няма да решим тези проблеми.

Чувство на неудовлетвореност – понякога и най-малкото нещо може да ни извади от равновесие, но е добре да бъдем реалисти и да осъзнаем, че има неща, които няма как да контролираме – те просто не зависят от нас. В тези ситуации просто е нужно да погледнем на нещата в по-широк аспект и да действаме според обстоятелствата.

Болка и разочарования от миналото – случва се да изпаднем в ситуации, които извикват в съзнанието ни спомени от минали събития, когато сме били наранени по някакъв начин. Това връщане към тези чувства може да се отрази негативно, но признавайки, че гневът, който чувствате в дадения момент няма нищо общо с настоящата ви ситуация, е ключът към разсейване на отрицателните емоции.

Изтощение – при големи натоварвания, стрес и липса на сън, човек се чувства умствено изчерпан и по-лесно се поддава на негативното усещане. В такива ситуации не се притеснявайте да помолите някого за помощ – това в никакъв случай не е признак на слабост. Стресът е сериозен мотив за саморазрушителни прояви, каквито са гневните изблици, действа многопосочно и все негативно.

Завист – да се разгневим поради чувство на завист е повод за притеснение и е добре да се замислим сериозно над това. И двете емоции са отрицателни, а в комбинация могат да бъдат опасни и вредни, както за нас, така и за хората, с които общуваме. Ако се почувствате гневни, защото не разполагате с нещо, което някой друг има или е постигнал, е призив да се обърнете към себе си, да подредите мислите и приоритетите си. Ако щастието и усещането ни за сигурност зависи от това, което някой друг прави и има, то тогава наистина имаме проблем. Използвайте тези чувства за вдъхновение и мотивация в преследване на собствените си амбиции.

Очакване на одобрение – тези, които постоянно очакват одобрението на хората около себе си и в работната среда, и в обкръжението си, могат да се почувстват силно разочаровани, когато не получават очакваното отношение и обратна връзка, което от своя страна да предизвика силна доза гняв. Не позволявайте оценката и мнението на другите да рефлектират върху самочувствието ви.

Манипулация – има случаи, когато гневът се използва като манипулационен инструмент за контрол над хората в дадена среда. Гневният изблик може да е добре режисирано поведение, с което да изплашите по-чувствителен човек и да постигнете това, което искате от него. Гневният човек е страшен и никой не иска да се изпречва насреща му, нали?

Разбира се, няма как изведнъж да започнем да управляваме емоциите си – все пак не сме програмирани и не сме роботи. Важното е да изследваме усещанията си и да работим със и за себе си.

Можете да започнете с някои малки неща и ще имате по-голям контрол:

Създайте нещо красиво – заложете на артистичната си страна: творческите занимания доказано имат терапевтичен ефект. Можете да опитате със специалните книги за оцветяване (на пазара има огромно разнообразие и със сигурност нещо ще ви докосне и ще ви донесе приятна емоция), рисувайте с пръсти, потопени в боя, пишете, снимайте, разхождайте се повече сред природата. Подобни дейности помагат да извадим на повърхността емоциите, да се освободим от натрупаното напрежение. Освен това, тези начинания позволяват да се ангажират и двете страни на мозъка, което е повече от добре именно за справяне с бушуващите емоции.

Спортувайте - упражненията ни позволяват да освободим напрежението и чувството на неудовлетвореност по физически начин. Тренировките също така спомагат за освобождаването на ендорфини, които подобряват настроението. Предизвикателството на физическата активност ангажира както тялото, така и ума.

Смейте се – тук не става въпрос да потискате емоциите си, просто вкарайте малко чувство за хумор и ситуацията може да се промени по един неочакван начин. Пошегувайте се със себе си и проблема си – ще се изненадате от резултата.

Говорете – често, когато изговорим вербално проблемите си, те някак се смаляват. Използвайте думите, споделете с близък човек, който да даде своето независимо мнение, съвет и нова гледна точка – „споделената мъка е половин мъка“, както знаем.

Намерете своята техника за справяне с гнева - със сигурност има нещо, което може да ви задържи извън гнева. Средство, с което канализирате стреса и изваждате гнева по начин, който не ви вреди и на околните. Наблюдавайте се и я прилагайте, когато усетите, че губите контрол.

Както пише Джим Бустер в „Бялата нощ“: „Гневът е просто гняв. Той не е добър. Той не е и лош. Просто е такъв. Това, което правите с него е от значение. Той е като всичко друго. Можете да го използвате за изграждане или за унищожаване. Просто трябва да направите избор.“
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да разговаряме с хора, които не понасяме?
· Ядосвате ли се често? Вижте как да намалите гнева в живота си
· Когато загубите самоконтрол пред детето
· Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· За обидата и обидчивостта
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· 9 юни - Международен ден на приятелството
· Без уважение няма въздух: как да се справим с тихото пренебрежение на работното място
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
Събота
14
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Когнитивен дисонанс: как да го разпознаем и преодолеем?
Хората са склонни да търсят последователност в своите вярвания и възприятия. Сблъсъкът в съзнанието на...
Жените и бирата
В рекламния фолклор бирата е единствено мъжка привилегия, която силният пол използва не толкова по предназначение...
Бок чой - екзотичният братовчед на зелето
Обичате ли зеле? Аз не съм сред най-големите му почитатели, но затова пък намерих идеалния му заместител,...
Сухият четков масаж - срещу целулит и за общо подобряване на тонуса
Ако има една козметична процедура, която има доказано положителен ефект върху здравето, красотата и самочувствието...
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
Остаряването не е само от възрастта
Замисляте ли се защо остарявате с различен темп от вашата съученичка от гимназията? Явно проблемът не...
Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
Говорите ли си сами? Спокойно, не сте луди!
Ако си говорите сами, това не означава непременно, че сте луди. Всъщност дори обратното – скорошно изследване...
Свободен ум в свободно време
Времето, което отделяме за себе си не зависи от това колко сме заети. Точно обратното, то се определя...
Липсва ви енергия? Вероятните причини
Забелязали ли сте, че има дни, в които може да сте десет часа на работа и после още пет да шетате из...
Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
Следродилни емоционални разстройства
Емоционалните проблеми на родилката могат да започнат от 3-4 ден след раждането, а могат да се появят...
Стресът при децата - тихата заплаха
Вече толкова сме свикнали да живеем под напрежение, че често не обръщаме внимание на симптомите, приемаме...
Депресията - спиралата на безнадежността
Често чуваме от околните или самите ние го повтаряме: „Нещо съм депресиран тези дни” Неприятно събитие...
Анасонът - билка и подправка
Анасонът е от семейството на кимиона и копъра, има сладникав вкус натрапчив и характерен аромат, който...
9 + 1 причини да хапваме диня
1. Динята е 92% вода. Тоест - тя е идеално средство, утоляващо жаждата в горещия ден. Световен ден...
Шест японски тайни за дълголетие
Районът на Окинава се нарича "синя зона" - където хората живеят много дълго време. Животът до 100 години...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Време за билки: сушене, съхранение и употреба
За да запазим максимално силата на лечебните растения не е достатъчно само да ги съберем внимателно и...
Всичко за халвата
Халвата е един от най-популярните ориенталски десерти и има дълбока традиция и у нас. Не само заради...
Признаци на хормонален дисбаланс
Нарушенията в ендокринната система могат да бъдат не по-малко опасни от тези в сърдечно-съдовата например,...
Безопасни ли са оралните контрацептиви
Въпреки новопоявяващите се форми на контрацепция, противозачатъчните таблетки продължават да бъдат най-ефикасния...
Зимата - стрес за организма и шок за кожата
Стрес за организма и шок за кожата. Така доц. Весел Кантарджиев описва рязката смяна на дългите и топли...
Обикновен (конски) кестен за здраве
Обикновеният (конски) кестен (Aesculus hippocastanum L.) е декоративно дърво, можем да го видим в централните...
Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook